Σε πόσες χώρες έχετε πάει?

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.748
Likes
50.924
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εσύ όταν βαθμολογείς χώρες όμως, βαθμολογείς αχανείς χώρες όπως η Κίνα αν έκατσες 5 μέρες; ή θεωρείς πως δεν την ξέρεις καλά για να βαθμολογήσεις;
[/QUOTE]
Βαθμολογώ αυτά που είδα και βάζω έναν αστερίσκο που με τσιγκλάει να ξαναπάω. Ειδικά για τη Βραζιλία που λες την είχα αδικήσει όσο καμία άλλη, σε επόμενες επισκέψεις που έκατσα εβδομάδες άλλαξα άποψη. Δεν είναι τίποτε σκαλισμένο σε πέτρα, ακόμη και τα γούστα μας αλλάζουν.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.756
Likes
15.263
στην Κίνα στην Α και Β επαρχία της, η Γ θα έχει λιγότερες διαφορές από αυτές απ' ό,τι το να πας στην Ινδία, τα Νησιά Σολομώντα ή την ΙΣλανδία.
Για τις συγκεκριμένες χώρες που λες,ναι. Αλλά όχι για όλες.
Τα σύνορα χαράσσονται από ανθρώπους,οπότε η φύση σε γειτονικές χώρες μοιάζει.
Αν μοιάζει κ η αρχιτεκτονική, η διαφορά χώρας δεν είναι τόσο έντονη με το που περνάς τα σύνορα. Η νότια Βουλγαρία έχει ένα σωρό τοπία,κτίρια,εκκλησίες Ορθόδοξες με ελληνικές επιγραφές κλπ που μοιάζει πολύ βόρεια Ελλάδα.Το ίδιο κ μέρη των Σκοπιανών κλπ(δεν λέω καν για μουσεία με όλο ελληνικά ευρήματα,που πας κ είναι σαν να είσαι Ελλάδα)...H ελληνική Δοιράνη μοιάζει με τοπία στο Николиќ δίπλα είναι...
Το ίδιο κ π.χ.οι καταρράκτες Ιγκουασού, περνάς κ Βραζιλία κ Αργεντινή αλλά τους θεωρείς κάπως εννιαίο σύνολο.
Αντίθετα χώρες με ποικιλομορφία σε κάνουν να βλέπεις διαφορετικά τοπία στην ίδια χώρα.Τεραστια διαφορά η Σαντορίνη με τη Φλώρινα,το Πάικο με τη Σύμη,η Χίος με τις Σέρρες κλπ

Η Καταλονία πόσο όμοια είναι με την Ανδαλουσία;

Τα τσινκουε Τερρε με την Ανκόνα;

Αυτό εννοώ.Κ ξαναλέμε καθένας όπου θέλει πάει κ για όσο θελει.

Όπως είπες κ εσύ όμως στην 1η-2η επίσκεψη μπορεί να αδικήσεις μια χωρα.Ειδικά αν έχεις δει μικρό μέρος της. :)
 

John Davilla

Member
Μηνύματα
39
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έχω ταξιδέψει σε 26 χώρες.

Ευρώπη:
Πολωνία (Βαρσοβία, Κρακοβία, Μπίντγκος), Ιταλία (Μιλάνο, Κόμο, Βαρένα, Μπελάτζιο, Φλωρεντία, Μπολόνια, Νάπολη, Σαλέρνο, Αμάλφι, Ποζιτάνο, Σορέντο Πομπηία)
Γερμανία (Βερολίνο, Μόναχο, Στουτγκάρδη, Έσλιγκεν, Γκέπιγκεν)
Αγγλία (Λονδίνο)
Σκωτία (Εδιμβούργο, Γλασκώβη)
Ιρλανδία (Δουβλίνο, Howth)
Γαλλία (Στρασβούργο, St. Louis)
Ελβετία (Βασιλεία)
Ολλανδία (Άμστερνταμ, Ζάντααμ)
Αυστρία (Βιέννη), Δανία (Κοπεγχάγη)
Σουηδία (Μάλμο), Φινλανδία (Ελσίνκι), Εσθονία (Ταλίν), Τσεχία (Μπρνο, Πράγα), Σλοβακία (Μπρατισλάβα)
Σλοβενία (Λιουμπλιάνα), Κροατία (Ζάγκρεμπ), Σερβία (Βελιγράδι)
Β. Μακεδονία (Μπίτολα, Σκόπια), Κοσσυφοπέδιο (Πρίστινα)
Βουλγαρία (Σόφια, Μελένικο, Petric, Sliven) Ρουμανία (Βουκουρέστι, Μπρασόφ)
Ουγγαρία (Βουδαπέστη).

Ασία: Τουρκία (Σμύρνη), Αφγανιστάν (Καμπούλ).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.748
Likes
50.924
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δ
Έχω ταξιδέψει σε 26 χώρες.

Ευρώπη:
Πολωνία (Βαρσοβία, Κρακοβία, Μπίντγκος), Ιταλία (Μιλάνο, Κόμο, Βαρένα, Μπελάτζιο, Φλωρεντία, Μπολόνια, Νάπολη, Σαλέρνο, Αμάλφι, Ποζιτάνο, Σορέντο Πομπηία)
Γερμανία (Βερολίνο, Μόναχο, Στουτγκάρδη, Έσλιγκεν, Γκέπιγκεν)
Αγγλία (Λονδίνο)
Σκωτία (Εδιμβούργο, Γλασκώβη)
Ιρλανδία (Δουβλίνο, Howth)
Γαλλία (Στρασβούργο, St. Louis)
Ελβετία (Βασιλεία)
Ολλανδία (Άμστερνταμ, Ζάντααμ)
Αυστρία (Βιέννη), Δανία (Κοπεγχάγη)
Σουηδία (Μάλμο), Φινλανδία (Ελσίνκι), Εσθονία (Ταλίν), Τσεχία (Μπρνο, Πράγα), Σλοβακία (Μπρατισλάβα)
Σλοβενία (Λιουμπλιάνα), Κροατία (Ζάγκρεμπ), Σερβία (Βελιγράδι)
Β. Μακεδονία (Μπίτολα, Σκόπια), Κοσσυφοπέδιο (Πρίστινα)
Βουλγαρία (Σόφια, Μελένικο, Petric, Sliven) Ρουμανία (Βουκουρέστι, Μπρασόφ)
Ουγγαρία (Βουδαπέστη).

Ασία: Τουρκία (Σμύρνη), Αφγανιστάν (Καμπούλ).
Δηλαδη η μονη φορα που βγηκες εκτός Ευρωπης ηταν για να πας στην Καμπουλ?

Το λες και ενδοαφερον.
 

John Davilla

Member
Μηνύματα
39
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δ

Δηλαδη η μονη φορα που βγηκες εκτός Ευρωπης ηταν για να πας στην Καμπουλ?

Το λες και ενδοαφερον.
Ναι δεν έχει τύχει ακόμα. Αν και έχω κάποιες χώρες που θέλω να πάω εκτός Ευρώπης όπως Μαρόκο, Ιορδανία, Τυνησία, Κολομβία, Περού, Κούβα, Ιαπωνία αλλά δεν έκατσε ο προγραμματισμός με τη δουλειά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.748
Likes
50.924
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι δεν έχει τύχει ακόμα. Αν και έχω κάποιες χώρες που θέλω να πάω εκτός Ευρώπης όπως Μαρόκο, Ιορδανία, Τυνησία, Κολομβία, Περού, Κούβα, Ιαπωνία αλλά δεν έκατσε ο προγραμματισμός με τη δουλειά.
Βρε η Καμπουλ μας ενδιαφερει!
 

John Davilla

Member
Μηνύματα
39
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Βρε η Καμπουλ μας ενδιαφερει!
Ναι για κάποιους μήνες και λόγω δουλειάς. Βέβαια ήταν διαφορετικά τα πράγματα τότε σίγουρα, πολύ πιο επικίνδυνα σε αρκετά τμήματα της χώρας αλλά στην πρωτεύουσα ήταν λίγο πιο safe, όσο μπορεί να ήταν δηλαδή 😅.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.435
Likes
14.430
Ναι για κάποιους μήνες και λόγω δουλειάς. Βέβαια ήταν διαφορετικά τα πράγματα τότε σίγουρα, πολύ πιο επικίνδυνα σε αρκετά τμήματα της χώρας αλλά στην πρωτεύουσα ήταν λίγο πιο safe, όσο μπορεί να ήταν δηλαδή 😅.
Μας ενδιαφέρει...Φωτογραφίες;Πότε ήσουν εκεί;Δώσε ότι πληροφορίες νομίζεις.
 

John Davilla

Member
Μηνύματα
39
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μας ενδιαφέρει...Φωτογραφίες;Πότε ήσουν εκεί;Δώσε ότι πληροφορίες νομίζεις.
Αν και ήμουν εκεί για μερικούς μήνες, ήταν αρκετά επικίνδυνα και δεν βγήκα πολύ έξω στην πόλη, εκτός πράσινης ζώνης δηλαδή, ήταν το 2018/19. Η κατάσταση του τότε με του τώρα είναι αρκετά διαφορετική. Τότε μπορεί να έβγαινες στο δρόμο και να ήσουν θύμα βομβιστικής επίθεσης. Τώρα νομίζω λίγο απίθανο. Όσο ήμουν εκεί οι Taliban πραγματοποίησαν αρκετές επιθέσεις στην πόλη, με τις δύο να είναι οι πιο σοβαρές επιθέσεις. Στη μία από αυτές έριξαν βλήματα που έσκασαν στα 50μ μακριά από εμάς.
Φωτογραφίες πρέπει να δω τι έχω και θα ανεβάσω κάποιες, όσες μπορώ δηλαδή. Μου έμεινε η εικόνα κάποιων αγορών υπαίθριων που πουλούσαν χαλιά, κασμίρ, παλιά αντικείμενα κλπ.
Αν πάει κανείς χειμώνα η ατμόσφαιρα είναι αρκετά επικίνδυνη γιατί καίνε ότι βρουν για να ζεσταθούν, πχ πλαστικά, λάστιχα. Τότε ακόμα οι γιατροί συνιστούσαν μάσκα αν βρισκόσουν σε εξωτερικό χώρο. Επίσης αν και η πόλη βρίσκεται σε υψόμετρο σχεδόν 2000μ έχει διαφορετικό κρύο από την βόρεια Ελλάδα γιατί δεν υπάρχει υγρασία και ο χειμώνας είναι ξηρός.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.161
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Με το ισπανικο πρακτορειο που αποδεικτηκε ιδιαιτερα ατυχο? Δεν υπαρχει βια.
Πήγα το Φεβρουάριο. Και ξέρω δυο ακόμα Έλληνες που η μία είναι τώρα εκεί και ο άλλος πάει την επόμενη εβδομάδα. Και ένα σωρό ξένους... Και υπήρχε και κάποια ακόμα εδώ που πήγε λίγο καιρό πριν από μένα. Ονόματα δε γράφω γιατί δεν έχει νόημα, όποιος θέλει το δηλώνει. Δεν το κρίνω αν είναι σωστό ή όχι, απλά το αναφέρω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.200
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom