Καμπότζη Λάος Μαλαισία Στο Λάος χάθηκαν νεφρά και στην Καμπότζη τα μυαλά

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Απλούστατο!
Την στηρίζω με λάστιχο στην μέση. Θέαμα ε?
εεε καμμιά φορά βέβαια ξεχνιέμαι και μου την τραβολογάν τα σκυλιά, αλλά δεν πειράζει...
Ααααα... αυτό το θέαμα θέλω να το δω!!!!!!!!!!! :xmas_mrgreen:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αφιερωμενο εξαιρετικα:
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εδω που τα λεμε εχει και τα δικια της η Dim Kyr!
Κοιταξτε τι μπορει να παθει μια πριγκηπισσα αν φιλησει εναν βατραχο!
 
Last edited by a moderator:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ααααα... αυτό το θέαμα θέλω να το δω!!!!!!!!!!! :xmas_mrgreen:
εσύ μανταμίτσα μου κοίτα αυτό, να γελάς μέχρι μεθαύριο

και όσο για εσένα Ερση-ακούω και στο όνομα Δαρβίνος, ένα έχω να πω! Ξέρω που μένεις!!! Με ΚΤΕΛ σε 8 ωρίτσες είμαι εκεί
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
και όσο για εσένα Ερση-ακούω και στο όνομα Δαρβίνος, ένα έχω να πω! Ξέρω που μένεις!!! Με ΚΤΕΛ σε 8 ωρίτσες είμαι εκεί
:xmas_mrgreen:Πρεπει να βιαστεις ομως! γιατι εντος ολιγου, εγω δε θα ειμαι εδω! :clap::clap::clap:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πριν φυγω ηθελα να σου κανω αυτο το πρωτοχρονιατικο δωρακι. Οι γνωριζοντες την γαλλικην θα το εκτιμησουν καλυτερα:
 
Last edited by a moderator:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Α ρε γλέντια....
Αυγουστος 2010. Σύνορα Καμπότζης / Λάος. 11 το πρωί. Ο ήλιος καίει. Δύο
κουρασμένοι , σκονισμένοι ταξιδιώτες σκύβουν κάτω απο την σκουριασμένη μπάρα και περνούν στο έδαφος της Καμπότζης.
Στα πλαινά του δρόμου υπάρχει ένα ξεχαρβαλωμένο τραπεζάκι με δύο στρατιώτες που κάθονται απο πίσω του και δυο πενταβρώμικα πλαστικά σκαμπό μπροστά του. Οι φαντάροι κάνουν νόημα στους ταξιδιώτες να κάτσουν και τους ζητούν τα διαβατήρια.
Τα κοιτάνε καχύποπτα, γράφουν κάτι χαρτιά και μετά εντελώς ξαφνικά ο ένας εξ αυτών βγάζει κάτι σαν περίστροφο και με μια γρήγορη κίνηση το στρέφει προς το μετωπο της γυναίκας. Μανούλα μου σκέφτεται αυτή έντρομη, Θα μας σκοτώσουν στα σύνορα μπασμπέσικα. Τον ΟΗΕ!! Φωνάχτε τον ΟΗΕ γρήγορα!! Ο στρατιώτης πατάει το κουμπί. Θερμόμετρο. Αυτό ήταν το.... περίστροφο. Ενα ψηφιακό θερμόμετρο. Αφού κοιτά την ένδειξη, κουνάει το κεφάλι πάνω κάτω ικανοποιημένος απο αυτό που είδε και θερμομετρά και τον άντρα. Επίσης κουνά ικανοποιημένος το κεφάλι του, και σκέφτεται μάλλον όλα οκ με αυτούς τους δύο τους λέτσους.
Αλλά γιατί η γυναίκα (που φορά και σκισμένα παπούτσια η γύφτισα) έχει σκάσει στα γέλια και κοντεύει να πέσει απο το σκαμπό? Μυστήριες οι βουλές του Βούδα!
-Γκιούλι, Γκιούλι, είμαστε νεκροί το ξέρεις?
-Τι λες μωρέ? σε χτύπησε ο ήλιος στο κεφάλι?
-Χα χα χα είμαστε νεκροί σου λέω ή τουλαχιστον κοντευουμε. Εσυ έχεις θερμοκρασία 35,4 και εγώ 35,2. Αυτές ήταν οι ενδείξεις στο θερμόμετρο. Τώρα γιατί ο Δώκτορ/φαντάρος δείχνει ικανοποιήμενος είναι μάλλον γιατί θα πρέπει να του δώσουμε ΚΑΙ αυτου, δυο ακόμα δολλάρια για την εκδούλευση που μας πρόσφερε. Α ρε γλέντια που έχουμε να κάνουμε σε αυτήν την ΄χωρα. Ετσι γουστάρω, χτυπάτε αλύπητα...

Το λεωφορείο το "πολυτελές" που τους είχαν υποσχεθεί για να τους πάει στην Πνομ Πενχ βρίσκεται λίγο πιο κάτω. Αφού περνούν τα διαδικαστικά (μίζεν, βίζεν, σφραγίδεν), ξαλαφρωμένοι κατά μερικά δολλάρια, μπαίνουν. Το ότι είναι σαράβαλο δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το αναφέρουμε. Εννοείται ότι είναι. Το αντίθετο θα ήταν αιρετικό και θα αποτελούσε την πρώτη ανατροπή στην ιστορία των ΚΤΕΛ παγκοσμίως.
Μια απλή απόδειξη αυτού είναι ότι όταν η Dim προσπάθησε να ανοίξει πάνω απο το κεφάλι της την είσοδο του κλιματιστικού για να της έρθει κρύος αέρας, της ήρθε σκόνη στα μούτρα και επειδή είχε και ψηλά το κεφάλι και το κοιταγε (η ηλίθια) την κατάπιε κιόλας. Καλή της όρεξη. Νομίζουμε μάλιστα ότι χλαπάκιασε και μια αράχνη χωρίς υπερβολή.
-Γκιούλι, κάτι μου λέει ότι το Λάος είναι Γερμανία μπροστά στην Καμπότζη
-Ε! είσαι υπερβολική... δεν νομίζω.
-Μακάρι ο Θεός να με βγάλει ψεύτρα, μακάρι....
Μετά από λίγο το λεωφορείο με τους περίπου 20-25 επιβάτες μέσα, όλους σχεδόν δυτικούς, ξεκινά για το μεγάλο ταξίδι τελικής διάρκειας περίπου 10 (!!) ωρών, μέχρι την απόλυτη ασιατική πρωτεύουσα Πνομ Πενχ.....
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Μετά από τόσο καιρό έχουμε πια αποκτήσει δικούς μας κώδικες επικοινωνίας. Με το που λες εσύ "πολυτελές" λεωφορείο δεν χρειάζεται να το περιγράφεις καταλαβαίνουμε αμέσως περί τι μπακατέλας πρόκειται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.030
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom