Σουηδία Στοκχολμη-πληροφοριες

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
και εγώ uppsala θα πω.Υπάρχουν καραβάκια,θα τα βρεις εκεί,αλλά νομίζω πως είναι ακριβά,εκτός κι αν επιλέξεις κοντινές διαδρομές .από αξιοθέατα εκτός του μουσείου Vasa, που ανέφερε ήδη η Φένια,εμάς μας άρεσε και το Skansen απέναντι σχεδόν απ΄το Vasa και σαν χώρος,αλλά και για τη θέα του στη πόλη..μόλις αοκτύσω πρόσβαση στο άλλο pc που έχω τον φάκελο της Στοκχόλμης,θα σου στείλω και ότι άλλο βρω.
Νομίζω πως κάπου το έχω ξαναγράψει,αλλά το λέω ξανά:οι σταθμοί του metro τους είναι αξιοθέατα,νομίζω αυτοί της κόκκινης και μπλε γραμμής κυρίως και μάλιστα η εταιρία του metro,διοργανώνει και κάποια ξενάγηση σε μερικούς..δες στο σαιτ των metro
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
γνωρίζεις κοντινές πόλεις που αξίζει να επισκευτεί κανείς??? υπάρχουν καραβάκια που κάνουν τούρ σε κόντινές διαδρομές????
Οπωσδηποτε αν σας ενδιαφερουν τα μουσεια, την stockholm card. Εκτος απο τα 80 μουσεια- τα Μ.Μ.Μ. -εχει και καραβακια που σε πανε σε διαφορα αξιοθεατα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.785
Likes
15.570
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
και εγώ uppsala θα πω.Υπάρχουν καραβάκια,θα τα βρεις εκεί,αλλά νομίζω πως είναι ακριβά,εκτός κι αν επιλέξεις κοντινές διαδρομές .από αξιοθέατα εκτός του μουσείου Vasa, που ανέφερε ήδη η Φένια,εμάς μας άρεσε και το Skansen απέναντι σχεδόν απ΄το Vasa και σαν χώρος,αλλά και για τη θέα του στη πόλη..μόλις αοκτύσω πρόσβαση στο άλλο pc που έχω τον φάκελο της Στοκχόλμης,θα σου στείλω και ότι άλλο βρω.
Νομίζω πως κάπου το έχω ξαναγράψει,αλλά το λέω ξανά:οι σταθμοί του metro τους είναι αξιοθέατα,νομίζω αυτοί της κόκκινης και μπλε γραμμής κυρίως και μάλιστα η εταιρία του metro,διοργανώνει και κάποια ξενάγηση σε μερικούς..δες στο σαιτ των metro
σ'ευχαριστώ πολύ ANEL,οτιδήποτε άλλο βρείς θα μου είναι πολύ χρήσιμο, σ'ευχαριστώ και πάλι.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.785
Likes
15.570
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Οπωσδηποτε αν σας ενδιαφερουν τα μουσεια, την stockholm card. Εκτος απο τα 80 μουσεια- τα Μ.Μ.Μ. -εχει και καραβακια που σε πανε σε διαφορα αξιοθεατα.
αυτή η κάρτα που αναφέρεις σαιτα,βγαίνει για όσες μέρες θέλεις??
έχει και καραβάκι που σε πάει σε φιόρδ???
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
αυτή η κάρτα που αναφέρεις σαιτα,βγαίνει για όσες μέρες θέλεις??
έχει και καραβάκι που σε πάει σε φιόρδ???
The Stockholm Card

τα φιορδ ειναι στην νορβηγια. Η στοκχολμη εχει το αρχιπελαγος. Περυσι ειχε μια μικρη κρουαζιερα απο την καρτα.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
The Stockholm Card

τα φιορδ ειναι στην νορβηγια. Η στοκχολμη εχει το αρχιπελαγος. Περυσι ειχε μια μικρη κρουαζιερα απο την καρτα.
Η δωρεάν κρουαζιέρα από την κάρτα είναι η λιγότερο τουριστική -και γραφική θα μπορούσα να πω- από τις προσφερόμενες. Επίσης μη χάσετε εφόσον έχετε μέρες την επίσκεψη στο παλάτι του Drottningholm, στο οποίο μπορείτε να πάτε με καραβάκι από τη Στοκχόλμη.
Αν σας αρέσει η ζωγραφική αξίζει επίσης το μουσείο μοντέρνας τέχνης, το οποίο έχει μία πολύ ωραία καφετέρια-εστιατόριο με μία όμορφη θέα της πόλης.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.785
Likes
15.570
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σας ευχαριστώ πολύ ANEL,marquis και σαιτα,θα τα μελετήσω και θα επανέλθω.
όποιος άλλος έχει κάτι άλλο να προτείνει θα μου είναι πολύτιμο.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
σας ευχαριστώ πολύ ANEL,marquis και σαιτα,θα τα μελετήσω και θα επανέλθω.
όποιος άλλος έχει κάτι άλλο να προτείνει θα μου είναι πολύτιμο.
Ταξιδακι στη Σουηδια Μακη; Θα μας κανεις :D:D:D απο τη ζηλια μας.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.785
Likes
15.570
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αντε-αντε θα φήγω και θα βρήτε τη χαρα σας.:haha::haha:
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Πιστευω οτι τα μουσεια που πρεπει οπωσδηποτε να δει ο επισκεπτης στη στοκχολμη ειναι :
skansen open air museum - nordiska - vasa - moderna - city hall & tower - the royal palace - moderna - drottningholm. ή εστω οποια απο αυτα προλαβαινει.
Επισης την βολτα στο μετρο της πολης για να δει τους διαφορους σταθμους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.215
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom