Μαλαισία Σιγκαπούρη Σιγκαπούρη -Μαλαισία(Βοήθεια για χρονοδιάγραμμα)

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Συνταξιδιώτες καλημέρα!
Με κύριο προορισμό την Ταιλάνδη μέσα σε ένα 40 ήμερο σκοπεύω να στριμώξω Κουάλα Λουμπούρ και Σιγκαπούρη! Για Ταιλάνδη λίγο πολύ έχω κατατοπιστεί καθώς πληθώρες είναι οι πληροφορίες και διευκρινιστικότατες από όλους τους Ταιλανδόφιλους!
Παραθέτω λοιπόν ξεχωριστά σε αυτό το θέμα Κουάλα Λουμπούρ και Σιγκαπούρη. Μετά από μακράν μελέτη(πιο πολύ διάβασμα και από τις πανελλήνιες :p) εδώ μέσα (λίγο δύσκολο να διαβαστούν και τα πάντα) καταστάλαξα στη λίστα των όσων θέλω να επισκεφτώ. Δεν θα κουράσω ρωτώντας τα ίδια και τα ίδια περί γενικών και αορίστων πληροφοριών, οι ερωτήσεις μου είναι πολύ συγκεκριμένες και αφορούν το χρονοδιάγραμμα, κάτι που δεν μπορώ να λύσω διαβάζοντας απλά. Αυτό που ζητώ από εσάς είναι να με κατατοπίσετε ως προς τις μέρες και το χρόνο που πρέπει να διαθέσω στο κάθε μέρος. Δεν θέλω να κλέψω πολλές από τις μέρες της πολυαγαπημένης Ταιλάνδης, γιαυτό όσο το δυνατό λιγότερες μέρες που να καλύπτουν το πλάνο αυτό και ας είναι και επί τροχάδην. (Όλο αυτό θέλω να διαρκέσει γύρω στις 8 μέρες(4 Μαλαισία-4 Σιγκαπούρη ).

Τα μέρη που θέλω να επισκεφτώ είναι: Aπό Μαλαισία:
1)Βόλτα στην πόλη και στους πύργους
2) Στο garden park-bird park
3)Λίμνη Τitiwagsa
4)Batu caves
5)Frim
6)cameron highlands (day trip)
Όλα αυτά μπορώ να τα στριμώξω σε 4 μέρες??? Δηλ όπως το σκέφτομαι:

ημέρα 1η) γύρα στην πόλη-bird park-titiwagsa lake
ημέρα 2η) Batu caves
ημέρα 3η) Frim (Για να πάω εκεί πρέπει να κλείσω γκρουπάκι ή είναι εύκολο να πάω και μόνη?)(Οσο μπορώ θέλω να αποφύγω τα groups)
ημέρα 4η) daytripστα cameronhighlands (γνωρίζει κάποιος να μου στείλει καποιο siteπου να οργανώνει οικονομικές εκδρομές με sharedgroup? Γτ μέχρι στιγμής ότι έχω βρει η τιμή κυμαίνεται γύρω στα 60 με 70 eκαι privateανεβαίνει κατά πολύ). Επιτόπου στην KualaLumpur ενδέχεται να βρω πιο φτηνή την συγκεκριμένη εκδρομή? Καλό είναι να την έχω κλείσει μερικές μέρες πριν??)

Batu caves και Frim χρειάζονται μία ολόκληρη μέρα το καθένα??

Πάμε τώρα για Σιγκαπούρη:
Ημέρα 1η) Γύρα στην πόλη, επίσκεψη στο marina bay
Ημέρα 2η) Day trip στο sentosa island
Hμέρα 3η) China town, india town
Ημέρα 4η) Zωολογικός κήπος το πρωί (στις 19:30 πτήση για επιστροφή στην Bangkong)

Όποιοι έμπειροι και μη που να γνωρίζουν ας με βοηθήσουν στην οργάνωση του χρονοδιαγράμματος. Προλαβαίνω να τα δω όλα αυτά σε αυτό το διάστημα?
Eπίσης να ρωτήσω: Aπό Πουκέτ προς kualaLumpur. Παίζει νυχτερινό δρομολόγιο με τρένο η λεωφορείο?? και αν γνωρίζετε να μου πείτε και το κόστος?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω αγωνιωδώς τα φώτα σας! :p
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εκφράζοντας προσωπική γνώμη, πάντα:
(Όλο αυτό θέλω να διαρκέσει γύρω στις 8 μέρες(4 Μαλαισία-4 Σιγκαπούρη ).
Στις 8 μέρες, καλύτερα κάν'το 5 Μαλαισία, 3 Σιγκαπούρη.
Τα μέρη που θέλω να επισκεφτώ είναι: Aπό Μαλαισία:
1)Βόλτα στην πόλη και στους πύργους
2) Στο garden park-bird park
3)Λίμνη Τitiwagsa
4)Batu caves
5)Frim
6)cameron highlands (day trip)
Όλα αυτά μπορώ να τα στριμώξω σε 4 μέρες???
Ναι. Το (4) συνδύασέ το με το (5) σε μία ημερήσια. Πρόσθεσε (7) = Melaka.

Δηλ όπως το σκέφτομαι:
ημέρα 1η) γύρα στην πόλη-bird park-titiwagsa lake : Άνετα
ημέρα 2η) Batu caves και Frim: Γιατί θες να το κάνεις ξεχωριστά; Έχεις ειδικούς λόγους; Δεν έχω πάει αλλά, τι στην ευχή, ένα δάσος είναι, θα κάνεις τη βόλτα σου, ΟΚ, δάση άφθονα (ειδικά στην περιοχή), τι παραπάνω θα σου προσφέρει;
ημέρα 4η) daytrip στα cameron highlands: Δεν ξέρω κόστη και μέσα, αλλά πιστεύω ότι κάτι θα βρεις επιτόπου. Το θεωρώ υπερβολικό να κλείσεις εκ των προτέρων. Άσε που, κατά κανόνα, το pre-booked είναι ακριβότερο.
Πάμε τώρα για Σιγκαπούρη:
Ημέρα 1η) Γύρα στην πόλη, επίσκεψη στο marina bay
Ημέρα 2η) Day trip στο sentosa island
Hμέρα 3η) China town, india town
Ημέρα 4η) Zωολογικός κήπος το πρωί (στις 19:30 πτήση για επιστροφή στην Bangkong)
Οι δραστηριότητες της τρίτης μέρας άνετα χωράνε μέσα στης πρώτης. Οπότε μπορείς να κόψεις μια μέρα από Σιγκαπούρη, να προσθέσεις Μελάκα (ημερήσια) κι αν τα βολέψεις, ίσως και διαν/ση στα Highlands. Όπως και νά'χει, για μένα, η KL είναι πιο ενδιαφέρουσα κι αν μου "περίσσευε" ένα βράδυ, θα διάλεγα αυτήν από την Σιγκαπούρη. Η δεύτερη είναι - πώς να το πω - κάτι σαν: θέλω-να-μοιάσω-στη-Νέα-Υόρκη-αλλά-είμαι-ασιάτισσα-κι-αυτό-δεν-μπορώ-να-το-κρύψω.
Τέλος...
Eπίσης να ρωτήσω: Aπό Πουκέτ προς Kuala Lumpur. Παίζει νυχτερινό δρομολόγιο με τρένο η λεωφορείο?? και αν γνωρίζετε να μου πείτε και το κόστος?
Γιατί να ταλαιπωρηθείς κοπέλα μου; Πάρε μια απ'τις πάμπολλες πτήσεις της Air Asia: Άνετα και πάμφθηνα.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
China town - India town στη Σιγκαπουρη μην περιμένεις κ πολλά πολλά
Βάλτες στην βόλτα στη πόλη
Batu caves με την καμία μια ολόκληρη μέρα ---- εγώ τα είχα συνδυάσει μαζι με τα Petronas κ shoping κ βγήκε άνετα
Αν θες να κερδίσεις χρονο, κλείσε εισητηριο για τα petronas online γιατι στα εκδοτηρια γινεται ο κακος χαμος
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αν θες να κερδίσεις χρονο, κλείσε εισητηριο για τα petronas online γιατι στα εκδοτηρια γινεται ο κακος χαμος
Κι αν δεν ξέρει ποιά μέρα ακριβώς θα πάει, μπορεί να της το κλείσουν κι απ' τη ρεσεψιόν του ξενοδοχείου. Θα πληρώσει κάτι παραπάνω αλλά προκειμένου ν'αποφύγει την ταλαιπωρία και να πάει όποτε θέλει...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οπωσδήποτε κράτηση από πριν για Petronas. Αλλιώς θα πάει εκεί και θα δει πρώτο διαθέσιμο timeslot 4-5 μέρες μετά...
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Εκφράζοντας προσωπική γνώμη, πάντα:

Στις 8 μέρες, καλύτερα κάν'το 5 Μαλαισία, 3 Σιγκαπούρη.

Ναι. Το (4) συνδύασέ το με το (5) σε μία ημερήσια. Πρόσθεσε (7) = Melaka.


ημέρα 1η) γύρα στην πόλη-bird park-titiwagsa lake : Άνετα
ημέρα 2η) Batu caves και Frim: Γιατί θες να το κάνεις ξεχωριστά; Έχεις ειδικούς λόγους; Δεν έχω πάει αλλά, τι στην ευχή, ένα δάσος είναι, θα κάνεις τη βόλτα σου, ΟΚ, δάση άφθονα (ειδικά στην περιοχή), τι παραπάνω θα σου προσφέρει;
ημέρα 4η) daytrip στα cameron highlands: Δεν ξέρω κόστη και μέσα, αλλά πιστεύω ότι κάτι θα βρεις επιτόπου. Το θεωρώ υπερβολικό να κλείσεις εκ των προτέρων. Άσε που, κατά κανόνα, το pre-booked είναι ακριβότερο.

Οι δραστηριότητες της τρίτης μέρας άνετα χωράνε μέσα στης πρώτης. Οπότε μπορείς να κόψεις μια μέρα από Σιγκαπούρη, να προσθέσεις Μελάκα (ημερήσια) κι αν τα βολέψεις, ίσως και διαν/ση στα Highlands. Όπως και νά'χει, για μένα, η KL είναι πιο ενδιαφέρουσα κι αν μου "περίσσευε" ένα βράδυ, θα διάλεγα αυτήν από την Σιγκαπούρη. Η δεύτερη είναι - πώς να το πω - κάτι σαν: θέλω-να-μοιάσω-στη-Νέα-Υόρκη-αλλά-είμαι-ασιάτισσα-κι-αυτό-δεν-μπορώ-να-το-κρύψω.
Τέλος...

Γιατί να ταλαιπωρηθείς κοπέλα μου; Πάρε μια απ'τις πάμπολλες πτήσεις της Air Asia: Άνετα και πάμφθηνα.
Καλές και οι πτήσεις δε λέω άνετες και γρήγορες, αλλά προσπαθώ να το κάνω όσο πιο πολύ roadtrip, αν είχα το χρονικό περιθώριο θα ήθελα να τα γυρίσω όλα με το τρένο. Από τι είδα όμως είναι παααάρα πολλές οι ώρες από Phuket για Κuala Lumpur (18 ώρες περίπου) οπότε λίγο δύσκολο :/ Mάλλον θα πάει για πτήση.
Βatu caves και Frim μια χαρά τότε αν χωράνε σε μια μέρα, απλά δεν ξέρω σε τι αποστάσεις είναι μεταξύ τους και πόσος χρόνος χρειάζεται το καθένα.
Μελάκα να σου πω την αλήθεια από όσο το googlara δεν με έψησε και πολύ ώστε να ξοδέψω μια μέρα εκεί.

China town - India town στη Σιγκαπουρη μην περιμένεις κ πολλά πολλά
Βάλτες στην βόλτα στη πόλη
Batu caves με την καμία μια ολόκληρη μέρα ---- εγώ τα είχα συνδυάσει μαζι με τα Petronas κ shoping κ βγήκε άνετα
Αν θες να κερδίσεις χρονο, κλείσε εισητηριο για τα petronas online γιατι στα εκδοτηρια γινεται ο κακος χαμος
Ναι θα πρέπει να το κλείσω μερικές μέρες πριν από τι διάβασα σε μερικές ιστορίες γίνεται ο κακός χαμός όπως είπες. Ειδικά μερικές μέρες πριν τα Χριστούγεννα που θα βρίσκομαι εκεί θα γίνεται μεγάλος χαμός!
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
προσπαθώ να το κάνω όσο πιο πολύ roadtrip.
Πολύ καλό το roadtrip, αλλά να είναι roadtrip, ε; Με το αυτοκίνητό σου (ή με οδηγό, δεν έχει σημασία) ή τη μηχανή, να μπορείς να σταματάς όπου θες. Γιατί roadtrip με το λεωφορείο, δεν το λες. Και όποιος το κάνει (το 18ωρο) είναι καθαρά λόγω χρημάτων. Εντάξει, καλός ο συγχρωτισμός με τους ντόπιους αλλά μπορείς να τον έχεις και σε μικρότερης διάρκειας διαδρομές. Εκτός κι αν γουστάρεις τις μαλαισιανές σαπουνόπερες και κουβαλάς και καμμιά γούνα μαζί σου γιατί οι θερμοκρασίες μέσα στα λεωφορεία είναι πολικές (απ' το A/C).
Όταν δεν έχεις χρόνο, η λύση είναι μία: αεροπλάνο (φτηνό ή ακριβό). Και πολλές φορές, ακόμη κι αν έχεις χρόνο, πάλι είναι προτιμότερο απ' το λεωφορείο (κι ας είναι ακριβό) - π.χ. Βιρμανία.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ναι θα πρέπει να το κλείσω μερικές μέρες πριν από τι διάβασα σε μερικές ιστορίες γίνεται ο κακός χαμός όπως είπες. Ειδικά μερικές μέρες πριν τα Χριστούγεννα που θα βρίσκομαι εκεί θα γίνεται μεγάλος χαμός!
Εναλλακτικά πήγαινε στον Menara KL. Ούτε εγώ κατάφερα να ανέβω στους petronas και πήγα εκεί. Δε χρειάζεται να κλείσεις εισιτήριο, δεν έχει την πολυκοσμία των petronas, μένεις όση ώρα θέλεις (νομίζω δεν ισχύει στους petronas), έχεις θέα 360 μοιρών στην πόλη ΑΛΛΑ και στους petronas :). Για μένα ήταν καλύτερη επιλογή τελικά. Δες αν θέλεις το βιντεάκι, ο Menara KL είναι από το 1:16 και μετά- έχει και Batu caves (συμφωνώ με τον silversurfer, δε χρειάζεται όλη μέρα στα Batu).
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Πολύ καλό το roadtrip, αλλά να είναι roadtrip, ε; Με το αυτοκίνητό σου (ή με οδηγό, δεν έχει σημασία) ή τη μηχανή, να μπορείς να σταματάς όπου θες. Γιατί roadtrip με το λεωφορείο, δεν το λες. Και όποιος το κάνει (το 18ωρο) είναι καθαρά λόγω χρημάτων. Εντάξει, καλός ο συγχρωτισμός με τους ντόπιους αλλά μπορείς να τον έχεις και σε μικρότερης διάρκειας διαδρομές. Εκτός κι αν γουστάρεις τις μαλαισιανές σαπουνόπερες και κουβαλάς και καμμιά γούνα μαζί σου γιατί οι θερμοκρασίες μέσα στα λεωφορεία είναι πολικές (απ' το A/C).
Όταν δεν έχεις χρόνο, η λύση είναι μία: αεροπλάνο (φτηνό ή ακριβό). Και πολλές φορές, ακόμη κι αν έχεις χρόνο, πάλι είναι προτιμότερο απ' το λεωφορείο (κι ας είναι ακριβό) - π.χ. Βιρμανία.
Mε οποιοδήποτε μεταφορικό μέσο εφόσον έχεις την ευκαιρία να χαζέψεις τα landscapes και να πάρεις μια μεγαλύτερη γεύση οδικώς από τη χώρα που επισκέπτεσαι εγώ roadtrip το ονομάζω. Είπαμε καλό, βολικό και άνετο το αεροπλάνο αλλά μου αρέσουν οι διαδρομές με τρένο και να χτενίζω όσο περισσότερο μπορώ την περιοχη!Από τη στιγμή που επισκέπτεσαι μία χώρα θέλεις να δεις κάθε γωνιά της και όπως και να χει με το αεροπλάνο δεν σου δίνεται αυτή η ευκαιρία! Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι ντε και καλά θέμα χρημάτων! Καθένας με τα γούστα του!
Και εδώ που τα λέμε και στα αεροπλάνα δεν είναι και λιγότερο πολικές οι θερμοκρασίες από το A/C.

Εναλλακτικά πήγαινε στον Menara KL. Ούτε εγώ κατάφερα να ανέβω στους petronas και πήγα εκεί. Δε χρειάζεται να κλείσεις εισιτήριο, δεν έχει την πολυκοσμία των petronas, μένεις όση ώρα θέλεις (νομίζω δεν ισχύει στους petronas), έχεις θέα 360 μοιρών στην πόλη ΑΛΛΑ και στους petronas :). Για μένα ήταν καλύτερη επιλογή τελικά. Δες αν θέλεις το βιντεάκι, ο Menara KL είναι από το 1:16 και μετά- έχει και Batu caves (συμφωνώ με τον silversurfer, δε χρειάζεται όλη μέρα στα Batu).
Δυστυχώς δεν μπορώ να δω το videaki γιατί βρίσκομαι στη Γερμανία και μου λέει πως το video δεν είναι διαθέσιμο στη χώρα αυτή. Πάντως είναι πιο ψηλά και έχεις καλύτερη θέα από τι είδα σε photos δεν έχει νόημα να επισκεφτείς και τα 2.



Όσον αφορά την διαμονή λόγω του ότι θα βρίσκομαι εκεί εν όψη εορτών καλύτερα να μην αφήσω την διαμονή στην τύχη της και ας κλείσω από νωρίς. Θα μου προτείνατε να μείνω σε κάποια συγκεκριμένη περιοχή που να βολεύει και να είναι ήσυχα ?
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Mε οποιοδήποτε μεταφορικό μέσο εφόσον έχεις την ευκαιρία να χαζέψεις τα landscapes και να πάρεις μια μεγαλύτερη γεύση οδικώς από τη χώρα που επισκέπτεσαι εγώ roadtrip το ονομάζω. Είπαμε καλό, βολικό και άνετο το αεροπλάνο αλλά μου αρέσουν οι διαδρομές με τρένο και να χτενίζω όσο περισσότερο μπορώ την περιοχη!Από τη στιγμή που επισκέπτεσαι μία χώρα θέλεις να δεις κάθε γωνιά της και όπως και να χει με το αεροπλάνο δεν σου δίνεται αυτή η ευκαιρία! Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι ντε και καλά θέμα χρημάτων! Καθένας με τα γούστα του!
Και εδώ που τα λέμε και στα αεροπλάνα δεν είναι και λιγότερο πολικές οι θερμοκρασίες από το A/C.
Με συγχωρείς κοπέλα μου, αλλά εσύ ζήτησες να χωρέσεις μέσα σε 8 μέρες όσα περισσότερα μπορείς. Αν μ' αυτό εννοούσες βόλτες στην εξοχή και roadtrip όπως το αναφέρεις, ΟΚ, κανένα πρόβλημα. Αν όμως αναφέρεσαι σε συγκεκριμένους προορισμούς και αξιοθέατα (όπως είπες για KL και SIN) και ο χρόνος σου είναι περιορισμένος, ε, ο μόνος τρόπος για να μη τον χάνεις άσκοπα, είναι το αεροπλάνο.

Όσον αφορά την διαμονή λόγω του ότι θα βρίσκομαι εκεί εν όψη εορτών καλύτερα να μην αφήσω την διαμονή στην τύχη της και ας κλείσω από νωρίς. Θα μου προτείνατε να μείνω σε κάποια συγκεκριμένη περιοχή που να βολεύει και να είναι ήσυχα ?
Αν το βρεις σε καλή τιμή, είναι μακράν η καλύτερη επιλογή:
http://www3.hilton.com/en/hotels/malaysia/hilton-kuala-lumpur-KULHIHI/index.html
 
Last edited by a moderator:

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!!!
Με συγχωρείς κοπέλα μου, αλλά εσύ ζήτησες να χωρέσεις μέσα σε 8 μέρες όσα περισσότερα μπορείς. Αν μ' αυτό εννοούσες βόλτες στην εξοχή και roadtrip όπως το αναφέρεις, ΟΚ, κανένα πρόβλημα. Αν όμως αναφέρεσαι σε συγκεκριμένους προορισμούς και αξιοθέατα (όπως είπες για KL και SIN) και ο χρόνος σου είναι περιορισμένος, ε, ο μόνος τρόπος για να μη τον χάνεις άσκοπα, είναι το αεροπλάνο.
Αν το βρεις σε καλή τιμή, είναι μακράν η καλύτερη επιλογή:
http://www3.hilton.com/en/hotels/malaysia/hilton-kuala-lumpur-KULHIHI/index.html
Θα το τσεκάρω.
Έκανα μια κράτηση με την tigerair. Είναι υποχρεωτικό το διαδικτυακό check in (δηλ κάτι σαν την ryanair που πρέπει να έχεις κάνει check in από πριν και να έχεις εκτυπωμένο το boarding pass και αν δεν το έχεις κάνει βρίσκεσαι με χρέωση έκπληξη στο αεροδρόμιο) ή δεν έχεις θέμα?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Θα το τσεκάρω.
Έκανα μια κράτηση με την tigerair. Είναι υποχρεωτικό το διαδικτυακό check in (δηλ κάτι σαν την ryanair που πρέπει να έχεις κάνει check in από πριν και να έχεις εκτυπωμένο το boarding pass και αν δεν το έχεις κάνει βρίσκεσαι με χρέωση έκπληξη στο αεροδρόμιο) ή δεν έχεις θέμα?
Δεν ξέρω, δεν έχω ταξιδέψει μ' αυτήν. Με την Air Asia απ' ότι θυμάμαι δεν υπήρχε τέτοιο θέμα. Νομίζω ότι ούτε και τώρα υφίσταται κάτι τέτοιο. Πιστεύω, ωστόσο, ότι κάτι θα λέει κάπου στο σάιτ τους (αν τίθεται τέτοιο ζήτημα). Από την άλλη, γιατί να μην κάνεις από πριν τσεκ-ιν; π.χ. στην KL έχει στο σιδ. σταθμό γραφεία της Air Asia όπου πάει ο οποιοσδήποτε ενδιαφερόμενος και κάνει ότι online θέλει, μόνος του, χωρίς παρέμβαση υπαλλήλου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom