Ιταλία Ρώμη

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Μια ερώτηση. Επειδή την εποχή που θα πάω εγώ οι ουρές στο Βατικανό θα είναι δεκαπλάσιες, μπορώ να κάνω επιλογή και να πάω εκεί που προτιμώ ή οι τουρίστες μπαίνουν σε κάποια γκρούπ για να δούν τα αξιοθέατα της πόλης. Πχ μπορώ να ξεκινήσω από την Καπέλα Σιστίνα που μου είπαν ότι είναι τελευταία στο τουρ?
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
ευχαριστώ bloody mary και τα λεφτά θα τα βάλω στο λογαριασμό που μου έδωσες :), συνεχίζω:
Αυτό το τόπικ αποδείχθηκε ιδιαίτερα προσοδοφόρο. Θάνο αν συνεχίσω τις προτροπές και τα συγχαρήκια θα πάρω και άλλα?:haha:
 

MARY

Member
Μηνύματα
40
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Να ήταν μόνο ένα!!
Μια ερώτηση. Επειδή την εποχή που θα πάω εγώ οι ουρές στο Βατικανό θα είναι δεκαπλάσιες, μπορώ να κάνω επιλογή και να πάω εκεί που προτιμώ ή οι τουρίστες μπαίνουν σε κάποια γκρούπ για να δούν τα αξιοθέατα της πόλης. Πχ μπορώ να ξεκινήσω από την Καπέλα Σιστίνα που μου είπαν ότι είναι τελευταία στο τουρ?


Kοιτα στο www rome-museum.com για reservatios tickets για να αποφύγεις τις ουρές
 

MARY

Member
Μηνύματα
40
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Να ήταν μόνο ένα!!
Εννοείται ότι το πληρώνεις βαπορίσιο σχεδόν τα διπλά λεφτά το θέμα ειναι κατά ποσο είσαι διατεθειμένη να περιμένεις στην ουρά
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Θυμάμαι καπου στα 1990 οταν ειχα επισκεφτει με τους συμφοιτητές μου απο το ΑΠΘ Κυριακή μέρα το Βατικανό και τον ναο του Αγ. Πέτρου.
Δυστυχώς δεν υπηρξε διαθεση απο κανεναν να ανεβουμε στον τρουλο της Εκκλησίας, και γιαυτο αρκεστήκαμε την επισκεψη μας στο επιβλητικό εσωτερικο της εκκλησίας καθώς και στην ακρόαση του κυριακάτικου μηνυματος του τοτε παπα Ιωάννη Παύλου του Β΄
Θυμάμαι που παιδευόμουνα να βγάλω φωτο απο το εσωτερικό του ναου μιας και δεν επιτρεπόταν η χρήση φλας και οι ψηφιακες φωτομηχανές δεν υπήρχαν.
:cool:
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Μια ερώτηση. Επειδή την εποχή που θα πάω εγώ οι ουρές στο Βατικανό θα είναι δεκαπλάσιες, μπορώ να κάνω επιλογή και να πάω εκεί που προτιμώ ή οι τουρίστες μπαίνουν σε κάποια γκρούπ για να δούν τα αξιοθέατα της πόλης. Πχ μπορώ να ξεκινήσω από την Καπέλα Σιστίνα που μου είπαν ότι είναι τελευταία στο τουρ?

Προφανώς, ο μόνος τρόπος να αποφύγεις την ουρά, είναι οι tour operators σαν αυτόν που προτείνει η Mary (σίγουρα με σχεδόν διπλή τιμή). Εγώ βέβαια δεν το είχα χρησιμοποιήσει, αλλά για να το λένε στο site τους φαντάζομαι ότι θα είναι αλήθεια (το ότι δεν περιμένεις στην ουρά).

Στην Καπέλα δεν μπορείς να πας απευθείας αλλά κάποια κομμάτια μπορείς να τα αποφύγεις (πχ το Αιγυπτιακό). Στο επίσημο site φαντάζομαι ότι μπορείς να βρεις χάρτη των μουσείων και να δεις τι μπορείς να αποφύγεις.
 

MARY

Member
Μηνύματα
40
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Να ήταν μόνο ένα!!
Δεν ξέρω αν εννοείς guided tour γιατί δεν είναι.Ούτε και εγώ δεν το είχα χρησιμοποιήσει για αυτό δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι.Πάντως αν θυμάμαι καλά υπάρχουν χάρτες με διάφορες διαδρομές ανάλογα με το χρόνο που θέλει να διαθέσει κανείς και σε καθοδηγούν με σύμβολα στους τοίχους,οι οποίες καταλήγουν όλες στην capella sistina.Φαντάζομαι ότι μπορεί κανείς να τις ακολουθήσει ανάποδα αρχίζοντας από εκεί.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Δεν ξέρω αν είναι guided tour, αλλά tour operator είναι. Αν πας στο who we are, στο site τους, θα δεις ότι είναι operator.
 

MARY

Member
Μηνύματα
40
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Να ήταν μόνο ένα!!
Δεν είπα ότι δεν είναι operators απλά δεν ξέρω αν οι operatos εχουν και guides included:(
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Μπερδεύτικα με την αγγλική ορολογία. Όταν θα έχω λίγο χρόνο θα μπω να τα δω με την ησυχία μου. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κι'εγώ μπερδεύτηκα. Νόμιζα ότι Tour operators και guided tours είναι το ίδιο.

Μήπως να φτιάξουμε ένα λεξικό ταξιδιωτικών όρων; :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom