Σρι Λάνκα Σρι Λάνκα: Οδοιπορικό στη χώρα του τσαγιού.

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί

Άλλαξα περίπου 100 ευρώ σε ρουπίες που είναι το νόμισμα της Σρι Λάνκα σε αναλογία 1 Ευρώ = 163 Ρουπίες (LKR) -σημερινή αναλογία 1 Ευρώ= 155,16 Ρουπίες- και ξαφνικά βρέθηκα με πάρα πολλά χρήματα στο πορτοφόλι μου σχεδόν 16364 Ρουπίες και κάτι ψιλά. Από την περίοδο που κυκλοφορούσαν οι δραχμές είχα να πιάσω χρήματα σε χιλιάδες στα χέρια μου!

Τελικά εντοπίσαμε και τον ξεναγό μας ο οποίος ήταν ένας παχουλούλης Σρι Λανκανός (από τους ελάχιστους Σριλανκανούς που είναι παχουλοί) ο οποίος μας καλωσόρισε στη χώρα του στα Ελληνικά. Ο Ντένζελ αποδείχτηκε τελικά ότι ήξερε περισσότερα ελληνικά από το "Καλημέρα, Καλώς ορίσατε" καθώς στα νιάτα του είχε περάσει από το λιμάνι του Πειραιά και τα ελληνικά καράβια. Βέβαια η διαλεκτός του ήταν ολίγον "ναυτική" και έτσι δικαιολογείται το γεγονός ότι κάθε φορά που ήθελε να μας πει να βιαστούμε έλεγε το καταπληκτικό "τσακιστείτε, τσακιστείτε"!

Περίμενα με ανηπομονησία την ώρα που θα αφήναμε την κλιματιζόμενη αίθουσα του αεροδρομίου για να νιώσω εκείνη την ζέστη σε συνδυασμό με υγρασία που τόσο πολύ είχα αγαπήσει πέρσι στην Ταϋλάνδη. Έφτασε επιτέλους η στιγμή αλλά το κλίμα διέφερε. Η ατμόσφαιρα ήταν βέβαια ζεστή και υπήρχε έντονη η αίσθηση της υγρασίας αλλά δεν είχε καμία σχέση μ' αυτό που είχα νιώσει βγαίνοντας από το αεροδρόμιο της Μπανγκόκ. Εδώ ήταν πολύ πιο υποφερτά ενώ το πράσινο που βλέπαμε τριγύρω μας είχε ξετρελάνει τους πάντες.

Φτάσαμε στο σημείο που μας περίμενε ο οδηγός του λεωφορείου, ο βοηθός οδηγού (ναι, ναι στη Σρι Λάνκα υπήρχε πάντα βοηθός οδηγού στα λεωφορεία) και φυσικά το λεωφορείο μας, αφού αραδιάσαμε δεκάδες καλημέρες σε όλους τους Σριλανκανούς οδηγούς και μη που βρέθηκαν στο διάβα μας. Παρόλο που έλειπε σε όλους μας ύπνος, η ανυπομονησία της εξερεύνησης της νέας χώρας μας κρατούσε σε εγρήγορση και μας έκανε να βγάζουμε στην επιφάνεια τον καλύτερό μας εαυτό.[/I]

-----------
Καλό είναι κατά την αφιξή σας στο αεροδρόμιο του Κολόμπο να έχετε κανονίσει από πριν τη μεταφορά σας στο ξενοδοχείο που θα μείνετε είτε μέσω κάποιου ταξιδιωτικού γραφείου είτε μέσω του ίδιου του ξενοδοχείου. Αν παρ' όλα αυτά φτάσετε στο αεροδρόμιο ανοργάνωτοι και θέλετε να πάτε στο Κολόμπο, η μόνη λύση είναι το ταξί εκτός και αν είστε τόσο ριψοκίνδυνοι και θέλετε να νοικιάσετε αυτοκίνητο (αν και για να πω την αλήθεια μετά το Κάιρο η Σριλανκανή οδήγηση μου φαίνεται light)! Κοντά στα ανταλλακτήρια χρημάτων υπάρχει και ένα γκισέ όπου μπορείτε να κανονίσετε τη μεταφορά σας ήσυχα και ωραία (πληροφορίες για το πόσο κοστίζουν οι διαδρομές θα πάρετε από το τουριστικό γραφείο της Σρι Λάνκα). Ταξί υπάρχουν και έξω από το αεροδρόμιο αλλά αν φτάσετε πρωί και μετά από εξάωρη πτήση δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι ευχάριστο να πρέπει να διαπραγματευτείτε την τιμή με τους Σριλανκανούς ταξιτζήδες!

Φυσικά, το αεροδρόμιο συνδέεται με το Κολόμπο και με λεωφορείο αλλά η στάση είναι κανά μισό χιλιόμετρο -ίσως και περισσότερο- μακριά από το αεροδρόμιο και φαντάζομαι ότι δεν θέλετε να περπατήσετε τόσο σέρνοντας βαλίτσες και σάκους. Αφήστε που αναρωτιέμαι πως θα μπορέσετε να χωρέσετε τις βαλίτσες μέσα στο λεωφορείο όταν αυτό θα είναι τόσο μα τόσο ασφυκτικά γεμάτο από Σριλανκανούς! Αν παρ' όλα αυτά εσείς θέλετε να βιώσετε την εμπειρία του Σριλανκανού λεωφορείου, πληροφορίες και διάγραμμα για το πως θα φτάσετε στη στάση θα βρείτε στη σελίδα του αεροδρομίου που έχω δώσει στην προηγούμενη ανάρτηση. (Αν δεν βρείτε ούτε εκεί, απλά ρωτήστε με είτε εδώ είτε μέσω email).

Επίσης, στην αίθουσα των αφίξεων θα βρείτε εκτός από το γραφείο τουριστικών πληροφοριών όπου μπορείτε να κλείσετε και δωμάτια σε ξενοδοχεία (αυτό για όσους έχουν πάει εντελώς μα εντελώς ανοργάνωτοι), και εταιρείες ενοικίασης αυτοκινήτων (αν έχουν gps τα αυτοκίνητα που νοικιάζουν δεν έχω ιδέα) καθώς και γκισέ διάφορων μεγάλων και πολυτελών ξενοδοχείων του Κολόμπο. Το πρόβλημα είναι ότι την ώρα που φτάσαμε εμείς στο αεροδρόμιο δεν υπήρχε ψυχή μέσα σ' αυτά οπότε φαντάζομαι ότι αν φτάσει κάποιος πολύ πρωί σαν εμάς θα πρέπει να περιμένει λίγο μέχρι να εμφανιστεί ο υπάλληλος του εκάστοτε ξενοδοχείου ή της εκάστοτε εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτου για να του κάνει την κράτηση!
----------

 

Attachments

Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Επιτελους,Σρι Λανκα :clap::clap:
Ευχαριστω Marydim περιμενω τη συνεχεια :) ωραιες οι φωτο σου!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τέλειο! Ανυπομονώ για τη συνέχεια. Η Σρι Λάνκα είναι ένα ταξίδι που κάποτε θέλω να το κάνω και κάθε πληροφορία θα μου είναι πολύτιμη. Ευχαριστώ.
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Από τους αγαπημένους μου προορισμούς!!!!

Sri Lanka συστήνω ανεπιφύλακτα, για πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης, γιατί για λίγες ημέρες και με μικρό προϋπολογισμό μπορείς να πάρεις μία γερή δόση από εξωτικούς πολιτισμούς!!!!!!

Πρέπει να βρω λίγο χρόνο, για να αρχίσω και εγώ να ανεβάζω υλικό...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το παιρνουμε σαν υποσχεση Marko!
(και Βενεζουελα πληζ :D)
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Ευχαρίστως!!!!! Φεύγω την Τετάρτη για Ταϊλανδη και γυρίζω στις 17/11 (μακάρι να καταφέρω να πεταχτώ και Καμπότζη...) θα χρειαστώ μια εβδομάδα για να αντιμετωπίσω τον χαμό που θα γίνεται στις δουλειές και μετά θα αρχίσω να σκανάρω φωτογραφίες...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ζηλεύωωωωω! (Καλά το ξέρω οτι δεν είναι και πολύ πρωτότυπο αλλά αυτό νιώθω, τι να πω τώρα;)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Μarydim θα αναφωνισω και εγω "επιτελους" Σρι Λανκα.
Περιμενω τη συνεχεια με λεπτομεριες πλιζ.
Ακρως ενδιαφερον προορισμος.!!!;)


Μαρκο καλο ταξιδι στην Ταιλανδη,εχεις πολυ ιστορια να μας αφηγηθεις στην επιστροφη.
Εδωσες και μια υποσχεση,μην ξεχνιομαστε.:D
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Μαρκο καλο ταξιδι στην Ταιλανδη,εχεις πολυ ιστορια να μας αφηγηθεις στην επιστροφη.
Εδωσες και μια υποσχεση,μην ξεχνιομαστε.:D
Υπόσχεση έδωσα για Sri Lanka & Βενεζουέλα...

Για Ταΐλάνδη τι να πω, πάω κάθε 3 μήνες ... σε μερικά χρόνια θα μπορώ να γράψω βιβλίο...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Υπόσχεση έδωσα για Sri Lanka & Βενεζουέλα...

Για Ταΐλάνδη τι να πω, πάω κάθε 3 μήνες ... σε μερικά χρόνια θα μπορώ να γράψω βιβλίο...
Γιατι δεν μενεις εκει,και να ερχεσαι στην Ελλαδα καθε 3 μηνες?:haha:
Σε καταλαβαινω παντως.;)

Ο πρωτος που θα αγοραση το βιβλιο θαμαι εγω.:D
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
maridyn.πραγματικά θέλω μια αντικειμενική άποψη για την sri lanka γιατί με ενδιαφέρει πολύ...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Καθυστέρησα να γράψω την ιστορία για τον απλούστατο λόγο ότι ήθελα να δω από απόσταση κάποια πράγματα που με ενθουσίασαν ή με πείραξαν όσο ήμουν στη Σρι Λάνκα.
Νομίζω ότι έπραξα σωστά γιατί τώρα τα ξαναζώ από διαφορετική οπτική γωνία αλλά με εκείνον τον ίδιο ενθουσιασμό της πρώτης φοράς.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.557
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom