Ρώμη, Ρώμη

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προλαβαίνεις Χρήστο...Αν δεν φάς όλη τη μέρα στη via Condotti...Άντε κλείσε που το σκέφτεσαι κι όλας...!!!
πες τα χρυσοστομη! μας χαρίζουν το γάιδαρο και κοιτάμε τα δόντια του πριν τον πάρουμε..όλοι μας δηλαδή..κι εγώ μέσα. με 68Ε πρώτα κλείνουμε και μετά ρωτάμε..
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
αν όμως θέλει να πάει και στα πιο βασικά μουσεία -αξιοθέατα( βατικανό, κολοσσαίο, κτλ ) χρειάζεται τουλαχιστον 1 μερα παραπάνω ίσως ??

Επειδή μιλάμε για Σ/Κ όπου ο κόσμος σίγουρα θα είναι αρκετός, τότε εξαρτάται από το αν έχεις βγάλει εισιτήρια από πριν για να μην περιμένεις στις ουρές και βέβαια και από το πόσο χρόνο σε ενδιαφέρει να αφιερώσεις σε αυτούς τους χώρους.

Εγώ προσωπικά δεν πηγαίνω σε όλα τα μουσεία που υπάρχουν σε μια πόλη, αλλά επιλέγω αυτά που με ενδιαφέρουν περισσότερο και πάντα παίζει ρόλο η συνολική διάρκεια του ταξιδιού μου. Μένω όσο το δυνατόν λιγότερη ώρα γίνεται και ορισμένες φορές επιλέγω να μην τα επισκεφθώ καν.
Προτιμώ να περιπλανηθώ στην πόλη και να τη χορτάσω με άλλους τρόπους.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Χρήστο πάρε τη Δέσποινα κι ελάτε τέλος Νοέμβρη που θα είναι κι εγώ και θα σας κάνω σούπερ ξενάγηση...
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Βγάζει αρκετά φθηνές τιμές και τον Δεκέμβριο. εγώ που κόιταξα για 11 με 14 δεκεμβρίου είναι επίσης πολύ φθηνά( τα 67? ειναι βέβαια μόνο με χειραποσκευή και αφαιρούμενης φυσικά και της ταξιδιωτικής ασφάλειας). Όποιος σκέφτεται για φεβρουάριο ας έχει υπ΄όψιν του ότι φέτος η Καθαρά Δευτέρα πέφτει 15 Φεβρουαρίου. Μάλιστα αν βάλει επιστροφή 16 φεβρουαρίου ( 1 ημέρα άδεια) κάνει ένα σούπερ τετραήμερο με πολύ καλό εισιτήριο...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Βγάζει αρκετά φθηνές τιμές και τον Δεκέμβριο. εγώ που κόιταξα για 11 με 14 δεκεμβρίου είναι επίσης πολύ φθηνά( τα 67? ειναι βέβαια μόνο με χειραποσκευή και αφαιρούμενης φυσικά και της ταξιδιωτικής ασφάλειας). Όποιος σκέφτεται για φεβρουάριο ας έχει υπ΄όψιν του ότι φέτος η Καθαρά Δευτέρα πέφτει 15 Φεβρουαρίου. Μάλιστα αν βάλει επιστροφή 16 φεβρουαρίου ( 1 ημέρα άδεια) κάνει ένα σούπερ τετραήμερο με πολύ καλό εισιτήριο...

Το έχω δεί Πηνελόπη αλλα με χαλάει η ώρα επιστροφής..Προτιμώ Καθ.Δευτέρα να βρούμε ένα προορισμό που θα κερδίσουμε όλο το τριήμερο..
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Κι εγώ συμφωνώ με την Αnny ότι αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται η μάλλον δε θέλει να χάσει ώρες με το να μπαίνει μέσα στα μουσεία,μπορεί να πάρει μια καλή γεύση της Ρώμης σε δυό μέρες,περπατώντας και βλέποντας τα αξιοθέατα απ'έξω...
Μια καλή λύση επίσης που προτείνω σε τέτοιες περιπτώσεις είναι το λεωφορείο που κάνει το city tour,απο το να χάσει κάποιος χρόνο να ψάχνει για μετρό κλπ δεδομένου ότι το Βατικανό και το Κολοσσαίο απέχουν από το ιστορικό κέντρο...,παίρνει το λεωφορείο και κάνει αρχικά όλη τη βόλτα που διαρκεί γύρω στη μιάμιση ώρα η δύο ώρες δε θυμάμαι ακριβώς,αλλά αξίζει!γιατί έχει μια συνολική εικόνα της πόλης και μετά την επόμενη μέρα το χρησιμοποιεί(αφού ισχύει και την επόμενη)για ν'ανεβοκατεβαίνει όπου εκείνος κρίνει....Εννοείται ότι η πόλη,το ιστορικό κέντρο περπατιέται...και δεν είναι και πολύ μεγάλο..
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
καποιος που θα πάει πρώτη φορά στην Ρώμη απο σαββατο μεσημερι εως δευτερα μεσσημέρι προλαβαίνει να πάρει μυρωδια της πόλης η είναι λίγες οι μέρες ????
κοιτα εγω φετος το σεπτεμβρη το κανα τριημερο
βεβαια ειχα ξαναπαει και ετσι δεν ενδιαφερθηκα ιδιαιτερα για μουσεια και βατικανο αλλα περπατουσα καμια 11 με 12 ωρες τη μερα και νομιζω πως ειδα αρκετα...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Μια καλή λύση επίσης που προτείνω σε τέτοιες περιπτώσεις είναι το λεωφορείο που κάνει το city tour,απο το να χάσει κάποιος χρόνο να ψάχνει για μετρό κλπ δεδομένου ότι το Βατικανό και το Κολοσσαίο απέχουν από το ιστορικό κέντρο...quote]


Καλά το Κολοσσαίο δεν απέχει και τόσο...Με τα ποδαράκια άνετα...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.765
έτσι λες για να παραπλανήσεις τον κόσμο και να πάρεις τα εισιτηρια μόνος..
όσοι ξέρουν τότε πάνε.ουρές 0 Βατικανό-Κολοσσαίο, Gilda κλπ κρύο λιγότερο από το αθηναικό και τα καφέ της via Veneto όλα εξοπλισμένα με σόμπες...
Καλά, εμένα δε μου αρέσει καθόλου και το κρύο γι'αυτό....αλλά όποιος την έχει δει με κρύα και βροχές καθώς και ηλιόλουστη, έχει δει για τι μιλάω.....περπάτημα στο φόρουμ, στο Circus Maximus, στη Fontana di Trevi, Πάνθεον...όλα ηλιόλουστα...αν βρέχει τραβάτε Λονδίνο καλύτερα που του πάει κι όλας...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Καλά, εμένα δε μου αρέσει καθόλου και το κρύο γι'αυτό....αλλά όποιος την έχει δει με κρύα και βροχές καθώς και ηλιόλουστη, έχει δει για τι μιλάω.....περπάτημα στο φόρουμ, στο Circus Maximus, στη Fontana di Trevi, Πάνθεον...όλα ηλιόλουστα...αν βρέχει τραβάτε Λονδίνο καλύτερα που του πάει κι όλας...

Όταν δεν την έχεις ξαναδεί και σου δίνεται η ευκαιρία με 68€ πας και με χιόνι...
Αντί να χάσετε ένα Σ/Κ εδώ πηγαίντε ν αλλάξετε λίγο εικόνες...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Βασικά...δώστε Ρώμη στον λαό κι ας είναι μόνο δύο ημέρες! Απλά θα πρέπει να ξέρεις, Χρήστο, ότι θα πρέπει κάποια στιγμή σίγουρα να επιστρέψεις ξανά! Γιατί σίγουρα θα σου μείνουν πολλά απωθημένα στην πόλη με μόνο ένα σ/κ!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Βασικά...δώστε Ρώμη στον λαό κι ας είναι μόνο δύο ημέρες! Απλά θα πρέπει να ξέρεις, Χρήστο, ότι θα πρέπει κάποια στιγμή σίγουρα να επιστρέψεις ξανά! Γιατί σίγουρα θα σου μείνουν πολλά απωθημένα στην πόλη με μόνο ένα σ/κ!

Θα πετάξει κέρμα στην φοντάνα μην ανησυχείς!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.440
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom