Σερβία Σερβια

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εψαχνα να παω Κοπαονικ αλλα δεν βρηκα λυση παρα μονο οδικως...

ασχετο απο αυτο ομως ψηθηκα να παω καμια βολτα προς Σερβια..για 2μερο ή 3μερο...

καταρχην υπαρχει ακομα τραινο ή λεωφορειο για Βελιγραδι ή Νις?

αξιζει τον κοπο η Νις για ενα 3μερο πχ;; ετσι για βολτα;;

καμια προταση γενικα;
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
εχεις επισκεφτει ξανα τη Σερβία ?
το τραίνο απ'οσο ξέρω μια χαρά λειτουργεί και υπάρχει και ένα εισιτήριο κάρτα που μπορείς να βγάλεις φλέξι μπάλκαν (ή κάπως έτσι ) και σου έρχεται πιο οικονομικά .
επιπλέον , για τη μετάβαση στη σερβία δε χρειάζεται διαβατήριο εδώ και πολύ λίγο καιρό!
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Ειχα περασει πιο παλια απο τη Νις και 2 φορες μαλιστα,νταξει καλουτσικη πολη ειναι,εχει και ενα φρουριο αλλα οχι και 3 μερες!Με 1.5 μερα τα χεις δει ολα!1 βραδυ εκει δηλαδη και εισαι κομπλε πιστευω!
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
επιπλέον , για τη μετάβαση στη σερβία δε χρειάζεται διαβατήριο εδώ και πολύ λίγο καιρό!
Εμένα μου το είχαν ζητήσει πέρυσι πάντως και δε μπορούσες να περάσεις χωρίς διαβατήριο. Δεν ξέρω τώρα που έρχονται κι αυτοί εδώ χωρίς βίζα μήπως άλλαξε κάτι...

Η Νις δε λέει πάρα πολλά, συμπαθητική πόλη αλλά μη φανταστείς τίποτα ιδιαίτερο. Το Κοπάονικ που θες να επισκεφθείς αξίζει πολύ τον κόπο αλλά για 2-3 μέρες που θες να διαθέσεις δε θα προλάβεις να φτάσεις και να γυρίσεις :haha: Το τρένο πάντως να ξέρεις από Αθήνα κάνει μέσω Θεσ/νίκης για Βελιγράδι συνολικά περίπου 20-22 ώρες (μαζί με τη στάση Θεσ/νίκη για κανα 3ωρο) και από Θεσ/νίκη κάνεο περίπου 13 ώρες αν θυμάμαι καλά; Είναι λίγο μακρινό ταξίδι λοιπόν και θα σου χρειαστούν συνολικά 5 μέρες για να κάνεις και τίποτα...

Η Νις είναι περίπου 2,5-3 ώρες πριν το Βελιγράδι, άρα υπολόγισε τις ώρες!
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
παιδια σκεφτομαι να παω για βελιγραδι 25 μαρτιου που γινεται και ενα 4ημερακι καλο.απο θεσσαλονικη το τραινο πηγαινει ή σταματησε???κτελ??αυτοκινητο συμφερει???στα σκοπια θελει διαβατηριο ή απλη ταυτοτητα???δωστε τα φωτα σας!
 

on-off

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
serbia
Ταξίδι-Όνειρο
κίνα-βόρεια κορέα
για κοπαονικ ποιά διαδρομή ακολουθούμε?λέμε να ανέβουμε με αμάξι.
απο κοπαονικ για βελιγράδι πόσες ώρες είναι?
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
παιδια σκεφτομαι να παω για βελιγραδι 25 μαρτιου που γινεται και ενα 4ημερακι καλο.
  • απο θεσσαλονικη το τραινο πηγαινει ή σταματησε??? Σταμάτησε
  • κτελ?? Εχω την εντύπωση πως κάποιες εταιρείες πάνε..
  • αυτοκινητο συμφερει??? Δεν γνωρίζω..
  • στα σκοπια θελει διαβατηριο ή απλη ταυτοτητα??? Θέλει διαβατήριο
δωστε τα φωτα σας![/quote]
 

μανος

Member
Μηνύματα
21
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Καλησπέρα και από εμένα...
Είμαστε ένα ζευγάρι και σκοπεύουμε να παμε και εμεις στην Σερβία στις 25 Μαρτίου (με αυτοκίνητο μέσω Σκοπίων)...
Επειδή δεν έχουμε ξαναταξιδέψει στα βαλκάνια εχουμε τους εξής προβληματιμούς:
α) είναι επικίνδυνο ταξίδι (τόσο κατά τη διαδρομή όσο και στο βαλιγράδι όπου θα μείνουμε)?
β) αξίζει να κάνουμε διανυκτέρευση στο νοβι-σαντ?
γ) να πάμε στο χωρίο του Κουστουρίτσα (Ντρβένγκραντ λέγεται από ότι είδα σε ένα άλλο θρεντ)?

Οποιεσδήποτε άλλες συμβουλές για το ταξίδι καλοδεχούμενες...

Ευχαρστώ πολύ...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ο ΟΣΕ ειπε οτι απο 1η Γεναρη το κοβει το δρομολογιο Θεσσαλονικη-Βελιγραδι με το "hellas express",τωρα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει τελικα .
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καλησπέρα και από εμένα...

α) είναι επικίνδυνο ταξίδι (τόσο κατά τη διαδρομή όσο και στο βαλιγράδι όπου θα μείνουμε)?
β) αξίζει να κάνουμε διανυκτέρευση στο νοβι-σαντ?
γ) να πάμε στο χωρίο του Κουστουρίτσα (Ντρβένγκραντ λέγεται από ότι είδα σε ένα άλλο θρεντ)?
.
Μολις γυρισαμε απο ενα τριημερο Σκοπια και νις. Θα γραψω καποια στιγμη ιστορια, αν καταφερω να τελειωσω την προηγουμενη, αλλα προς το παρον θα προσπαθησω να βοηθησω.
α) Επικινδυνο ταξιδι δεν ειναι, αρκει να παιρνεις τις καταλληλες προφυλαξεις. Εμεις κλειναμε μονο ξενοδοχεια με φυλασομενο παρκιγκ, γιατι το αυτοκινητο ειναι καινουριο και δεν θελαμε να προκαλεσουμε καταστασεις. Στο δρομο θελει πολλη προσοχη στα ορια ταχυτητας, γιατι "γραφουν" συνεχως και εχει συχνα αστυνομια.
β) Για Νοβισαντ δεν ξερω, αλλα εχω διαβασει οτι ειναι πανεμορφη πολη. Το Νις αξιζει για ενα βραδυ σιγουρα.
γ) Για το χωριο του Κουστουριτσα δεν γνωριζω, αλλα καλο ειναι να πας να μας πεις εντυπωσεις.

Κατα τα αλλα να εχεις μαζι σου αρκετα μονοευρα και διευρα για τα διοδια και οχι μονο. Σχεδον παντου δεχονται ευρω (με εξαιρεση σουπερ μαρκετ και καποια αλλα καταστηματα), αλλα συνηθως παιρνεις τα ρεστα σε δηναρια. Αν χρεισατεις κατι αλλο, θα χαρω να βοηθησω.
 

μανος

Member
Μηνύματα
21
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
αχινε σε ευχαρισω πολύ για την απάντηση...

θα περιμενουμε λοιπόν να γραψεις την ιστορία σου...

Α και κατι ακόμα όσον αφορά τα χαρτιά.
για να ταξιδεψεις με το αυτοκίνητο σου έβγαλες και διεθνες δίπλωμα οδήγησης και πράσινη κάρτα?
επίσης φαντάζομαι χρειαζόμαστε διαβατήριο και όχι ταυτότητα νέου τύπου...
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Μονο πρασινη καρτα. Στη Φυρομ περνας και με ταυτοτητα, αλλα στη Σερβια δεν ξερω. Εμεις εχουμε ουτως η αλλως καινουρια διαβατηρια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.389
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom