Αργεντινή Βραζιλία Ουρουγουάη Στη γη των μεγάλων ποταμών

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Όσο πιο μαρκοσκελής η ιστορία, τόσο το καλύτερο, ειδικά όταν αναφέρεσαι σε αυτές τις χώρες που τουλάχιστον σε μένα είναι άγνωστες...
Ευχαριστώ προκαταβολικά:)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πω πω!!!
Oτι έπρεπε μια ιστορία τέτοιου βεληνεκούς τώρα που στο φόρουμ κυριαρχούν τα γαμήλια ταξίδια και άρχισα να βαριέμαι!!!!!!!!
θέλω ποτάμια καταράκτες κροκόδειλους..
μου μυρίζει τρομερό ενδιαφέρον και ταξίδι υπερπαραγωγή!!!!!
Παναγιά μου και αυτό το time table ζαλίστηκα....
δώσε δώσε!!!!!:reading:
Τaver και ξερό ψωμί!!!!
Ποτάμια και καταρράκτες έχουμε. Κροκόδειλους τώρα, δεν έτυχε να συναντήσω (τα Lacoste μπλουζάκια δεν πιάνονται, έτσι?). Ενδιαφέρον πάλι, τι να πω. Για μένα είχε. Για σας.... θα μου πείτε!

Βραζιλία-Αργεντινή-Ουρουγουάη! Πολλά υποσχόμενη έναρξη! Μου αρέσουν τα μακροσκελή κείμενα.:p Περιμένω ανυπόμονα το πρώτο από αυτά!
Όσο πιο μαρκοσκελής η ιστορία, τόσο το καλύτερο, ειδικά όταν αναφέρεσαι σε αυτές τις χώρες που τουλάχιστον σε μένα είναι άγνωστες...
Ευχαριστώ προκαταβολικά:)
ΟΚ κορίτσια, έγινε! Είχα σκοπό να περικόψω 5-6 από τις 50+ σελίδες word που έχω γράψει ήδη, αλλά αφού το θέλετε δεν κόβω τίποτα! :):):)


Εγώ θέλω πλήρες update για τους Αεργεντίνους...τους Ευρωπαίους της Λατινικής Αμερικής.
Υπερ-ευχαριστω taver για αυτη την ιστορια :clap:
Σε παρακαλω γραψε με οσες λεπτομερειες μπορεις για Μπραζιιιιλ!!!
Περιμενουμε συνεχεια...
Θα μπορούσα να ποστάρω μονομιάς όλα τα γραμμενα ήδη κομμάτια, το θέμα είναι ότι ούτε οι φωτογραφίες δεν είναι ακριβώς έτοιμες, ενώ το κείμενο το χτενίζω ακόμη πριν από κάθε post...
Άντε, λίγο ακόμη θα ανεχθείτε τα αεροπλάνα και τα αεροδρόμια, και μετά έχει ΡΙΟ, ενώ η Αργεντινή έρχεται κι αυτή πιο κάτω....

Δεν ξεκινας καλα.... η L word θα σηκωσει εξεγερση... Οι καιροι ειναι χαλεποι!!
Taver ο μέγας πορθυτής των lounge !!!! τιποτα άλλο πλέον ....
Ε ντάξει, το να πετάς κάθε 3 και λίγο με την ίδια εταιρία, έρχεται και με κάποια πλεονεκτήματα.... Πάντως τα αεροπορικά εισιτήρια (5 εισιτήρια για τις 9 πτήσεις) δεν τα πλήρωσα ακριβά, κι αυτό μάλιστα χωρίς να κάνω κανένα συμβιβασμό στις ώρες που προτιμούσα να ταξιδέψω.

δεχομαι στο τελος της περιγραφής να αυτομαστιγωθώ και να κανω χαρακίρι
:harakiri:
Ε, αν είναι να μας κάνεις και χαρακίρι, να σταματήσω....


Φυσικά, σας ευχαριστώ όλους, είτε ποστάρατε κάτι είτε όχι, για την υποδοχή της ιστορίας, πριν καλά καλά ξεκινήσει.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Koντεψε να με πιασει jet lag απο τις πτησεις.....:airplane:
Αντε να πατησουμε σε στερεο εδαφος:D
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Με περισσό διαβάζω ενδιαφέρον και σε … αμαρτωλές με βάζεις σκέψεις !!;) (ίσως τέλος του χειμώνα, να’ χει κΡίο … αν προβλέψεις).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σάο Πάολο - Ρίο ντε Τζανέιρο

Αποβιβαζόμαστε (όλο το αεροπλάνο από μια φυσούνα), και αντικρίζουμε το πιο μπάχαλο-αεροδρόμιο που έχω δει ποτέ μου (είδα κι άλλα μετά εκεί κάτω, αλλά αυτό είναι το χειρότερο). Πρώτα-πρώτα, η πιο ηλίθια επιλογή. Διαλέξτε από πού θέλετε να πάτε: International Arrivals αριστερά, Domestic arrivals δεξιά. Και το "κουφό" είναι ότι κάποιοι πηγαίνουν δεξιά. Λες και έρχονται από το Manaus…. Εν πάση περιπτώσει, συνεχίζω, φτάνω στο immigration, ξεμπερδεύω αμέσως, παίρνω γρήγορα τις αποσκευές, τελωνείο "nothing to declare", παραδίδω το χαρτάκι που συμπλήρωσα στο αεροπλάνο, περνάω τις αποσκευές από x-ray για να πειστούν ότι λέω αλήθεια, έξοδος αμέσως, σλάλομ ανάμεσα στους ταρίφες, και γκισέ "transfer check-in".

Θέλω να κάνω check-in για την επόμενη πτήση μου, με την εταιρία TAM για Rio de Janeiro. 2 γκισέδες σε λειτουργία, αλλά καμία επιγραφή για αεροπορική εταιρία, πτήση κλπ. Πάω στην τύχη στον ένα, μου προκύπτει γκισές της Gol (ήταν 2 κοπελιές εκεί, που δε μιλάγανε και λέξη Αγγλικά). Πηγαίνω στον άλλο, ευτυχώς είναι της TAM. Κάνω check-in, παίρνω κάρτα επιβίβασης, με τη θέση 06Α που έχω κρατήσει, και παραδίδω τις αποσκευές (αλλά δε μου κολλάνε αυτοκόλλητο priority).
- "Ξέρετε, star alliance gold, έχω priority"
- "Ναι, αλλά εμείς δεν είμαστε ακόμα Star Alliance, στις 10 Μαΐου γινόμαστε μέλη"
- "Έστω, υπάρχει κάποιο lounge τουλάχιστον να κάνω ένα ντουζάκι? 3 ώρες θα περιμένω στο αεροδρόμιο σας…"
- "Λυπάμαι, δεν προβλέπεται lounge για σας"
- "Ε, να πληρώσω αν είναι"
- "Δεν γίνεται τίποτα, αλλά υπάρχει ένα ξενοδοχείο στο αεροδρόμιο, ίσως μπορείτε να πάρετε dayroom"
- "Καλά, ευχαριστώ, καλημέρα σας".

Η ώρα είναι 6:30 το πρωί, οι ευρωπαϊκές πτήσεις έρχονται τώρα, οι πρωινές πτήσεις για Β. Αμερική αναχωρούν επίσης τώρα, και στο αεροδρόμιο γίνεται ο κακός χαμός. Η αισθητική και η λειτουργικότητά του θυμίζουν έντονα αμερικάνικο αεροδρόμιο – κάτι ανάμεσα σε EWR και το ανυπέρβλητο TBI terminal στο LAX. 70s αισθητική, επιγραφές για ηλιθίους, μεγάλες διαφημίσεις κλπ. Ανάληψη μετρητών στα γρήγορα από το πρώτο ΑΤΜ που βρίσκω μπροστά μου (με αμερικανικών προδιαγραφών προμήθεια γύρω στα 4 ευρώ). Αρχίζω τη βόλτα μου πάνω κάτω στο μεγάλο terminal (κι ας επιμένουν αυτοί ότι είναι 2 διαφορετικά, όλο μαζί είναι μικρότερο από το ένα terminal του El Venizelos). Όπου βλέπω lounge, χτυπάω την πόρτα. Μήπως με δέχεστε? Μετά την Τρίτη άρνηση, αποφασίζω ότι δεν είναι η μέρα μου, θα κάνω ντους στο ξενοδοχείο μου στο Rio. Αράζω σε ένα κάθισμα, βγάζω το Lonely Planet και συνεχίζω τη μελέτη.

Η ώρα περνάει και λέω να κατευθυνθώ προς την πύλη μου… Η κάρτα επιβίβασης (σε θερμικό χαρτί, αν είναι δυνατόν, τελείως ξεφτίλα) δεν αναφέρει gate, αλλά η τσεκινατζού μου είχε πει ότι θα φύγουμε από την πύλη 4. Έχω σταμπάρει 2 εισόδους, στις 2 άκρες ενός τοίχου. Η μία γράφει Domestic Departures, Gates 1-13, και η άλλη International Departures, Gates 2-14. Αυτό που δε φανταζόμουν είναι ότι έχουν χωρίσει με γυάλινο χώρισμα το διάδρομο στη μέση. Από τη μια πλευρά, οι ζυγές πύλες χειρίζονται τις διεθνείς πτήσεις, και από την άλλη πλευρά του διαδρόμου, οι μονές πύλες έχουν τις πτήσεις εσωτερικού. Δε σκέφτηκαν καν να αλλάξουν αρίθμηση στις πύλες για να είναι οι ομοειδείς συνεχόμενες. Εγώ δεν το ήξερα αυτό, και πάω απλώς στην είσοδο που ήταν πιο κοντά σε μένα (των διεθνών), χωρίς να έχω προσέξει ότι από την άλλη πλευρά έλεγε εσωτερικού. Δε μου λέει κανείς τίποτα, στέκομαι στην ουρά, περνάω τον έλεγχο ασφαλείας, και βλέπω μπροστά μου ένα έλεγχο διαβατηρίων. Κάτι δεν πάει καλά σκέφτομαι. Σταματάω μια από τις αστυνομικίνες του ελέγχου που φαινόταν να μιλάει λίγο Αγγλικά (τα πορτογαλικά μου… δεν). Της δείχνω την κάρτα επιβίβασης.
- "Από δω πάω καλά?"
- "Όχι, δεν πάτε, πηγαίνετε από κει (και μου δείχνει ένα διάδρομο, που μάλλον οδηγούσε στις πτήσεις εσωτερικού). Στην είσοδο του διαδρόμου, κάποιος ελέγχει κάρτες επιβίβασης.
- "Τι σας έστειλαν από δω, από κει φεύγει η πτήση σας" (και μου δείχνει ξανά τον έλεγχο διαβατηρίων).
- "Μα πετάω για Ρίο, domestic δεν είναι η πτήση?"
- "Κανονικά ναι, αλλά ειδικά αυτή η πτήση είναι διεθνής". Κόκαλο εγώ. Εν πάση περιπτώσει, πηγαίνω στον έλεγχο διαβατηρίων. Έρχεται η σειρά μου.
- "Πετάω για Ρίο, καλά έρχομαι από δω?" λέω στον υπάλληλο.
- "Ναι, περάστε" μου απαντάει, χωρίς καν να κοιτάξει το διαβατήριο, το immigration card ή το boarding pass μου.
Τελικώς η πύλη αναχώρησης έχει αλλάξει, αλλά τουλάχιστον παραμένει στις διεθνείς. Η JJ8085/25-3-2010 που θα με πάει στο Rio, είναι μια πτήση με ενδιάμεσο σταθμό: Έρχεται από Λονδίνο, και συνεχίζει για Ρίο. Γι αυτό είναι και στο διεθνές τμήμα του αεροδρομίου. Τώρα, το πώς ακριβώς ένα Α320 έρχεται στο Σάο Πάολο από το Λονδίνο, δε μπορώ να το φανταστώ, αλλά…
Παίρνω ένα καφέ από το μοναδικό μαγαζί airside, και πηγαίνω στο gate 11A. Ο πίνακας πληροφοριών λέει ότι η πτήση μου είναι σε "Last Call", αλλά το boarding στην πραγματικότητα δεν έχει καν αρχίσει. Κάπου 10 λεπτά μετά την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης, το boarding ξεκινά. Βρίσκω τη θέση μου στο παράθυρο (6Α), βάζω τη ζώνη μου, και περιμένω. Μετά από λίγο έρχεται και θρονιάζεται ένας εύσωμος κύριος στο μεσαίο κάθισμα. Είμαι κι εγώ, είναι κι αυτός, είμαστε ολίγον ο ένας πάνω στον άλλο. Και η πτήση γεμάτη μέχρι καρφίτσας.

Τελικά, με καθυστέρηση περίπου 30 λεπτών, η πτήση αναχωρεί. Απογείωση από τον 09L, και σχεδόν ευθεία πορεία μέχρι τον 15 του Galeão, του διεθνούς αεροδρομίου του Rio de Janeiro, όπου προσγειωνόμαστε περίπου 50 λεπτά μετά την αναχώρηση. Πολύ θα ήθελα να πέταγα για το μικρό αεροδρόμιο εσωτερικού του Rio, το Santos Dumont, αλλά δε μου "κάθισε" κάποια πτήση… Περισσότερα όμως γι αυτό το αεροδρόμιο αργότερα. Κατά τη διάρκεια της πτήσης, ουδέν το αξιοπρόσεκτο. Το service ήταν μόνο για νερό και αναψυκτικά.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αντε εφτασες! Κατσε να δουμε και τη συνεχεια!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Απο τις ξαπλωτές δηλαδή της LH στο στασίδι με το νεράκι της ΤΑΜ !!!

για να δουμε βρε Κώστα πότε εχεις σκοπό να βγείς εξω απο τα αεροδρόμια
γιατι εδω και 2 μερες απο gate σε gate και απο lounge σε lounge είσαι
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αντε εφτασες! Κατσε να δουμε και τη συνεχεια!
Απο τις ξαπλωτές δηλαδή της LH στο στασίδι με το νεράκι της ΤΑΜ !!!

για να δουμε βρε Κώστα πότε εχεις σκοπό να βγείς εξω απο τα αεροδρόμια
γιατι εδω και 2 μερες απο gate σε gate και απο lounge σε lounge είσαι
Ε... Ε... Έρχεται!:)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Κώστα γραφε γραφε ....μην σταματάς ......... να διαβαζουμε γιατι ΣΚ μόνο εμεις οι δυο μειναμε αθήνα
όλοι οι άλλοι θα ανεβουν στα βουνά
( δεν μπορω να το χωνεψω πως εμεινα εγω Αθήνα !!! )
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κώστα γραφε γραφε ....μην σταματάς ......... να διαβαζουμε γιατι ΣΚ μόνο εμεις οι δυο μειναμε αθήνα
όλοι οι άλλοι θα ανεβουν στα βουνά
( δεν μπορω να το χωνεψω πως εμεινα εγω Αθήνα !!! )
Άστα... κι εγώ δεύτερο σερί Σ/Κ Αθήνα... Δε χωνεύεται εύκολα! :haha::haha::haha:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ χρήσιμες οι πρακτικές πληροφορίες για όταν έρθει η ώρα ενός τέτοιου, "μεγάλου" ταξιδιού! Αναμένω τη συνέχεια επί βραζιλιάνικου εδάφους!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Κώστα έχω αγχωθεί!!
Στα αεροδρόμια του κόσμου γίνεται της κολάσεως!!
Ευτυχώς που τα ξεμπερδεύεις με την πείρα..
Αν ζοριστώ θα βάλω μια ταμπέλα με τον προορισμό και θα με προωθήσουν :rolleyes:
Γράψε να κάνομε παρεούλα το σκ γιατί απειλώ να γράψω για γαμήλια!!:D:D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom