Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Καλημέρα και καλως σας βρήκα ΅!
ταξιδευω για ρωμη 12/1 και επιστρεφω 15/1 εχω αγχωθει πολυ γιατι ειναι το πρωτο μου ταξιδι στο εξωτερικο ..έχω κλεισει εισητηρια και ξενοδοχειο το eurostars roma aeterna βρίσκεται Via Casilina, επειδη θα φτασω στο αεροδρόμιο ciampino σκεφτομαι να παρω λεωφορειο απο εκει για να φτάσω termini αλλα απο termini μαλλον με τα πόδια μεχρι το ξενοδοχειο προσοαθω να βρω τις γραμμες των λεοφωρειον και πραγματικα εχω καταμπερδευτει υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει απο το termini πως μπορω να βρεθω στο ξενοδοχειο με το λεοφωρειο γιατι φτανω πολυ αργα το βραδυ ?και πως αγοράζουμε εισητηρια για τα λεωφορεια θέλω να πω υπάρχει κατι αντίστοιχο όπως εμεις που έχουμε τα περίπτερα??
και κατα την γνώμη αυτων που έχουν επισκεφτει την ρώμη τι αξίζει περισσότερο για ενα τρίημερο στην ρώμη .?
http://viaggiacon.atac.roma.it/index.html?language=eng
Στο παραπάνω λινκ μπορείς να βρεις πως θα πας από τη στάση του μετρό Anagnina μέχρι το ξενοδοχείο σου. Θα πας εκεί που λέει κάτω αριστερά calculate route και θα βάλεις Termini προς τη διεύθυνση του ξενοδοχείου σου. Θα σου βγάλει πως μπορείς να πας με το Νούμερο 50.
Τώρα για το τι αξίζει περισσότερο, αν ψάξεις στο site θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες.
 

vasiliki956

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ταυλάνδη
Σας ευχαριστώ όλους παρα πολύ ηταν πολλές οι πληροφορίες και το αγχος που μπερδεύτηκα επέλεξα αυτό το ξενοδοχείο γιατι το εκλεισα σε πολυ καλη τιμή με τα εισητηρια και από τις κριτικές φαινεται καλό!
μια ακόμη απορία που έχω ειναι η εξής τι γίνετε με το wifi?υπάρχει ανοικτο δίκτυο στην ρώμη?
 

Olympial

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβια, Ρωσια
Καλησπερα και απο μενα....το σαββατο παω για τριτη φορα ρωμη !!!!! οσες φορες και να παω νομιζω δε θα μου φτανουν.....εχω παει τις προηγουμενες φορες στα κλασσικα μερη, ξερει μηπως καποιος κατι πιο ιδιαιτερο να επισκεφτω;θα ηθελα για παραδειγμα να δω μια πιο κλασσικη γειτονια της ρωμης,επισης για φαγητο η γλυκο κατι ομορφο και ιδιαιτερο;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπερα και απο μενα....το σαββατο παω για τριτη φορα ρωμη !!!!! οσες φορες και να παω νομιζω δε θα μου φτανουν.....εχω παει τις προηγουμενες φορες στα κλασσικα μερη, ξερει μηπως καποιος κατι πιο ιδιαιτερο να επισκεφτω;θα ηθελα για παραδειγμα να δω μια πιο κλασσικη γειτονια της ρωμης,επισης για φαγητο η γλυκο κατι ομορφο και ιδιαιτερο;
Φαγητο, γλυκο τα εχω γραψει 20 φορες. Κανε αναζήτηση. Βολτα αν εχεις παει ηδη Trastevere, Testaccio, San Lorenzo go Cinecitta, Pigneto.
 

Eva Mihou

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Θα ηθελα να ρωτησω,πιστευτε οτι κοντα στο Βατικανο ειναι ενα ομορφο και ασφαλες μερος για μεινει καποιος;
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Θα ηθελα να ρωτησω,πιστευτε οτι κοντα στο Βατικανο ειναι ενα ομορφο και ασφαλες μερος για μεινει καποιος;
Ναι ειναι ασφαλης και ομορφη περιοχη για να μεινεις. Εμενα μου αρεσε αρκετα οσο περπατησα εκει.
 

unerhort

Member
Μηνύματα
18
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
καλημέρα Έυα!
την πρώτη φορά που πήγα Ρώμη,έμεινα via veneto,τη δεύτερη στο βατικανό.πιο πολυ ευχαριστήθηκα την περιοχή του βατικανού γιατί είχε λιγότερη βαβούρα και φυσικά ήταν πιο οικονομικά.και στις δύο περιπτώσεις είχα δίπλα μου μετρό.
την Παρασκευή θα επισκεφθώ την αιώνια πόλη για τρίτη φορά,και πάλι βατικανό θα μείνω..και όμορφο μέρος και ασφαλές!τωρα αν εννοείς ασφαλές από τρομοκράτες,isis και μπαμ μπουμ πιστεύω ότι όλη η Ρώμη έχει μια επικινδυνοτητα!
ελπιζω να σε κάλυψα
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
είχε λιγότερη βαβούρα και φυσικά ήταν πιο οικονομικά.και στις δύο περιπτώσεις είχα δίπλα μου μετρό.
Συμφωνώ. Κι εγώ την επόμενη φορά θα μείνω ή στο Βατικανό ή στο Trastevere.:)

αν εννοείς ασφαλές από τρομοκράτες,isis και μπαμ μπουμ πιστεύω ότι όλη η Ρώμη έχει μια επικινδυνοτητα!
Όπως όλες οι μεγάλες ευρωπαϊκές πόλεις, θα προσθέσω :eek:
 

N1kolas

Member
Μηνύματα
23
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Καλησπέρα παιδιά βλεπω υπάρχουν πολλές γνώσεις μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα παω Ρώμη σε 10 μερες μαζι με δυο φίλες μου και ψάχνω μια περιοχή οικονομική κοντά στο κέντρο να μείνουμε εκτός απο το τερμινι δεν μας απασχολεί το ξενοδοχείο το θελουμε για εναν ύπνο και ενα μπάνιο και να είμαστε κοντά
Δε ξερω αν έχετε κλείσει ήδη...
Αλλά εγώ βρήκα δίπλα στη piazza di spagna με150 ευρώ για τρία βράδια δικλινο...
Noblesse corso λέγεται, φαίνεται εξαιρετικό...
 
Μηνύματα
61
Likes
8
Δε ξερω αν έχετε κλείσει ήδη...
Αλλά εγώ βρήκα δίπλα στη piazza di spagna με150 ευρώ για τρία βράδια δικλινο...
Noblesse corso λέγεται, φαίνεται εξαιρετικό...
Η περιοχή ειναι κοντά στο κέντρο;βολεύει στα μέτρο;

Η περιοχή ειναι κοντά στο κέντρο;βολεύει στα μέτρο;
όντως ειναι πολυ καλο αλλα για τρία άτομα βγαίνει 760€ ειναι αρκετά πιστεύω
 
Last edited by a moderator:

N1kolas

Member
Μηνύματα
23
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Απ ότι βλέπω
Η περιοχή ειναι κοντά στο κέντρο;βολεύει στα μέτρο;
Απ ότι βλέπω κατεβαίνεις στάση σπάνια και από εκεί με τα πόδια ούτε δέκα λεπτα δε πρεπει να ναι...
Ή ρωμη γυρίζεται άλλωστε και με τα πόδια...
Σε κοντινή απόσταση κ η υπέροχη piazza del popolo...
Τσεκαρε το στο booking
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.518
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom