Σαν τη Χαλκιδική...ΔΕΝ έχει???

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
χαχα καλό! Πάντως στην Χαλκιδική κατά την γνώμη μου υπάρχει μια κατάσταση σνομπισμού και κυρίλας στον κόσμο γενικότερα και στις γυναίκες περισσότερο σε σχέση με τις καταστάσεις που έχω δει σε νησιά η σε άλλα μέρη στην Ελλάδα(Ιος,Κατερίνη).Κουβαλάνε οι περισσότερες μαζί τους την νοοτροπία της κοκέτας,πριγκίπισσας που κυριαρχεί ως επι το πλείστον στην Θεσσαλονίκη με εξαίρεση ίσως τις φοιτήτριες και τις ξένες.
Αμα δεν μπορεις να βγαλεις γκομενα στη Χαλκιδικη κατι δεν κανεις καλα...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Διαφωνώ, ποτέ δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο. Το θεωρώ άλλον ένα αστικό μύθο.
Μένεις Θεσσαλονίκη;
Αμα δεν μπορεις να βγαλεις γκομενα στη Χαλκιδικη κατι δεν κανεις καλα...
Δεν προσπαθώ να βγάλω στην Χαλκιδική πια γιατί μπορώ να το κάνω αυτό αν θέλω πλέον μέσα από τον κύκλο μου:)αλλά και όταν προσπαθούσα λίγο τα πράγματα ήταν πολύ πιο δύσκολα σε σχέση με άλλα μέρη και για εμένα και για τους φίλους μου. Κουβαλούσαν όλες την νοοτροπία της Θεσσαλονίκης μαζί τους ψάχνοντας τον κλαρινογαμπρό :) Εξαίρεση οι λιγότερο εμφανίσιμες που δεν τις έπαιρνε κάτι τέτοιο και οι ξένες και οι φοιτήτριες όπως προανέφερα.Μα τι κάθομαι και γράφω όμως τώρα γράψε εκεί καμιά ιστορία από το Παρίσι να γουστάρουμε:clap:
 
Last edited:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
45 μέρες συνολικά (μοιρασμένες σε Ιούλιο και Αύγουστο) φέτος στην Ολυμπιάδα έφτασα στα όριά μου. Ηταν μακράν η χειρότερη χρονιά ειδικά τον Αυγουστο. Σκεφτομαι σοβαρά να πουλήσω το σπίτι και να προσανατολιστώ σε άκαφτους προορισμούς. Μόνο η Αρναία, η Βαρβάρα και ο Ταξιάρχης δεν σώζουν την κατάσταση! Τουλάχιστον φέτος ευχαριστηθήκαμε μύδια!:cool:
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μη δείτε καμιά ωραία γυναίκα να φροντίζει τον εαυτό της αμέσως να τη χαρακτηρίσετε κλαρινονύφη.
Έτσι τις γουστάρουμες εμείς τις γυναίκες με τα όλα τους προσεγμένες ακόμα και στο πρωινό και όταν τις στέλνουμε να πάρουν ριζοσπάστη απ' το περίπτερο:lol:
 

evitaki_boa

Member
Μηνύματα
40
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Περού & Βολιβία
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος !!!
Όλοι οι δρόμοι οδηγούν Σαμοθράκη.... άνθρωποι λιτοί ... γέματοι θετική ενέργεια και καλή διάθεση..... χωρίς πολλά λούσα (όπως συνηθίζεται στην Χαλκιδική ).....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Όλοι οι δρόμοι οδηγούν Σαμοθράκη.... άνθρωποι λιτοί ... γέματοι θετική ενέργεια και καλή διάθεση..... χωρίς πολλά λούσα (όπως συνηθίζεται στην Χαλκιδική ).....
... αλλά από διαμονή, ούτε κοτέτσι...
Μία είναι η επιλογή, αλλά δεν τη γράφω γιατί θα πάψει να είναι! (ας την χαίρονται όσο μπορούν ακόμη αυτοί που ξέρουν ;) ).
 

evitaki_boa

Member
Μηνύματα
40
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Περού & Βολιβία
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος !!!
... αλλά από διαμονή, ούτε κοτέτσι...
Μία είναι η επιλογή, αλλά δεν τη γράφω γιατί θα πάψει να είναι! (ας την χαίρονται όσο μπορούν ακόμη αυτοί που ξέρουν ;) ).
Αυτό που λές όμως είναι ανάλογα τις απαιτήσεις ..... Εγω δεν βρήκα κανένα κοτέτσι.... Όλα ήταν σούπερ...Ένα μαγικό μέρος !
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πωπω ακόμη ασχολείστε; Βρε παιδιά, τα πράματα είναι απλά. Αν δε σας αρέσει, μην πάτε. Να ανοίξω κι εγώ τώρα ένα θέμα με τίτλο "στη Θεσσαλονίκη έχουμε τέλειο ηλιοβασίλεμα. Τι στο καλό τρελάθηκαν όλοι με τη Σαντορίνη που δεν έχει και θάλασσα;"; Να ανοίξει κι ένας άλλος για να πει ότι πχ το χ μέρος είναι πιο σημαντικό όσον αφορά το αρχαιολογικό ενδιαφέρον; Ε δεν ανοίγουμε, καθένας με τα γούστα του :)
Πέρα απ'αυτό, όσοι ξέρουμε από Χαλκιδική, ε, δεν πάμε σε όλα τα μέρη γιατί δεν είναι παντού ωραία η θάλασσα... Δηλαδή είδα τώρα αναφέρθηκε πχ η Ολυμπιάδα... Ε συγγνώμη η Ολυμπιάδα είναι ειδικό μέρος όπου κάποιος πάει για συγκεκριμένο λόγο (οικογενειακές διακοπές βασικά). Οι τρελαμένοι με τη Χαλκιδική δεν εννοούνε την Ολυμπιάδα με την περιβόητη έκφραση...Α και για την ιστορία, η Ολυμπιάδα είναι σχετικά κοντά με την Αμφίπολη που έγινε τώρα της μόδας. Αν τελικά ο τάφος αποδειχτεί ό,τι λένε, βλέπω την Ολυμπιάδα να γίνεται μεγάλος προορισμός. Βέβαια... και τα Στάγειρα (πατρίδα του Αριστοτέλη) είναι δίπλα αλλά δεν έγινε ντόρος θα μου πείτε. Χμ χμ γιατί άραγε... ;)
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ε συγγνώμη η Ολυμπιάδα είναι ειδικό μέρος όπου κάποιος πάει για συγκεκριμένο λόγο (οικογενειακές διακοπές βασικά). Οι τρελαμένοι με τη Χαλκιδική δεν εννοούνε την Ολυμπιάδα με την περιβόητη έκφραση...Α και για την ιστορία, η Ολυμπιάδα είναι σχετικά κοντά με την Αμφίπολη που έγινε τώρα της μόδας. Αν τελικά ο τάφος αποδειχτεί ό,τι λένε, βλέπω την Ολυμπιάδα να γίνεται μεγάλος προορισμός. Βέβαια... και τα Στάγειρα (πατρίδα του Αριστοτέλη) είναι δίπλα αλλά δεν έγινε ντόρος θα μου πείτε. Χμ χμ γιατί άραγε... ;)
E, είμαστε οικογενειάρχες, τι να κάνουμε;:p
Λες τελικά να κρατήσω το σπίτι μπας και πάρει αξία η περιοχή και το μοσχοπουλήσω αργότερα; :haha:
Πέρα από την πλάκα πάντως, αφού βουλιάζει από κόσμο πλέον και η Ολυμπιάδα τόσο που να μην μπορείς να βρεις μια παραλία με σχετική ησυχία (παρεμπιπτόντως τα τσαντήρια τα στήνουν οι δικοί μας και όχι οι Βούλγαροι ή οι Σκοπιανοί -ή μήπως πρέπει να πω Μακεδόνες αφού τα διακριτικά στις πινακίδες τους είναι πλέον ΜΚ) φανταστείτε τι γίνεται στην υπόλοιπη Χαλκιδική...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom