Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.058
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μ' αρέσει πολύ αυτό το concept του λεωφορείου που περιμένει για τους επιβάτες μιας πτήσης και φεύγει αμέσως... απορώ πως δεν το εφαρμόζουν σε γενικότερη κλίμακα.
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
Αν φτανεις σε ωρα αιχμης καλυτερα να πας με τα ποδια παρα με λεωφορείο ,για αυτο ολα τα αεροδρομια ειναι συνδεδεμενα με μεσα σταθερης τροχιας .Νωρις το πρωι και το απογευμα δεν θα εχει και μεγαλη διαφορα.
Παντως η ιδεα ειναι καλη κυριως οτι σε περιμενει σε περιπτωση καθηστερησεις ή οταν δεν εχεις θεμα με την ωρα και μπορεις να δεις λιγο την καθημερινοτητα της πολης και οχι μονο τα πιο τουριστικα μερη.
 

raftmar

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Πάω Ρώμη σε λίγες μέρες και επειδή θα δω πολλά μουσεία το κόστος είναι αρκετό. Για αυτό θέλω να μου πείτε με βάση την προσωπική σας εμπειρία αν αξίζουν τα:
1) doriapamphiljgalleryδεδομένου ότι το εισιτήριο είναι 10 ευρώ και αν είναι αναγεννησιακό
2) Villa Farnesina
3) Castel sant Angelo
Α) Κάπου διάβασα στο siteότι αν δεν ανέβεις στην κορυφή δεν αξίζει να το επισκεφτείς. Στους οδηγούς διαβάζω για 4 πατώματα με εκθέματα. Τι ακριβώς μπορεί να εννοεί?
Β) Πρέπει να το επισκεφτείς την ίδια μέρα με τα μουσεία του Βατικανού και τη Βασιλική?
4) Γνωστή με παρότρυνε να δω το νησάκι Tiberina(το θεώρησε must). Στο site το αναφέρει κάνεις. Να το δω ή είναι χάσιμο χρόνου?
5) Μουσείο Καπιτωλίου και Αγορά Τραίανου: Πόσο μπορούν να εξιτάρουν έναν Έλληνα που έχει δει πάρα πολλά αρχαία Ελληνικά μνημεία?
5)Μια πιο ειδική ερώτηση: Είμαι πάνω από 25 χρονών αλλά φοιτήτρια με πάσο. Μπορώ να πάρω μειωμένο εισιτήριο?

Σορρυ για το μεγάλο κείμενο. Περιμένω εναγωνίως τις απαντήσεις σας.:clap:

Thanks:lol:
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.377
Likes
9.305
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1) doriapamphiljgalleryδεδομένου ότι το εισιτήριο είναι 10 ευρώ και αν είναι αναγεννησιακό
2) Villa Farnesina
3) Castel sant Angelo
4) Κάπου διάβασα στο siteότι αν δεν ανέβεις στην κορυφή δεν αξίζει να το επισκεφτείς. Στους οδηγούς διαβάζω για 4 πατώματα με εκθέματα. Τι ακριβώς μπορεί να εννοεί?
5) Πρέπει να το επισκεφτείς την ίδια μέρα με τα μουσεία του Βατικανού και τη Βασιλική?
6) Γνωστή με παρότρυνε να δω το νησάκι Tiberina(το θεώρησε must). Στο site το αναφέρει κάνεις. Να το δω ή είναι χάσιμο χρόνου?
7) Μουσείο Καπιτωλίου και Αγορά Τραίανου: Πόσο μπορούν να εξιτάρουν έναν Έλληνα που έχει δει πάρα πολλά αρχαία Ελληνικά μνημεία?
8)Μια πιο ειδική ερώτηση: Είμαι πάνω από 25 χρονών αλλά φοιτήτρια με πάσο. Μπορώ να πάρω μειωμένο εισιτήριο?
1. αξίζει. 7,5 φοιτητικο.
2. αξίζει.
3. αξίζει.
4. αυτό που λέει. έχει διαφορα εκθέματα, από πίνακες ως όπλα.
5. θα βόλευε γιατι είναι δίπλα.
6. είναι μαστ.
7. όσο θα τον ενδιέφεραν. από καθόλου ως πάρα πολύ.
8. ναι.
εκλεισα με τιμη μονο 45 ε
κι εγώ με 30, αλλά μάλλον κλείσαμε διαφορετικά πράγματα..δεν μας λες ρε συ κ τι έκλεισες ακριβώς? χοτελ, τραίνο? αν είναι τραίνο δεν το λες κ φθηνό..
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.377
Likes
9.305
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σαμιον τη χτυπισες την Πιζα?
ρε συ τα αφήνουν αυτα? πρώτα κλείνεις κ μετά κοιτάς ώρες. άντε κλεισε!30Ε πού θα ξαναβρείς?
ξέχασα για την έκπτωση χρειάζεται εννοείται η διεθνής φοιτητική κάρτα.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
ποιες ημερομηνιες εχει 30 πηγαινε-ελα η airone?εγω που κοιταξα απο 104 και πανω ειδα για ιουλιο
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.377
Likes
9.305
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
με θετικά σχόλια από μερους των επιβατών ξεκίνησε η γραμμή. και με πόλεμο καθώς καταγγέλθηκε και στην επιτροπή antitrust..αλλά δεν υπάρχει θέμα καθώς η γραμμή ειναι ιδιωτική, για τους επιβάτες της ΑΖ κ μονο. ετοιμάζεται στο επόμενο χρονικό διάστημα check in και παράδοση αποσκευών εντός του λεωφορείου...
 

raftmar

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
1. αξίζει. 7,5 φοιτητικο.
2. αξίζει.
3. αξίζει.
4. αυτό που λέει. έχει διαφορα εκθέματα, από πίνακες ως όπλα.
5. θα βόλευε γιατι είναι δίπλα.
6. είναι μαστ.
7. όσο θα τον ενδιέφεραν. από καθόλου ως πάρα πολύ.
8. ναι.

Samion ευχαριστώ πάρα πολύ:clap:

Μια διευκρίνηση για τη τελευταία ερώτηση. Πιστεύεις ότι δεν θα μου ζητήσουν την ταυτότητα ή ότι δικαιούμαι μειωμένο από τη στιγμή που έχω το πάσο ασχέτως την ηλικία?

Sorry κάτι κάνω λάθος και δεν έκανα σωστή παράθεση του μηνύματος
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.377
Likes
9.305
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. αξίζει. 7,5 φοιτητικο.
2. αξίζει.
3. αξίζει.
4. αυτό που λέει. έχει διαφορα εκθέματα, από πίνακες ως όπλα.
5. θα βόλευε γιατι είναι δίπλα.
6. είναι μαστ.
7. όσο θα τον ενδιέφεραν. από καθόλου ως πάρα πολύ.
8. ναι.

Samion ευχαριστώ πάρα πολύ:clap:

Μια διευκρίνηση για τη τελευταία ερώτηση. Πιστεύεις ότι δεν θα μου ζητήσουν την ταυτότητα ή ότι δικαιούμαι μειωμένο από τη στιγμή που έχω το πάσο ασχέτως την ηλικία?

Sorry κάτι κάνω λάθος και δεν έκανα σωστή παράθεση του μηνύματος
δεν πειράζει..θα σου ζητήσουν τη διεθνή φοιτητική ταυτότητα. δες από πού τη βγαζουν εδώ. σε αυτό δεν μπορώ να βοηθήσω, η φοιτητική μου ζωή μόλις πριν λίγο καιρό έληξε...:haha:
για οτιδήποτε άλλο εδώ είμαστε. τώρα που είμαστε και λόγω Πίζας σε καλή διάθεση..αύριο ποιος ξέρει..:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.256
Μηνύματα
885.306
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom