Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

marinella

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημερα σας
ειχα μπει στο σιτε αυτο πριν καποιες μερες και με βοηθησε αρκετα
τον αλλον μηνα θα παω στη ρωμη
απλα εχω αγχωθει λιγο με τα εισητηρια του λεωφοριου απο αεροδρομιο στο κεντρο τερμινη και το αντιθετο ,εκλεισα μεσω ιντερνετ στο σιτε terravision διαλεξα και τα ωραρια που με εξυπηρετουν , θα ηθελα να ρωτησω τα ωραρια ειναι αυτα ισχυουν δεν νομιζω να αλλαξουν και ποση ωρα πριν πρεπει να ειμαι εκει
 

MANDRAGOR

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
εχω στειλει μαιλ για αρχη και περιμενω... Απλα σκεφτομουν και το χειεότερο οριακο σεναριο να το δωσω στο παρκινγκ 8 και ηθελα να ξερω αν προλαβαινω
 

mariasalle

Member
Μηνύματα
49
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κάπρι, Ντουμπάϊ
Καλησπέρα! Προκειται να ταξιδεψω στη Ρωμη. Η επιστροφή για Αθηνα είναι στις 8:00 το πρωι. Πως μπορω να πάω απο την περιοχη Termini στο αεροδρομιο του Ciampino; Υπάρχει λεωφορείο, τρενο ή μετρο για να το πάρω; ή η μονη λύση ειναι το ταξι;
 

mariasalle

Member
Μηνύματα
49
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κάπρι, Ντουμπάϊ
Καλησπέρα! Υπαρχει καποιος που προτιμησε να επιλεξει ιταλικο γραφειο για το τουρ της πολης; Έχετε καποιο να μου προτείνετε; Και πόσο περιπου κοστιζει το ατομο; Αξίζει να μπούμε σε τετοιο γκρουπ;

Επισης το ταξιδιωτικο γραφειο μου προτεινει το Igea Hotel στο Termini αλλα απο οτι βλεπω στα σχολια σας εδω ειναι υποβαθμισμενη περιοχη. Τι να κανω; να το επιλεξω ή να ζητησω αλλο ξενοδοχειο; και που θα μου προτεινατε για να ειμαι κοντα στο κεντρικο σταθμο; Στη Piazza Repubblica ειναι καλα;
 
Last edited by a moderator:

mariasalle

Member
Μηνύματα
49
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κάπρι, Ντουμπάϊ
To μόνο που με φόβισε σε αυτή την περίπτωση είναι να μην γίνει κάτι από θέμα κίνησης και αργήσουμε Διαβάζω ότι το αεροδρόμιο είναι μικρό αλλά θεωρώ ότι μία ώρα νωρίτερα είναι λίγο οριακά. Σε ευχαριστώ πολύ! Θα κοιτάξω επομένως να δω δρομολόγια που να αναχωρούν γύρω στις 06,00 με 06,30 και θα επιλέξω εταιρία!

Και εγω φευγω με την ιδια πτηση αλλα στς 13/3. Δεν ξερω τι να επιλεξω!Βολευει τελικα το μετρο;
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Επισης το ταξιδιωτικο γραφειο μου προτεινει το Igea Hotel στο Termini αλλα απο οτι βλεπω στα σχολια σας εδω ειναι υποβαθμισμενη περιοχη. Τι να κανω; να το επιλεξω ή να ζητησω αλλο ξενοδοχειο; και που θα μου προτεινατε για να ειμαι κοντα στο κεντρικο σταθμο; Στη Piazza Repubblica ειναι καλα;
Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι γυρω απο την piazza barberini ειναι καλα. Εχει και μετρο αν χρειαστεις και ειναι και κεντρικα. Πας σε ολο το ιστορικο κεντρο με τα ποδια
 

mariasalle

Member
Μηνύματα
49
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κάπρι, Ντουμπάϊ
Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι γυρω απο την piazza barberini ειναι καλα. Εχει και μετρο αν χρειαστεις και ειναι και κεντρικα. Πας σε ολο το ιστορικο κεντρο με τα ποδια
Σε ευχαριστω πολυ θα ψαξω να βρω
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Και εγω φευγω με την ιδια πτηση αλλα στς 13/3. Δεν ξερω τι να επιλεξω!Βολευει τελικα το μετρο;
Το μετρό ανοίγει στις 05,30. Αλλά από μία γρήγορη αναζήτηση που είδα δεν βολευει κάποια ώρα αναχώρησης ούτε των εταιριών απο το τέρμινι ούτε του αστικού. Το συζήτησα και με τον Χρήστο και δεν θέλει να φτάσουμε 07,00 το πρωί του φαίνεται πολύ ριψοκίνδυνο. Πολύ φοβάμαι ότι θα πέσουμε στην λύση του ταξί..... Θα τα ξαναδώ πάντως και αν βρω κάτι βολικό θα σου στείλω!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.808
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το μετρό ανοίγει στις 05,30. Αλλά από μία γρήγορη αναζήτηση που είδα δεν βολευει κάποια ώρα αναχώρησης ούτε των εταιριών απο το τέρμινι ούτε του αστικού. Το συζήτησα και με τον Χρήστο και δεν θέλει να φτάσουμε 07,00 το πρωί του φαίνεται πολύ ριψοκίνδυνο. Πολύ φοβάμαι ότι θα πέσουμε στην λύση του ταξί..... Θα τα ξαναδώ πάντως και αν βρω κάτι βολικό θα σου στείλω!
Δε ρίχνεις μια ματιά κι εδώ
https://www.trainline.eu/trains/roma-termini/ciampino
πριν καταλήξεις στην (πανάκριβη) λύση του ταξί (30 ευρώ - καθορισμένη τιμή);
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
θελω τα φώτα καποιου που το χει κανει ή ξερει τους χώρους του Chiampino. Πρόκειται να νοικιασω αμαξι απο Μπολονια και να κανω 3 μερες τουρ στην κεντρικη ιταλια με τελικο προορισμο τη Ρωμη που θα φτασω βραδυ αργα. Κανονισα να παραδωσω το αμαξι το πρωι στο ciampino αλλα η πτηση ειναι 8.40 και το γραφειο ενοικιασης ανοιγει 8. Ξερετε αν θα πρεπει να το παραδωσω σε παρκιγκ μακρια απο το αεροδρομιο? Θα ερθει καποιος να το παρει?θα προλαβω σε 40 λεπτα? Εχει κανεις ιδεα? Οποιος ξερει ας δωσει μια ιδεα να χω
ευχαριστω
Το παρκινγκ ειναι κοντα στο αεροδρομιο και οι γνωστες εταιρειες ενοικιασεις εχουν μεγαλα κουτια με θυριδες, ωστε ακομα κι αν ειναι κλειστες, αφηνεις το αυτοκινητο και πετας τα κλειδια μεσα στο κουτι. Το εχω κανει πριν 2-3 χρονια χωρις κανενα προβλημα. Βεβαια καποιος μπορει να πει οτι ειναι ρισκο να το παραδωσεις ετσι. Σκεψου και πραξε αναλογα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.887
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom