Συμβουλές για ένα τέλειο Γαμήλιο Ταξίδι (Ταϊλάνδη)

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
  • Το καλοκαίρι πήγαμε σε 1 κυκλαδίτικο νησί και ενώ ειχαμε κάνει κράτηση και είχαμε στείλει προκαταβολή , οταν πήγαμε η κυριούλα γύρισε και μας είπε ότι είχε ξεχάσει να σημειώσει την κρατηση μας και δεν είχε δωμάτιο να μας δώσει.Τελικά βγάλαμε βέβαια άκρη αλλά μετα από ώρα,έχοντας ξενερώσει και ζητώντας εξηγήσεις γιατί δεν είχε επικοινωνήσει μαζί μας αφου είχε τα στοιχεία μας και είχε κρατήση την προκαταβολή μας.Αν συμβεί καμιά τέτοια στραβή εκεί;Τι κάνουμε;Πως θα βγάλουμε άκρη;Ενώ με το γραφείο θα έχουμε καπου να απευθυνθούμε...Μια ασφάλεια.
Τέτοια στραβή δεν μπορεί να σου τύχει αν κλείσεις δωμάτιο απο αξιόπιστο site πχ booking.com γιατί δεν σημειώνονται οι κρατήσεις σε ενα τεφτέρι! Ααααν όμως τύχει, τότε απευθύνεσαι σ'εκείνους και έχουν την υποχρέωση να σε τακτοποιήσουν. Αλλα αν είναι να σε φάει το άγχος κλείσε με πρακτορείο και ας σου βγει πιο ακριβά, γιατί η ψυχική σου ηρεμία είναι ανεκτίμητη, ειδικά αν σχεδιάζεις ταυτόχρονα και γάμο! Ζήτησε πάντως να δεις τα ξενοδοχεία που έχουν σκοπό να σου κλείσουν για να βεβαιωθείς πως ειναι σε καλή περιοχή και αν δεν είναι να επιμένεις να τα αλλάξουν. Για τις εκδρομές να ξέρεις πως θα βρίσκεις τουριστικά γραφεία ανα 10 μέτρα, οπότε αυτές μπορείς να τις κανονίσεις εκει ωστε να βλέπεις την διάθεση σου και τον καιρό. Μην κλείσεις πχ να πας στα νησάκια και εκείνη τη μέρα βρέχει!!
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Οπότε να κοιτάξω στο πακέτο της εκδρομής να μην περιέχονται εκδρομές, που σίγουρα θα αυξάνουν το κόστος του πακέτου.Και θα πηγαίνουμε εμείς από την προηγούμενη μέρα ή και την ίδια να τις κανονίζουμε.
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Οπότε να κοιτάξω στο πακέτο της εκδρομής να μην περιέχονται εκδρομές, που σίγουρα θα αυξάνουν το κόστος του πακέτου.Και θα πηγαίνουμε εμείς από την προηγούμενη μέρα ή και την ίδια να τις κανονίζουμε.
Την ίδια μέρα οχι, γιατί ξεκινάνε νωρίς το πρωί οι εκδρομές, αλλα 1-2 μέρες πριν. Μπορείς ακόμα και απο το ξενοδοχείο να κανονίσεις.Εχουν στη ρεσεψιον στα περισσότερα ξενοδοχεία πληροφορίες. Εγω έμπαινα στο ιντερνετ και κοιτούσα την πρόβλεψη του καιρού για τις επόμενες μέρες και ετσι κανόνιζα κάποιες απο τις εκδρομές. Στην Μπανγκοκ έβρεξε ολες τις μέρες που ήμασταν εκεί, αλλά δεν μας εμπόδισε καθόλου. Αχ τι μου θύμησες...μακάρι να ήμουν εκεί τώρα... :)
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Κλασσική περίπτωση πωλητή ταξιδιών που έχει δει τον προορισμό μόνο στην μπροσούρα που είναι μπροστά του και δεν μπήκε κάν στον κόπο να το ψάξει λίγο παραπάνω.Το Σαμούι έχει πάρα πολλές επιλογές για φαγητό και καλύπτει όλα τα βαλάντια.
Συμφωνώ απόλυτα με τη villi. Ο ανθρωπος δεν έχει ιδέα για το Κο Σαμούι. Το νησί έχει έντονη νυκτερινή ζωή, άπειρες επιλογές για φαγητό και είναι αρκετά μεγάλο για να σε απασχολήσει για μέρες. Θα σου ξαναπώ όμως να δεις σαν επιλογές το Κο Παγκαν και το Κο Ταο ειδικότερα αν σου αρέσουν τα ψαράκια. (όχι στο πιάτο :p )

Για εκδρομές μην ανησυχείς. Τόσο στη Β. Ταϊλάνδη όσο και στα νησιά κλείνεις εύκολα εκεί για την επόμενη μέρα. Πιο πιθανό είναι τα τουριστικά γραφεία να είναι πιο οικονομικά παρά από το ξενοδοχείο. Μπορείς αν θέλεις να κλείσεις μεσω διαδικτίου την πρώτη εκδρομή για να μην αγχώνεσε τη ημέρα άφιξης. Στο Κο Σαμούι υπάρχει επίσης και ο Χρήστος που έχει τουριστικό γραφείο στη Τσαβεγκ. Προσωπικά δεν πρόλαβα να χρησιμοποιήσω τις υπηρεσίες του αλλά έχω διαβάσει τα καλύτερα και εδώ (νομίζω στην ιστορία της zmaria) αλλά και σε άλλο φόρουμ. http://www.tropicaleasy.com/.
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Για εκδρομές μην ανησυχείς. Τόσο στη Β. Ταϊλάνδη όσο και στα νησιά κλείνεις εύκολα εκεί για την επόμενη μέρα. Πιο πιθανό είναι τα τουριστικά γραφεία να είναι πιο οικονομικά παρά από το ξενοδοχείο. Μπορείς αν θέλεις να κλείσεις μεσω διαδικτίου την πρώτη εκδρομή για να μην αγχώνεσε τη ημέρα άφιξης. Στο Κο Σαμούι υπάρχει επίσης και ο Χρήστος που έχει τουριστικό γραφείο στη Τσαβεγκ. Προσωπικά δεν πρόλαβα να χρησιμοποιήσω τις υπηρεσίες του αλλά έχω διαβάσει τα καλύτερα και εδώ (νομίζω στην ιστορία της zmaria) αλλά και σε άλλο φόρουμ. http://www.tropicaleasy.com/.
Ναι, στα τουριστικά γραφεία είναι σίγουρα πιο οικονομικά απο το να κλείσει εκδρομη απο το ξενοδοχείο, αλλά να ξέρει πως υπάρχει και αυτή η εναλλακτική για να μην αγχώνεται. Στο Σαμούι εμείς γνωρίσαμε τον Χρήστο και κλείσαμε όλες τις εκδρομές απο εκείνον. Η εξυπηρέτηση άψογη και οι τιμές του, ειδικά για τους Ελληνες, φιλικές! Α!Και η μαγειρική της γυναίκας του τέλεια!!
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Καλημέρα!!!!
Τέλη Ιουνίο παντρεύομαι και γαμηλιο Ταξιδι θα πάμε τέλη Ιουλίου εξαιτιας της δουλειάς μας!
Φανατική του φόρουμ...βρήκα οτι ο προορισμος που μας ταιριάζει ειναι η Ταυλάνδη!!!Το ταξιδι μας θα εχει ως εξης: 6 διανυκτερευσεις Βόρεια Ταυλάνδη, 2 Μπανγκοκ ,4 Κο Σαμούι.
Ο καλός μου δεν συζήταγε με τιποτα να το οργανώσουμε μόνοι μας (οπως κάνουμε πάντα) γιατι είναι η πρώτη μας φορά στην Ασια και γενικά επειδη τα τρεξιματα με τον γάμο ειναι πολλά..να μην έχουμε ένα παραπάνω άγχος!
Ετσι άρχισα να ρωτάω ταξιδιωτικά γραφεία για ατομικό ταξιδι (επειδη ειναι γαμήλιο δεν θέλαμε γκρουπ) και να μου στέλνουν προσφορες.
Ειμαι αναμεσα σε 2 γραφεια!Το πρώτο μου παρέχει τα εξης:
  • 4 διανυκτερευσεις Τσιανγκ Μαι,2 διανυκτερευσεις Τσιανγκ Ραι (όχι μέσα στο χωριο,σε 1 ξενοδοχειο με σπα σε βουνο κοντα στο χωριο),2 διανυκτερευσεις Μπανγκοκ και 4 Κο Σαμουι.Με κάποιες εκδρομες στην Βορεια Ταυλάνδη που περιεχονται στο πακέτο....
    • Περιηγηση στους ναούς στο Τσιανγκ Μαι (Doi Suthep & Temple )
    • Elephants safari & Bamboo Rafting & Orchid Farm
    • Τσιανγκ Ραι και Χρυσό Τρίγωνο (αυτη η εκδρομη θα ξεκινησει την Τελευταια μέρα του Τσιανγκ Μαι και μόλις τελειώσει θα μας πάνε στο ξενοδοχειο του Τσιανγκ Ραι
    • Περιηγηση στους ναους του Τσιανγκ Ραι (θέλω πολύ να δω τον Λευκο Ναό)
    • 2 γευματα
Το δευτερο μου παρέχει:
  • 6 διανυκτερευσεις Τσιανγκ Μαι,2 διανυκτερευσεις Μπανγκοκ και 4 Κο Σαμουι.Με κάποιες εκδρομες στην Βορεια Ταυλάνδη που περιεχονται στο πακέτο....
    • Chiang Dao and Mon Cham
    • Τσιανγκ Ραι και Χρυσό Τρίγωνο
    • Ιnthanon National Park
    • Ελληνόφωνη ξενάγηση στην Μπανγκοκ
    • 3 γευματα
Εγώ θέλω να κανω πολύ την "Elephants safari & Bamboo Rafting & Orchid Farm" την οποια το δευτερο γραφειο δεν την εχει στο προγραμμα του , αλλα μας ειπε η κοπέλα οτι εχουμε ελευθερες μέρες και μπορουμε να κανονισουμε επίτοπου οποια εκδρομή θέλουμε ...

Η διαφορά στα 2 γραφεια είναι 250 ευρώ.Εννοειται οτι στην τιμη περιέχονται τα αεροπορικα Αθηνα-Μπανγκοκ και οι εσωτερικές πτήσεις !Τα ερωτήματα πολλά!Αξιζει να μεινουμε Τσιανγκ Ραι;
Οι εκδρομες που μας προτεινουν αξιζουν;Ας πουμε το Inthanon National Park δεν το ειχα στα σχέδια μου!

Ζητησα απο το δεύτερο ταξιδιωτικο γραφειο και 1 προσφορα με διανυκτερευση στο Τσιανγκ Ραι για να δω τιμες και σε αυτο!Το θέμα ειναι...Αν μεινουμε Τσιανγκ Ραι θα δω τον λευκο ναο και δεν θα μας φάνε τα χιλιομετρα,αλλα μήπως ειναι καλύτερα να εχουμε σαν βάση το Τσιανγκ Μαι;
Εχω καταμπερδευτεί!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλημέρα!!!!
Τέλη Ιουνίο παντρεύομαι και γαμηλιο Ταξιδι θα πάμε τέλη Ιουλίου εξαιτιας της δουλειάς μας!
Φανατική του φόρουμ...βρήκα οτι ο προορισμος που μας ταιριάζει ειναι η Ταυλάνδη!!!Το ταξιδι μας θα εχει ως εξης: 6 διανυκτερευσεις Βόρεια Ταυλάνδη, 2 Μπανγκοκ ,4 Κο Σαμούι.
Ο καλός μου δεν συζήταγε με τιποτα να το οργανώσουμε μόνοι μας (οπως κάνουμε πάντα) γιατι είναι η πρώτη μας φορά στην Ασια και γενικά επειδη τα τρεξιματα με τον γάμο ειναι πολλά..να μην έχουμε ένα παραπάνω άγχος!
Ετσι άρχισα να ρωτάω ταξιδιωτικά γραφεία για ατομικό ταξιδι (επειδη ειναι γαμήλιο δεν θέλαμε γκρουπ) και να μου στέλνουν προσφορες.
Ειμαι αναμεσα σε 2 γραφεια!Το πρώτο μου παρέχει τα εξης:
  • 4 διανυκτερευσεις Τσιανγκ Μαι,2 διανυκτερευσεις Τσιανγκ Ραι (όχι μέσα στο χωριο,σε 1 ξενοδοχειο με σπα σε βουνο κοντα στο χωριο),2 διανυκτερευσεις Μπανγκοκ και 4 Κο Σαμουι.Με κάποιες εκδρομες στην Βορεια Ταυλάνδη που περιεχονται στο πακέτο....
    • Περιηγηση στους ναούς στο Τσιανγκ Μαι (Doi Suthep & Temple )
    • Elephants safari & Bamboo Rafting & Orchid Farm
    • Τσιανγκ Ραι και Χρυσό Τρίγωνο (αυτη η εκδρομη θα ξεκινησει την Τελευταια μέρα του Τσιανγκ Μαι και μόλις τελειώσει θα μας πάνε στο ξενοδοχειο του Τσιανγκ Ραι
    • Περιηγηση στους ναους του Τσιανγκ Ραι (θέλω πολύ να δω τον Λευκο Ναό)
    • 2 γευματα
Το δευτερο μου παρέχει:
  • 6 διανυκτερευσεις Τσιανγκ Μαι,2 διανυκτερευσεις Μπανγκοκ και 4 Κο Σαμουι.Με κάποιες εκδρομες στην Βορεια Ταυλάνδη που περιεχονται στο πακέτο....
    • Chiang Dao and Mon Cham
    • Τσιανγκ Ραι και Χρυσό Τρίγωνο
    • Ιnthanon National Park
    • Ελληνόφωνη ξενάγηση στην Μπανγκοκ
    • 3 γευματα
Εγώ θέλω να κανω πολύ την "Elephants safari & Bamboo Rafting & Orchid Farm" την οποια το δευτερο γραφειο δεν την εχει στο προγραμμα του , αλλα μας ειπε η κοπέλα οτι εχουμε ελευθερες μέρες και μπορουμε να κανονισουμε επίτοπου οποια εκδρομή θέλουμε ...

Η διαφορά στα 2 γραφεια είναι 250 ευρώ.Εννοειται οτι στην τιμη περιέχονται τα αεροπορικα Αθηνα-Μπανγκοκ και οι εσωτερικές πτήσεις !Τα ερωτήματα πολλά!Αξιζει να μεινουμε Τσιανγκ Ραι;
Οι εκδρομες που μας προτεινουν αξιζουν;Ας πουμε το Inthanon National Park δεν το ειχα στα σχέδια μου!

Ζητησα απο το δεύτερο ταξιδιωτικο γραφειο και 1 προσφορα με διανυκτερευση στο Τσιανγκ Ραι για να δω τιμες και σε αυτο!Το θέμα ειναι...Αν μεινουμε Τσιανγκ Ραι θα δω τον λευκο ναο και δεν θα μας φάνε τα χιλιομετρα,αλλα μήπως ειναι καλύτερα να εχουμε σαν βάση το Τσιανγκ Μαι;
Εχω καταμπερδευτεί!
Κάποιες παρατηρήσεις που ίσως σε βοηθήσουν λίγο:
  1. Υποθέτω ότι η διαφορά των 250 Ευρώ ανάμεσα στα δύο σημαίνει ότι η πρώτη επιλογή είναι ακριβότερη.
  2. Elephants safari (θα τους ταΐσετε, θα κάνετε βόλτα επάνω τους, μάλλον θα σας αρέσει) & Bamboo Rafting (έχει πλάκα, ίσως και λίγο ρίσκο - ικανότητες ισορροπίας, πάρτε σαγιονάρες μαζί σας και δεύτερο ζευγάρι κάλτσες, αφήστε κινητά και χαρτιά/κάρτες στο βαν), & Orchid Farm (αυτό μάλλον για να γεμίσει το πρόγραμμα είναι)
  3. Αν πάτε ημερήσια στο Τσιάνγκ Ράι απ' το Τσιάνγκ Μάι, θα ψοφήσετε. Καναδυό ώρες θα σας αφήσουν να γυρίσετε και μετά πίσω. Ο περισσότερος χρόνος θα χαθεί στο λεωφορείο. Καλύτερα να μείνετε εκεί και - αν το ξενοδοχείο είναι αυτό που υποψιάζομαι - θα το καταευχαριστηθείτε.
  4. Αν μείνετε στο Τσιάνγκ Ράι, μπορεί να πάτε βόλτα και με τη βάρκα απέναντι - στο Λάος - νά'χετε την ψευδαίσθηση ότι πατήσατε κι εκεί.
  5. Στην Τσιάνγκ Μάι μη χάσετε τη νυκτερινή αγορά και το μασάζ στης "Μαμα-Λεκ" (δεν ζει τώρα πια αλλά και οι επίγονοι ξέρουν καλά τη δουλειά - κι έχουν και καλά προϊόντα - που εσύ σαν γυναίκα θα τιμήσεις ιδιαιτέρως! ;)
  6. Επι τόπου εκδρομές, όσο είστε στην Τσιάνγκ Μάι, ναι, μπορείτε να κανονίσετε, κάποιες είναι τουριστο-παγίδες (π.χ. πηγαίνετε να δείτε - υποτίθεται - τις φυλές με τις γυναίκες με τους μακριούς λαιμούς - και δεν βλέπετε τίποτε, άδεια χωριά, ή στα χωράφια είναι - θα σας πούνε - ή στην πόλη πουλάνε χειροτεχνήματα... μούφες, απλά δεν ζουν εκεί που σας πηγαίνουν αυτοί οι άνθρωποι), κάποιες επικαλύπτονται, θα δείτε τα προγράμματά τους και ανάλογα θα συμπληρώσετε τις επιθυμίες σας.
  7. Εγώ θα προτιμούσα την επιλογή με διαμονή και στο Τσιάνγκ Ράι.
Οι ώρες οι καλές (και στο γάμο - και στα ταξίδια)!
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Στην πρώτη επιλογή νομίζω εχει καλυτερο ξενοδοχειο στο Σαμούι!

Το ξενοδοχείο στο Τσιανγκ Ραι δεν ειναι μέσα σε χωριο και ζεις σε δωματια απο μπαμπου!Δεν ξέρω αν εννοουσες αυτό...

Σε ποιο μέρος /εκδρομη να πάμε στάνταρ;;;;Υπαρχει και 1 εκδρομη που σε πάνε για φαγητο σε 1 μέρος με παραδοσιακη μουσική-σόου...λες να ειναι τόσο τουριστικο σε σημείο κλεψίματος;;;
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
1. Το Doi Inthanon πρέπει να είναι όμορφο βουνό αλλά αξίζει σαν εκδρομή μόνο αν έχεις χρόνο για περπάτημα που πρέπει να κανονίσεις μεμονωμένη εκδρομή με οδηγό, διαφορετικά είναι πολλές ώρες στο δρόμο για να κάνεις 2 ή 3 μικρές στάσεις για αξιοθέατα χωρίς όμως να έχει κάποιες δραστηριότητες και ίσως είναι λόγο βαρετά. Αυτός ήταν ο λόγος που εγώ το έβγαλα από το πρόγραμμα μου τελευταία στιγμή. Επίσης ο Ιούλιος θα είναι περίοδος βροχών έτσι δεν ξέρω πόσο εύκολα μπορείς να κινηθείς στο βουνό.

Για το μπαμπού ράφτιγκ να πάρεις μαγιό και σαγιονάρες και 2η αλλαξιά ρούχα!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Υπαρχει και 1 εκδρομη που σε πάνε για φαγητο σε 1 μέρος με παραδοσιακη μουσική-σόου...λες να ειναι τόσο τουριστικο σε σημείο κλεψίματος;;;
Κοίτα, δεν ξέρω αν είναι "εκδρομή" και πού σε πάνε. Υπάρχει ένας χώρος, υπό κρατικό έλεγχο νομίζω, λίγω έξω ή στα περίχωρα της πόλης Τσιανγκ Μάι - δε θυμάμαι τώρα ακριβώς πού - όπου σε πηγαίνουν για να παρακολουθήσεις χορούς και άλλα παραδοσιακά ή "παραδοσιακά", ζογκλερικά και τέτοια. Τουριστικό προϊόν - προφανώς. Αλλά: Το κόστος είναι λογικό (λίγο ακριβότερο μεν από π.χ. ένα νορμάλ/καλό εστιατόριο, αλλά έχει μουσική και σόου, οπότε...), το φαγητό είναι πλούσιο και καλό (δύσκολο ν' απογοητευτείς σ'αυτό στην Ταϋλάνδη) και το πρόγραμμα καλούτσικο έως ενδιαφέρον. Δεν ξετρελλαίνεσαι αλλά δεν νοιώθεις κι ότι στον έπιασαν. Και ευχάριστα περνάς, και βλέπεις και κάτι που ίσως δεν δεις αλλού, οπότε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom