Γαλλία Στην Αλσατια...

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Ναι .περπατας 100 μέτρα προς την παλιά γέφυρα στρίβεις δεξιά και μπαίνεις στον κεντρικό δρόμο της παλιάς πόλης της χαιδεμβεργης.
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.743
Likes
15.238
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ναι .περπατας 100 μέτρα προς την παλιά γέφυρα στρίβεις δεξιά και μπαίνεις στον κεντρικό δρόμο της παλιάς πόλης της χαιδεμβεργης.
ευχαριστώ, έτσι έκανα χωρίς να το ξέρω. Πάρκαρα εκεί που είπες. τώρα που σου γράφω μόλις επέστρεψα από Φρανκφούρτη και επιβιβάστηκα για Θεσσαλονίκη. καλό βράδυ
 

Attachments

chris7

Member
Μηνύματα
3.105
Likes
24.043
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
ευχαριστώ, έτσι έκανα χωρίς να το ξέρω. Πάρκαρα εκεί που είπες. τώρα που σου γράφω μόλις επέστρεψα από Φρανκφούρτη και επιβιβάστηκα για Θεσσαλονίκη. καλό βράδυ
Καλή πτήση να έχετε.
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Υπαρχει δακτυλιος στο κεντρο σε Στραβουργο, Χαυδελβεργη? Δηλαδη για να παρκαρω κεντρο (σε παρκινγκ) να χρειαστει να βγαλω καποια καρτα?
Eπίσης σε Στρασβουργο θα μεινουμε στο Ιbis Strasbourg Ponts Couverts και συνηθως οι περιοχες γυρω απο τον σταθμο των τρενων ειναι λιγο υποβαθμισμενες. Βεβαια απο φωτογραφιες που ειδα η συγκεκριμενη μονο για υποβαθμισμενη δεν μου φανηκε. Εχει μεινει κανεις στην περιοχη?
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Το κέντρο στις σοβαρές πόλεις της Ευρώπης ειναι πεζόδρομος.Μη κοιτάς τις τριτοκοσμικές.

Εγώ έμεινα απέναντι από τον σταθμό και θα σου έλεγα ότι ειναι πολύ καλή η περιοχή.
 
Last edited by a moderator:

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Υπαρχει δακτυλιος στο κεντρο σε Στραβουργο, Χαυδελβεργη? Δηλαδη για να παρκαρω κεντρο (σε παρκινγκ) να χρειαστει να βγαλω καποια καρτα?
Eπίσης σε Στρασβουργο θα μεινουμε στο Ιbis Strasbourg Ponts Couverts και συνηθως οι περιοχες γυρω απο τον σταθμο των τρενων ειναι λιγο υποβαθμισμενες. Βεβαια απο φωτογραφιες που ειδα η συγκεκριμενη μονο για υποβαθμισμενη δεν μου φανηκε. Εχει μεινει κανεις στην περιοχη?

Καλησπέρα

εκεί που είναι το ξενοδοχείο έχει ακριβώς απο κάτω κλειστό πάρκινγκ.
Οπότε αφήνεις το αμάξι σου εκεί και γυρνάς όλο το Στρασβούργο με τα πόδια..
Είναι πάρα πολύ κοντά..
Εγώ μένω 2χλ πιο κάτω και όταν εχει καλό καιρό ανεβαίνω η με τα πόδια η με ποδήλατο!
Και στη χαιδελβεργη εχει αρκετα παρκινγ στο κεντρο. Να προσεχεις γιατι γραφουν παντου και συνεχεια για παρκινγ!

οτι πληροφορια θες να με ρωτησεις...
Χαρης!
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Καλησπέρα

εκεί που είναι το ξενοδοχείο έχει ακριβώς απο κάτω κλειστό πάρκινγκ.
Οπότε αφήνεις το αμάξι σου εκεί και γυρνάς όλο το Στρασβούργο με τα πόδια..
Είναι πάρα πολύ κοντά..
Εγώ μένω 2χλ πιο κάτω και όταν εχει καλό καιρό ανεβαίνω η με τα πόδια η με ποδήλατο!
Και στη χαιδελβεργη εχει αρκετα παρκινγ στο κεντρο. Να προσεχεις γιατι γραφουν παντου και συνεχεια για παρκινγ!

οτι πληροφορια θες να με ρωτησεις...
Χαρης!
Γεια σου Χαρη και ευχαριστώ!
Εχεις καμια ψαγμενη προταση για φαγητο ή καφε να μας δωσεις για Στρασβουργο ή και τις γυρω περιοχες? π.χ. ειδα το L' Epicerie και μου αρεσε
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Εχεις καμια ψαγμενη προταση για φαγητο ή καφε να μας δωσεις για Στρασβουργο ή και τις γυρω περιοχες? π.χ. ειδα το L' Epicerie και μου αρεσε
Ρίξε μια ματιά εδώ μπας κ πάρεις καμιά ιδέα
http://www.travelstories.gr/community/threads/Στρασβούργο-παντός-καιρού-και-εκδρομές.52662/
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Γεια σου Χαρη και ευχαριστώ!
Εχεις καμια ψαγμενη προταση για φαγητο ή καφε να μας δωσεις για Στρασβουργο ή και τις γυρω περιοχες? π.χ. ειδα το L' Epicerie και μου αρεσε
Ειναι αρκετα καλο αλλα ειναι μικρο μαγαζι.
Θα σου πω 4-5 μαγαζια που αξιζει να πας.

Άμα
σας αρέσουν τα τυριά πρέπει να πάτε εδώ. Είναι λίγο ακριβό άλλα αξίζει.
Εδω για καφέ και γλυκό, απο τα πιο παλιά καφέ του Στρασβούργου, εχει και φαγητό το μεσημέρι.
Εδω θα πάτε για τις μπύρες και τις τάρτες φλαμπε. Οι μπυρες ειναι του καταστήματος με μακράν καλύτερη την ampre (κοκκινη μπυρα).
Μπορείτε να φατε μια απο τις πολυ ωραιες σαλατες εχειε παρα πολλες ταρτες φλαμπε μπερκερς και αλλα παραδοσιακά πιατα, το καλο ειναι οτι ειναι ανοιχτο ολη μερα απο 1200 μεχρι 0100 η κουζινα που δύσκολα το βρισκεις στη γαλλια!

Εδω να πάτε για την τέλεια τοποθεσία πάνω στο ποτάμι στη petit france.Το φαγητό αρκετά καλα κλασικό αλσατικό!
Στο παρακάτω εχει πολύ καλά κρέατα και μπερκερ με πολυ καλο καταλογο κρασιων
Απλα τα κρεατα δε τα ψηνουν πολυ καλα.. εχουν παντα λιγο αιμα...
Ενα αλλο καφε που μ αρεσει ειναι το παρακατω.
αυτα τα λιγα..
οτι χρειαστεις στειλε μου ενα PM.

Να θυμασε οτι εδω τα περισσότερα εστιατόρια λειτουργουν 1130-1400 και 1830-2200.... Α και στα περισσοτερα δε μιλανε αγγλικα :( και ισως να χρειαζετε κρατηση.. καλο θα ηταν να σχεδιασετε ποτε θα πατε και περαστε μια μερα πριν και καντε κράτηση..
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Demie εννοείτε τον εχω διαβασει ήδη τον οδηγο σου για την περιοχη!
Νitrous σε ευχαριστω, βοηθάτε πολύ! Ειδα οτι πολλες προτασεις σας για φαγητο και καφε ήταν κοινες, καλο αυτο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom