Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Παιδιά για σας!Ετοιμάζομαι για Λονδίνο τούτες τις γιορτινές μέρες και θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. (σχετικό με το θέμα)
Τι μου προτείνετε να κάνω όσων αφορά τα χρήματα?

Να τα αλλάξω συνάλλαγμα απο εδώ, συνάλλαγμα απο εκεί? Ή να “τραβάω” κάθε φορά απ την cash card μου απο εκεί? ??
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
ότι σε βολέυει.. εγώ θα έκανα ένα ποσό λίρες για να κινηθώ και εκεί αν πήγαινα για ψώνια, θέατρα, φαγητό κτλ θα χρησιμοποιούσα πιστωτική..
αλλά αν θες να κάνεις ανάληψη με την cash card δεν είναι μεγάλη η προμήθεια..είναι περίπου σα να βγάζεις εδώ από ΑΤΜ άλλης τράπεζας...
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Εγω θα σου προτεινα να κανεις συναλλαγμα απο δω.Ειναι και σε πολυ τιμη τωρα (1gbp-1,13euro).Τυχεροι οσοι ταξιδευουν τωρα για αγγλια.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Παιδιά για σας!Ετοιμάζομαι για Λονδίνο τούτες τις γιορτινές μέρες και θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. (σχετικό με το θέμα)
Τι μου προτείνετε να κάνω όσων αφορά τα χρήματα?

Να τα αλλάξω συνάλλαγμα απο εδώ, συνάλλαγμα απο εκεί? Ή να “τραβάω” κάθε φορά απ την cash card μου απο εκεί? ??

να τραβάς με την cash card..νομιζω οτι συμφερει περισσοτερο.και να χρησιμοποιεις την πιστωτική σου για μεγαλα ποσα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδιά για σας!Ετοιμάζομαι για Λονδίνο τούτες τις γιορτινές μέρες και θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. (σχετικό με το θέμα)
Τι μου προτείνετε να κάνω όσων αφορά τα χρήματα?

Να τα αλλάξω συνάλλαγμα απο εδώ, συνάλλαγμα απο εκεί? Ή να “τραβάω” κάθε φορά απ την cash card μου απο εκεί? ??

Να πληρώνεις ότι μπορείς με την πιστωτική σου κάρτα (όπου οι συναλλαγές μετατρέπονται με καλό rate και χωρίς προμήθεια), και για τα υπόλοιπα προγραμμάτισέ το ώστε να κάνεις μία και μοναδική ανάληψη από την cash card σου.

Απέφυγε πάση θυσία το ανταλλακτήρια συναλλάγματος, και δη στο Ελ. Βενιζέλος (τη μοναδική φορά που το χρησιμοποίσα για να πάρω 200 δολλάρια ΗΠΑ, μου τα έδωσαν με μια ισοτιμία γύρω στο 1,30 ενω το rate ήταν γύρω στο 1,60, δηλαδή σχεδόν 30 ευρώ κερατιάτικα).
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Αγαπητε kirmis οντως στο αεροδρομιο να αποφευγεις να κανεις συναλλαγμα μιας και οι τιμες ειναι αρκετα τσιμπημενες απο κει και περα δεν υπαρχει κανενας λογος να αποφευγεις τα ανταλλακτηρια που υπαρχουν στο κεντρο,οι τιμες τους ειναι πολυ ανταγωνιστικες.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
όντως τα ανταλλακτήρια της Ομόνοιας έχουν πολύ καλή ισοτιμία και συνήθως χωρίς προμήθεια.. εγώ όσες φορές πήγα εκεί έκανα λίρες
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.679
Likes
50.536
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
σε όσες χώρες κι αν έχω πάει, η cash card δεν παίζεται. Έχω "ΕΤΗΝΟΚΑΣΗ" και τα rates που δίνει είναι εξαιρετικά (πολλές φορες καλύτερα κι από τα αναγραφόμενα στο xe.com) και η προμήθεια γελοιωδώς χαμηλή. Συμφέρει πολύ περισσότερο από το να κανεις συνάλλαγμα οπουδήποτε.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
σε όσες χώρες κι αν έχω πάει, η cash card δεν παίζεται. Έχω "ΕΤΗΝΟΚΑΣΗ" και τα rates που δίνει είναι εξαιρετικά (πολλές φορες καλύτερα κι από τα αναγραφόμενα στο xe.com) και η προμήθεια γελοιωδώς χαμηλή. Συμφέρει πολύ περισσότερο από το να κανεις συνάλλαγμα οπουδήποτε.
Συμφωνώ απολύτως!Cash Card και πάλι Cash Card!Εύκολα-Γρήγορα-Απλά
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Τέλεια παιδιά! Πιστεύω πως καλύφθηκα!!!
Thxxxz και καλές γιορτές να έχετε!!!!
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
απο προσωπικη πειρα παντα, τα αλλακτηρια στην πολη ειναι παντα η καλυτερη επιλογη. δεν προτιμω τα αεροδρομια γιατι υπαρχει συνωστισμος ειδικα αν ταξιδευεις με γκρουπ. λιγα απο ελληνικη τραπεζα αν εχει το νομισμα που θελουμε αλλιως στο ξενοδοχειο που πολλες φορες εχει καλυτερη ισοτιμια, οχι παντα ε! σε καθε πειπτωση μια ερευνα δεν βλαπτει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom