Σλοβενία Σλοβενία για 6 μέρες (τέλη Αυγούστου 2010)

ergotelis

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Σομαλία
Γεια σας

Θα κάνω ένα ταξίδι στην Σλοβενία τέλη Αυγούστου- αρχές Σεπτέμβρη για 1 εβδομάδα για δουλειά και αναψυχή.
Θα βρίσκομαι Λιουμπλιάνα για 3 βράδια και τις επόμενες μέρες θέλω να ταξιδέψω στη γύρω περιοχή. Μ' αρέσει όταν επισκέπτομαι ένα άγνωστο μέρος να βλέπω και να κάνω όσο γίνεται περισσότερα, δεν θέλω δηλ. να πολυαράζω ... (το κάνω και στην Ελλάδα αυτό).
Διάβασα μερικές ταξιδιωτικές εμπειρίες για την Σλοβενία στο site και θα ήθελα να ρωτήσω κάποιους απο εσάς που έχετε ήδη πάει ή ξέρετε για μερικές πληροφορίες.
Δηλαδή αν αξίζει να μένω Λιουμπλιάνα και να κάνω ημερήσια ταξίδια (Bled, Skofja Loka etc) ή είναι καλο να διανυκτερευσω και σε μια άλλη πόλη.
Επίσης αν αξιζει να επισκεφτώ την Τεργέστη, το Γκράτσ ή το Ζάγκρεμπ που είναι πολύ κοντινές διαδρομές (2 ώρες περίπου) ή να επικεντρωθώ στην Σλοβενία.
Σκοπεύω να μετακινηθώ με ΜΜΜ και να μην νοικιάσω αυτοκίνητο.

Ευχαριστώ & αν βρεθεί κάποιος/α που θα είναι εκεί εκείνες τις μέρες να βρεθούμε για ένα καφέ!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Εργοτελης,ε
 

Donnie darko

Banned
Μηνύματα
39
Likes
13
Ήμουν Σλοβενία τον Ιούνιο,όταν έκανα interrail...Η χώρα μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις όπως κ οι άνθρωποι....Η Λουμπλιάνα είναι μια μικρή πανέμορφη πόλη,με εκπληκτική ποιότητα ζωής,καμία σχέση με τις ελληνικές πόλεις εκτρώματα....Ποδήλατο παντού,τη διασχίζει ποτάμι,η πόλη γυρίζεται σε 2 μέρες άνετα,οι τιμές είναι πολύ καλές,το φαγητό τους εξαιρετικό κ έχουν καλά κρασιά....Σπεσιαλιτέ τους είναι το κρέας αλόγου όπως κ ένα παραδοσιακό γλυκό με κρέμα, που δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα του...Η πόλη δεν είχε τις ορδές τουριστών,δεν έχει καθόλου εγκληματικότητα κ στην περιοχή του κέντρου όπου είναι οι τρείς γέφυρες γίνονται καθόλη τη διάρκεια του καλοκαιριού διάφορες εκδηλώσεις....Η επαρχία της Σλοβενίας είναι καταπράσινη(η χώρα είναι η πιο πράσινη της ευρώπης κατ'αναλογία έκτασης φυσικά) όλα τα λεφτά η λίμνη bled καμιά ώρα απο τη Λουμπλιάνα με το τρένο,όπου το τοπίο σε αποζημειώνει....Α,επίσης η μπύρα τους είναι φοβερή.Επίσης κάθε κυριακή πρωί γίνεται κάτι σαν παζάρι κατά μήκος του ποταμού στο κέντρο της Λουμπλιάνας όπου πουλάνε αντικείμενα απο την πρώην Γιουγκοσλαβία,δίσκους,βιβλία είναι γενικά η χαρά του συλλέκτη
 

ergotelis

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Σομαλία
Σ'ευχαριστώ Darko

Πραγματικά έχω διαβάσει τα καλύτερα για την Σλοβενία και θα δοκιμάσω και τις τοπικές σπεσιαλιτέ. Μια βόλτα στο παζάρι είναι μέσα στο πρόγραμμα, έστω για να πάρω μια μυρωδιά από Γιουγκοσλαβία.

Σκέφτομαι αν αξίζει άραγε να αφιερώσω και 2 μέρες για να δω Trieste (Ιταλία) ή κάποια άλλη κοντινή πόλη πχ στην Κροατία μιας που είναι τόσο κοντά στην Λιουμπλιάνα.
 

Donnie darko

Banned
Μηνύματα
39
Likes
13
Να σαι καλά κ καλά να περάσεις......Τεργέστη μπορείς να πάς με λεωφορείο,δεν έχει σιδηροδρομική γραμμή όσο το είχα ψάξει τουλάχιστον....Το Ζάγκρεμπ πρέπει να είναι 1.5 ώρα απο τη Λουμπλιάνα αν κ δεν έχω ακούσει κ τα καλύτερα για την πόλη.....Κ κάτι σημαντικό,οι Σλοβένες είναι πανέμορφες κ πολύ ανοιχτές(προσωπική εντύπωση).....
 

ergotelis

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Σομαλία
Ααα σημαντικό αυτό το τελευταίο, περιμένω να το επιβεβαιώσω σε 3 βδομάδες.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Σλοβενία είχα πάει πριν λιγα χρόνια και περιέρργως δεν πρόλαβα κάν να δω τη Λιουμπλιάνα!! Προσωπικά θα σου συνιστούσα να νοικιάσεις αυτοκίνητο και να κινηθείς προς Bled, Βohinj αν σου αρέσει η φύση (έχει φτηνά καταλύματα στην Bohinj όπου κάνεις και μπάνιο). Επίσης τα σπήλαια είναι ενδιαφέροντα (εμείς είδαμε τα Skocjan) Μετά η πορεία προς τα παράλια είναι απλή και οι αυτοκινητόδρομοι εξαιρετικοί. Θα σου συνιστούσα τις κροατικές πόλεις της Ίστρια (Rovinj, Pula) αν και θα χρειαστείς περισσότερες μέρες.
 

ergotelis

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Σομαλία
Ydronetta σ'ευχαριστώ πολύ!

Έχω ψάξει δρομολόγια τραίνων και λεωφορείων και σκέφτομαι να το κάνω το ημερήσιο ταξιδάκι προς τα κει... Τα σπήλαια επίσης δεν θέλω να τα χάσω με τίποτα.
Τώρα με το θέμα αμάξι, έχω μερικούς ενδοιασμούς γιατί θα ταξιδεύω μόνος και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Απ'οσο διάβασα όμως οι δρόμοι είναι πολύ καλοί.
Κρατάω και την συμβουλή σου για Ιστρια αν βρεθεί μια μέρα ελεύθερη!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ydronetta σ'ευχαριστώ πολύ!

Έχω ψάξει δρομολόγια τραίνων και λεωφορείων και σκέφτομαι να το κάνω το ημερήσιο ταξιδάκι προς τα κει... Τα σπήλαια επίσης δεν θέλω να τα χάσω με τίποτα.
Τώρα με το θέμα αμάξι, έχω μερικούς ενδοιασμούς γιατί θα ταξιδεύω μόνος και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Απ'οσο διάβασα όμως οι δρόμοι είναι πολύ καλοί.
Κρατάω και την συμβουλή σου για Ιστρια αν βρεθεί μια μέρα ελεύθερη!
Δεν θέλει δεύτερη σκέψη. Νοίκιασε αμάξι. Άλλη ελευθερία. Οι δρόμοι είναι εξαιρετικοί και μ'ενα gps δεν θα μπερδευτείς καθόλου. Αν έχεις μόνο μια μέρα δεν λέει να πας Κροατία. Μπορείς να πας στο Piran εντός Σλοβενίας
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Lake Bohinj, Predjama castle, Skocjan caves είναι τα τοπ τουριστικά αξιοθέατα. Μία εβδομάδα μας πήρε να δούμε τα σπήλαια (3 διαφορετικά καταπληκτικά-σε ένα μπαίνεις με βάρκα που τη μεταφέρεις από λίμνη σε λίμνη εσωτερικά του σπηλαίου) και τα αξιοθέατα δυτικά της Λουμπιάνα , χωρίς αυτήν. Πως θα προλάβεις μέσα σε 4 ημέρες και Κροατικά παράλια και Τεργέστη δεν μπορώ να το καταλάβω. Μόνο το σπήλαιο που σου ανέφεραν και άλλοι χρειάζεται μισή ημέρα. Κατά την άποψή μου περιορίσου στην Σλοβενία. Υπέροχη χώρα και σίγουρα με ωραίες γυναίκες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.251
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom