Στο Φαράγγι του Βουραϊκού

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί

Μέρος 1ο: Ζαρούχλα



Την Κυριακή 10 Μαΐου με αφορμή το ετήσιο Πέρασμα του Βουραϊκού βρέθηκα να περπατάω στο πανέμορφο φαράγγι. Η εκδρομή ήταν οργανωμένη από τον ΕΟΣ Κορίνθου και έτσι παρέα με 50 άλλα μέλη και μη του συλλόγου ξεκινήσαμε κατά τις 8 και κάτι από την Κόρινθο, μαζέψαμε και άλλους αρκετούς ενδιάμεσα ανεβάζοντας τον αριθμό στα 75 κεφάλια, και όλοι μαζί μέσω της Εθνικής Αθηνών- Πατρών φτάσαμε στο Διακοφτό όπου ακολουθήσαμε το "τρελαίνομαι για πολλές ανηφορικές στροφές" δ
ρόμο για Καλάβρυτα.



Συνήθως, το σημείο εκκίνησης για την κατάβαση του Βουραϊκού είναι ο Σιδηροδρομικός Σταθμός των Καλαβρύτων αλλά εμείς παραλείψαμε το κομμάτι Καλάβρυτα- Ζαρούχλα και ξεκινήσαμε από τη διασταύρωση του δρόμου προς τους δύο οικισμούς της Ζαχλωρού, λίγο μετά το Μέγα Σπήλαιο. Περπατήσαμε τα πρώτα μέτρα σε άσφαλτο και μετά ακολουθήσαμε τις ράγες του οδοντωτού μέχρι την κουκλίστικη Κάτω Ζαχλωρού.



Φαίνεται ότι η Κάτω Ζαχλωρού είναι ένα μέρος όπου σου ανοίγει εύκ
ολα η όρεξη καθώς δεν μπορώ να εξηγήσω διαφορετικά αυτό που συνέβαινε μπροστά από τις ψησταριές με τα σουβλάκια στις 10 και κάτι το πρωΐ!!! Οι ταβέρνες είχαν βγάλει έξω αυτοσχέδιες ψησταριές και προκαλούσαν με τις μυρωδιές τους πεζοπόρους που συνεχώς κατέφθαναν από παντού! Τι καφές και τοστ για πρωϊνό! Όλοι έπεφταν με τα μούτρα στα σουβλάκια! Άντε και για συνοδευτικό μπορεί να έπαιρναν και έναν καφέ! Είναι όμως υπέροχο μέρος για φαγητό η Ζαχλωρού ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει. Το φυσικό περιβάλλον πανέμορφο με τα πλατάνια, τις μηλιές, τις καρυδιές, τα αγριολούλουδα, το νερό να κυλάει ατάραχο στο ποτάμι, ο πέτρινος σταθμός του οδοντωτού να δίνει μια νοσταλγική νότα στο τοπίο και το παραδοσιακό ξενοδοχείο "Ρομάντζο", που λειτουργεί από το Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο και πριν, να συμπληρώνει αρμονικά την εικόνα ενός μέρους που αξίζει να του αφιερώσει κάποιος λίγες ώρες για κρεατοφαγία και όχι μόνο!



Μισή ώρα με 40 λεπτά είχαμε στάση εκεί. Αφήσαμε τους άλλους να τρώνε τα σουβλάκια τους και ξεκινήσαμε την εξερεύνηση του χωριού.



Το Δημοτικό διαμέρισμα της Ζαρούχλας αποτελείται από την Άνω και Κάτω Ζαρούχλα που στην πραγματικότητα είναι ένα μικρό χωριό χωρισμένο στα δύο από το ποτάμι, ενωμένο με μια σιδερένια γέφυρα του οδοντωτού και χτισμένο το ένα λίγο πιο ψηλά από το άλλο. Ανήκει στο Δήμο Καλαβρύτων και έχει επίσημα γύρω στους 100 μόνιμους κατοίκους που ασχολούνται κυρίως με τη γεωργία και την κτηνοτροφία. Το όνομά της λέγεται ότι έχει προέλθει από την σλάβικη λέξη "Ζάγκλορο" και σημαίνει πίσω από τα βουνά. Όταν πρωτοδιάβασα πριν από μερικούς μήνες την ερμηνεία της ονομασίας, μου φάνηκε λίγο περίεργο αυτό καθώς είχα στο μυαλό μου την εικόνα των σπιτιών της Άνω Ζαχλωρού να είναι φάτσα στο δρόμο για Καλάβρυτα και την Κάτω Ζαχλωρού ένα σχεδόν με το ποτάμι αλλά στη συνέχεια που το καλοσκέφτηκα μάλλον εννοούν γενικά τα πολλά βουνά της περιοχής. Οι σημερινοί της κάτοικοι κατάγονται από την Ήπειρο λένε οι ιστορικές πηγές, όπου οι προπροπρο
παπούδες τους έφτασαν εδώ κυνηγημένοι από τους Τούρκους αλλά η ιστορία της περιοχής είναι ακόμα πιο παλιά και χάνεται στην αρχαιότητα αφού εδώ θεωρείται ότι άκμασε η αρχαία πόλη Νώνακρις. Σήμερα στη Ζαχλωρού όσοι από τους κατοίκους μπορούν το έχουν γυρίσει στον αγροτουρισμό και έτσι τα ομολογουμένως πανέμορφα πέτρινα σπίτια τους σιγά σιγά ανακαινίζονται, βαπτίζονται ξενώνες και περιμένουν τους επισκέπτες του Σαββατοκύριακου. Απολύτως φυσιολογικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο καθώς πέρα από το θαυμάσιο υγιεινό κλίμα που υπερηφανεύεται ότι έχει η Ζαρούχλα, μην ξεχνάμε ότι είναι και σε απόσταση αναπνοής από τα Καλάβρυτα.



Το χωριό, όμως, αν και μικρό είναι ολίγον διασκορπισμένο με αποτέλεσμα να μην καταφέρουμε να βρούμε την εκκλησία της Αγίας Τριάδας, που ανέφερε ο οδηγός που είχα μαζί μου, ως ένα από τα αξιοθέατα του χωριού. Επιπλέον, ήμασταν και ολίγον άτυχες και όποιον έτυχε να ρωτήσω για την εκκλησία δεν ήταν από την περιοχή και δεν ήξερε να μας απαντήσει. Και επειδή ο χρόνος δεν μας έπαιρνε, επιστρέψαμε στην Κάτω Ζαχλωρού και βρεθήκαμε να χαζεύουμε το τρενάκι του οδοντωτού που εκείνη την ώρα έφτανε στο σταθμό σφυρίζοντας.



Βουή, παιδάκια να χαιρετάνε από τα βαγόνια του τρένου, πλήθος να προσπαθεί να μπει στα ήδη πλήρη βαγόνια, κόσμος να έχει κάνει κατάληψη στις ράγες για να τραβήξει την τέλεια φωτογραφία, γέλια, φωνές και υπέροχες μυρωδιές από τα φαγητά που αργοψήνονταν πρόσδιδαν ένα εορταστικό κλίμα στην όλη ατμόσφαιρα. Και ήταν κάτι σαν γιορτή η συγκεκριμένη ημέρα: το 29ο Πανελλήνιο Πέρασμα του Βουραϊκού που οργανώνεται κάθε χρόνο τη δεύτερη Κυριακή του Μαΐου από τον Σύλλογο Ορειβασίας και Χιονοδρομίας Καλαβρύτων με την υποστήριξη της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Αχαΐας και των Δήμων Καλαβρύτων και Διακοπτού, με σκοπό την προβολή των εναλλακτικών δραστηριοτήτων που μπορεί κάποιος να δοκιμάσει στην περιοχή. Και έτσι η πεζοπορία του φαραγγιού που για τους Καλαβρυτινούς παπούδες και τις Καλαβρυτινές γιαγιάδες ήταν κάποτε υποχρεωτική καθημερινή συνήθεια προκειμένου να κάνουν τις δουλειές τους και να βγάζουν τα προς το ζην, μετατράπηκε σε έναν ευχάριστο τρόπο σωματικής άσκησης της δικής μας γενιάς και των επόμενων.
 

Attachments

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.538
Likes
8.130
Μπράβο marydim! Αγαπημένη (πεζοπορική) διαδρομή ο Βουραϊκός!!!
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Αχ Mayrdim και να περπάταγες όλο το φαράγγι του Βουραϊκού από το Διακοφτό μέχρι τα Καλάβρυτα. Δυστυχώς όμως τώρα πια δεν υπάρχει γιατί μετά την φρικτή προπέρσινη πυρκαϊά ένα μεγάλο μέρος του φαραγγιού έχει καταστραφεί κυρίως αυτό που ξεκινάει από το Διακοφτό μέχρι την Ζαχλωρού.Δυο μέρες μετά την καταστροφή βρέθηκα εκεί γιατί έπρεπε να πάμε σε ένα γάμο στα Καλάβρυτα. Έχοντας παλαιότερα διασχίσει δύο φορές το υπέροχο φαράγγι σε όλο του το μήκος (από Διακοφτό μέχρι Καλάβρυτα), όταν είδα την καταστροφή δεν μπορούσα να κρατήσω τα δάκρυά μου... Το τοπίο γύρω από το φαράγγι ήταν γκρίζο, τα δένδρα είχαν καεί μέχρι τις ρίζες τους ενώ δίπλα στο λιγοστό νερό καίγονταν αργά κάποια εναπομείναντα μικρά πλατάνια. Φρίκη φρίκη φρίκη. Καλλίτερα να μην το είχα δει.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.965
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Mπράβο, Marydim, πολύ χαίρομαι με την ιστορία που διάλεξες να μας αφηγηθείς. Είναι ένας από τους προορισμούς που έχουμε στα σκαριά για κάποιο επόμενο σαββατοκύριακο, και η περιγραφή σου θα μας βοηθήσει και θα μας ενθουσιάσει!!!:clap:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Πολυ ωραια μονοημερη αποδραση!!! Πολυ ωραιες φωτογραφιες και αφηγηση...Μπραβο!!!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πολύ όμορφη η αφήγηση της Marydim και μου φέρνει στο νου πολύ όμορφες εικόνες:clap:

Αχ Mayrdim και να περπάταγες όλο το φαράγγι του Βουραϊκού από το Διακοφτό μέχρι τα Καλάβρυτα. Δυστυχώς όμως τώρα πια δεν υπάρχει γιατί μετά την φρικτή προπέρσινη πυρκαϊά ένα μεγάλο μέρος του φαραγγιού έχει καταστραφεί κυρίως αυτό που ξεκινάει από το Διακοφτό μέχρι την Ζαχλωρού.Δυο μέρες μετά την καταστροφή βρέθηκα εκεί γιατί έπρεπε να πάμε σε ένα γάμο στα Καλάβρυτα. Έχοντας παλαιότερα διασχίσει δύο φορές το υπέροχο φαράγγι σε όλο του το μήκος (από Διακοφτό μέχρι Καλάβρυτα), όταν είδα την καταστροφή δεν μπορούσα να κρατήσω τα δάκρυά μου... Το τοπίο γύρω από το φαράγγι ήταν γκρίζο, τα δένδρα είχαν καεί μέχρι τις ρίζες τους ενώ δίπλα στο λιγοστό νερό καίγονταν αργά κάποια εναπομείναντα μικρά πλατάνια. Φρίκη φρίκη φρίκη. Καλλίτερα να μην το είχα δει.
Το περπάτησα πριν καμιά δεκαριά χρόνια και ήταν ανεπανάληπτη εμπειρία. Αν τώρα το κάτω μέρος (Διακοφτό-Ζαχλωρού) είναι καμένο είναι να μην πηγαίνεις ούτε με το τρένο.:( Γιατί ρε γ...το ότι όμορφο έχουμε πρέπει να το καταστρέψουμε; Τα βλέπω και στην Πάρνηθα όπου δεν ανεβαίνω πια. Κρίμα.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
τελεια αφηγηση!!σε ευχαριστουμε πολυ!!:clap::clap::clap:
πριν απο χρονια, σε εκδρομη με το σχολειο, περασαμε με τον οδοντωτο απο την ζαχλωρου και βλεποντας την απο το παραθυρο ξετρελαθηκα!!
αρκετα χρονια μετα(μολις περυσι), οταν ψαχναμε προορισμο για 3ημερο, εριξα την ιδεα!!!μειναμε ζαχλωρου σε κατι πανεμορφα δωματια(οποιος θελει πληροφοριες ας μου πει) και περασαμε υπεροχα!!ειναι τοσο ομορφο χωριο!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Πολύ ωραία η αφήγησή σου. Τί μου θύμισες τώρα...! Έχω πάει στην περιοχή δύο φορές.

Πρώτη φορά προ αμνημονεύτων ετών τελειώνα την 6η δημοτικού και μας πήγαν εκδρομή στα Καλάβρυτα. 'Ηταν η πρώτη φορά που μπήκα στον οδοντωτό και ενθουσιάστηκα.

Πολύ αργότερα, νομίζω το 1993 ή 1994 πήγα Σ/Κ στη Ζαχλωρού. Έμεινα στον μοναδικό εν λειτουργία τότε ξενώνα "Ρομάντζο" στο μικρό σαλονάκι του οποίου υπήρχε μια καταπληκτική ξυλόσομπα. Δεν υπήρχε ούτε φαγάδικο ανοιχτό, ούτε τίποτα άλλο. Λίγα σπίτια και το ποταμάκι.
Κάναμε τη βόλτα με τον οδοντωτό, φάγαμε στο Διακοφτό και το βράδυ αράξαμε στην απόλυτη ησυχία της Ζαχλωρούς με ένα μπουκάλι κρασί.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Μπράβο marydim! Αγαπημένη (πεζοπορική) διαδρομή ο Βουραϊκός!!!
Σ' ευχαριστώ. Και δική μου αγαπημένη πεζοπορική διαδρομή αν και την πρώτη φορά που την είχα κάνει είχα δώσει όρκο ότι δεν πρόκειται να ξαναπατήσω το πόδι μου εκεί!
Γενικά, κρατάω πολύ εύκολα τους όρκους μου!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Αχ Mayrdim και να περπάταγες όλο το φαράγγι του Βουραϊκού από το Διακοφτό μέχρι τα Καλάβρυτα. Δυστυχώς όμως τώρα πια δεν υπάρχει γιατί μετά την φρικτή προπέρσινη πυρκαϊά ένα μεγάλο μέρος του φαραγγιού έχει καταστραφεί κυρίως αυτό που ξεκινάει από το Διακοφτό μέχρι την Ζαχλωρού.Δυο μέρες μετά την καταστροφή βρέθηκα εκεί γιατί έπρεπε να πάμε σε ένα γάμο στα Καλάβρυτα. Έχοντας παλαιότερα διασχίσει δύο φορές το υπέροχο φαράγγι σε όλο του το μήκος (από Διακοφτό μέχρι Καλάβρυτα), όταν είδα την καταστροφή δεν μπορούσα να κρατήσω τα δάκρυά μου... Το τοπίο γύρω από το φαράγγι ήταν γκρίζο, τα δένδρα είχαν καεί μέχρι τις ρίζες τους ενώ δίπλα στο λιγοστό νερό καίγονταν αργά κάποια εναπομείναντα μικρά πλατάνια. Φρίκη φρίκη φρίκη. Καλλίτερα να μην το είχα δει.
Σε καταλαβαίνω καθώς και εμείς πάθαμε ένα σοκ, τη Δευτέρα του Πάσχα, που ανηφορίζαμε για τα Καλάβρυτα, όταν συνοιδητοποιήσαμε ότι το δάσος δεν υπήρχε πια!
Βέβαια, τώρα έχουν εξαφανιστεί και οι κορμοί των δέντρων και δεν φαίνεται τόσο έντονα η καταστροφή.
Επιπλέον, η φύση με έναν μοναδικό τρόπο έχει καταφέρει να απαλύνει λίγο τις πληγές τις και η νέα βλάστηση έχει καλύψει την άσχημια της διαδρομή που φαντάζομαι ότι θα ήταν λίγες μέρες μετά τη φωτιά.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Mπράβο, Marydim, πολύ χαίρομαι με την ιστορία που διάλεξες να μας αφηγηθείς. Είναι ένας από τους προορισμούς που έχουμε στα σκαριά για κάποιο επόμενο σαββατοκύριακο, και η περιγραφή σου θα μας βοηθήσει και θα μας ενθουσιάσει!!!:clap:
Σ' ευχαριστώ πολύ.
Χαίρομαι που αγαπούν και άλλοι το βουνό καλοκαιριάτικα!:clap::clap::clap:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Πολυ ωραια μονοημερη αποδραση!!! Πολυ ωραιες φωτογραφιες και αφηγηση...Μπραβο!!!
Ένα μεγάλο ευχαριστώ.
Θα ήθελα να βάλω περισσότερες φώτο αλλά έχω μια φοβία ότι αν ανεβάσω πολλές φώτο στη γκάλερυ στο τέλος θα μου τελειώσει ο χώρος και δεν θα έχω για τις επόμενες ιστορίες μου!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.662
Μέλη
38.945
Νεότερο μέλος
Dim69

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom