Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Κεντρικα γραφεια στο Λονδινο μεν, κεντρικη μετοχη του hang seng δε... Νομιζω ακομα η τυπικη εδρα τους ειναι στο hong kong (σε ενα χαρακτηριστικο και εντυπωσιακο κτηρο)
HSBC Holdings plc (commonly known as HSBC) is a British multinational banking and financial services company headquartered in London, United Kingdom.
τεσπα, δεν μας πολυνοιαζει στο τοπικ!
χαιρετισματα στην ομορφη Μανιλα!:bleh:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
HSBC Holdings plc (commonly known as HSBC) is a British multinational banking and financial services company headquartered in London, United Kingdom.
τεσπα, δεν μας πολυνοιαζει στο τοπικ!
χαιρετισματα στην ομορφη Μανιλα!:bleh:
Ε καλα, wikipedia ειναι αυτη, δεν ειναι και να την παιρνουμε παντοτε τοις μετρητοις...
 

manoulamou

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Τελικα εφυγε για Πεκινο κουβαλωντας και την καρτα για το ΑΤΜ... ΟΜΩΣ οταν πηγε σε καποιο σταθμο του μετρο με το σημα της maestro τον περιμενε μια ΔΥΣΑΡΕΣΤΗ εκπληξη: δεν μπορουσε να κανει αναληψη απο εκεινον ακριβως τον λογαριασμο όπου υπηρχε το ποσον για τα επιπλεον εξοδα. Κατοπιν τηλεφωνικης επικοινωνιας με το 181818 εμαθα οτι ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ ως προς τους συνδεδεμενους λογαριασμους εαν θελεις αναληψη στο εξωτερικο ασχετως τι αναγραφεται στο site της τραπεζας. Σε καποια μηχανηματα ή/και χωρες ισως υπαρχει επιλογη αλλά γενικα μονον απο τον ΚΥΡΙΟ -πρωτευοντα λογαριασμο ειναι σιγουρο οτι μπορει να κανεις αναληψη μεσω ΑΤΜ εκτος Ελλαδος! Για οσους δεν το ηξεραν ειπα να το αναφερω...
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
πολυ σωστα

η κυρια καρτα ειναι αυτη που μπορει να χρεωθει και αναλογα με το οριο που εχει θεσει η τραπεζα,συνηθως απο 300 εως 600 ευρω ημερησιως.
οι συνδεδεμενοι αλλοι λογαριασμοι δεν μπορουν να χρεωθουν στο εξωτερικο κατα κανονα (για τεχνικους λογους).
 

manoulamou

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Εχουν θεμα αυτες τις μερες στην Κινα
καθως γιορταζουν την Πρωτοχρονια τους και ειναι σχεδον ΟΛΑ ΚΛΕΙΣΤΑ!
Ευτυχως εκανε ανταλλαγη 50 ευρω στο ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ πριν φυγει
υπαρχουν και οι φιλοι της κολλητης, μεχρι να μεταφερθουν τα χρηματα στον πρωτευοντα!
Παμθηνη η ζωη ακομη και μεσα στο Πεκινο ιδιως το φαγητο αλλά "δει δη χρηματων" παντού...
 

Maraki1989

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Καλησπέρα σε όλους!!
Μιας και θα πάω για 6 μήνες Σκωτία θα ήθελα να θέσω δύο ερωτήσεις...
1) Που είναι καλύτερα να αλλάξω τα χρήματα μου σε λίρες??
2) Έχω έναν λογαριασμό στην alpha bank όπου και θα μπουν τα χρήματα της πληρωμής μου. Με συμφέρει να σηκώνω με την κάρτα μου από το ΑΤΜ ή να μεταφέρω τα χρήματα στον λογαριασμό του αγοριού μου ο οποίος είναι Αγγλικός?? :?
 

manoulamou

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
(1)Καλυτερα επι τοπου στην Σκωτια εαν εχεις καρτα για ΑΤΜ (2)εγω ποτε δεν ανακατεψα τα δικα μου χρηματα με του αντρα μου... τα μοιραζομαστε μεν αλλά δεν τα μπλεκαμε!
 

Maraki1989

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Σ ευχαριστώ για την απάντηση!!
Δεν το κάνω για να έχουμε κοινό λογαριασμό απλά για να αποφύγω την προμήθεια κάθε φορά που θα κάνω ανάληψη από ΑΤΜ...αν κατάλαβα καλά η alpha bank κρατάει γύρω στα 4 ευρώ με κάθε ανάληψη...κρίμα δεν είναι?? :(
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Κρίμα είναι που δεν έχεις EΘΝΟCASH που κρατάει €1 και κάτι ψιλά.
 

Maraki1989

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ναι το ξέρω αλλά είμαι φοιτήτρια και αναγκαστικά πρέπει να έχω λογαριασμό στην alpha bank όπου θα μπουν τα χρήματα της πρακτικής μου :|
 

hary53

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
λίγο βοήθεια και εδώ παιδιά...σε 3 βδομάδες φεύγουμε για Λονδίνο. Λέμε να παραγγειλουμε λίρες από την Άλφα Bank. Μένουμε επαρχία και πρέπει να παραγγειλουμε απο πριν γιατί δεν υπάρχει διαθεσιμο πόσο σε λίρες. Υπολογίζουμε να πάρουμε περίπου 600 λίρες εγώ και 600 η φίλη που θα πάμε παρέα. Να παραγγείλουμε 1200 σε ένα όνομα και να τις μοιραστούμε ή να πάρουμε από την τράπεζα η καθεμια χωριστά? με άλλα λόγια τι συμφέρει καλύτερα? η τράπεζα πως παίρνει παίρνει προμήθεια? ανά παραγγελία ή ανά ένα συγκεκριμένο ποσό?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.619
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom