Ρώμη εκτός της πεπατημένης

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Μερικές ερωτήσεις για Ρώμη
*Η αγορά porta portese τι ώρα κλείνει;Εχω διαβάσει αλλού για 13:00 και άλλου για 14:00.
*Έχει κάποιος εντυπώσεις από την συγκεκριμένη αγορά;
*Επιτρέπεται να οδηγάς ποδήλατο στην Ρώμη πάνω σε πεζοδρόμια η μόνο στον δρόμο;
*Το ταξί από κέντρο της Ρώμης για αεροδρόμιο ciampino είναι ακόμη 30 € ε;
*Εντυπώσεις από κάποιον που πήγε στην περιοχή Mondi;
*Η εκκλησία του Αγίου Πέτρου στο Βατικανό την Κυριακή έχει μεγαλύτερη ουρά για να μπεις μέσα;
*Πόσο περίπου έχετε περιμένει για να μπείτε μέσα;
*Υπάρχει κάποιο λεωφορείο δημόσιο στην Ρώμη που να περνάει από όλα τα αξιοθέατα; (Ιδιωτικό το ξέρω ότι υπάρχει αλλά το λέω για πιο οικονομικά).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Μερικές ερωτήσεις για Ρώμη
*Η αγορά porta portese τι ώρα κλείνει;Εχω διαβάσει αλλού για 13:00 και άλλου για 14:00.
*Έχει κάποιος εντυπώσεις από την συγκεκριμένη αγορά;
Μέναμε κοντά και πήγα. Εντυπώσεις ανέμεικτες, από vintage δερμάτινα, τσάντες, παπούτσια έως ό,τι θα έβρισκες σε μια λαική. Πρέπει να έκλεινε στις 2. Αν έχεις όρεξη για ψάξιμο, έχει πλάκα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μερικές ερωτήσεις για Ρώμη
1.Έχει κάποιος εντυπώσεις από την συγκεκριμένη αγορά;
2.Επιτρέπεται να οδηγάς ποδήλατο στην Ρώμη πάνω σε πεζοδρόμια ;
3.Το ταξί από κέντρο της Ρώμης για αεροδρόμιο ciampino είναι ακόμη 30 € ε;
4.Εντυπώσεις από κάποιον που πήγε στην περιοχή Mondi;
5.Η εκκλησία του Αγίου Πέτρου στο Βατικανό την Κυριακή έχει μεγαλύτερη ουρά για να μπεις μέσα;
6.Υπάρχει κάποιο λεωφορείο δημόσιο στην Ρώμη που να περνάει από όλα τα αξιοθέατα; (Ιδιωτικό το ξέρω ότι υπάρχει αλλά το λέω για πιο οικονομικά).
1.αστο.
2.οχι
3.si.
4.μετρια. Δεν ειναι τραστεβερε οθτε σαν λορενζο-σαν τζοβανι. Κατι λεει τα βραδυα.
5.si
6.οχι. Peygeot 2 το καλυτερο μεσο μετα το 110 των 20Ε..
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Να διευκρινίσω ότι ρώτησα για το Μόντι γιατί διάβασα αυτό το άρθρο εδώ
http://www.fortunegreece.com/photo-gallery/aftes-ine-i-kaliteres-gitonies-tis-evropis/#13
Γενικά ψάχνω να επισκεφτώ μια περιοχή όπου να συχνάζουν οι καλλιτέχνες εναλλακτικοί και μποεμ τύποι της Ρώμης.Κάτι σαν τα Εξάρχεια της Αθήνας η κάτι στο πιο κυριλέ τέλος πάντως.
Το τραστέβερε λογικά πρέπει να είναι η κορυφή σε αυτό που ψάχνω ε;
San Lorenzo και San Giovanni είναι λίγο μακριά από την περιοχή που θέλουμε να κινηθούμε και δεν έχουμε και πολύ χρόνο αλλά αν θεωρούνται κορυφή μπορεί να πηγαίναμε σε ένα από τα 2.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να διευκρινίσω ότι ρώτησα για το Μόντι γιατί διάβασα αυτό το άρθρο εδώ
http://www.fortunegreece.com/photo-gallery/aftes-ine-i-kaliteres-gitonies-tis-evropis/#13
Γενικά ψάχνω να επισκεφτώ μια περιοχή όπου να συχνάζουν οι καλλιτέχνες εναλλακτικοί και μποεμ τύποι της Ρώμης.Κάτι σαν τα Εξάρχεια της Αθήνας η κάτι στο πιο κυριλέ τέλος πάντως.
Το τραστέβερε λογικά πρέπει να είναι η κορυφή σε αυτό που ψάχνω ε;
San Lorenzo και San Giovanni είναι λίγο μακριά από την περιοχή που θέλουμε να κινηθούμε και δεν έχουμε και πολύ χρόνο αλλά αν θεωρούνται κορυφή μπορεί να πηγαίναμε σε ένα από τα 2.
Νομιζω για το ελαχιστο που ξερω (το αβαταρ σου..ηλικια, γουστα, μπατζετ) καλυτερα San Lorenzo..
Το Μοντι εχει κατακλυστει απο τουριστες.
 
Μηνύματα
152
Likes
1.104
Να διευκρινίσω ότι ρώτησα για το Μόντι γιατί διάβασα αυτό το άρθρο εδώ
http://www.fortunegreece.com/photo-gallery/aftes-ine-i-kaliteres-gitonies-tis-evropis/#13
Γενικά ψάχνω να επισκεφτώ μια περιοχή όπου να συχνάζουν οι καλλιτέχνες εναλλακτικοί και μποεμ τύποι της Ρώμης.Κάτι σαν τα Εξάρχεια της Αθήνας η κάτι στο πιο κυριλέ τέλος πάντως.
Το τραστέβερε λογικά πρέπει να είναι η κορυφή σε αυτό που ψάχνω ε;
San Lorenzo και San Giovanni είναι λίγο μακριά από την περιοχή που θέλουμε να κινηθούμε και δεν έχουμε και πολύ χρόνο αλλά αν θεωρούνται κορυφή μπορεί να πηγαίναμε σε ένα από τα 2.
Επειδή έχω καταλάβει ότι είσαι φαν των graffiti, στο San Lorenzo πρέπει να πας όπως και οπωσδήποτε. Είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις. Και στο Trastevere καλά είναι, αλλά πολύ πιο τουριστικά και mainstream. Αν θες συνδύασε το San Lorenzo και με το Pigneto, που είναι παρόμοιου στυλ και σχετικά κοντά. Αν είσαι σινεφίλ το Pigneto έχει ένα έξτρα ενδιαφέρον, γιατί εκεί γυρίστηκαν: η ταινία Accattone του Pier Paolo Pasolini, αλλά και πολλές σκηνές από το Roma Città Aperta του Roberto Rossellini. Στο San Lorenzo βρίσκεται επίσης το στέκι του Pasolini, το Pommidoro (δεν το έχω επισκεφτεί, δεν ξέρω αν αξίζει). Και μην ξεχάσεις, μετά τις 6 το απόγευμα σε πάμπολλα μαγαζιά σερβίρεται aperitivo, που σημαίνει ότι σε τιμή απλού ποτού μπορείς να φας τον αγλέορα και με ποικιλία, από μπουφέ.
Για ακόμα πιο σκληροπυρηνικές καταστάσεις, στο ισόγειο της via dei Volsci 32 υπάρχει και κατάληψη -πιο χύμα δε γίνεται-. Φαντάζομαι υπάρχει ακόμα.

Aπέναντι από την κατάληψη βλέπεις αυτό
DSC00250.JPG


και πολλά άλλα, παρακάτω
103_5200.JPG


κοντά στο Pommidoro, το παλιό στέκι του Pasolini
DSC00155.JPG

και το ίδιο το Pommidoro (εδώ έφαγε για τελευταία φορά με φίλους ο Pier Paolo Pasolini, λίγες ώρες πριν τη δολοφονία του)
DSC00281.JPG


Εν κατακλείδι, ό,τι και να σου προτείνουμε εμείς, όπως λέει και το graffiti, "La strada la trovi da te"...:)
DSC00265.JPG
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τις όμορφες φωτογραφίες. Μου αρέσουν πολύ τα graffiti. Δεν ξέρω αν τελικά θα μπορέσω να πάω βέβαια San Lorenzo γιατί δεν θα είμαι μόνος μου και η παρέα θα θέλει να δει και κάποια δημοφιλή αξιοθέατα και αυτή η περιοχή είναι λίγο εκτός πορείας. Το ότι θα πάμε για μία ημέρα μόνο δεν το είπα ε;:haha:
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Εχω πάει 3 φορές μέχρις στιγμής.
Η 1η για 3-4 ώρες(έκανε το αεροπλάνο στάση στην Ρώμη)
Η 2η ήταν εκείνη η ημερήσια η πανάκριβη :) που έγραψα και την ιστορία.
Η 3η πάλι ημερήσια με ξενύχτι στους δρόμους.
Τώρα θα είναι η 4η πρώτα ο Θεός και θα είναι πάλι χωρίς ξενοδοχείο και επιστροφή τα ξημερώματα:)
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Είσαι μια εκκεντρική κατηγορία ταξιδιώτη από μόνος σου, το έχεις καταλάβει φαντάζομαι...Γιατί δεν φτιάχνεις ένα γκρουπάκι στο φόρουμ εραστών των ημερήσιων στο εξωτερικό; Φέτος ξεκίνησαν κι άλλοι από Αθήνα με ακόμη μικρότερη διάρκεια από το πρωί ως το βράδυ.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
χαχαχα. Δεν ξέρω. Απλά προσπαθώ να βρίσκω την καλύτερη λύση για την παρέα μου και για εμένα που είμαστε συνήθως με άδειες τσέπες προκειμένου να πάρουμε μια δόση από εξωτερικό. Αν υπήρχε η δυνατότητα να πάω στην Ρώμη και να μείνω 10 ημέρες δεν θα έκανα αυτό το πράγμα.
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Είσαι μια εκκεντρική κατηγορία ταξιδιώτη από μόνος σου, το έχεις καταλάβει φαντάζομαι...Γιατί δεν φτιάχνεις ένα γκρουπάκι στο φόρουμ εραστών των ημερήσιων στο εξωτερικό; Φέτος ξεκίνησαν κι άλλοι από Αθήνα με ακόμη μικρότερη διάρκεια από το πρωί ως το βράδυ.
Υπάρχει γκρουπάκι εραστών της μιάς ημέρας στο φόρουμ και το μαθαίνω τώρα;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.505
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom