Στο Φαράγγι του Βουραϊκού

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί

[/U]Μετά από μια ώρα είχε έρθει η ώρα να χωνέψουμε το μεσημεριανό μας πεζοπορώντας μέχρι το Διακοπτό. Η διαδρομή δεν είναι τόσο εντυπωσιακή όσο η προηγούμενη αλλά είναι ευχάριστη. Το φαράγγι κάπου εδώ τελειώνει δίνοντας τη θέση του σε κοκκινωπούς βράχους και στη συνέχεια σε χωράφια ενώ το ποτάμι με την πλούσια -τουλάχιστον για φέτος- βλάστησή του, συνεχίζει να κυλάει ως τον Κορινθιακό Κόλπο. Μια ώρα πεζοπορία είναι περίπου από τα Νιάματα μέχρι το σταθμό των τρένων στο Διακοπτό και η πορεία όπως πάντα πραγματοποιείται κατά μήκος των γραμμών του οδοντωτού. Είναι, όμως, πολύ εύκολη και με ελάχιστη κλίση εδάφους. Επιπλέον, οι περισσότεροι πεζοπόροι αρέσκονται να σταματούν στα Νιάματα και έτσι δεν συνοδοιπορείς με άλλους 100 και μπορείς να πας λίγο πιο γρήγορα! Διασχίζεις ένα μέρος του Διακοπτού ενώ η άφιξη στο σταθμό των τρένων σηματοδοτεί το τέλος της πεζοπορίας και οι καφετέριες που είναι δίπλα στο σταθμό μοιάζουν με όαση καθώς θα σου προσφέρουν ένα παγωμένο νερό, έναν απογευματινό καφέ και μια καρέκλα για να κάτσεις. Καλά, αν συνεχίζετε να είστε ξεκούραστοι οι καφετέρειες δεν σας είναι και απολύτως απαραίτητες καθώς υπάρχουν και τα τρία κεντρικά περίπτερα που θα ανταποκριθούν στις ανάγκες σας για νερό!



Γενικά, το Διακοπτό είναι μια μικρή κωμόπολη του Νομού Αχαΐας με 2000 κατοίκους περίπου, έδρα του ομώνυμου Δήμου. Οι περισσότεροι το γνωρίζουν λόγω του Οδοντωτού αλλά είναι και η ιδιαίτερη πατρίδα του συγχωρεμένου ηθοποιού μας Διονύσιου Παπαγιαννόπουλου, προτομή του οποίου θα βρείτε στο χωριό. Πέρα από αυτό έχει και την τύχη να είναι δίπλα στη θάλασσα και έτσι σώζεται από την ανυπαρξία. Όπως είναι φυσιολογικό, ζωντανεύει κατά τους καλοκαιρινούς μήνες όταν καταφθάνουν και οι παραθεριστές από την πρωτεύουσα κυρίως.

[/I]


Στο κέντρο του χωριού, που εκτείνεται κατά μήκος ενός δρόμου λίγα μέτρα από το Σταθμό των Τρένων, θα βρεί κάποιος όλα τα απαραίτητα: Φαρμακείο, σουπερ μάρκετ, κρεοπωλείο, βιβλιοπωλείο, ξενοδοχείο, καφετέριες, ταβέρνα, σουβλατζίδικο, ένα μικρό εμπορικό κέντρο, την πιάτσα ταξί και τα τοπικά εκλογικά κέντρα τόσο του ΠΑΣΟΚ όσο και της ΝΔ. Πραγματικά, μου κάνει εντύπωση όταν βλέπω εκλογικά κέντρα των κομμάτων σε μέρη που δεν ξεπερνούν τους 3000 κατοίκους!



Οι μισοί έκατσαν στην πλατεία του σταθμού και οι άλλοι μισοί πηραμε το δρόμο για την παραλία που είναι κανά 10λεπτο από το σταθμό των τρένων. Περάσαμε από την εκκλησία του Αγίου Τρύφωνος που βρίσκεται στην κάτω πλευρά του σταθμού (δεν μπορέσαμε να δούμε το εσωτερικό της γιατί ήταν κλειστή), συναντήσαμε τα σχολεία όπου το κτίριο του Δημοτικού μας κέντρισε την προσοχή καθώς είναι ένα πέτρινο διατηρητέο κτίσμα και φτάσαμε στο μικρό λιμάνι του Διακοπτού όπου φυσικά ήταν γεμάτος ψαρόβαρκες και καΐκια. Ο παραλιακός δρόμος είναι σχετικά μεγάλος για να κάνεις την βόλτα σου τα απογεύματα ενώ κατά μήκος του και γύρω από το λιμάνι υπάρχουν μικρές παραλίες, δυο- τρεις ταβέρνες, δυο καφέ και μία ψαροταβέρνα- ουζερί- καφέ- μπαρ (όλα σε ένα). Ξέρω ότι η πιο πολυσύχναστη παραλία του Διακοπτού λέγεται Εγκάλη αλλά ξέχασα να ρωτήσω αν είναι αυτή δίπλα στο λιμάνι!



Το απόγευμα ήταν ζεστό και κάποιοι έκαναν και τις πρώτες βουτιές αλλά τα δυνατά Αααααααααααααααα που ακολουθούσαν κάθε τους πτώση στο νερό σήμαιναν ότι ο Κορινθιακός είναι ακόμη παγωμένος. Πλατσουρίσαμε και εμείς τα ποδαράκια μας αλλά είπαμε να μην το παρακάνουμε και επιστρέψαμε στην "ψαροταβέρνα- ουζερί- καφέ- μπαρ- όλα σε ένα" όπου δροσιστήκαμε με ένα παγωτό πριν πάρουμε το δρόμο της επιστροφής!




(Συνημμένα χάρτης του Φαραγγιού του Βουραϊκού ενώ περισσότερες πληροφορίες για το Διακοπτό και τη Ζαρούχλα θα βρείτε στις ιστοσελίδες www.diakopto.gov.gr και www.e-kalavrita.gr αντίστοιχα).
 

Attachments

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.582
Likes
8.291
Μπράβο marydim! Αγαπημένη (πεζοπορική) διαδρομή ο Βουραϊκός!!!
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Αχ Mayrdim και να περπάταγες όλο το φαράγγι του Βουραϊκού από το Διακοφτό μέχρι τα Καλάβρυτα. Δυστυχώς όμως τώρα πια δεν υπάρχει γιατί μετά την φρικτή προπέρσινη πυρκαϊά ένα μεγάλο μέρος του φαραγγιού έχει καταστραφεί κυρίως αυτό που ξεκινάει από το Διακοφτό μέχρι την Ζαχλωρού.Δυο μέρες μετά την καταστροφή βρέθηκα εκεί γιατί έπρεπε να πάμε σε ένα γάμο στα Καλάβρυτα. Έχοντας παλαιότερα διασχίσει δύο φορές το υπέροχο φαράγγι σε όλο του το μήκος (από Διακοφτό μέχρι Καλάβρυτα), όταν είδα την καταστροφή δεν μπορούσα να κρατήσω τα δάκρυά μου... Το τοπίο γύρω από το φαράγγι ήταν γκρίζο, τα δένδρα είχαν καεί μέχρι τις ρίζες τους ενώ δίπλα στο λιγοστό νερό καίγονταν αργά κάποια εναπομείναντα μικρά πλατάνια. Φρίκη φρίκη φρίκη. Καλλίτερα να μην το είχα δει.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Mπράβο, Marydim, πολύ χαίρομαι με την ιστορία που διάλεξες να μας αφηγηθείς. Είναι ένας από τους προορισμούς που έχουμε στα σκαριά για κάποιο επόμενο σαββατοκύριακο, και η περιγραφή σου θα μας βοηθήσει και θα μας ενθουσιάσει!!!:clap:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Πολυ ωραια μονοημερη αποδραση!!! Πολυ ωραιες φωτογραφιες και αφηγηση...Μπραβο!!!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.888
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πολύ όμορφη η αφήγηση της Marydim και μου φέρνει στο νου πολύ όμορφες εικόνες:clap:

Αχ Mayrdim και να περπάταγες όλο το φαράγγι του Βουραϊκού από το Διακοφτό μέχρι τα Καλάβρυτα. Δυστυχώς όμως τώρα πια δεν υπάρχει γιατί μετά την φρικτή προπέρσινη πυρκαϊά ένα μεγάλο μέρος του φαραγγιού έχει καταστραφεί κυρίως αυτό που ξεκινάει από το Διακοφτό μέχρι την Ζαχλωρού.Δυο μέρες μετά την καταστροφή βρέθηκα εκεί γιατί έπρεπε να πάμε σε ένα γάμο στα Καλάβρυτα. Έχοντας παλαιότερα διασχίσει δύο φορές το υπέροχο φαράγγι σε όλο του το μήκος (από Διακοφτό μέχρι Καλάβρυτα), όταν είδα την καταστροφή δεν μπορούσα να κρατήσω τα δάκρυά μου... Το τοπίο γύρω από το φαράγγι ήταν γκρίζο, τα δένδρα είχαν καεί μέχρι τις ρίζες τους ενώ δίπλα στο λιγοστό νερό καίγονταν αργά κάποια εναπομείναντα μικρά πλατάνια. Φρίκη φρίκη φρίκη. Καλλίτερα να μην το είχα δει.
Το περπάτησα πριν καμιά δεκαριά χρόνια και ήταν ανεπανάληπτη εμπειρία. Αν τώρα το κάτω μέρος (Διακοφτό-Ζαχλωρού) είναι καμένο είναι να μην πηγαίνεις ούτε με το τρένο.:( Γιατί ρε γ...το ότι όμορφο έχουμε πρέπει να το καταστρέψουμε; Τα βλέπω και στην Πάρνηθα όπου δεν ανεβαίνω πια. Κρίμα.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
τελεια αφηγηση!!σε ευχαριστουμε πολυ!!:clap::clap::clap:
πριν απο χρονια, σε εκδρομη με το σχολειο, περασαμε με τον οδοντωτο απο την ζαχλωρου και βλεποντας την απο το παραθυρο ξετρελαθηκα!!
αρκετα χρονια μετα(μολις περυσι), οταν ψαχναμε προορισμο για 3ημερο, εριξα την ιδεα!!!μειναμε ζαχλωρου σε κατι πανεμορφα δωματια(οποιος θελει πληροφοριες ας μου πει) και περασαμε υπεροχα!!ειναι τοσο ομορφο χωριο!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Πολύ ωραία η αφήγησή σου. Τί μου θύμισες τώρα...! Έχω πάει στην περιοχή δύο φορές.

Πρώτη φορά προ αμνημονεύτων ετών τελειώνα την 6η δημοτικού και μας πήγαν εκδρομή στα Καλάβρυτα. 'Ηταν η πρώτη φορά που μπήκα στον οδοντωτό και ενθουσιάστηκα.

Πολύ αργότερα, νομίζω το 1993 ή 1994 πήγα Σ/Κ στη Ζαχλωρού. Έμεινα στον μοναδικό εν λειτουργία τότε ξενώνα "Ρομάντζο" στο μικρό σαλονάκι του οποίου υπήρχε μια καταπληκτική ξυλόσομπα. Δεν υπήρχε ούτε φαγάδικο ανοιχτό, ούτε τίποτα άλλο. Λίγα σπίτια και το ποταμάκι.
Κάναμε τη βόλτα με τον οδοντωτό, φάγαμε στο Διακοφτό και το βράδυ αράξαμε στην απόλυτη ησυχία της Ζαχλωρούς με ένα μπουκάλι κρασί.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Μπράβο marydim! Αγαπημένη (πεζοπορική) διαδρομή ο Βουραϊκός!!!
Σ' ευχαριστώ. Και δική μου αγαπημένη πεζοπορική διαδρομή αν και την πρώτη φορά που την είχα κάνει είχα δώσει όρκο ότι δεν πρόκειται να ξαναπατήσω το πόδι μου εκεί!
Γενικά, κρατάω πολύ εύκολα τους όρκους μου!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Αχ Mayrdim και να περπάταγες όλο το φαράγγι του Βουραϊκού από το Διακοφτό μέχρι τα Καλάβρυτα. Δυστυχώς όμως τώρα πια δεν υπάρχει γιατί μετά την φρικτή προπέρσινη πυρκαϊά ένα μεγάλο μέρος του φαραγγιού έχει καταστραφεί κυρίως αυτό που ξεκινάει από το Διακοφτό μέχρι την Ζαχλωρού.Δυο μέρες μετά την καταστροφή βρέθηκα εκεί γιατί έπρεπε να πάμε σε ένα γάμο στα Καλάβρυτα. Έχοντας παλαιότερα διασχίσει δύο φορές το υπέροχο φαράγγι σε όλο του το μήκος (από Διακοφτό μέχρι Καλάβρυτα), όταν είδα την καταστροφή δεν μπορούσα να κρατήσω τα δάκρυά μου... Το τοπίο γύρω από το φαράγγι ήταν γκρίζο, τα δένδρα είχαν καεί μέχρι τις ρίζες τους ενώ δίπλα στο λιγοστό νερό καίγονταν αργά κάποια εναπομείναντα μικρά πλατάνια. Φρίκη φρίκη φρίκη. Καλλίτερα να μην το είχα δει.
Σε καταλαβαίνω καθώς και εμείς πάθαμε ένα σοκ, τη Δευτέρα του Πάσχα, που ανηφορίζαμε για τα Καλάβρυτα, όταν συνοιδητοποιήσαμε ότι το δάσος δεν υπήρχε πια!
Βέβαια, τώρα έχουν εξαφανιστεί και οι κορμοί των δέντρων και δεν φαίνεται τόσο έντονα η καταστροφή.
Επιπλέον, η φύση με έναν μοναδικό τρόπο έχει καταφέρει να απαλύνει λίγο τις πληγές τις και η νέα βλάστηση έχει καλύψει την άσχημια της διαδρομή που φαντάζομαι ότι θα ήταν λίγες μέρες μετά τη φωτιά.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Mπράβο, Marydim, πολύ χαίρομαι με την ιστορία που διάλεξες να μας αφηγηθείς. Είναι ένας από τους προορισμούς που έχουμε στα σκαριά για κάποιο επόμενο σαββατοκύριακο, και η περιγραφή σου θα μας βοηθήσει και θα μας ενθουσιάσει!!!:clap:
Σ' ευχαριστώ πολύ.
Χαίρομαι που αγαπούν και άλλοι το βουνό καλοκαιριάτικα!:clap::clap::clap:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Πολυ ωραια μονοημερη αποδραση!!! Πολυ ωραιες φωτογραφιες και αφηγηση...Μπραβο!!!
Ένα μεγάλο ευχαριστώ.
Θα ήθελα να βάλω περισσότερες φώτο αλλά έχω μια φοβία ότι αν ανεβάσω πολλές φώτο στη γκάλερυ στο τέλος θα μου τελειώσει ο χώρος και δεν θα έχω για τις επόμενες ιστορίες μου!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.357
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom