Ρώμη, Ρώμη

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλά, εμένα δε μου αρέσει καθόλου και το κρύο γι'αυτό....αλλά όποιος την έχει δει με κρύα και βροχές καθώς και ηλιόλουστη, έχει δει για τι μιλάω.....περπάτημα στο φόρουμ, στο Circus Maximus, στη Fontana di Trevi, Πάνθεον...όλα ηλιόλουστα...αν βρέχει τραβάτε Λονδίνο καλύτερα που του πάει κι όλας...
στη Ρώμη έχεις τις μισές πιθανότητες να βρεις βροχή από το Λονδίνο (7 μέρες βροχής έναντι 15!) και φυσικά διαρκεί πολύ λιγότερο. το κρύο μάλλον είναι σχετικό..με μέση θερμοκρασία ιανουαρίου 4-11 και φεβ 6-14 ε δεν μιλάμε και για κρύο! σε συνοικίες της Αθήνας κάνει πολύ περισσότερο..
World Weather Information Service - London
http://www.romameteo.it/
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.765
Όταν δεν την έχεις ξαναδεί και σου δίνεται η ευκαιρία με 68? πας και με χιόνι...
Αντί να χάσετε ένα Σ/Κ εδώ πηγαίντε ν αλλάξετε λίγο εικόνες...
Cara sapienza, προτιμώ να σπαταλήσω ένα ΣΚ του Απριλίου ή του Μαίου για την αιώνια αγαπημένη.....παγωτό με τον ήλιο στα μούτρα στη Fontana, panini στα παγκάκια της Popolo, βόλτα στη Μποργκέζε, χάζι δίπλα στον Τίβερη.

Ρώμη και κλείσιμο μέσα (σε καφέ, εστιατόρια, μπαρ κτλ) είναι έννοιες ασύμβατες....
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Έχω πάει αρχές Ιανουαρίου και θα συμφωνήσω με τον samion ότι δεν έχει περισσότερο κρύο από την Αθήνα. Θα έλεγα τον ίδιο καιρό. Δεν γίνεται πανικός, δεν βρίσκεις ουρές πουθενά και στα καφέ έχουν σόμπες έξω. Τα καφέ όμως της Ρώμης δεν έχουν καμία σχέση με τα δικά μας που παίρνεις έναν καφέ και κάθεσαι με τις ώρες. Εκεί ένα εσπρεσσάκι στο πάσο για λίγη ξεκούραση και ξανά έξω.
Επειδή δεν θα συναντήσεις ουρές, πιστεύω ότι προλαβαίνεις να δεις Κολοσσαίο και Βατικανό.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.765
στη Ρώμη έχεις τις μισές πιθανότητες να βρεις βροχή από το Λονδίνο (7 μέρες βροχής έναντι 15!) και φυσικά διαρκεί πολύ λιγότερο. το κρύο μάλλον είναι σχετικό..με μέση θερμοκρασία ιανουαρίου 4-11 και φεβ 6-14 ε δεν μιλάμε και για κρύο! σε συνοικίες της Αθήνας κάνει πολύ περισσότερο..
World Weather Information Service - London
Romameteo.it
4-11 δεν είναι κρύο? Σόρρυ σνόουμαν!!!

Επειδή ο κοινός άνθρωπος δε πάει 5 φορές το χρόνο ταξίδι Σαμίωνα, γι'αυτό τα λέω....ψάξε να δεις τα ποστ για Πράγα, 9 στους 10 λένε ότι ωραία ήταν αλλά όχι χειμώνα. Τα ίδια θα λέγανε και για Ρώμη (σε αναλογία). Τι σόι ευχαρίστηση είναι να τριγυρνάς 10-12 ώρες σε μία πόλη απογυμνωμένη από πράσινο, με 10 κιλά ρούχα-παλτά-γάντια-κασκόλ-ομπρέλλα και ψοφόκρυο, ενώ η μαγεία της είναι οι εξωτερικοί της χώροι, η ιστορία της, η τέχνη της, το ποτάμι της. Ο κοινός ταξιδιώτης θα πάει 1 φορά στο έτος, ας πάει άνοιξη-φθινόπωρο να το ευχαριστηθεί τουλάχιστον....οι προσφορές στα αεροπορικά πάντα θα υπάρχουν και αν είναι για 10-20 ευρώ να κυκλοφορείς με καλσόν, let it be better...

Εκτός αν υπάρχει κάποια ανωμαλία και προτιμάει κάποιος τη βροχή και το κρύο από τον ήλιο, τη ζέστη, τα t-shirts...εκεί δε μπορώ να επέμβω, κάθε βίτσιο σεβαστόν.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
4-11 δεν είναι κρύο? Σόρρυ σνόουμαν!!!

Επειδή ο κοινός άνθρωπος δε πάει 5 φορές το χρόνο ταξίδι Σαμίωνα, γι'αυτό τα λέω....ψάξε να δεις τα ποστ για Πράγα, 9 στους 10 λένε ότι ωραία ήταν αλλά όχι χειμώνα. Τα ίδια θα λέγανε και για Ρώμη (σε αναλογία). Τι σόι ευχαρίστηση είναι να τριγυρνάς 10-12 ώρες σε μία πόλη απογυμνωμένη από πράσινο, με 10 κιλά ρούχα-παλτά-γάντια-κασκόλ-ομπρέλλα και ψοφόκρυο, ενώ η μαγεία της είναι οι εξωτερικοί της χώροι, η ιστορία της, η τέχνη της, το ποτάμι της. Ο κοινός ταξιδιώτης θα πάει 1 φορά στο έτος, ας πάει άνοιξη-φθινόπωρο να το ευχαριστηθεί τουλάχιστον....οι προσφορές στα αεροπορικά πάντα θα υπάρχουν και αν είναι για 10-20 ευρώ να κυκλοφορείς με καλσόν, let it be better...

Εκτός αν υπάρχει κάποια ανωμαλία και προτιμάει κάποιος τη βροχή και το κρύο από τον ήλιο, τη ζέστη, τα t-shirts...εκεί δε μπορώ να επέμβω, κάθε βίτσιο σεβαστόν.
οκ το καταλάβαμε. η Ρώμη δεν είναι για σενα. εδώ δε συζητάμε γενικά αλλά την προσφορά που δεν είναι μόνο για τον κοινό ταξιδιώτη. με 68 Ε πας και ξαναπάς.
την άνοιξη είναι πιο καλά γι αυτό και τα εισιτήρια είναι δι-τρι-πλάσια.
θα βγούμε εκτός θέματος μάλλον αλλά 10 κιλά ρούχα, απογυμνωμένη από πράσινο? για ποια πόλη λες? μήπως να πας και στη Ρώμη με την προσφορά να τη γνωρίσεις λίγο?
οι θερμοκρασίες είναι οι μέσες. 4 τη νυχτα 11 το πρωί δεν είναι κρύο. 14 την ημέρα το φεβ είναι κρύο? μόνο για ταυλανδέζους..
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
πες τα χρυσοστομη! μας χαρίζουν το γάιδαρο και κοιτάμε τα δόντια του πριν τον πάρουμε..όλοι μας δηλαδή..κι εγώ μέσα. με 68Ε πρώτα κλείνουμε και μετά ρωτάμε..
+1
συμφωνω μαζι σου τρεχοντας ... (ή μαλλον καλυτερα πετωντας ....)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.765
Όχι αγαπητέ, δεν είναι για μένα, έχεις δίκιο.....απλά η αγαπημένη μου πόλη είναι. Το να ξέρεις να απολαμβάνεις ένα γεύμα, ένα κρασί, μία ηδονή, θέλει και αυτό τη τέχνη του. Το ίδιο και με ένα ταξίδι....

Αν τα εισιτήρια θα είναι δι-τρι-πλάσια για άνοιξη αυτό μένει να το δούμε αγαπητέ. Μην προτρέχεις πάντως και άλλωστε κάποιος γνωστός και φίλος σου είπε πολύ σοφά να μην καταστρέφετε τα ταξίδια σας για λίγα ευρώ λιγότερα....σοφά έφα.

Αν πράγματι την άνοιξη οι τιμές τις Ίζι είναι διπλάσιες-τριπλάσιες, θα υποδηθώ τον Ρόμπαξ και θα φάω το καπέλο μου Σαμίωνα....αλλά θα το φάω όπως του αξίζει: άνοιξη, με ήλιο, στο γρασίδι του Σέντραλ Πάρκ. Από το να τρώω αστακό τουρτουρίζοντας....

Υ.Γ. Άσε την Ταϋλάνδη απ'έξω, τι σου φταίει μπρε?
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Απορώ γιατί τσακώνεστε τόση ώρα! Και αυτό είναι θέμα γούστου! Άλλοι προτιμούν την Ρώμη, άλλοι την Βαρκελώνη, άλλοι τις προτιμούν τον χειμώνα, άλλοι το καλοκαίρι...κι άλλους πάλι, δεν τους νοιάζει και καθόλου...ίσα ίσα αρέσκονται θα έλεγα στο να έχουν την δυνατότητα να την επισκεφτούν όλες τις εποχές!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.765
Εγώ απορώ γιατί αυτό το θεωρείς τσακωμό.....απόψεις ανταλλάσουμε....αν το θεωρείς τσακωμό μπορείς να πατήσεις το κουμπάκι της αναφοράς και άσε τις απορίες για άλλα σημαντικότερα πράγματα...ο Σαμίωνας ως εραστής της Ρώμης έχει κάθε δικαίωμα να την υπερασπίζεται. Δε λέω να μη πάει κανείς χειμώνα δια ροπάλου, λέω να προτιμήσει την άνοιξη ή όποτε θα έχει καλό, ζεστό καιρό. Καλώς ή κακώς κάποιοι δεν είμαστε (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) ο μέσος ταξιδιώτης...
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Δεν λέτε που με 68 ευρουλάκια πάτε ρώμη, έχετε και "διαφωνίες" για το ταξίδι αν πρέπει να γίνει χειμώνα ή άνοιξη. Είμαι βέβαιος ότι είστε συννενοημένοι για να μας σπάσετε τα νεύρα!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.444
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom