Σουηδία Στοκχολμη-πληροφοριες

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Γιατί σου φαίνεται κουλό το ότι μπορείς να αγοράσεις εισιτήριο από το λεωφορείο με πιστωτική κάρτα?
Αυτό που μάλλον δε συνειδητοποίησες σωστά, είναι ότι από το λεωφορείο μπορείς να αγοράσεις εισιτήριο μόνο με πιστωτική κάρτα και όχι με μετρητά.

Γιατί δεν αγοράζεις εισιτήριο με επιστροφή, από την ιστοσελίδα των λεωφορείων, έτσι ώστε να εκμεταλλευτείς και τη μικρή έκπτωση που σου παρέχεται με αυτό τον τρόπο για τη διαδρομή από το Skavsta?

Όσο για την κάρτα απεριορίστων για τα ΜΜΜ, αυτή εκτός από ορισμένους κεντρικούς σταθμούς, πωλείται και σε κάποια καταστήματα όπως τα Pressbyran. Αυτά θα τα βρεις μέσα σε πολλούς σταθμούς και είναι σα μίνι μάρκετς.

Αν το ξενοδοχείο σου είναι κοντά στον κεντρικό σταθμό, την κάρτα είναι καλύτερα να την βγάλεις και να την ενεργοποιήσεις την επόμενη μέρα για να μην έχεις "χαμένες" ώρες.
Οχι, το ειχα διαβασει οτι μονο με πιστωτικη αγοραζεις μεσα στο λεωφορειο, απλα μου φανηκε παραξενος ο συνδυασμος λεωφορειου και πιστωτικης:D. Λεω να τ αγορασω απο κει μη γινει καμια στραβη (πχ απεργια.. λεω εγω τωρα) κ χασω τα χρηματα. Δε μπορεις απ το λεωφορειο να βγαλεις με τ¨επιστροφης;

Απο πριζες τι γινεται στη Σουηδια; Σαν τις δικες μας ειναι, ετσι; Οχι σαν τις αγγλικες..;
 

sakaflias

Member
Μηνύματα
129
Likes
36
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΕΝΥΑ
Ακριβως η καρτα απεριοριστων μετραει απο την στιγμη που θα την ενεργοποιησεις καποια στιγμη που θα χρησιμοποιησεις ΜΜΜ.
Αν μπορεις να το αγορασεις απο το ιντερνετ το εισιτηριο να το κανεις. Εξαλλου στην Στοκχολμη σχεδον ολοι οι σουηδοι χρησιμοποιουν την τεχνολογια και πληρωνουν παντου με καρτα.
Δεν ξερω αν μπορεις εκεινη την ωρα στο λεωφορειο να πληρωσεις, αλλα γιατι οχι;
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Οχι, το ειχα διαβασει οτι μονο με πιστωτικη αγοραζεις μεσα στο λεωφορειο, απλα μου φανηκε παραξενος ο συνδυασμος λεωφορειου και πιστωτικης:D. Λεω να τ αγορασω απο κει μη γινει καμια στραβη (πχ απεργια.. λεω εγω τωρα) κ χασω τα χρηματα. Δε μπορεις απ το λεωφορειο να βγαλεις με τ¨επιστροφης;

Απο πριζες τι γινεται στη Σουηδια; Σαν τις δικες μας ειναι, ετσι; Οχι σαν τις αγγλικες..;

Στη Στοκχόλμη πας, όχι στην Ελλάδα. Η εταιρεία των λεωφορείων είναι ιδιωτική. Πόσο πιθανό είναι να πέσεις σε απεργία ιδιωτικής εταιρείας στη Σουηδία?
Αλλά, κάνε αυτό που εσύ θεωρείς καλύτερο.

Επίσης, με κάρτα μπορείς να πληρώσεις παντού. Ακόμα και στις καντίνες με τα "βρώμικα". Οι Σουηδοί κινούνται κυρίως με κάρτες. Και τις τσίχλες από το ψιλικατζίδικο, με κάρτα τις αγοράζουν.
 

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Επιστρεψαμε!! Οι εντυπωσεις για την πολη συνοψιζονται σε μια λεξη... ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ!!
Συνδυαζει τα παντα.. Δρομους και μαγαζια μιας μεγαλης συγχρονης πολης, παλια πολη με πανεμορφα στενα δρομακια, μαγαζακια, καφε, θαλασσα και γεφυρες παντου ολογυρα σου, και κυριως απιστευτα τοπια (παρκα, δαση, λιμνες, ΠΡΑΣΙΝΟ) σαν αυτα που βλεπουμε στις ταινιες (που μεχρι τωρα νομιζα οτι υπαρχουν μονο σε μικρες επαρχιακες πολεις του εξωτερικου) μολις 1 χλμ μακρια απ το κεντρο!

Τωρα απλα ψαχνουμε πότε θα ξαναπαμε!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.401
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αγαπητά Χανιά-2005 για δώσε περισσότερες πληροφορίες,σε ποιό ξεν/χείο έμεινες και που αλλού πήγες????
ενώ στην αρχή έλεγα να πάω με τη σύζυγο στο Ελσίνκι μάλλον προσανατολίζομαι για ένα ταξίδι στη στοκχόλμη για 6 μέρες στα τέλη Ιουλίου και θα ήθελα πληροφορίες για κάποιο καλό ξεν/χείο στο κέντρο.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
δεν ξέρω τι ακριβώς θεωρείς καλό,αλλά αυτό που σου στέλνω για μένα ήταν πολύ όμορφο(μεγάλο δωμάτιο,φωτεινό,ξύλινο πάτωμα,πολύ καλό πρωινό,πολύ ευγενικό προσωπικό)και κυρίως κεντρικότατα..ακριβώς πίσω απ΄τον σταθμό των τρένων που φτάνει το Arlanda Express απ΄το αεροδρόμιο.
Booking.com: Central Hotel, Στοκχόλμη, Σουηδία - 361 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

αν σ΄αρέσει ίσως το βρεις φτηνότερο από άλλο σαιτ κρατήσεων.
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j...5MW5CQ&usg=AFQjCNH11cgVOx4hSmSbtlPeJuVtp4iELA
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
αγαπητά Χανιά-2005 για δώσε περισσότερες πληροφορίες,σε ποιό ξεν/χείο έμεινες και που αλλού πήγες????
ενώ στην αρχή έλεγα να πάω με τη σύζυγο στο Ελσίνκι μάλλον προσανατολίζομαι για ένα ταξίδι στη στοκχόλμη για 6 μέρες στα τέλη Ιουλίου και θα ήθελα πληροφορίες για κάποιο καλό ξεν/χείο στο κέντρο.
Αν πάτε Στοκχόλμη θα κάνετε κατ'εμέ μια καλύτερη επιλογή απ' ότι εάν πηγαίνατε Ελσίνκι, εφόσον θέλατε να δείτε την πόλη μόνο.
Εμείς μείναμε σε 2 ξενοδοχεία της αλύσιδας Radisson, εκ των οποίων θα συστήσω μόνο το ένα, το Waterfronthttp://www.radissonblu.com/waterfronthotel-stockholm, το οποίο βρίσκεται δίπλα από τον σιδηροδρομικό σταθμό της Στοκχόλμης, είναι μόνο 2 ετών, και εκτός από πολύ καλό πρωινό και προσωπικό, έχει αρκετά άνετα δωμάτια, εκ των οποίων τα μισά περίπου προσφέρουν εκπληκτική θέα προς την παλιά πόλη και το δημαρχείο.
http://www.radissonblu.com/waterfronthotel-stockholm
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.401
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αγαπητοί ANEL και marquis σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
επειδή γνωρίζετε τις πόλεις της σκανδιναβίας θα ήθελα να με βοηθήσετε όσο το δυνατον στον σχεδιασμό του ταξιδιού μου στη στοκχόλμη.
η επιλογή της πόλης έγινε πρώτα απ'όλα απο αυτά που διάβασα στα διάφορα πόστ εδώ μέσα στο σάιτ μας, που οι περισσότεροι πρότειναν τη στοκχόλμη και κατα δεύτερον επειδή υπάρχει απ'ευθείας πτήση της ryanair απο θεσ/νίκη για στοκχόλμη με μεγάλη διαφορά κόστους (350 ευρώ τα 2 άτομα + βαλίτσα).
το πλάνο μου λοιπόν είναι αναχ.20/7 με αφιξη το μεσημέρι---επιστρ.26/7με αναχώριση το πρωί δηλαδή 5 μέρες ολόκληρες.
και θέλω να ρωτήσω όλους εσάς που γνωρίζετε τι μπορώ να κάνω τις μέρες που θα βρίσκομαι εκεί και ποιές άλλες πόλεις μπορώ να επισκευθώ τριγύρω για ημερήσιες εκδρομές.το αεροδρόμιο άφιξης είναι to Skavsta.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
αγαπητοί ANEL και marquis σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
επειδή γνωρίζετε τις πόλεις της σκανδιναβίας θα ήθελα να με βοηθήσετε όσο το δυνατον στον σχεδιασμό του ταξιδιού μου στη στοκχόλμη.
η επιλογή της πόλης έγινε πρώτα απ'όλα απο αυτά που διάβασα στα διάφορα πόστ εδώ μέσα στο σάιτ μας, που οι περισσότεροι πρότειναν τη στοκχόλμη και κατα δεύτερον επειδή υπάρχει απ'ευθείας πτήση της ryanair απο θεσ/νίκη για στοκχόλμη με μεγάλη διαφορά κόστους (350 ευρώ τα 2 άτομα + βαλίτσα).
το πλάνο μου λοιπόν είναι αναχ.20/7 με αφιξη το μεσημέρι---επιστρ.26/7με αναχώριση το πρωί δηλαδή 5 μέρες ολόκληρες.
και θέλω να ρωτήσω όλους εσάς που γνωρίζετε τι μπορώ να κάνω τις μέρες που θα βρίσκομαι εκεί και ποιές άλλες πόλεις μπορώ να επισκευθώ τριγύρω για ημερήσιες εκδρομές.το αεροδρόμιο άφιξης είναι to Skavsta.
Εφόσον πάτε για τόσες μέρες θα σα σύστηνα να αγοράσετε την Stockholm Card, η οποία συμφέρει αρκετά εάν προβλέπετε να επισκεφτείτε πολλά αξιοθέατα, καθώς παρέχει δωρεάν μετακινήσεις με τα ΜΜΜ, δωρεάν εισόδους και σημαντικές εκπτώσεις.
Tώρα για αξιοθέατα, έχει αρκετά πράγματα να δει κανείς, ξεκινείστε διαβάζοντας στο ίντερνετ διάφορα, και προσαρμόστε ένα πρόγραμμα ανάλογα με το τι σας αρέσει.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.401
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Εφόσον πάτε για τόσες μέρες θα σα σύστηνα να αγοράσετε την Stockholm Card, η οποία συμφέρει αρκετά εάν προβλέπετε να επισκεφτείτε πολλά αξιοθέατα, καθώς παρέχει δωρεάν μετακινήσεις με τα ΜΜΜ, δωρεάν εισόδους και σημαντικές εκπτώσεις.
Tώρα για αξιοθέατα, έχει αρκετά πράγματα να δει κανείς, ξεκινείστε διαβάζοντας στο ίντερνετ διάφορα, και προσαρμόστε ένα πρόγραμμα ανάλογα με το τι σας αρέσει.
γνωρίζεις κοντινές πόλεις που αξίζει να επισκευτεί κανείς??? υπάρχουν καραβάκια που κάνουν τούρ σε κόντινές διαδρομές????
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.889
Likes
14.519
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Συμφωνώ κι εγώ με την επιλογή σας για Στοκχόλμη. Το Ελσίνκι από Θεσσαλονίκη δεν είναι εύκολη υπόθεση, άλλωστε και για τις ημέρες που έχετε στη διάθεσή σας είναι καλύτερη η Στοκχόλμη.
Από το Skvasta θα πάρετε το λεωφορείο με 27 ευρώ πήγαινε-έλα και θα σας αφήσει στον κεντρικό σταθμό,Τ-Centraal, από όπου ξεκινάν και οι γραμμές του μετρό.
Καλό θα ήταν να επιλέξετε ξενοδοχείο σε κεντρικό σημείο μιας και όλα τα αξιοθέατα είναι στο κέντρο και είναι προσβάσιμα με τα πόδια.
Μη χάσετε με τίποτα το Vasa Museum ! Όσο για εκδρομές, μάλλον η Ουψάλα είναι η κοντινότερη και καλύτερη επιλογή αλλά ψάξτε λίγο τα εισιτήρια γιατί ενδέχεται να ξεφεύγουν οικονομικά.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.401
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Συμφωνώ κι εγώ με την επιλογή σας για Στοκχόλμη. Το Ελσίνκι από Θεσσαλονίκη δεν είναι εύκολη υπόθεση, άλλωστε και για τις ημέρες που έχετε στη διάθεσή σας είναι καλύτερη η Στοκχόλμη.
Από το Skvasta θα πάρετε το λεωφορείο με 27 ευρώ πήγαινε-έλα και θα σας αφήσει στον κεντρικό σταθμό,Τ-Centraal, από όπου ξεκινάν και οι γραμμές του μετρό.
Καλό θα ήταν να επιλέξετε ξενοδοχείο σε κεντρικό σημείο μιας και όλα τα αξιοθέατα είναι στο κέντρο και είναι προσβάσιμα με τα πόδια.
Μη χάσετε με τίποτα το Vasa Museum ! Όσο για εκδρομές, μάλλον η Ουψάλα είναι η κοντινότερη και καλύτερη επιλογή αλλά ψάξτε λίγο τα εισιτήρια γιατί ενδέχεται να ξεφεύγουν οικονομικά.

σ'ευχαριστώ Φένια για τις συμβουλές σου,θα ξαναδιαβάσω την ιστορία σου και πάλι, αλλά αν θυμηθείς κάτι άλλο αξιόλογο σφύρα το.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.459
Μέλη
38.940
Νεότερο μέλος
then8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom