Συμβουλές για ένα τέλειο Γαμήλιο Ταξίδι (Ταϊλάνδη)

Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Τον Ιούνιο του 2014 παντρεύομαι!!!!Παρ'όλο που εγώ ήθελα να πάμε γαμήλιο ταξίδι μια-δυό μέρες μετά το γάμο εξαιτίας της δουλείας μας θα πάμε τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου για 11-12 μέρες.

Δεν μας ενδιαφέρει απλά ένα πολύ ωραίο ξενοδοχείο.Θέλουμε να γνωρίσουμε άλλους πολιτισμούς,κουλτούρες,έθιμα,να δοκιμάσουμε παραδοσιακά φαγητά.Γενικά να είναι ένα ταξίδι γεμάτο εμπειρίες!ε, να κάνουμε και κανα μπανάκι...

Στην αρχή το πιο δύσκολο ήταν να αποφασίσουμε το μέρος,μετά από συμβουλές σας αποφασίσαμε ...
Τ Α Ϊ Λ Α Ν Δ Η​
Στο μυαλό μου το πρόγραμμα που έχω είναι το εξής:Βόρεια Ταιλάνδη,Μπανγκοκ και κάποιο νησάκι...(Πουκέτ , Κο Σαμούι )​
Βέβαια έχουμε κάποια θεματάκια:​
  • Πρώτα από όλα ποιο ταξιδιωτικό γραφείο να εμπιστευτούμε;Εχουμε κάνει διάφορα ταξίδια, τα οποία έχουμε οργανώσει μόνοι μας και έχουμε περάσει φανταστικά χωρίς απρόοπτα, αλλά εντός Ευρώπης!Εχω διαβάσει οτι η Ταιλάνδη είναι "εύκολος" προορισμός, αλλά δεν το ρισκάρω εφόσον θα πάμε Ασία, είναι γαμήλιο ταξίδι και θέλει απίστευτο συντονισμό ταυτόχρονα με την δουλειά και τα τρεξίματα του γάμου.Α, να μην ξεχάσω να πω ότι το ταξίδι μας θα είναι ατομικό και όχι με γκρουπ.Αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο γραφείο που εχετε συνεργαστεί μετα χαράς...
  • Δεύτερον.Εχω αρχίσει και ρωτάω σε γραφεία ,τα οποία πιθανότατα να με θεωρούν περίεργη γιατί ζητάω πολύ συγκεκριμένα πράγματα, αλλά δεν θέλω να μου πουλήσουν ότι θέλουν εκείνοι ή οτι μεγιστοποιεί απλά το κέρδος τους.Τι πιστεύετε ότι θα πρέπει να ζητάω να έχει σίγουρα αυτή η εκδρομή;
  • Επίσης τι να προτιμήσω...Πουκέτ ή Κο Σαμούι;Μου είπε 1 γραφείο ότι το Πουκέτ είναι ένας "βρώμικος" προορισμός, ένα άλλο γραφείο μου είπε ότι το Κο Σαμούι είναι μόνο για μπάνιο και δεν έχεις πολλες επιλογές φαγητου και βόλτας.
  • Εχω δει τις εκδρομές που γίνονται απο Πουκέτ και Σαμούι προς μικρότερα νησάκια.Ποιες να προτιμήσω;Μας αρέσουν πολύ οι βολτούλες με μάσκα και αναπνευστήρα!
  • Τι πρέπει να προσέξουμε;Υπάρχουν παγίδες;;;
Παιδιά όποια συμβουλή έχετε την ακούω... ;)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Για ταξιδιωτικό γραφείο δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι. Πήγαμε μόνοι μας και αυτό θα πρότεινα γενικά. Η Ταϊλάνδη είναι πολύ εύκολος προορισμός. Αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.
Ανάμεσα σε Κο Σαμούι και Πουκέτ, αυτό που θα πρέπει να σε απασχολήσει επίσης είναι το θέμα του καιρού: Η εποχή που θέλετε να πάτε δεν και η πλέον καλή. Όμως από Κο Σαμούι πλευρά οι πιθανότητες να συναντήσετε καλό καιρό είναι σημαντικές. Όσο για Βόρεια Ταϊλάνδη οι βροχές θα έχουν αρχίσει για τα καλά...
Και 12 μέρες για το πρόγραμμα που αναφέρεις μου φαίνονται λίγες.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Για ταξιδιωτικό γραφείο δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι. Πήγαμε μόνοι μας και αυτό θα πρότεινα γενικά. Η Ταϊλάνδη είναι πολύ εύκολος προορισμός. Αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.
Ανάμεσα σε Κο Σαμούι και Πουκέτ, αυτό που θα πρέπει να σε απασχολήσει επίσης είναι το θέμα του καιρού: Η εποχή που θέλετε να πάτε δεν και η πλέον καλή. Όμως από Κο Σαμούι πλευρά οι πιθανότητες να συναντήσετε καλό καιρό είναι σημαντικές. Όσο για Βόρεια Ταϊλάνδη οι βροχές θα έχουν αρχίσει για τα καλά...
Και 12 μέρες για το πρόγραμμα που αναφέρεις μου φαίνονται λίγες.
Οπότε Κο Σαμούι κατα την γνώμη σου!Οσο για τον καιρό ας ελπίσουμε να είμαστε τυχεροι... :rolleyes:

Οι μέρες είναι λίγες ,ε? Ελεγα 4-5 μέρες Β.Ταιλάνδη (ή και οι 4-5 μέρες chiang mai ή 2-3 μέρες chiang mai και 2 μέρες chiang rai) 4-5 μέρες Κο Σαμούι και άλλες 2 μέρες Μπανγκόκ.
Πές μου που να πάω για να δω ότι μπορώ περισσότερο και καλύτερο παρακαλω.... :)
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
ένα άλλο γραφείο μου είπε ότι το Κο Σαμούι είναι μόνο για μπάνιο και δεν έχεις πολλες επιλογές φαγητου και βόλτας.
Κλασσική περίπτωση πωλητή ταξιδιών που έχει δει τον προορισμό μόνο στην μπροσούρα που είναι μπροστά του και δεν μπήκε κάν στον κόπο να το ψάξει λίγο παραπάνω.Το Σαμούι έχει πάρα πολλές επιλογές για φαγητό και καλύπτει όλα τα βαλάντια.Μάλιστα έχω να το λέω ότι δύο από τα καλύτερα εστιατόρια στα οποία έχω δειπνήσει βρίσκονται στο Σαμούι,http://www.siamdiningguide.com/the_page.html και το κορυφαίο http://www.sixsenses.com/resorts/samui/dining
Στο πρώτο λινκ εκτός από το εστιατόριο Page του υπέροχου ξενοδοχείου library θα βρεις πολλές ακόμη επιλογές.Όσο για τον καιρό αν και το έχουμε ξαναπεί ότι είναι θέμα τύχης 9 μέρες τέλος Ιουλίου έβρεξε μόνο μία μέρα για 10 μόλις λεπτά συν άλλα 10 όσο είμασταν στην Μπανγκόκ.Κατα τ'άλλα καυτός τροπικός ήλιος!
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Όσο για τον καιρό αν και το έχουμε ξαναπεί ότι είναι θέμα τύχης 9 μέρες τέλος Ιουλίου έβρεξε μόνο μία μέρα για 10 μόλις λεπτά συν άλλα 10 όσο είμασταν στην Μπανγκόκ.Κατα τ'άλλα καυτός τροπικός ήλιος!
Μακάρι να είμαστε και εμείς τυχεροι με τον καιρό!!!!!
Κάποιο μέρος ή κάποια εκδρομή που μου προτείνεις;;;
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Καλύτερη από όλες αυτή http://www.kosamui.com/kayaking/angthong-speedboat.htm
Συνδυάζει ταχύπλοο,καγιάκ και σνόρκελινγκ!
Θα κάνεις οπωσδήποτε ένα τουρ με τζιπ στην ενδοχώρα μαζί με την ζούγκλα.Αξίζει ο γύρος του νησιού με τζιπ όπου θα δεις όλες τις παραλίες συν μεγάλο βούδα,συν καταράκτες.
Εκανα και το γύρο του νησιού με παραδοσιακή βάρκα,καλή φάση και αυτή γιατί έχεις την ευκαιρία να κολυμπήσεις σε απομωνομένες πεντακάθαρες παραλίες,να δεις κόσμο που ζει σκαρφαλωμένος σε ψηλα βράχια,κάτι μαζέυουν αλλά δε θυμάμαι τι!Μπορείς να πας στο Κο ΠαΓκαν είτε εκδρομή είτε να μείνεις για να το σπάσεις με Σαμούι.Ρίξε μια ματιά στο παραπάνω σάιτ κι επίσης στο φόρουμ θα βρεις πολλές ιστορίες από την περιοχή που σε ενδιαφέρει.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεύτερον.Εχω αρχίσει και ρωτάω σε γραφεία ,τα οποία πιθανότατα να με θεωρούν περίεργη γιατί ζητάω πολύ συγκεκριμένα πράγματα...
Επίσης τι να προτιμήσω...Πουκέτ ή Κο Σαμούι; Μου είπε 1 γραφείο ότι το Πουκέτ είναι ένας "βρώμικος" προορισμός, ένα άλλο γραφείο μου είπε ότι το Κο Σαμούι είναι μόνο για μπάνιο και δεν έχεις πολλες επιλογές φαγητου και βόλτας..
Πώς γίνεται να ζητάς πολύ συγκεκριμένα πράγματα όταν δεν έχεις αποφασίσει ακόμα τον προορισμό;
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Πώς γίνεται να ζητάς πολύ συγκεκριμένα πράγματα όταν δεν έχεις αποφασίσει ακόμα τον προορισμό;
Τους ζητάω την Βόρεια Ταιλάνδη με συγκεκριμένες δραστηριότητες και σε όσα έχω πάει ζητάω Σαμούι.Απλά αναρωτιέμαι Πουκέτ ή Σαμούι για να δω την γνώμη σας και γιατί κάποια γραφεία είναι υπερ του ενός ενώ κάποια άλλα υπέρ του άλλου και θέλω να δω αν τα επιχειρηματα τους στέκουν!
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Τους ζητάω την Βόρεια Ταιλάνδη με συγκεκριμένες δραστηριότητες και σε όσα έχω πάει ζητάω Σαμούι.Απλά αναρωτιέμαι Πουκέτ ή Σαμούι για να δω την γνώμη σας και γιατί κάποια γραφεία είναι υπερ του ενός ενώ κάποια άλλα υπέρ του άλλου και θέλω να δω αν τα επιχειρηματα τους στέκουν!
Εχω πάει Σαμούι και θα συμφωνήσω με την Villi.Περάσαμε πολύ ωραία. Εχει πράγματα να δεις και να κάνεις και φυσικά υπέροχες επιλογές για φαγητό. Για το Πουκέτ λένε πως δεν είναι τόσο πολύ για ζευγάρια, αλλά αυτό ίσως του δίνει μια ενδιαφέρουσα νότα ;) Εξαρτάται πώς το έχεις φανταστεί το ταξίδι. Πρακτορείο δεν νομίζω πως χρειάζεσαι. Ειναι πολύ καλά οργανωμένη τουριστικά η Ταιλάνδη και θα γλιτώσεις και αρκετά χρήματα αν τα κλείσεις μόνη σου.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Πρακτορείο δεν νομίζω πως χρειάζεσαι. Ειναι πολύ καλά οργανωμένη τουριστικά η Ταιλάνδη και θα γλιτώσεις και αρκετά χρήματα αν τα κλείσεις μόνη σου.
Σκέφτομαι τα εξής:
  • πρέπει να συντονίσω την πτήση απο Ελλάδα για Μπανγκοκ με τις εσωτερικές πτήσεις ώστε να μην έχουμε μεγάλες αναμονές και σπαταλάμε τσάμπα χρονο.
  • Μας έχουν πει γύρω στα 1700 ευρώ το άτομο για 11 διανυκτερευσεις (1 στο Πιτσανουλουκ , δεν ξέρω αν το γράφω καλα, 2 chiang mai,2 chiang rai,2 bangkok,4 Ko Samui) με μεταφορικά και εκδρομές και φόρους και εγώ από 1 πολύ πρόχειρη αναζήτηση (γιατί μπορώ να κάνω αναζήτηση μέχρι τα μέσα Ιουλίου του 2014 εβγαλα γύρω στα 1800 τα μεταφορικά και για τα 2 ατομα ενώ η κάθε μονοήμερη στοιχίζει γύρω στα 50-60 ευρώ το άτομο.Δεν ξέρω αν ψάχνω κάτι λάθος ή σε λάθος εποχή, αλλα η οικονομική διαφορά δεν είναι πολύ μεγάλη .... Θα ξαναψάξω σε κανα μήνα πριν πάρω την τελική απόφαση βέβαια...
  • Το καλοκαίρι πήγαμε σε 1 κυκλαδίτικο νησί και ενώ ειχαμε κάνει κράτηση και είχαμε στείλει προκαταβολή , οταν πήγαμε η κυριούλα γύρισε και μας είπε ότι είχε ξεχάσει να σημειώσει την κρατηση μας και δεν είχε δωμάτιο να μας δώσει.Τελικά βγάλαμε βέβαια άκρη αλλά μετα από ώρα,έχοντας ξενερώσει και ζητώντας εξηγήσεις γιατί δεν είχε επικοινωνήσει μαζί μας αφου είχε τα στοιχεία μας και είχε κρατήση την προκαταβολή μας.Αν συμβεί καμιά τέτοια στραβή εκεί;Τι κάνουμε;Πως θα βγάλουμε άκρη;Ενώ με το γραφείο θα έχουμε καπου να απευθυνθούμε...Μια ασφάλεια.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.222
Likes
5.759
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
  • Είναι πολύ νωρίς για να κάνεις κρατήσεις πτήσεων τώρα για ένα χρόνο μετά. Όσο αγχωμένη και αν είσαι, όσο τέλειο και αν θες να είναι το ταξίδι σου, είναι νωρίς ακόμα για να κλείσεις. Παρακολούθησε τις τιμές για κανένα εξάμηνο, περίμενε καμιά προσφορά από Air Asia ή και για τις βασικές πτήσεις. Έχεις χρόνο.
  • Τις ημερήσιες εκδρομές μην τις κλείσεις από δω. Θα βρεις παντού γραφεία για να τις κλείνεις επιτόπου. Η τιμή τους εκεί είναι το ένα τρίτο αυτής που βρίσκεις τώρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom