Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Γιατι φιλε μου?

Εγω θυμαμαι οταν ειχα παει το 2008 ειχα δει τις ισσοτιμιες και μου τις χαλουσαν ετσι ακριβως,σε ενα ανταλλακτηριο.

Δεν μου πηραν τιποτα παραπανω,ωστε να το θεωρω κλεψια.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
κι το 2010, που ήμουν εκεί, μια χαρά exchange rates είχαν τα μαγαζάκια, άλλα έξω από την παλιά πόλη
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γιατι φιλε μου?

Εγω θυμαμαι οταν ειχα παει το 2008 ειχα δει τις ισσοτιμιες και μου τις χαλουσαν ετσι ακριβως,σε ενα ανταλλακτηριο.

Δεν μου πηραν τιποτα παραπανω,ωστε να το θεωρω κλεψια.
Αν διαβαζες τα ψιλα γραμματα, θα εβλεπες πως τα καλα rates ισχυουν για πολυ μεγαλα ποσα μονο, και παρακατω απο αυτα τα rates γινονται ληστρικα. Συμφερει χιλιες φορες η αναληψη.
Εκτος παλιας πολης (πολυ εκτος), οι ισοτιμιες γινονται απλως τιμιες, αλλά και παλι η αναληψη συμφερει.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το θέμα είναι συνάλλαγμα.
Το θέμα δεν είναι είναι ποιό είναι το θέμα. Το θέμα είναι πόσες φορές θα πρέπει να γίνονται οι ίδιες και οι ίδιες (απαντημένες) ερωτήσεις στο ίδιο θέμα.

(όχι που δεν το είχες καταλάβει΄... αλλά αυτό είναι άλλο θέμα... )
 

eurotrader

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Τα ΑΤΜ δεν είναι η καλύτερη επιλογή

Αν και δεν είναι καλή ιδέα να περπατάμε με πολλά χρήματα πάνω μας, τα ΑΤΜ δεν είναι και η καλύτερη λύση διότι δεν δίνουν τις καλύτερες ισοτιμίες.

Κρύβουν τις προμήθειες στην ισοτιμία συναλλάγματος και δεν σε χρεώνουν άμεσα μεγάλη προμήθεια για να βλέπεις εύκολα τι χάνεις.

Τα μικρά ανταλλακτήρια μέσα στις πόλεις (όχι στα αεροδρόμια!) έχουν συνήθως τις καλύτερες ισοτιμίες και δεν κρατάνε και άμεσες προμήθειες. Αυτό το άρθρο εξηγεί καλά πως μας κλέβουν οι τράπεζες και τα ανταλλακτήρια με κρυφές προμήθειες όταν αλλάζουμε χρήματα σε συνάλλαγμα.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Οσο αφορα Ταυλανδη,εκανα και τις 2 φορες που πηγα συναλλαγμα στο αεροδρομιο suvarnabhumi-bkk-και ειχε λιγο καλυτερο rate απ οτι στα πανταχου παρων ανταλλακτηρια.Συμφωνω οτι ειναι καλυτερα να αλλαζουμε χρηματα στην χωρα που παμε.
Ας διορθωσω το τοπικ που ειχα γραψει το 2008 γιατι πλεον δεν ισχυει.
Εν ετη 2012 λοιπον μην κανετε συναλλαγμα στο αεροδρομιο suvarnabhumi
γιατι εχει χαλια rate.
Ψαξτε για καλη ισοτιμια στα απανταχου ανταλλακτηρια της Βangkok.:D
 

spirus2158

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Παιδια για Πραγα τι λετε να προτιμησω Αεροδρομιο , μαγαζακι τι ;; επισης ελεγα να αλλαξω ενα μικρο ποσο για τα πρωτα εδω Ελλαδα και οταν εφτανα Πραγα να αλλαζα ενα μεγαλυτερο ποσον η μηπως να τα αλλαξω ολα ;;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
δε κάνουμε συνάλλαγμα στην Ελλάδα!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ή προσπαθησε να κανεις σε καποιο ανταλλακτηριο εκτος τουριστικου κεντρου της πραγας.αλλιως ατμ.
 

vicki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
γεια σας
θα ηθελα την βοηθεια σας και παλι στο που να κανω συναλλαγμα,σε καποια τραπεζα της ελλαδας ή στο λονδινο που προκειται να παω σε 2 μηνες;που συμφερει καλυτερα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.056
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom