Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Τους κλέφτες φοβάμαι γενικώς, Ταϋλανδούς, Έλληνες, Αμερικάνους, δε τους προσδίδω ντε και καλά εθνική ταυτότητα .
Κι εγώ μπορώ να σου δανεισω μια δερμάτινη ζώνη που πηρα στη Βολιβία και εχει ενσωματωμένη εσωτερική θηκη - που κλεινει με φερμουαρ) και χωράει αρκετά χαρτονομίσματα.
( Την ειχε κι ο γιος μου στη Βαρκελώνη την προηγουμενη βδομάδα)
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Γενικά σε ταξίδια πολύ καλές ισοτιμίες χωρίς προμήθειες πετυχαίνεις αν μπορείς να πληρώνεις με πιστωτική κάρτα. Το λέω γενικά αυτό και ισχύει κυρίως για Ευρώπη (έστω και ανατολική), για φαγητά καφέδες κλπ.
Κατά τ' άλλα σπάνια μπορείς να κάνεις συνάλλαγμα από εδώ (οι τράπεζες έχουν μόνο μερικά ισχυρά νομίσματα και σχεδόν ποτέ τα νομίσματα φτωχών χωρών). Αναγκαστικά όταν φθάνεις (πχ αεροδρόμιο) είτε πας στο γκισέ και αλλάζεις 20-50 ευρώ για τα πρώτα έξοδα, είτε κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ (εγώ συνήθως αυτό προτιμώ). Η Citibank έχει σχετικά καλή πολιτική σ'αυτό το θέμα με 2.5 ευρώ νομίζω ανά ανάληψη (όταν η Alpha πχ ζητάει τουλάχιστον 4.4 + ποσοστό για μεγάλα ποσά).
Γενικά πάντως καλό είναι να έχεις ΚΑΙ μια κάρτα ΚΑΙ μετρητά, ανεξάρτητα ποιο τρόπο προτιμήσεις (και κατά προτίμηση σε διαφορετικά σημεία πάνω σου).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.392
Κι εγώ μπορώ να σου δανεισω μια δερμάτινη ζώνη που πηρα στη Βολιβία και εχει ενσωματωμένη εσωτερική θηκη - που κλεινει με φερμουαρ) και χωράει αρκετά χαρτονομίσματα.
( Την ειχε κι ο γιος μου στη Βαρκελώνη την προηγουμενη βδομάδα)
Σε ευχαριστώ πολύ vagantos αλλά δε φοβάμαι μήπως χάσω χρήματα ενώ είναι πάνω μου και κόβω βόλτες, όπως π.χ. σε μία ευρωπαϊκή πόλη....

Σκέψου να είμαι στη θάλασσα με τη μάσκα κτλ και να έχω αφύλαχτα τα πράγματα έξω στη παραλία, δηλ. 1000 ευρώ σε μετρητά συν τοις άλλοις....απ' ό,τι καταλαβαίνεις...

Το ασφαλές σενάριο είναι πιστωτική για μεγάλα έξοδα και μετρητά στα καθημερινά με λίγα χρήματα κάθε φορά πάνω μας και χρήση ΑΤΜ...αν έχει χρηματοκιβώτιο το δωμάτιο ακόμα καλύτερα!
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Στην Σαιγκόν, στο Βιετνάμ, σύμφερε να βγάλεις VDN μόνο σε τράπεζες δικές τους, γιατί σε ανταλλακτήρια και σε ξένες τράπεζες είχε τρελλή προμήθεια. Στο Nha Trang, στην παραλία, δεν υπήρχε ίχνος ανταλλακτηρίου ή τράπεζας, μόνο ATM. Ωστόσο, στο Ana Mandara (ξενοδοχείο) είχε καλή ισοτιμία, οπότε είμασταν μια χαρά. Οσον αφορά την Σιγκαπούρη, στο ξενοδοχείο μας μάδησαν.Ας όψεται, γιατί μετά που βγήκαμε έξω βρήκαμε αρκετά ανταλλακτήρια. Συμφέρει σε authorised ανταλλακτήρια γιατί έχουν καλύτερη ισοτιμία. Tip: την καλύτερη ισοτιμία σε SD, την βρίσκεις στο ανταλλακτήριο στο Lucky Plaza στην Orchard Road, στο υπόγειο (1 ευρώ=2,09 SD)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σιγουρα δε μπορειs να αφησειs ολη την περιουσια σου στην παραλια και να εισαι μεσα ωρα - ή και ωρεs αν εισαι σαν εμενα:lol:. Στο ξενοδοχειο δεν ειχα ποτε προβλημα να αφησω χρηματα και διαβατηρια κλπ..
Συμφωνω με το να τραβαs λιγα χρηματα καθε φορα...εξαλλου θα διασχισειs ολη τη χερσονησο του Σιαμ :lol:

TENTEN καλεs οι πληροφοριεs , αλλα οφειλειs ενα αρθρο για Βιετναμ , αρκετα σε αφησαμε να ξεκουραστειs:lol:
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Λοιπόν επειδη το συνάλλαγμα ειναι η δουλεία μου μπορω να πω και γω την
γνώμη μου.
Καταρχήν μακρια από αεροδρόμια έχουν κατα κανόνα τις χειρότερες τιμές,
μόνο σε περίπτωση ανάγκης οπότε.
Όσο ποίο τουριστικό ειναι το σημείο τόσο χειροτερες ειναι και οι τιμές.
Στην βενετία που ειχα παει πριν δύο χρονια είχα παθει πλάκα μιλάμε για
καθαρή κλεψιά,πάνω απο 10% κέρδος.
Στην ελλάδα οι εμπορικές τράπεζες πλέον δεν ασχολούνται με το συνάλλαγμα
όπως την εποχή πριν το ευρώ.
Συγκριτικά τις καλύτερες τιμες και τις περισότερες πιθανότητες για να
βρείτε ειναι στην εθνίκη,πειραίως και marfin αλλά μόνο για τα βασικά
νομίσματα (usd,gbp,cad,aud,chf,σκανδιναβικά).Το μειονέκτημα τους οι
τσιμπιμένες προμήθειες.Το ποσοστό που δουλέουν είναι περίπου 1,5% από
την τιμή fixing που αλάζει κάθε μεσημέρι.
Η τράπεζα ελλάδος στα βασικά νομίσματα εχουν την καλύτερη τιμη με
ποσοστό κερδους 0,8 απο την fxing και την χαμηλότερη προμήθεια 3 euro
για οποιοδήποτε ποσό.Στο ειδικό δελτιό που περιλαμβανει τσεχικα,
τούρκικα,ουγκαρέζικα κάποια αράβικα και των χωρων της βαλτικής τα
ποσοστά ειναι πολύ χειροτερα (5%) αλλά η προμήθεια παραμένει 3 ευρο.
Μειονεκτήματα?πρέπει να σε προετειμασμένος οτι μπορεί να χάσεις
κανα δυο ώρες απο την μέρα σου.
Οτι αν πέσουν οι τιμές αυτοί συνεχίζουν να δουλεύουν με τις τιμες του
κλεισήματος της προηγούμενης μέρας(αντιστοιχα όμως μπορεί να έιναι και
πλεονέκτημα).
Τώρα στα ανταλλακτήρια(όσα εχουν μεινει)
για τα βασικά νομίσματα εχουν καλύτερες τιμες από όλες τις εμπορικές
τραπεζες και καλύτερες προμήθεις με ποσοστά γύρω στο 1% και λίγο
χειρότερα στα σκανδιναβικά τα οποία ειναι και ποίο δυσκολο να τα βρείς
Στα δεύτερα νομίσματα η κατασταση ειναι καπως μπερδεμένη,τα ποσοστά
εξαρτουνται πάντα απο την διαθεσιμότητα και την τιμή αγοράς το σίγουρο
είναι οτι έχεις τις περισότερες πιθανότητες να βρείς από οτι στις
τράπεζες.Σε κάθε περίπτωση καλο είναι να κάνεις μια μικρή ερευνα αγοράς.
Τα πλεονεκτήματα στα ανταλλακτήρια ειναι η γρήγορη εξυπηρέτηση,οτι μπορείς
να διαπραγματευτεις την τιμη,οτι αλάζουν τιμες κατα την διάρκεια της μέρας
οπότε ο αγοραστής επωφελείται ενδεχόμενη πτώση των νομισμάτων,η πληθώρα
νομισμάτων που διαπραγματεύονται.
Πάντως για οποιαδήποτε πληροφορία θέλει κάποιο μέλος ειμαι στην διάθεση σας.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
έχω χάσει τήν μπάλλα
ερώτηση παιδιά ? γενάρη θα πάω λονδίνο που με συμφέρει να κάνω συνάλλαγμα ?
είναι συμφέρον να κάνω αγορές με μετρητά (λιρες) η απευθείας με πιστωτική ?
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
έχω χάσει τήν μπάλλα
ερώτηση παιδιά ? γενάρη θα πάω λονδίνο που με συμφέρει να κάνω συνάλλαγμα ?
είναι συμφέρον να κάνω αγορές με μετρητά (λιρες) η απευθείας με πιστωτική ?
Έχω πάει δύο φορές στο Λονδίνο. Την πρώτη έκανα εκεί συνάλλαγμα την δεύτερη εδώ, από την τράπεζα Ελλάδος. Το ίδιο και αυτό. Δεν έχει καμία διαφορά. Απλά πρόσεξε πού θα κάνεις εκεί συνάλλαγμα. Μην πάς σε κάποιο exchange που να είναι σε τουριστική περιοχή αλλά προτίμησε ή τράπεζα εκεί ή αλλού. Εκτός βέβαια αν κάνεις από Ελλάδα, οκ.

Για αγορές τι εννοείς; Από μαγαζιά; Φαντάζομαι το ίδιο δεν είναι; είτε μετρητά, είτε πιστωτική, το ίδιο δεν θα σου βγει; Δεν ξέρω, υποθέτω. Ας απαντήσει καλύτερα κάποιος που γνωρίζει για αυτό!

Πάντως εγώ όταν είχα πάει, είχα πάρει πραγματούδια από μαγαζιά αλλά κυρίως από το amazon.co.uk και μου βγήκε πολύ πολύ πολύ πολύ πιο φθηνά από δω! Αναμφίβολα! :cool:
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Το ασφαλές σενάριο είναι πιστωτική για μεγάλα έξοδα και μετρητά στα καθημερινά με λίγα χρήματα κάθε φορά πάνω μας και χρήση ΑΤΜ...αν έχει χρηματοκιβώτιο το δωμάτιο ακόμα καλύτερα!
Τα χρηματοκιβώτια στα δωμάτια είναι ασφαλές???
Δλδ αν κάποιος απ το προσωπικό θέλει να σε κλέψει δεν μπορεί να τα "ανοίξει" ? :roll:
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Έχω πάει δύο φορές στο Λονδίνο. Την πρώτη έκανα εκεί συνάλλαγμα την δεύτερη εδώ, από την τράπεζα Ελλάδος. Το ίδιο και αυτό. Δεν έχει καμία διαφορά. Απλά πρόσεξε πού θα κάνεις εκεί συνάλλαγμα. Μην πάς σε κάποιο exchange που να είναι σε τουριστική περιοχή αλλά προτίμησε ή τράπεζα εκεί ή αλλού. Εκτός βέβαια αν κάνεις από Ελλάδα, οκ.

Για αγορές τι εννοείς; Από μαγαζιά; Φαντάζομαι το ίδιο δεν είναι; είτε μετρητά, είτε πιστωτική, το ίδιο δεν θα σου βγει; Δεν ξέρω, υποθέτω. Ας απαντήσει καλύτερα κάποιος που γνωρίζει για αυτό!

Πάντως εγώ όταν είχα πάει, είχα πάρει πραγματούδια από μαγαζιά αλλά κυρίως από το amazon.co.uk και μου βγήκε πολύ πολύ πολύ πολύ πιο φθηνά από δω! Αναμφίβολα! :cool:
Εγώ στο Λονδίνο τον Ιούνιο δε κατάφερα να αλλάξω σε τράπεζα (νομίζω ήταν στη natwest) γιατί μου είπαν στο γκισέ ότι συνάλλαγμα κάνουν μόνο εάν έχεις λογ/σμο εκεί. Στη βουλγαρία με μαδήσαν στο αεροδρόμιο ενώ στη σιγκαπούρη βρήκα πολύ καλή τιμή σε τράπεζα. Στα Σκόπια έκανα στο ξενοδοχείο μάλλον ακριβά. τουλαχιστον τα έχω δοκιμάσει όλα ;)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
τελικά το θέμα συνάλλαγμα παίζει απο χώρα σε χώρα ..καλό θα ειναι να ενημερωνόμαστε από πρίν .υπάρχουν ένα σωρό τρόποι .όσοι έχετε το πρόγραμμα με την αλλαγή συναλλάγματος ,ρίχτε μια ματία πρίν φύγετε ..ποτέ σε αεροδρόμια ...εχει φρικτή ισοτιμία .ξέρω να σας πώ για μερικές χώρες ..ινσταμπούλ ,το καλύτερο rate γύρω από το grand bazaar. σέ αλλες ασιατικές χώρες ποτέ σε τράπεζα,αλλα σε change ρωτώντας απο πρίν αν παίρνουν προμήθεια .αλλαγή σταδιακή΄,οχι όλα μαζί ..δεν έχω απογοητευτεί ποτέ ...για ευρώπη δεν γνωρίζω .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom