Σε ποια ηλικια ξεκινησατε να ταξιδευετε?

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Ήμουν δεν ήμουν 14 όταν οι γονείς μου με έστειλαν για πρώτη φορά σε καλοκαιρινό σχολείο στην Αγγλία...Εκείνοι βρήκαν την ησυχία τους κι εγώ την έχασα για πάντα! Σαν τώρα μυρίζω εκείνη την πρωτόγνωρη ευωδιά του φρεσκοκομμένου χορταριού...Δεν είχα τη χαρά να δοκιμάσω Guiness (αυτή μου έγινε κουσούρι πολύ αργότερα...), αλλά θυμάμαι σα σήμερα τη γεύση που είχαν τα πατατάκια με ξύδι κι αλάτι, όπως κι η σκόνη κακάο πάνω σε άσπρες φέτες του τοστ (για να χορτάσουμε κομμάτι, αφού η βρεττανική κουζίνα έπεφτε κάπως....αλλοπρόσαλλη για στομάχια μεγαλωμένα με κοκκινιστά και μουσακάδες...) Οι ευωδιές, οι γεύσεις, οι εικόνες....Η επόμενη σχολική χρονιά υπήρξε πρότυπο μάθησης και επιμέλειας, για να μη χαθεί το πολύτιμο 'ταξίδι'...Έκτοτε κύλησε πολύ νερό στο αυλάκι κι οι εμπειρίες χρόνο με το χρόνο νιώθω πως χάνουν κάτι από το ειδικό βάρος τους...Ελάχιστο, όμως....Δεν παύω να μαγεύομαι με το κάθε τι και συνεχίζω, σε κάθε ταξίδι, να βγάζω στην επιφάνεια τη Rosa όπως θα ήθελα να είναι πάντα...

Όσο για την κόρη μου, έκανε το μεγάλο βήμα πολύ νωρίτερα, μόλις στα 5 της, κι αποδείχτηκε ιδανική ταξιδιώτισσα και απίθανη σύντροφος στα καλά και στα άσχημα...Ελπίζω, λοιπόν, πως έχουμε πολλά ταξίδια να κάνουμε ακόμα μαζί....

(Άσχετο, αλλά ως μαμά τρελά ερωτευμένη με την κόρη της, οφείλω να σας ανακοινώσω πως η μικρή μου σήμερα έχει γενέθλια! Εκείνη κλείνει τα 7, κι εγώ ετοιμάζω το επόμενο ταξίδι...που θα κάνουμε παρέα!...)
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ροζα να τη χαίρεσαι και να τη δεις οπως επιθυμεις!!! :p:p:p


εγω βγήκα πρώτη φορά από τα σύνορα σχετικά μεγάλη (γύρω στα 21 στη γερμανία)... και τα επόμενα χρόνια αρκετά αραιά για διάφορους λόγους, αλλά πλέον έχω καταλάβει τι έχανα.. και προσπαθώ να αναπληρώσω το χαμένο χρόνο, όταν έχω φυσικά χρόνο, χρήμα και παρέα.. ;)
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
(Άσχετο, αλλά ως μαμά τρελά ερωτευμένη με την κόρη της, σας λέω πως η μικρή μου σήμερα έχει γενέθλια! Εκείνη κλείνει τα 7, κι εγώ ετοιμάζω το επόμενο ταξίδι...που θα κάνουμε παρέα!...)
Ρόζα να τη χαίρεσαι τη μικρή σου συνταξιδιώτισσα, να τη δεις όπως αυτή θέλει και να είστε πάντα καλά!! Να κάνετε πολλά όμορφα ταξίδια μαζί!! :D

Εγώ πάλι ταξίδευα από μικρή με τους γονείς μου εντός κι εκτός συνόρων. Μάλλον αυτοί μου κόλλησαν το μικρόβιο. Έχω να πάω εξωτερικό από το καλοκαίρι του 2007 και μου έχει λείψει απίστευτα!! Ελπίζω φέτος να τα καταφέρουμε :(
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.222
Likes
5.760
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
(Άσχετο, αλλά ως μαμά τρελά ερωτευμένη με την κόρη της, σας λέω πως η μικρή μου σήμερα έχει γενέθλια! Εκείνη κλείνει τα 7, κι εγώ ετοιμάζω το επόμενο ταξίδι...που θα κάνουμε παρέα!...)
Rosa να την χαίρεσαι την κόρη σου και να κάνετε πολλά πολλά ταξίδια μαζί!

Εγώ ταξιδεύω στο εξωτερικο από τα 15 μαζί με τους γονείς μου! Κάθε καλοκαίρι αφιερώναμε 20-25 μέρες στην Ευρώπη με αυτοκίνητο και σκηνή!!!!
Μετά μεγάλωσα, και πήρα τους δρόμους μόνη μου, με φίλους, με τον άντρα μου....και σταματημό δεν έχουμε :)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Rosa , σου ευχομαι χρονια πολλα ,χαρουμενα και ταξιδιαρικα για την κορη σου.
Σημερα εχει γενεθλια και η νυφη μου μια καταπληκτικη κοπελλα .
Αν πιστεψουμε την αστρολογια και της μοιαζει η κορη σου εισαι πολυ τυχερη ...

Για να μεινουμε και στο τοπικ ...
Ξεκινησα να ταξιδευω 21 χρονων ( δεν ηταν και τοσο συνηθισμενο τοτε, εχουμε και μια ηλικια !! ) και η διαθεση μου για ταξιδια δεν σταματησε ποτε...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
καπου στα 22 οταν πηρα το interrail κ με διαφορες στασεις σε Ιταλια, Γαλλια, Ισπανια, Πορτογαλια εφτασα στο Μαροκο, κ μετα λογω ελλειψης χρηματων κ ελλειψης χρονου το καναμε σερι πισω χωρις σταση πουθενα...
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Chrikky, KIKI, astral, mariath, Dorotija, zante, getxowoman και Giorgio43, σας ευχαριστώ όλους πολύ πολύ για τις γλυκές ευχές που δώσατε τόσο για την εορτάζουσα κόρη όσο και για την τρελαμένη (αλλά με την καλή την έννοια!..) μαμά!:D Ανταποδίδω τις ευχές για όσους είναι και για όσους νιώθουν ακόμα παιδιά!!!
 

zante

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Χρόνια πολλά, Ρόζα για το κοριτσάκι σου! Να το χαίρεσαι. Ας πω κι εγώ τα δικά μου....πρώτο ταξίδι στα 18,5 στην Πορτογαλλία, στο όμορφο Oporto, ταξίδι χορωδιακό. Υπέροχη πόλη, δεν έχω ξαναπάει από τότε δυστυχώς.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
στα 7 μου, όταν πήγα πρώτη φορά Γερμανία
Από τότε, σχεδόν κάθε χρόνο ή καθε 2 χρονια ταξιδεύω στο εξωτερικό
 

AlexG

Member
Μηνύματα
144
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα γίνονται...
καλη ερωτηση... πρεπει να ημουν 5... σε Σιγκαπουρη - Ταϋλανδη... αααχ... αθωα χρονια τοτε :)
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Πεταω απο πολυ μικρος (οι γονεις μου εμεναν στο εξωτερικο).Απο την Ηλικια των 17 ξεκινησα να ταξιδευω μονος η με παρεα (εννοω χωρις γονεις).Τωρα ειμαι 42 και κανω 3-4 ταξιδια τον χρονο στο εξωτερικο (συνηθως 1-2 μακρινα ).Τα τελευταια 2 χρονια (Απριλιος 2007-Απριλιοσ 2009 )εχω ταξιδεψει σε 28 διαφορετικες χωρες (σε 6 Ηπειρους )σε 7 διαφορετικα ταξιδια .
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Πεταω απο πολυ μικρος (οι γονεις μου εμεναν στο εξωτερικο).Απο την Ηλικια των 17 ξεκινησα να ταξιδευω μονος η με παρεα (εννοω χωρις γονεις).Τωρα ειμαι 42 και κανω 3-4 ταξιδια τον χρονο στο εξωτερικο (συνηθως 1-2 μακρινα ).Τα τελευταια 2 χρονια (Απριλιος 2007-Απριλιοσ 2009 )εχω ταξιδεψει σε 28 διαφορετικες χωρες (σε 6 Ηπειρους )σε 7 διαφορετικα ταξιδια .
οταν μεγαλωσω θελω να γινω toumpiotis!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.026
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom