Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Λοιπόν να προσθέσω κι εγώ την προσωπική μου εμπειρία. Στην Πράγα είχα πάει το 2009 έχοντας μαζί μου τη χρεωστική κάρτα της Εθνικής Ethnocash με την οποία σήκωνα από όλα τα ΑΤΜ με γύρω στο 1-1,5 ευρώ επιβάρυνση ανά συναλλαγή. Μετά από ότι είδα και στον αναλυτικό είχα την καλύτερη δυνατή ισοτιμία και δε χρειάστηκε να ψάχνω ανταλλακτήρια. Η χρεωστική π.χ της Πειραιώς είχε τότε επιβάρυνση 4 ευρώ ανά συναλλαγή συν κάποιο ποσοστό επί του ποσού ανάληψης. Γενικά η Εθνική έχει τη μικρότερη επιβάρυνση ειδικά για χώρες εκτός ευρωζώνης.
Τέλος κάποιοι από την παρέα ήθελαν να κάνουν συνάλλαγμα από την Ελλάδα, σε όσες τράπεζες ρωτήσαμε μας έστειλαν στην Τράπεζα της Ελλάδας η οποία όμως μας ενημέρωσε οτι δεν είχε τσέχικες κορώνες. Πάντως δεν αξίζει το συνάλλαγμα να αποτελεί άγχος ειδικά σε ευρωπαϊκή χώρα, οι αναλήψεις είναι πανεύκολες και ασφαλέστατες, ειδικά στην Πράγα αξίζει πιο πολύ να αγχωθείς για το που θα πιείς μια μπύρα μακριά από γκρουπ παρά για το που θα βρεις συνάλλαγμα....:D
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Εντάξει κύριοι κάνω λάθος.Προφανώς-και σε αυτό το φόρυμ-όσοι έχουν πολλά posts έχουν το αλάθητο του Πάπα ενώ οι άλλοι κάνουν λάθος.

Κανονικά θα έπρεπε να προβώ σε ανάλυση-υποστήριξη της άποψής μου,αλλά δε θα το κάνω,διότι δεν μου αρέσει να απαντάω σε 2 λέξεις.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εντάξει κύριοι κάνω λάθος.Προφανώς-και σε αυτό το φόρυμ-όσοι έχουν πολλά posts έχουν το αλάθητο του Πάπα ενώ οι άλλοι κάνουν λάθος.

Κανονικά θα έπρεπε να προβώ σε ανάλυση-υποστήριξη της άποψής μου,αλλά δε θα το κάνω,διότι δεν μου αρέσει να απαντάω σε 2 λέξεις.
Δεν έχουν το αλάθητο του Πάπα... απλά ξέρουν άφ' ενός πώς λειτουργούν οι Τράπεζες και αφ' ετέρου να διαβάζουν τους λογαριασμούς τους.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Εντάξει κύριοι κάνω λάθος.Προφανώς-και σε αυτό το φόρυμ-όσοι έχουν πολλά posts έχουν το αλάθητο του Πάπα ενώ οι άλλοι κάνουν λάθος.

Κανονικά θα έπρεπε να προβώ σε ανάλυση-υποστήριξη της άποψής μου,αλλά δε θα το κάνω,διότι δεν μου αρέσει να απαντάω σε 2 λέξεις.
Σαφεστατα και δεν εχουμε το αλαθητο του Παπα και δεν εχει σημασια
ποσα ποστ εχει ο καθενας μας.
Απο την τραπεζα της Ελλαδος εγω προσωπικα στο παρελθον εχω παρει
απειρες φορες συναλλαγμα,οταν ζουσα στην Ελλαδα και αυτο που
βλεπω στο ιδιο το σαιτ της τραπεζας ειναι οτι εξακολουθει να ισχυει.

Δελτία Τιμών για Συναλλαγές μεταξύ Τράπεζας της Ελλάδος και ιδιωτών, λοιπών Τραπεζών, και ανταλλακτηρίων συναλλάγματος

Μια από τις δραστηριότητες της Τράπεζας της Ελλάδος είναι η αγορά και πώληση συναλλάγματος και ξένων τραπεζογραμματίων μεταξύ αυτής και των ιδιωτών,

ΥΓ
Εχω βαλει πανω απο δυο λεξεις
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Και για να σου αποδειξω οτι δεν εχουμε το αλαθητο
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...-%EF%E4%E9%EA%E7-%E2%EF%E7%E8%E5%E9%E1-2.html
Εδω παραδεχομαι οτι κανω λαθος.
Κανενας μας δεν γεννηθηκε γνωριζοντας τα παντα,
Νομοι, καταστασεις,συμπεριφορες κλπ.αλλαζουν μερα με την ημερα.
Γιαυτο υπαρχουν τα φορουμ,οσο μπορει ο ενας να ενημερωνει τον αλλο.
 

CHRIS1983

Member
Μηνύματα
53
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη ή NYC??
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρικιος
Λοιπόν η Τράπεζα της Ελλάδος σήμερα δεν είχε κορώνες τσεχίας..Κατά δεύτερο ρώτησα στην Τράπεζα Κύπρου για να δω πόσο χρεώνουν την συναλλαγή σε ΑΤΜ στην Πράγα και μου είπα 2,95 η κάθε συναλλαγή και τα έξοδα που θα μου χρεώσει η τοπική τράπεζα όπως και την ισοτομία. Μίλησα με μία τράπεζα της Τσεχίας και με email μου είπαν ότι τα έξοδα τα ορίζει η τράπεζα που είμαι πελάτης και η ισοτιμία θα είναι σύμφωνα με την λίστα ισοτιμιών της τράπεζας μου.Δηλαδή εγώ θα χρεωθώ μόνο τα έξοδα της συναλλαγής ??Η εμπειρία σας τι λέει?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
ρε παιδιά, πάμε καλά; Συνάλλαγμα κορώνες από την τράπεζα στην ελλάδα; :Ο

βγάλτε μια cash card εθνική (βγαίνει σε λίγες μέρες) η πηγαίνετε με ευρώ, και στην Πράγα, κάνετε συνάλλαγμα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λοιπόν η Τράπεζα της Ελλάδος σήμερα δεν είχε κορώνες τσεχίας..Κατά δεύτερο ρώτησα στην Τράπεζα Κύπρου για να δω πόσο χρεώνουν την συναλλαγή σε ΑΤΜ στην Πράγα και μου είπα 2,95 η κάθε συναλλαγή και τα έξοδα που θα μου χρεώσει η τοπική τράπεζα όπως και την ισοτομία. Μίλησα με μία τράπεζα της Τσεχίας και με email μου είπαν ότι τα έξοδα τα ορίζει η τράπεζα που είμαι πελάτης και η ισοτιμία θα είναι σύμφωνα με την λίστα ισοτιμιών της τράπεζας μου.Δηλαδή εγώ θα χρεωθώ μόνο τα έξοδα της συναλλαγής ??Η εμπειρία σας τι λέει?
Η εμπειρία μας, μας λέει πως ενώ όλα αυτά στα έχουμε γράψει ακριβώς, απαντώντας σε δική σου ερώτηση μάλιστα, εσύ δε μας άκουσες και άρχισες τις ερωτήσεις...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Φιλε μου οπου και να πας στην πραγα θα δεις γυρω σου ''μαγαζακια'' που γραφουν συναλλαγμα.

Ε εκει πας και κανεις.Κανενα προβλημα.Παρα πολυ απλο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Φιλε μου οπου και να πας στην πραγα θα δεις γυρω σου ''μαγαζακια'' που γραφουν συναλλαγμα.

Ε εκει πας και κανεις.Κανενα προβλημα.Παρα πολυ απλο.
Αυτο ακριβως ειναι που δεν πρεπει να κανεις. Μιλαμε για κανονικη,ληστεία με τα όλα της...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.047
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom