Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
:welcome2: Θεοδωρα.Αν θελεις γραψε μας κατι για τα ταξιδια που εχεις κανει.
 

ΑΡΤΕΜΙΣ

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΡΩΜΗ

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΛΕΙΣΑ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ 20-23 ΜΑΡΤΙΟΥ ΣΤΗ ΡΩΜΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΟΤΙ ΤΟΤΕ ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΤΩΝ ΚΑΘΟΛΙΚΩΝ.....ΕΧΩ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ (ΑΡΓΙΕΣ, ΚΟΣΜΟΣΥΡΡΟΗ ΚΛΠ).ΑΝ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΕΙΣΙΤΙΡΙΑ ΣΕ ΜΟΥΣΕΙΑ MEΣΩ INTERNET ΓΡΑΨΕ ΜΑΣ ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ, ΠΑΡΑ ΤΟΥ ΟΤΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ? ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ. ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΜΠΤΗ ΩΣ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ! ΓΡΑΨΕ ΑΝ ΕΜΑΘΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Edit by spor_os: Παρακαλώ μην γράφεις με κεφαλαία. Φαίνεται σαν να φωνάζεις
 
Last edited by a moderator:

Arwen

Member
Μηνύματα
12
Likes
9
η μαμά της κολλητής μου είναι από την Ιταλία και μάλιστα φέυγει τη Δευτέρα (για 2 μήνες, αλλά θα το αφήσω ασχολίαστο) δώστε μου λίγες ώρες να μάθω απόψε (αν θυμάται φυσικά) και θα σας γράψω αύριο!!!
προκαταβολικά πάντως καλά να περάσετε!!!
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Άρτεμις καλως ήρθες στη παρέα μας
Μέσω ίντερνετ δεν έχω κλείσει τίποτα.
Έκλεισα guided tour στα Αγγλικά στο Βατικανό για το Μεγάλο Σάββατο μέσω fax εδώ και 3 εβδομάδες. Το άτομο θα στοιχίσει περίπου 30?. Σε ξένα forums διάβασα ότι σπανίως σου απαντάνε αλλά εμένα μου απαντήσαν μέσα σε 2 μέρες. Πληροφορίες: http://mv.vatican.va/3_EN/pages/z-Info/MV_Info_Servizi_Visite.html, fax no: 06 6988 5100
Στη galleria Borghese έκλεισα τηλεφωνικά στο 0039 06 32810
το site για πληροφορίες είναι το: http://www.galleriaborghese.it/borghese/en/edefault.htm
Υπάρχουν επίσης άπειρα γραφεία που κλείνουν εισιτήρια και guided tours αλλά τα πληρώνεις βαπορίσια.
Καλά να περάσεις
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρικη
Κι εγω παω Ρωμη απο 22 εως 25 Μαρτιου κι εγω δεν υπολογισα οταν το εκλεινα το Πασχα των Καθολικων ! Εμενα το μονο που με ανησυχει ειναι οτι θα εχει κακο καιρο. Πολυ κακο καιρο. Ετσι οσες και οσοι απο εμας πατε Ρωμη παρτε ρουχα ζεστα και πολλα , θα βρεχει αρκετα και θα εχει χιονοκαιρο. Εχω παει στην Ρωμη πολλες φορες (πανω απο 10) αλλά ειναι η πρωτη φορα που θα τυχω σε Πασχα. Σιγουρα θα ειναι ανοικτα τα καφε και τα εστιατορια, αλλά οχι τα μαγαζια τουλαχιστον την Κυριακη και την Δευτερα του Πασχα. Το Μ.Σαββατο θα ειναι ανοικτα εως καποια ωρα αρκετα αργα (7 το απογευμα), οπως εμαθα απο μια Ιταλιδα φιλη. Τωρα για τα μουσεια, θα γινεται σιγουρα ο κακος χαμος, μια και θα εχουν επισκεφτει την Ρωμη ανθρωποι απο πολλα μερη του κοσμου,αλλά ευτυχως υπαρχουν πανπολλα αξιοθεατα να δει κανεις εξωτερικα χωρις να περιμενει να σταθει σε ουρες κτλ. Η Ρωμη ειναι υπεροχη και ειδικα τωρα που θα ειναι γιορτινη! Ο κοσμος μαζευεται στις πλατειες (οταν ο καιρος το επιτρεπει) και κλεινουν για τα αυτοκινητα οι κεντρικοι δρομοι, απο την Πιατσα ντι Σπανια εως το Κολοσαιο! Βλεπεις τοτε Ρωμαιους ολων των ηλικιων να περπατανε να μιλανε να διασκεδαζουν, ασε την Βιλα Μποργκεζε! Τι ποδηλατα, τι πατινια! Μια φορα ειχα παει παραμονες Χριστουγεννων και στην Πιατσα Ναβονα ειχαν στεισει παγκους με διαφορα γιορτινα σαν μεγαλο τεραστιο πανηγυρι. Ευχομαι ολοι να περασουμε καλα και να μην μας τα χαλασει ουτε ο καιρος ουτε η πολυκοσμια.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.355
Πρωτοφανές κρύο έχει πλήξει την αγαπητή Ιταλία....όσοι πήγαν τώρα εκεί, δε νομίζω να το ευχαριστήθηκαν και πολύ:roll:
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρικη
Λοιπον, παρά το πολυ κρυο , την βροχη και το χιονονερο, περασαμε υπεροχα στην Ρωμη! Ειχαμε προαιτιμαστει καταληλα με πολλα ζευγαρια παπουτσια και μπουφαν ωστε να αλλάζουμε καθε φορα που βρεχομασταν και μεναμε σε κεντρικο ξενοδοχειο.
Ηταν ανοικτα τα καφε και τα εστιατορια, ειδαμε μια υπεροχη εκθεση του Ρενουαρ, και καναμε ατελειωτες βολτες στους κλειστους για τα αυτοκινητα δρομους. Ηταν τελεια! Οπως ολες τις φορες που εχουμε επισκεφτει την αιωνια πολη.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
μπραβο βρε Τινα, ετσι πρεπει να τα αντιμετωπιζεις ολα, χαλαρα και με καλη διαθεση!!!
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Λοιπον, παρά το πολυ κρυο , την βροχη και το χιονονερο, περασαμε υπεροχα στην Ρωμη! Ειχαμε προαιτιμαστει καταληλα με πολλα ζευγαρια παπουτσια και μπουφαν ωστε να αλλάζουμε καθε φορα που βρεχομασταν και μεναμε σε κεντρικο ξενοδοχειο.
Ηταν ανοικτα τα καφε και τα εστιατορια, ειδαμε μια υπεροχη εκθεση του Ρενουαρ, και καναμε ατελειωτες βολτες στους κλειστους για τα αυτοκινητα δρομους. Ηταν τελεια! Οπως ολες τις φορες που εχουμε επισκεφτει την αιωνια πολη.
Οπότε περιμένουμε την ιστορία σιγά-σιγά...
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ναι την υπολογίζω, τον Μάρτη θα είναι 7 χρονών
Στη συνημμένη φωτογραφία είναι οι δύο μου κόρες, η μικρή είνα 6 μηνών.
Κάτι έψαχνα και είδα τη φωτό. Καλέ τι κουκλιά είναι αυτά;:D. Να τα καμαρώσεις όπως λαχταράς!
 

KRITIKOS

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλημέρα σας.... είναι η πρώτη φορά που γράφω αν και έχω λογαριασμό εδώ και ένα χρόνο και σας παρακολουθώ:shock:!

Θα ήθελα τη βοηθεια σας για περιχές στη Ρωμη που είανικαλές να μείνουμε. Θα ππάμε 5 μερες απο 24 29 οκτωμβριου και αυτο που βασικά θέλω να δώ είναι τα αρχαία της πολής καθώς και λίγο τη ζωή της αμα προλάβω. Σκέφτομαι να ψαχνω κοντά σε μετρο γιατι γενικά και σε άλλες πολης εχω δεί οτι βοηθάει πολυ?

Ξέρει κανένας καθόλου απο περιοχές Ρώμης για να είμαι αν όχι κοντά σε μετρο σε κάποιο κοντινο σημείο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.809
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom