Γαλλία Στην Αλσατια...

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
@Nitrous να σε ρωτήσω κάτι τώρα που σε βρήκα;;; Το "L'abattoir" που είναι κοντά στο ποτάμι, είχε στο βάθος ένα χώρο με μαξιλάρες κάτω, χαμηλό φωτισμό, μπορούσες να κάνεις ναργιλέ κ γινόταν πανικός. Στις φωτογραφίες το βλέπω τελείως αλλαγμένο, δεν υπάρχει πλέον αυτός ο χώρος;
 

Nitrous

Member
Μηνύματα
145
Likes
113
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
@demie ναι έκανε πρόσφατα ανακαίνιση απλά εχει μια αυλή εξω και το καλοκαίρι κάθονται εκεί..
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Μια και θα πραγματοποιήσω κι εγώ ταξίδι σ' αυτά τα μέρη μες στον χειμώνα, ας παραθέσω εδώ το πρόγραμμα (να μην ανοίγω καινούριο θρεντ).
Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1η μέρα: Πετάμε τέλος Φλεβάρη δυο ζευγάρια για Φρανκφούρτη από όπου παίρνουμε το ενοικιασμένο αυτοκινητο μόλις προσγειωνόμαστε (κατά τις 10.30 το πρωί) και κινάμε αμέσως για Στρασβούργο (210 χλμ).
Αφού περιηγηθούμε στην πόλη όσο αντέξουμε, φεύγουμε για το κατάλυμά μας που βρίσκεται στο Mittelbergheim (36 χλμ). Αν έχουμε χρόνο κι όρεξη μπορούμε να κάνουμε μια βραδινή βόλτα στο Ομπερναί (11 χλμ) ή και στο Στρασβούργο ακόμα.
Στο Mittelbergheim θα μείνουμε 3 βράδια στον ξενώνα: http://www.booking.com/hotel/fr/la-griffe-a-foin.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-fr-fr-laNgriffeNaNfoin-unspec-gr-com-L:fr-O:windowsSvista-B:firefox-N:XX-S:bo-U:c;sid=b3be7dc3f50a38c9ffac6f494e10348a;dist=0;sb_price_type=total;type=total;=;lang=el;lang_click=top;cdl=fr

2η μέρα: Αφιερωμένη στην επαρχία της Αλσατίας. Ξεκινάμε με επίσκεψη στο κάστρο Haut-Kœnigsbourg http://www.haut-koenigsbourg.fr/en/ (30 χλμ) και συνεχίζουμε κάνοντας στάσεις και βόλτες στα γνωστά χωριά της περιοχής, τα οποία βρίσκονται σε κοντινή απόσταση μεταξύ τους (από το κάστρο μέχρι το Eguisheim και περνώντας διαδοχικά από Ribeauvillé, Riquewihr, Kaysersberg, Turckheim και Eguisheim συνολικά η απόσταση είναι 45 χλμ). Καταλήγουμε στην Colmar και επιστρέφουμε βραδάκι πια στον ξενώνα (43 χλμ).

3η μέρα: Θα περιηγηθούμε στον Μέλανα Δρυμό, με πρώτη στάση πιθανότατα στο Gengenbach (60 χλμ) και από κει στο Triberg (46 χλμ). Βόλτα στο χωριό κι επίσκεψη στους καταρράκτες. Τελευταίος προορισμός στο Μαύρο Δάσος θα είναι το Φράιμπουργκ (60 χλμ) κι από κει επιστροφή στη βάση μας (76 χλμ).

4η μέρα: Πακετάρουμε και αναχωρούμε απ' το κατάλυμά μας με προορισμό το Μπάντεν-Μπάντεν (95 χλμ). Αφού κάνουμε τις βόλτες μας εδώ, θα καταλήξουμε στη Χαϊδελέργη (90 χλμ) όπου και θα διανυκτερεύσουμε.

5η μέρα: Βόλτα στην πόλη και επίσκεψη στο κάστρο. Το μεσημέρι θα αναχωρήσουμε για το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης (80 χλμ) καθώς πετάμε στις 18.30 για Αθήνα.

Θα με ενδιέφερε να ακούσω την άποψη σας σχετικά με το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Κι επίσης θα ήθελα μάθω:
α) Ποια χωριά τις Αλσατίας να επισκεφτούμε οπωσδήποτε σε περίπτωση που δεν προλαβαίνουμε και τα 5 που έχω αναφέρει + την Κολμαρ;
β) Στον Μέλανα Δρυμό υπάρχει κάποιο άλλο γραφικό χωριό που αξίζει να δούμε και που να βρίσκεται σε κοντινή απόσταση απ' το Τριμπεργκ;
γ) Αξίζει να κάνουμε το μπάνιο μας στο Μπάντεν-Μπάντεν; Κι αν ναι, πού;
δ) Έχετε να προτείνετε κάποιο ξενοδοχείο στην Χαϊδελβέργη; Από την έρευνα που έκανα είδα πως είναι αρκετά ακριβά, αλλά έχω ξεχωρίσει κάποια μέχρι 100 ευρώ που είναι κάπως του γούστου μου, έχουν καλές κριτικές κι επίσης βρίσκονται σε βολική κεντρική τοποθεσία. Πρόκειται γι' αυτά:

http://www.booking.com/hotel/de/bayrischer-hof.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-fr-fr-laNgriffeNaNfoin-unspec-gr-com-L:fr-O:windowsSvista-B:firefox-N:XX-S:bo-U:c;sid=b3be7dc3f50a38c9ffac6f494e10348a;all_sr_blocks=7687702_89262160_0_2_0;checkin=2017-02-26;checkout=2017-02-27;dest_id=-1788826;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;highlighted_blocks=7687702_89262160_0_2_0;hpos=9;room1=A,A;sb_price_type=total;srfid=9e408d91cf7cf2566087b9273ddacc28fdfa4a3cX9;type=total;ucfs=1&#map_closed

http://www.booking.com/hotel/de/qube.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-fr-fr-laNgriffeNaNfoin-unspec-gr-com-L:fr-O:windowsSvista-B:firefox-N:XX-S:bo-U:c;sid=b3be7dc3f50a38c9ffac6f494e10348a;group_adults=2;sb_price_type=total;type=total&

http://www.booking.com/hotel/de/alt-heidelberg.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-fr-fr-laNgriffeNaNfoin-unspec-gr-com-L:fr-O:windowsSvista-B:firefox-N:XX-S:bo-U:c;sid=b3be7dc3f50a38c9ffac6f494e10348a;group_adults=2;sb_price_type=total;type=total&

http://www.booking.com/hotel/de/guesthouse-heidelberg.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-fr-fr-laNgriffeNaNfoin-unspec-gr-com-L:fr-O:windowsSvista-B:firefox-N:XX-S:bo-U:c;sid=b3be7dc3f50a38c9ffac6f494e10348a;all_sr_blocks=7482201_91976764_0_0_0;checkin=2017-02-26;checkout=2017-02-27;dest_id=-1788826;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;highlighted_blocks=7482201_91976764_0_0_0;hpos=12;room1=A,A;sb_price_type=total;srfid=9e408d91cf7cf2566087b9273ddacc28fdfa4a3cX12;type=total;ucfs=1&

Κάθε άλλο σχόλιο ή πρόταση γενικά για το ταξίδι είναι καλοδεχούμενα. :)
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Ειμαι ο thread starter. Το ταξιδι ειναι ολα τα λεφτα απτα καλυτερα μου.
Χαιδελβεργη πανεμορφα αλλα ειναι μια σταλια ,μια ημερησια ειναι αρκετη.

Χωρια τωρα τα ομορφτερα κατ εμε: Colmar, Ribeauville, Eguisheim, Turksheim, Riquewihr,Selestat.
\
Oταν πας ψαξε για τα events στα χωρια. Ειχ απετυχει σκηνικο σε χωριο ,αφου τοχα ψαξει πρωτα σαν ιβεντ, οπω ςμαζευτηκαν ολοι οι κατοικο ιτου χωριου στην κενμτρικη πλατεια και τα παιδια αναψαν φαναρακια και καναν το γυρω του χωριου λεγοντας τα καλαντα. Το γραφω κ ανατριχιαζω. ηταν σαν παραμυθι.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ναι το έχω δει κι αυτό, αλλά βγαίνει στα 106 ευρώ (μη επιστρέψιμη τιμή), βέβαια περιλαμβάνει και πρωινό. Θα το έχω στα υπόψη. Ευχαριστώ!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ειμαι ο thread starter. Το ταξιδι ειναι ολα τα λεφτα απτα καλυτερα μου.
Χαιδελβεργη πανεμορφα αλλα ειναι μια σταλια ,μια ημερησια ειναι αρκετη.

Χωρια τωρα τα ομορφτερα κατ εμε: Colmar, Ribeauville, Eguisheim, Turksheim, Riquewihr,Selestat.
\
Oταν πας ψαξε για τα events στα χωρια. Ειχ απετυχει σκηνικο σε χωριο ,αφου τοχα ψαξει πρωτα σαν ιβεντ, οπω ςμαζευτηκαν ολοι οι κατοικο ιτου χωριου στην κενμτρικη πλατεια και τα παιδια αναψαν φαναρακια και καναν το γυρω του χωριου λεγοντας τα καλαντα. Το γραφω κ ανατριχιαζω. ηταν σαν παραμυθι.
Κατ' αρχάς τη διανυκτέρευση στη Χαϊδελβέργη την βάζω για να είμαστε πιο κοντά στο αεροδρόμιο, να μοιράσουμε κατα κάποιον τρόπο την απόσταση.

Ωστε το Sélestat αξίζει,ε; Ενδιαφέρον μου ακούγεται κι από οτι βλέπω είναι στα 20 χλμ από κει που θα μένουμε. Μήπως να κοιτάξω εκεί για διαμονή αντί για το Mittelbergheim; Γιατί είναι στα 25 χλμ από Κολμάρ και στα 50 από Στρασβούργο και μου φαίνεται βολικό από άποψη τοποθεσίας. Έχω κάνει βέβαια ήδη κράτηση στο κατάλυμα που ανέφερα, αλλά έχω δικαίωμα ακύρωσης κι έτσι δεν δεσμεύομαι.

Όσο για το τελευταίο που αναφέρεις: Εμείς δεν θα κάνουμε το ταξίδι μέσα στα Χριστούγεννα, παρόλα αυτά θα κοιτάξω μήπως παίζει κάποιο αποκριάτικο ιβέντ για τότε. ;)

Μια και θα είναι χειμώνας και η μέρα μικρότερη, πώς το βλέπεις το πρόγραμμά μας; Βγαίνει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom