Ιταλία Ρώμη Γάμος και Ψώνια Νοέμβριος 2007

Για ποιο λόγο θα πηγαίνατε στη Ρώμη;

  • Για τα ιστορικά της μνημεία

    Votes: 48 50,0%
  • Για ψώνια

    Votes: 12 12,5%
  • Επειδή δεν έχω ξαναπάει

    Votes: 13 13,5%
  • Για όλα τα παραπάνω

    Votes: 39 40,6%

  • Total voters
    96

kiolejr

Member
Μηνύματα
11
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα και ΗΠΑ
Μόλις γυρίσαμε από τη Ρώμη ... για άλλη μία φορά εντυπωσιάστηκα από την μοναδική ομορφιά αυτής της υπέροχης πόλης ...
Ο καιρός ήταν καλός και έτσι μπορέσαμε να την περπατήσουμε αρκετά ...
Στα πλαίσια της επίσκεψής μας ήταν να παραβρεθούμε και στο γάμο ενός φίλου που πραγματοποιήθηκε στην εκκλησία του Αγίου Θεοδώρου στη Ρώμη ( Ορθόδοξη) . Πραγματικά ήταν από τις λίγες φορές που νιώσαμε τέτοια θρησκευτική κατάνυξη σε ένα γάμο . Ισως γιατί είμασταν στο κέντρο της καθολικής εκκλησίας και πραγματοποιήθηκε μία καταπληκτική ορθόδοξη λειτουργία ίσως το απαίρητο της εκκλησίας , ίσως το γεγονός ότι διαβάστηκε ΟΛΟ το μυστήριο και ο ιερέας δεν βιαζόταν για τον επόμενο γάμο ...
Κατά τα άλλα ... ΨΩΝΙΑ ΨΩΝΙΑ ΨΩΝΙΑ και πολύ περπάτημα ... Συνιστώ για μία ακόμη φορά το OUTLET CASTELLO ROMANO λίγο έξω από τη Ρώμη ...

Εμείς ρίξαμε για άλλη μία φορά το νομισματάκι μας στη Fontana di trevi και ελπίζουμε να ξαναπάμε σύντομα !!!
 

Attachments

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
:clap: Τέλεια!

Θα ήθελα να ακούσω λίγα πράγματα παραπάνω για το μυστήριο αν κάποια στιγμή έχεις παραπάνω χρόνο ;)

Επίσης, μάλλον έκανε κρύο ε; σε βλέπω στην τρίτη φωτό ντυμμένο σαν κρεμμύδι :D
 

kiolejr

Member
Μηνύματα
11
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα και ΗΠΑ
Γάμος στη Ρώμη

Καταρχήν είχαν μοιράσει σε όλους τη λειτουργία μεταφρασμένη και στα αγγλικά ώστε να μπορούν να συμμετέχουν όλοι οι παρευρισκόμενοι... Στα διαδικαστικά όλα ήταν όπως και στην Ελλάδα εκτός φυσικά από το ρύζι κλπ Θα σας πω περισσότερα και με περισσότερες φωτογραφίες αύριο... ααα με την ευκαιρία την προηγούμενη Κυριακή στη Ρώμη είχε ψοφόκρυο!!!! Οχι σαν κρεμμύδι σαν αστακός είχα ντηθεί !!!:):clap:
 

ghasapis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μήπως γνωρίζει κάποιος φίλος οποιαδήποτε πληροφορία για ψώνια στην Ρώμη πού να κινηθώ , μιλάμε για λογικές τιμές και ευκαιρίες , εάν έχει κάποιος υπόψην....Σε ένα μήνα περίπου θα είμαι εκεί.Το OUTLET CASTELLO ROMANO πού είναι ακριβώς και τι περιλαμβανει...
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
αγια-πετρουπολη
η Ρωμη ειναι πραγματικα υπεροχη πολη...που το παρελθον περπαταει μαζι με το σημερα αρμονικα.Ηταν το πρωτο μου ταξιδι στο εξωτερικο και την εχω λατρεψει θελω πολυ να ξαναπαω και θα το κανω συντομα.πολυ σας ζηλευω παρα το τρομερο κρυο.Οσο για το μυστηριο θα ηταν σιγουρα υπεροχο...θελω και αλλες λεπτομερειες
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Μήπως γνωρίζει κάποιος φίλος οποιαδήποτε πληροφορία για ψώνια στην Ρώμη πού να κινηθώ , μιλάμε για λογικές τιμές και ευκαιρίες , εάν έχει κάποιος υπόψην....Σε ένα μήνα περίπου θα είμαι εκεί.Το OUTLET CASTELLO ROMANO πού είναι ακριβώς και τι περιλαμβανει...
Το outlet που αναφέρεις είναι έξω από την πόλη και θα πρέπει να ταξιδέψεις για να πας εκεί. Εγώ προσωπικά θεώρησα ότι δεν αξίζει τον κόπο να χάσω τόσο χρόνο για να πάω απλά σε ένα τύπου the mall για ψώνια. Απ' ότι λένε υπάρχουν αρκετές προσφορές εκεί, αλλά ακόμη και η μετακίνηση προς τα εκεί κόστιζε γύρω στα 15 Ευρώ το άτομο πήγαινε - έλα αν θυμάμαι σωστά. Αν κάνεις μια γενική σούμα, θεωρώ ότι και λίγο ακριβότερα να τα πληρώσεις, καλύτερα να κινηθείς στο κέντρο, όπου φτάνει το μετρό και να γυρίσεις τα καταστήματα όπου μπορείς να βρεις καλές ευκαιρίες.

Εγώ για παράδειγμα βρήκα πολύ καλή τιμή σε παπούτσια σε ένα κατάστημα απέναντι ακριβώς από την Fontana di Trevi, όπως και σε ένα άλλο κατάστημα τυχαία στον κεντρικό δρόμο (που δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή πως τον λένε, είναι βασικά δύο δρόμοι ας το πούμε παράλληλοι μεταξύ τους που ξεκινάνε από την Piazza del Popola)

Επίσης...πολύ καλή αγορά ήταν αυτή στο Βατικανό...κάνε ένα πέρασμα στα στενά και στα μικρά καταστήματα θα βρεις σίγουρα πολλές ευκαιρίες. Γραβάτες προτίμησα να αγοράσω από τις λαϊκές τους που πολλές φορές μπορεί να βρεις μια χαρά ποιότητες σε πάρα πολύ καλές τιμές.
 

ghasapis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Φλωρεντία είναι ο παράδεισος των stock!
Μπορείς να βρεις τα παρακάτω:
- outlet του Roberto Cavalli (http://www.robertocavallioutlet.it/)
- outlet των Dolce e Gabbana (http://www.outlet-firenze.com/dolce_...et_firenze.htm)
- outlet πολλών σχεδιαστών όπως Gucci, Burberry, Salvatore Ferragamo, Balenciaga, Bottega Veneta, Tod's κλπ (The Mall Outlet: http://www.intuscany.net/guides/the_mall.htm)

Σχετικά με το πως θα φτάσεις στο Mall, υπάρχουν υπηρεσίες Shuttle Bus που σε μεταφέρουν με χαμηλή τιμή, αν και στο mall πάει και υπεραστικό λεωφορείο (εταιρία SITA) που κάνει ειδικά αυτή τη διαδρομή και ξεκινά απέναντι από τον κεντρικό σταθμό Santa Maria Novella στη Φλωρεντία.

Επίσης, τόσο στη Φλωρεντία όσο και στη Ρώμη υπάρχει το McArthurGlen Barberino Outlet (http://www.mcarthurglen.it/corporate/home/home.php)

Συγκεκριμένα το McArthurGlen Barberino της Ρώμης λέγεται Castel Romano (http://www.mcarthurglen.it/castelrom...cationplan.php), ενώ της Φλωρεντίας Barberino Designer Outlet (http://www.mcarthurglen.it/barberino...cationplan.php)

Και για τα McArthurGlen Barberino Outlets υπάρχουν υπηρεσίες shuttle bus. Οδηγίες θα βρεις στα Links που σου δίνω.
Καλό shopping!
 
Last edited by a moderator:

toula

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γεια σε ολους παω για πρωτη φωρα στην Ρωμη και αν μου μεινει χρονος θελω να πεταχτω στο castello Romano ξερει καποιος να μου δωσει πληροφοριες για το πως παω?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γεια σε ολους παω για πρωτη φωρα στην Ρωμη και αν μου μεινει χρονος θελω να πεταχτω στο castello Romano ξερει καποιος να μου δωσει πληροφοριες για το πως παω?
διάβασε το ποστ πάνω από το δικό σου! κάνε τον κόπο να διαβάσεις και στο λινκ του. όλα στο πιάτο τα θελεις?:haha::haha:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
διάβασε το ποστ πάνω από το δικό σου! κάνε τον κόπο να διαβάσεις και στο λινκ του. όλα στο πιάτο τα θελεις?:haha::haha:
Υπαρχει παντα και η εναλλακτικη λυση της φανουροπιτας!!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Γεια σε ολους παω για πρωτη φωρα στην Ρωμη και αν μου μεινει χρονος θελω να πεταχτω στο castello Romano ξερει καποιος να μου δωσει πληροφοριες για το πως παω?
πήγαμε με το μετρο μεχρι eur και μετα πηραμε ταξι..δώσαμε περίπου 90 ευρώ πηγαινε ελα..ειμασταν 5 ατομα οποτε μοιραστηκαμε το ταξι...
θα αναφερω κατι που εμαθα στο roca village της βαρκελώνης...
για αγορές πανω απο 300 ευρώ ειχε δωρεάν ταξι μεχρι το ξενοδοχείο σου..πραγματι πηγα με ταξι στο ξενοδοχείο μου....γιατι το λέω αυτο...επειδη και το castelo romano και το la rocas village ανήκουν στην ιδια εταιρεια mac arthrur καπως ετσι αν δεν κανω λάθος...ισως να ισχυει η ιδια πολιτική σε όλα τα outlet της εταιρειας..
Ψαξτο λίγο η τηλεφωνησε για να μαθεις αν ισχυει και εκει κατι τετοιο....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.122
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom