Σακίδιο για δίμηνο ταξίδι

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Είναι αλήθεια ότι όσο έχεις χώρο, τόσο περισσότερα πράγματα θα πάρεις. Βλακεία αλλά όλοι το κάνουμε. Στο τέλος έχεις ένα τεράστιο backpack με πράγματα που δεν θα χρησιμοποιήσεις καν. Επίσης όταν ένα backpack είναι μισοάδειο (ή μισογεμάτο ;)), τα πράγματα μετακινούνται, ανακατεύονται και τσαλακώνονται. Είναι προτιμότερο να είναι στριμωγμένα και σταθερά.

Ποτέ μην ξεχνάς πως το backpack το έχεις στην πλάτη και συχνά είσαι αναγκασμένος να κάνεις αποστάσεις με αυτό. Το να κουβαλάς 20 κιλά στην πλάτη σου δεν είναι ότι καλύτερο, ειδικά όταν είσαι κάπου στην Ταϊλάνδη και πηγαίνεις από την μια παραλία στην άλλη, στην άμμο με το ήλιο πάνω από το κεφάλι σου. Τότε εκείνο το έξτρα παντελόνι και τα μπλουζάκια που πήρες "μπας και.." δεν είναι πιο χρήσιμα από το να κουβαλούσες πέτρες!!!
 
Μηνύματα
101
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ,Κίνα και ξανά Νεπάλ
Οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο,λεω μαλιστα να στο παρω εγω...αρκει να με βαλεις μεσα.65 μερες; παιζεις με τον πονο μας. Με αδειο σακκο ή καλυτερα και χωρις σακκο θα πηγαινα.
 
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ινδια
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ
:)....Παρε εισητηρεια..το διαβατηρειο...το χαμογελο σου ...και ξεκινα!!!:clap:....την μπαγαζιερα ανοικτη ,...να την γεμισεις ..με εμπειριες:clap:,,,...65 μερες ειναι αυτες:clap:
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
μια σκέψη
ίσως μια πρόταση
οι φαντάροι για 28 μήνες θητείας (παλια)
παίρνανε έναν σάκο (λουκάνικο)
2 φόρμες (μπουφαν παντελονι χ 2)
1 τζάκετ
4 σετ εσώρουχα
4 ζεύγη καλτσες
2 ζεύγη αρβύλες
1 δοχείο φαγητού (καραβάνα)
1 παγούρι
1 κουτάλι
1 πιρούνι
1 σουγιά
τον εβαζαν στην πλάτη
και ηταν έτοιμοι για εκστρατεία

:D




σκέψου τι ειναι απαραίτητο για 2 μήνες μόνο:p
 

greekbastard

Member
Μηνύματα
68
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Ταυλάνδη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία - Σιβηρία
:D Καλά έχω ψηθεί πολύ άσχημα να πάρω την παλιά σχολική μου τσάντα και να πάω... :)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.538
Είδα που έλεγες για Hat Yai.....πες μας, πώς θα περάσεις στη Ταϋλάνδη? Με τραίνο από Μαλαισία μάλλον? Την είχα κάνει τη διαδρομή από τη Chumpon - Sungai Kolok με το μουτζούρη....ατελείωτο ταξίδι και ελαφρώς επικίνδυνο....
 

greekbastard

Member
Μηνύματα
68
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Ταυλάνδη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία - Σιβηρία
Η αλήθεια είναι ότι αν και έχω κάνει ένα βασικό πλάνο (δηλαδή πάω από νότο - βορρά :p) δεν έχω σκεφτεί πως θα μετακινούμε μεταξύ των περιοχών. Σίγουρα όχι αεροπορικώς, αλλά δεν έχω ψάξει ακόμα πληροφορίες για τραίνα και λεωφορεία. Πάντως μιας και θα είμαι στα Perhentian σκέφτομαι απλά να μπω στο τραίνο για Hat Yai. Διάβασα στον οδηγό πως είναι λίγο επικύνδινα τα πράγματα εκεί πέρα για αυτό σκεφτόμουν να κάτσω για φαγητό και μετά να φύγω για πιο βόρεια.
Εσύ τι εμπειρία είχες από την διαδρομή;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.538
Η αλήθεια είναι ότι αν και έχω κάνει ένα βασικό πλάνο (δηλαδή πάω από νότο - βορρά :p) δεν έχω σκεφτεί πως θα μετακινούμε μεταξύ των περιοχών. Σίγουρα όχι αεροπορικώς, αλλά δεν έχω ψάξει ακόμα πληροφορίες για τραίνα και λεωφορεία. Πάντως μιας και θα είμαι στα Perhentian σκέφτομαι απλά να μπω στο τραίνο για Hat Yai. Διάβασα στον οδηγό πως είναι λίγο επικύνδινα τα πράγματα εκεί πέρα για αυτό σκεφτόμουν να κάτσω για φαγητό και μετά να φύγω για πιο βόρεια.
Εσύ τι εμπειρία είχες από την διαδρομή;
Ε, πώς να είναι μία διαδρομή τόσων ωρών με το τραίνο..απλά βαρετή. Φρόντισε να πάρεις καμπίνα, ιδίως αν είναι να διανυκτερεύσεις, οτιδήποτε άλλο δεν ενδείκνυται....

Η διαδρομή έχει πολύ πράσινο, σε κάθε σταθμό οπλισμένοι σαν αστακοί στρατιώτες, φυλάκια κτλ......ο νότος της Ταϋλάνδης είναι σε καθεστώς στρατιωτικού νόμου (τουλάχιστον ήταν). Πέσε για ύπνο στη κουκέτα σου και όλα θα πάνε καλά....

Βλέπω θα πας και σε μέρη που είχα πάει εγώ....τα Perhentian είναι απίθανα, η ηπειρωτική Μαλαισία όχι τόσο.....νομίζω ότι η Ταϋλάνδη θα είναι πολύ συναρπαστικότερη και θα σου συνιστούσα να περάσεις τον περισσότερο καιρό εκεί...βέβαια, ανεξάρτητος ταξιδιώτης είσαι, καιρό έχεις, βλέποντας και κάνοντας....άλλος λαός οι Μαλαισιανοί πάντως, άλλος οι Ταϋλανδοί....ωραίο ταξίδι θα κάνεις και σου εύχομαι τα καλύτερα
 

greekbastard

Member
Μηνύματα
68
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Ταυλάνδη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία - Σιβηρία
Ευχαριστώ πολύ φίλε!
Βασικά σκεφτόμουν να διαθέσω περίπου τον ίδιο χρόνο και στις δύο χώρες (30 μέρες Ταυλάνδη και 25 μέρες Μαλαισία και οι υπόλοιπες Καμπότζη)
Από Μαλαισία σκοπεύω να πάω Κουάλα - Μελάκα (4d), Penang (4d), Cameron (3d), Taman Negara (3d) και Perhentian + Redang (8d) και αν προλάβω Pangkori (2-3d). Πώς το βλέπεις από άποψη χρόνου για όλα αυτά; Υπάρχει κάποιο άλλο μέρος που θα έπρεπε να δω οποσδήποτε;
Επίσης, λίγο ηλίθια η ερωτησή μου, αλλά διάβαζα το άρθρο που έγραψες για τα Perhentian, που κολύμπησες κοντά σε babe sharks!! Ψύνομαι και γω για κανά snorkelling ή diving..αλλά τι παίζει με τους καρχαρίες;;; :shock:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Εγω θα σου πρότεινα ένα backpack το οποίο όμως έχει και ρόδες...
Αυτό που με ακολουθεί σε όλα μου τα ταξίδια είναι: eBags DE - GepΓ?ck, Handtaschen, Rucksacks und mehr!
Σε σχέση με τα υπόλοιπα backpacks βολεύει γιατί δεν ανοίγει από πάνω αλλά ανοίγει σα βαλίτσα οπότε έχεις ευκολότερη πρόσβαση στα πράγματά σου. Το συγκεκριμένο μάλιστα φεύγει το μπροστά μέρος και έχεις ένα απλό daypack. Η τιμή είναι αρκετά τσιμπημένη βέβαια αλλά η κατασκευή του είναι πάρα πολύ καλή που μετά από αυτό δε θα χρειαστείς κάτι άλλο...

μηπως μπορεις να μου πεις καποιο μαγαζι που μπορω να το βρω? φαινεται τελειο!!!!
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ωπ δεν το χα δει αυτό το μήνυμα. Βασικά το backpack το πήρα από ένα μαγαζί στo Amsterdam. Τώρα Ελλάδα δεν το χω δει κάπου :(. Σε πολυκαταστήματα στη Γερμανία το χω δει ότι παίζει πολύ. Μπορείς βέβαια να το παραγγείλεις και από το internet.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom