Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλημέρα.Ήθελα να σας ρωτήσω αν γίνεται να κυκλοφορώ στη Ρώμη με επικυρωμένη φωτοτυπία της ταυτοτητάς μου;Γιατί σε περίπτωση που γίνει κάτι μην χάσω την ταυτότητα μου.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλημέρα.Ήθελα να σας ρωτήσω αν γίνεται να κυκλοφορώ στη Ρώμη με επικυρωμένη φωτοτυπία της ταυτοτητάς μου;Γιατί σε περίπτωση που γίνει κάτι μην χάσω την ταυτότητα μου.
Τι εννοείς; Να περάσεις απο τους ελέγχους στο αεροδρόμιο;
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Θα σου πω τη γνώμη μου, εννοείται περίμενε να ακούσεις και από κάποιον άλλο πιο σχετικό εδώ μέσα τι ισχύει:
Ναι αν αγχώνεσαι πολύ μην τη χάσεις, γίνεται, αλλά στο ξενοδοχείο να την αφήσεις σε θυρίδα ή κάτι τέτοιο. Δηλαδή και στο δωμάτιο δεν είναι περισσότερο ασφαλής απ'ότι πάνω σου. Προσωπικά θα έκανα το ανάποδο - θα είχα μαζί μου την ταυτότητα και στο ξενοδοχείο θα άφηνα επικυρωμένες φωτοτυπίες, ούτως ώστε αν γίνει κάποια στραβή να μπορώ να πάω στην πρεσβεία να βγάλω άλλη. Αν αγχώνεσαι ιδιαίτερα μπορείς να την έχεις εντελώς πάνω σου, σε κάποια θήκη σαν αυτές

money belt - Αναζήτηση Google

Μπορείς να βρεις τέτοιες σε μαγαζιά ταξιδιωτικών ειδών, στο public, και συνήθως και στο αεροδρόμιο.
 

MIKE21

Member
Μηνύματα
39
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
αμστερνταμ ξανα
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
χθες γυρισα απο ρωμη..για μενα να μεινεις κοντα στην πιατσα ντε ποπολο.ειναι η αρχη ουσιαστικα του κεντρου.απο εκει διασχιζεις την via del corso και εχεις ευκολη προσβαση παντου..
 

mkara

Member
Μηνύματα
54
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
χθες γυρισα απο ρωμη..για μενα να μεινεις κοντα στην πιατσα ντε ποπολο.ειναι η αρχη ουσιαστικα του κεντρου.απο εκει διασχιζεις την via del corso και εχεις ευκολη προσβαση παντου..

ευχαριστω μικε..φανταζομαι ειναι πολυ κοντα στα σκαλια ετσι δεν ειναι;;

επισης ποση ωρα με ποδια ειναι απο σκαλια, βατικανο, και ναβονα για παραδειγμα;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.819
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Σκέφτομαι να τιμησω από τις επιλογές του site αυτό το εστιατόριο Checchino dai 1887 (Via Monte Testaccio 30) και ήθελα να ρωτήσω:
Οι τιμές περίπου που κυμαίνονται?
Εχει κάποια σπεσιαλιτέ?
Περίπου πόσο απέχει από το κέντρο?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
coco_ said:
Σκέφτομαι να τιμησω από τις επιλογές του site αυτό το εστιατόριο Checchino dai 1887 (Via Monte Testaccio 30) και ήθελα να ρωτήσω:
Οι τιμές περίπου που κυμαίνονται?
Εχει κάποια σπεσιαλιτέ?
Περίπου πόσο απέχει από το κέντρο?
Τιμες εχει στο σαιτ του. Τυπικη ρωμαικη κουζινα,αν κ προσανατολιστηκε προς τουριστες τελευταια. 15' με ταξι.
 

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη
χθες γυρισα απο ρωμη..για μενα να μεινεις κοντα στην πιατσα ντε ποπολο.ειναι η αρχη ουσιαστικα του κεντρου.απο εκει διασχιζεις την via del corso και εχεις ευκολη προσβαση παντου..
πως πέρασες;
εγώ γύρισα μία μέρα μετά από εσένα.
εγώ έμεινα τραστέβερε.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σάββατο πρωί ο κουνιάδος μου ταξιδεύει για Ρώμη εκτάκτως για να κάνει έκπληξη σε μια φίλη του που σπουδάζει εκεί.

Επειδή ξέρω πως έχουμε πολλά τζιμάνια εδώ μέσα μπορεί κάποιος να βοηθήσει πως θα φτάσει από Αεροδρόμιο εδώ Via Giuseppe Martucci, 20, Roma, Italia - Google Maps με ΜΜΜ;

Σημειωτέον ότι ο άνθρωπος δεν είναι πολυταξιδεμένος και κάνει περιορισμένη χρήση Αγγλικών (όχι ότι και παραπάνω να έκανε θα τον βοηθούσε στην Ιταλία).

Ευχαριστώ
 

MIKE21

Member
Μηνύματα
39
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
αμστερνταμ ξανα
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
piazza de popolo μεχρι τα σκαλια ειναι πεντε λεπτα δρομος,το βατικανο κανενα τεταρτο με τα ποδια,τοσο ειναι και η navona..ολα ειναι κοντα μην ανησυχεις αλλα η ρωμη θελει πολυ περπατημα,πιστευω να αντεχεις..
η αληθεια ειναι οτι πριν κλεισω το ταξιδι τη ρωμη δεν την ειχα στις προτεραιοτητες μου.οταν ομως το εκλεισα και αρχισα να το ψαχνω καταλαβα ποσο λαθος εκανα,τωρα που γυρισα νιωθω δικαιωμενος γαι την επιλογη μου..δυνατη και ομορφη πολη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.201
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom