Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Silky21

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
επειδη ολα τα sites ειναι στα ιταλικα γνωριζει καποιος ποσο θα κοστισει μια σιμ για ιντερνετ? ενεργοποιειται εκεινη τη στιγμη?
 

abebabloum

Member
Μηνύματα
15
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Noraki να σαι καλά!!! Κρατάω σημειώσεις .. μην μου αρχίσει και τη γκρίνια ότι δεν την προσέχω :D Viaggi σε ευχαριστώ πολύ!!! Το είχα κατά νου .. λογικά αν βγαίνει θα γίνει τη 2 μέρα.. ;)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
θα χτυπήσουμε και ένα Campo de Fiori με μια Piazza Farnese...
Αν πεινάσετε στη Campo de Fiori, δίπλα στο άγαλμα είναι μια τρατορία που λέγεται Cucina Romana. Ωραίο φαγητό και ωραιότερο το κρασί τους :confused:
 

abebabloum

Member
Μηνύματα
15
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Αν πεινάσετε στη Campo de Fiori, δίπλα στο άγαλμα είναι μια τρατορία που λέγεται Cucina Romana. Ωραίο φαγητό και ωραιότερο το κρασί τους :confused:
Σημειώθηκε στα πρακτικά :);)
 

valia76

Member
Μηνύματα
25
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία
Επειδή πήγα κι εγώ πρόσφατα, Ρώμη, όντως την ουρά στο Κολοσσαίο δεν την γλυτώνεις με τίποτα! Και εισιτήριο να έχεις στα χέρια σου από το Forum θα περιμένεις κανονικά για να περάσεις τον έλεγχο ασφαλείας. Μέχρι και το νερό που έχεις το πετάς... Φυσικά έχει μέσα βρύση να γεμίσεις το παγούρι σου (όπως παντού)... Η ουρά είναι διαφορετική από αυτούς που δεν έχουν εισιτήριο, αλλά είναι εξίσου μεγάλη... Τσάμπα κοκορευόμουν στον άντρα μου ότι θα περάσουμε έτσι... Πάντως, είχε ελέγχους παντού και η αστυνομία και ο στρατός πανταχού παρόντες!
Η αιώνια πόλη είναι πανέμορφη!
Όσο για τους ταρίφες, εμείς πέσαμε πάνω σε απάτη ταρίφα που άλλο έγραφε πάνω στην πόρτα (όπως όλα τα ταξί, δηλ. ρώμη-fiumicino 48€) και είχε μέσα ένα ταμπελάκι που έγραφε οτι το ίδιο κάνει 60€. Τον ρώτησα βέβαια αλλά άλλα λόγια να αγαπιόμαστε... Στην αναχώρηση πετύχαμε τίμιο (μας πήρε 30€ ρώμη-ciampino)...
 

abebabloum

Member
Μηνύματα
15
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Επειδή πήγα κι εγώ πρόσφατα, Ρώμη, όντως την ουρά στο Κολοσσαίο δεν την γλυτώνεις με τίποτα! Και εισιτήριο να έχεις στα χέρια σου από το Forum θα περιμένεις κανονικά για να περάσεις τον έλεγχο ασφαλείας.

Δηλαδή πάπαλα η είσοδος απο Palatino?? Σκλάβοι του Colosseo?? :eek::eek::eek:
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καλησπερα και απο εμενα. Εχω ηδη κλεισει να κανω ταξιδι στη Ρωμη στις 20/11 και θα μεινω εκει για 4 βραδια. Αρχικα μετα απο ωρα που διαβασα και τις προηγουμενες σελιδες με τα σχολια ειδα οτι οτι Βατικανο που θελω να επισκεφτω εχει τεραστιες ουρες. Αρχικα θελω να μου πειτε αν αξιζει να παω Κυριακη (τη μερα που φτανω δηλαδη) ή αν θα ηταν καλυτερα να παω καθημερινη. Επισης μπαινω στο επισημο site για το Βατικανο https://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do?action=booking και πατωντας την επιλογη online ticket office, βγαζει πολλες υποπεριπτωσεις μετα για να κλεισεις τα εισιτηρια και εχω μπερδευτει. Ισως να φαινεται και χαζομαρα αυτο που αναφερω αλλα τι απο ολα πρεπει να πατησω? Ενταξει καποια ειναι για γκρουπ βλεπω και τα αφηνω απ εξω. Αν πατησω και κλεισω εισιτηρια απο την τριτη επιλογη που λεει admission tickets ειμαι καλυμμενος? Ειναι κατι που δεν θα μπορεσω να δω με αυτο το εισιτηριο?

Και επισης για Κολοσαιο απο που μπορω να κλεισω εισιτηρια?

Ευχαριστω εκ των προτερων
 

eleni16

Member
Μηνύματα
52
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λίμνη Κομο
Καλησπέρα σου!
Πατάς όπως είπες το admission tickets και συμπληρώνεις τα στοιχεία που θα σου ζητήσει.
Όσον αφορά το Κολοσαίο έχει εννιαία είσοδο με τον παλατινό λόφο. Συνήθως επειδή όλοι ξεκινάνε από το Κολοσαίο έχει μεγάλη ούρα οπότε ξεκίνησα πρώτα από τον παλατινό που η ουρά χωρίς εισιτήριο ήταν πολύ μικρή σε σχέση με την ουρά με εισιτήριο και αντίστοιχα στο Κολοσαίο μετά η ουρά με εισιτήριο ήταν μικρότερη από αυτή χωρίς. Τα εισιτήρια τα βγάζεις στην είσοδο και των δύο!
Ελπίζω να σε βοήθησα!
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καλησπέρα σου!
Πατάς όπως είπες το admission tickets και συμπληρώνεις τα στοιχεία που θα σου ζητήσει.
Όσον αφορά το Κολοσαίο έχει εννιαία είσοδο με τον παλατινό λόφο. Συνήθως επειδή όλοι ξεκινάνε από το Κολοσαίο έχει μεγάλη ούρα οπότε ξεκίνησα πρώτα από τον παλατινό που η ουρά χωρίς εισιτήριο ήταν πολύ μικρή σε σχέση με την ουρά με εισιτήριο και αντίστοιχα στο Κολοσαίο μετά η ουρά με εισιτήριο ήταν μικρότερη από αυτή χωρίς. Τα εισιτήρια τα βγάζεις στην είσοδο και των δύο!
Ελπίζω να σε βοήθησα!
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Απλως η απορια μου ειναι αν το εισιτηριο αυτο απο την επιλογη admission ticket περιλαμβανει ολα οσα θα πρεπει να δω μεσα στο Βατικανο. Πχ μουσεια, κηπους, εκκλησια αποστολου πετρου κτλπ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.521
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom