Σλοβενία Σλοβενία για 6 μέρες (τέλη Αυγούστου 2010)

ergotelis

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Σομαλία
Φτάνω Πέμπτη απόγευμα και φεύγω την επόμενη Πέμπτη το μεσημεράκι....
Αλλά μέχρι Σάββατο πρέπει να είμαι Λιουμπλιάνα οπωσδήποτε. Από Κυριακή μέχρι Τετάρτη βράδυ λοιπόν θα τριγυρίζω!
Μέχρι τώρα όπως μου είπες εσύ και ο darko, αξίζει να πάω Bled, Trieste, Piran και Zagreb(?), Postojna και Skocjan και οτι άλλο προκύψει.
 

ergotelis

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Σομαλία
Lake Bohinj, Predjama castle, Skocjan caves είναι τα τοπ τουριστικά αξιοθέατα. Μία εβδομάδα μας πήρε να δούμε τα σπήλαια (3 διαφορετικά καταπληκτικά-σε ένα μπαίνεις με βάρκα που τη μεταφέρεις από λίμνη σε λίμνη εσωτερικά του σπηλαίου) και τα αξιοθέατα δυτικά της Λουμπιάνα , χωρίς αυτήν. Πως θα προλάβεις μέσα σε 4 ημέρες και Κροατικά παράλια και Τεργέστη δεν μπορώ να το καταλάβω. Μόνο το σπήλαιο που σου ανέφεραν και άλλοι χρειάζεται μισή ημέρα. Κατά την άποψή μου περιορίσου στην Σλοβενία. Υπέροχη χώρα και σίγουρα με ωραίες γυναίκες
Απο την αρχή STAV αυτός είναι ο προβληματισμός μου. Αν αξίζει να μείνω μόνο Σλοβενία ή να πεταχτώ και κάπου γειτονικά...
Θα ξεκινήσω με Bled,Bohinj,τα σπήλαια, Piran και θα αφήσω προς το τέλος Trieste και Κροατικά παράλια. Βλέποντας και κάνοντας.
Κάποιο μοναστήρι ή κάστρο που να αξίζει αρκετά θυμάσαι μήπως;
(με ενδιαφέρει και η αρχιτεκτονική)
 

Donnie darko

Banned
Μηνύματα
39
Likes
13
Βλέπω μαζευτήκαμε όλοι οι φαν της Σλοβενίας ίσως πρέπει να κάνουμε κ γκρούπ....Εργοτέλη να προσθέσω οτι η Λουμπλιάνα είναι φοιτητούπολη με οτι αυτό συνεπάγεται,όμορφη νυχτερινή ζωή κ χαμηλές τιμές....Δεν ξέρω την ηλικία σου κ τι μουσικά γούστα έχεις πάντως αξίζει μια επίσκεψη στην συνοικία metelkova βρίσκεται νότια του σιδηροδρομικού σταθμού κ έχει πληθωρα μουσικών επιλογών,club,μπαράκια,βαβούρα,φοιτητόκοσμο....Εκεί βρίσκονταν επι Τίτο στρατιωτικές εγκαταστάσεις κ φυλακές,σήμερα η περιοχή έχει μεταμορφωθεί κ οι φυλακές έχουν γίνει νεανικό hostel!!!Τώρα μόλις είδα οτι είσαι κ λάτρης της αρχιτεκτονικής άρα οπωσδήποτε θα πάς στο κάστρο λίγο πιο πάνω απο το κέντρο,πάς κ με τα πόδια κ με τελεφερίκ,ενώ να προσθέσω οτι στην πόλη έδρασε,έζησε κ δημιούργησε ο φημισμένος αρχιτέκτονας Πλέτσνικ που αναδιαμόρφωσε την πόλη στις αρχές του 20ου αιώνα.Έχει πολύ πράμα να δείς
 

ergotelis

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Σομαλία
Darko μολις επιστρεψω με το καλό θα εισηγηθώ στον Def να γίνει γκρουπ!
Επειδή είμαι 30, αλλά παίζω ακόμα με ηλικίες 26 κλπ , λέω να στείλω κάνα μηνυματάκι σε couchsurfers από εκεί ώστε η παραμονή μου να είναι πιο ευχάριστη μιας και ταξιδεύω μόνος...
Κρατάω την συμβουλή σου για metelkova γιατι θα μένω κόντα στον σιδηροδρομικο σταθμό και θα με βολεύει αρκετά. Το hostel που λες ονομάζεται Celica και είναι φοβερό σαν υλοποίηση, αλλά πονεμένος χώρος για να μείνεις ε;
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Να πω και γω την γνώμη μου για τα μέρη που αξίζεις να επισκεφτείς :
Στα βόρεια της Λουμπλιάνας Bled και Βοhini. Στα δυτικά τα σπήλαια Σκότσιαν (και τα υπόλοιπα βέβαια) και οι παραλιακές πόλεις Koper, Izola και Piran (εδώ αξίζει διανυκτέρευση).
Θα συμφωνήσω με τον hydronetta ότι η καλύτερη λύση είναι το νοικιασμένο αυτοκίνητο. Αλλιώς δεν βλέπω εύκολο από Bled να πας Bohini με ΜΜΜ, ούτε να κάνεις τόσους γύρους. Με νοικιασμένο αυτοκίνητο όλα τα παραπάνω χωράνε στις 3 μέρες, έστω και στριμωγμένα. Εκτός Σλοβενίας με τόσο λίγο χρόνο δεν αξίζει να πάς.
Να ξέρεις ότι όπου και να πας η Σλοβενία θα σε συναρπάσει.
Και επαναλαμβάνω : μην αμελήσεις να επισκεφτείς κάποιο μεγάλο σπήλαιο. Είναι μιά διαφορετική εμπειρία (εγώ προτείνω τα Σκότσιαν)
 

ergotelis

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Σομαλία
Να πω και γω την γνώμη μου για τα μέρη που αξίζεις να επισκεφτείς :
Στα βόρεια της Λουμπλιάνας Bled και Βοhini. Στα δυτικά τα σπήλαια Σκότσιαν (και τα υπόλοιπα βέβαια) και οι παραλιακές πόλεις Koper, Izola και Piran (εδώ αξίζει διανυκτέρευση).
Θα συμφωνήσω με τον hydronetta ότι η καλύτερη λύση είναι το νοικιασμένο αυτοκίνητο. Αλλιώς δεν βλέπω εύκολο από Bled να πας Bohini με ΜΜΜ, ούτε να κάνεις τόσους γύρους. Με νοικιασμένο αυτοκίνητο όλα τα παραπάνω χωράνε στις 3 μέρες, έστω και στριμωγμένα. Εκτός Σλοβενίας με τόσο λίγο χρόνο δεν αξίζει να πάς.
Να ξέρεις ότι όπου και να πας η Σλοβενία θα σε συναρπάσει.
Και επαναλαμβάνω : μην αμελήσεις να επισκεφτείς κάποιο μεγάλο σπήλαιο. Είναι μιά διαφορετική εμπειρία (εγώ προτείνω τα Σκότσιαν)
Σ'ευχαριστώ galat!

Bled, σπήλαια και παράλια ειναι must. Εχω βρει μερικά τουριστικά πακέτα για ημερήσιες εκδρομές σε Bled-Bohinj αλλά είναι στο 50ρικο και νομίζω δεν θα τα προτιμήσω τελικά. Εχει και ΜΜΜ με καλά δρομολόγια και θα βολευτώ νομίζω.
Το θέμα με το αμάξι είναι οτι εγώ με αυτά που θα βλέπω στην διαδρομή φοβάμαι ότι θα αφαιρεθώ καμιά ώρα και θα στουκάρω σε κάποιο απο τα πολλά δέντρα που θα βρεθεί μπροστά μου!
Αυτά είναι τα κακά του να ταξιδεύεις μόνος, αλλά δεν πειράζει..

(-:
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το θέμα με το αμάξι είναι οτι εγώ με αυτά που θα βλέπω στην διαδρομή φοβάμαι ότι θα αφαιρεθώ καμιά ώρα και θα στουκάρω σε κάποιο απο τα πολλά δέντρα που θα βρεθεί μπροστά μου!
Αυτά είναι τα κακά του να ταξιδεύεις μόνος, αλλά δεν πειράζει..
Σ'αυτό δεν έχεις άδικο.
Εκτός εάν όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, τις τρεις μέρες στην Λουμπλιάνα τις αξιοποιήσεις για να εξασφαλίσεις παρέα, ώστε το ταξίδι να γίνει πιό ευχάριστο και απολαυστικό....
 

ergotelis

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Σομαλία
galat πιστεύω θα βρεθεί παρέα.
Ο καιρός μόνο να βοηθήσει λιγάκι να μην γίνει καμιά πλημμύρα όπως στην Τσεχία, Γερμανία, Αυστρία αυτές τις μέρες...!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.519
Μέλη
38.942
Νεότερο μέλος
evrhdhkh

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom