Κίνα Στη Κίνα του Μάο...(Ο γύρος του κόσμου)

vasso

Member
Μηνύματα
136
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Ειδα προς μεγάλη μας τιμή ότι θα έρθεις στη συνάντηση!!
Θα ήθελα εαν σου ειναι εύκολο να μου φέρεις ένα original κόκκινο βιβλίο και να είσαι σίγουρος ότι δεν θα το πετάξω στη θάλασσα!!!!Εάν έχεις και την κονκάρδα ακόμα καλύτερα.
Θα την φορέσεις και έτσι θα σε γνωρίσω αμέσως !!Γιατί τόσοι που θα είμαστε θα χρειαστούμε να κρεμασουμε ταμπέλες με τα ονοματά μας για να γνωριστούμε...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.338
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ειδα προς μεγάλη μας τιμή ότι θα έρθεις στη συνάντηση!!
Θα ήθελα εαν σου ειναι εύκολο να μου φέρεις ένα original κόκκινο βιβλίο και να είσαι σίγουρος ότι δεν θα το πετάξω στη θάλασσα!!!!Εάν έχεις και την κονκάρδα ακόμα καλύτερα.
Θα την φορέσεις και έτσι θα σε γνωρίσω αμέσως !!Γιατί τόσοι που θα είμαστε θα χρειαστούμε να κρεμασουμε ταμπέλες με τα ονοματά μας για να γνωριστούμε...
αυτά τώρα Vasso δεν υπάρχουν, κι εγώ θα βάλω αυτοκόλλητο με το όνομα..τι 'αλλο να κάνουμε,,,
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.338
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
θεσσαλονικη πας,αθηνα πας.να δουμε εδω ποτε θα ερθεις.:roll:
Παναγιώτη σου έστειλα την Anel βασικό μέλος του πληρώματος.

Να την προσέχεις και να μας την στείλεις σύντομα γιατί θα την χρειαστούμε στα μουσώνια
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.338
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ταξιδεύoυμε ξανά στην Κίτρινη Θάλασσα και κοντά στις δυτικές ακτές της Νοτίου Κορέας. Τα βουνά της από την δυτική πλευρά είναι βραχώδη και γυμνά από πράσινο. Μοιάζουν με τα ελληνικά των νησιών. Το Ποχάνγκ, το Πουσάν και την Ιντζόν. Στα δύο τελευταία βρέθηκα από τέσσερεις φορές με προηγούμενα ταξίδια Στην Ιντζόν, κάναμε μια επίσκεψη στο συμμαχικό νεκροταφείο που βρίσκεται μια ώρα έξω από την πόλη. Εκεί είναι μεταξύ των άλλων και το ελληνικό μνημείο με τα ονόματα των Ελλήνων σκοτωμένων στο πόλεμο της Κορέας. Κάναμε επίσης μια ολιγόωρη επίσκεψη στην πρωτεύουσα Σεούλ. Στο κέντρο της υπήρχαν αρκετοί ουρανοξύστες αλλά και μεγάλοι ελεύθεροι χώροι. Το βιοτικό επίπεδο των Κορεατών ήταν το ένα τρίτο ή και το ένα τέταρτο από αυτό των Γιαπωνέζων. Αυτό φαινόταν καθαρά στους ανθρώπους, και στην εικόνα των πόλεων. Η εργατικότητα τους όμως και η πειθαρχία, προανήγγειλε από τότε την βιομηχανική τους ανάπτυξη. Οι Κορεάτες είναι πιο ψηλοί από τους Γιαπωνέζους, και πιο χοντροκόκαλοι, και διακρίνονται εύκολα



Αξέχαστες μου είναι, οι μεγάλες κλειστές ψαραγορές στο Πουσάν και στην Ιντζόν που βρισκόταν κοντά στο χώρο του λιμανιού. . Εδώ κατέληγαν τα αλιεύματα όλων των μηχανοτρατών. Βλέπαμε όλο το θαλάσσιο πλούτο των γύρω θαλασσών, όπως σκυλόψαρα, καρχαρίες, τεράστια σαλάχια, χελώνες και άλλα μικρότερα ψάρια, αλλά η δική μας αγορά ήταν μεγάλα καβούρια και γαρίδες σε τιμή που αντιστοιχούσε σε χίλιες δραχμές το κιβώτιο.



Το χαμηλό βιοτικό επίπεδο της Κορέας εν σχέση με την Ιαπωνία, φαινόταν και από τη οργανωμένη πορνεία που υπήρχε στην πρώτη. Σ αυτό συντελούσε φυσικά η ανεργία και η φτώχεια. Πίσω από βιτρίνα σε αμφιθεατρικά φτιαγμένο χώρο, ίσως και είκοσι ζευγάρια μάτια στραμμένα πάνω σου. Κοπέλες από 18 έως από 25 χρονών και μια απ΄ αυτές περίμενε ένα νεύμα σου. Αυτή που διάλεγες δεν μπορούσε να κρύψει τη χαρά της που προτιμήθηκε ανάμεσα σε τόσες άλλες και μάλιστα από ένα ξένο. Ταλαίπωρα κι αυτά φτωχά πλάσματα από κάποια επαρχία, αλλά καλοπροαίρετα χωρίς τον στεγνό επαγγελματισμό. Όμως και η επικοινωνία του Κορεάτη ή της Κορεάτισσας σε καφέ ή στο δρόμο με τον ξένο ήταν πολύ πιο ελεύθερη και άνετη απ΄ ότι ήταν στους Γιαπωνέζους. Στην Ιαπωνία είναι πολύ υψηλό το αίσθημα της ντροπής, της ηθικής και του καθωσπρεπισμού. Γνώμη μου είναι επίσης, ότι οι Γιαπωνέζοι τον κάθε λευκό επισκέπτη τον βλέπουν σαν Αμερικανό καταστροφέα, ενώ οι Κορεάτες σαν απελευθερωτή τους.


Μετά από τέσσερις μέρες ταξίδι σε ήρεμες θάλασσες, φτάσαμε στη Γιοκοχάμα. Τέσσερις μήνες μετά την αναχώρηση μας από τον Πειραιά, και αφού γνωρίσαμε τα καθεστώτα της Κούβας και της Κίνας, φτάσαμε επί τέλους σ΄ ένα κόσμο όμοιο με τον δικό μας.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Αχ όχι δεν θέλω άδεια εδώ σε μια πόλη που μοιάζει με τις δικές μας, εγώ θέλω να με πηγαίνεις βόλτα σε γειτονιές τις Κίνας, να μην θυμηθώ και ότι περάσαμε από ολόκληρη Κούβα και έναν χορό της προκοπής δεν πρόκαμα να χορέψω γιατί βιαζόμασταν να γυρίσουμε στο καράβι. Τέλος πάντων αν μας περιγράψεις πως περνάτε τις τριήμερες άδειες σας στα λιμάνια μπορεί να με πείσεις να σας ακολουθήσω.
Αλλιώς θα κάτσω εδώ να μαγειρεύω καβούρια μέχρι να γυρίσετε.
 
Last edited by a moderator:

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Ioanna, μην κλειστεις στην κουζινα.. τρεις μερες ειναι.:rolleyes: Θα ζητησουμε σκονακι με τα sos απο την Pandora και θα περασουν!:D
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Σούπερ ιδέα, αν δεν μας διαφωτίσει ο καπετάνιος υπάρχει πάντα η Πανδώρα.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.338
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Αχ όχι δεν θέλω άδεια εδώ σε μια πόλη που μοιάζει με τις δικές μας, εγώ θέλω να με πηγαίνεις βόλτα σε γειτονιές τις Κίνας, να μην θυμηθώ και ότι περάσαμε από ολόκληρη Κούβα και έναν χορό της προκοπής δεν πρόκαμα να χορέψω γιατί βιαζόμασταν να γυρίσουμε στο καράβι. Τέλος πάντων αν μας περιγράψεις πως περνάτε τις τριήμερες άδειες σας στα λιμάνια μπορεί να με πείσεις να σας ακολουθήσω.
Αλλιώς θα κάτσω εδώ να μαγειρεύω καβούρια μέχρι να γυρίσετε.
Εσείς θα περιγράψετε πρώτα και μετά εγώ......

παράγγειλε τότε να βάλουν salsa
 
Last edited by a moderator:

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Καπετανιε εγω τωρα γυρισα απο αδεια, μπορω να μεινω εθελοντικα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.378
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom