Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

hary53

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
θα προτιμούσαμε να κινηθουμε με μετρητα. Γνωρίζει κάποιος να μας απαντησει ας
πουμε δυο ατομα θελουν απο 600+600 λιρες για Αγγλια..


να τα παρουν ως ενα ποσο η χωριστα, δηλαδη σε ποιια τραπεζα και ποσο ειναι .. "η προμηθεια"...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.427
Θέλει να πει ο GTS ότι αν έχετε χρεωστική κάρτα συμφέρει περισσότερο απο όλα τα άλλα και βγάζεις και όσα θες κάθε φορά για να μην κουβαλάτε και μεγάλα ποσά μαζί σας ...αλλιώς σε ανταλλακτήρια στο Λονδίνο με rate που σας συμφέρει ..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
λίγο βοήθεια και εδώ παιδιά...σε 3 βδομάδες φεύγουμε για Λονδίνο. Λέμε να παραγγειλουμε λίρες από την Άλφα Bank. Μένουμε επαρχία και πρέπει να παραγγειλουμε απο πριν γιατί δεν υπάρχει διαθεσιμο πόσο σε λίρες. Υπολογίζουμε να πάρουμε περίπου 600 λίρες εγώ και 600 η φίλη που θα πάμε παρέα. Να παραγγείλουμε 1200 σε ένα όνομα και να τις μοιραστούμε ή να πάρουμε από την τράπεζα η καθεμια χωριστά? με άλλα λόγια τι συμφέρει καλύτερα? η τράπεζα πως παίρνει παίρνει προμήθεια? ανά παραγγελία ή ανά ένα συγκεκριμένο ποσό?
Δεν υπάρχει πιο ασύμφορη επιλογή από αυτό που πάτε να κάνετε. Στην τελική, αν δε θέλετε να τραβήξετε μετρητά από κάποιο ATM εκεί, πάρτε τα ευρώ μαζί σας, αλλάξτε κάπου €20 στο αεροδρόμιο του Λονδίνου για να φτάσετε μέχρι το κέντρο, και αλλάζετε τα υπόλοιπα σε ένα ανταλλακτήριο εκεί.
 

hary53

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
λοιπον μισό λεπτούλι, καταλαβαίνω οτι προσπαθείτε να μου δείξετε τον καλύτερο τρόπο και σας ευχαριστούμε πολύ για τον χρόνο που μας αφιερώνετε, όμως έχουμε ήδη καταλήξει για δικούς μας λόγους οτι θα πάρουμε λίρες από εδώ. Όποτε θέλω βοήθεια στην συγκεκριμένη ερώτηση...τι συμφέρει καλύτερα όσον αφορά τις προμήθειες που παίρνουν οι Ελληνικές τράπεζες? να ζητήσουμε ένα ποσό ή δυο χωριστά?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.308
Αφού καταλήξατε γιατί δεν ρωτάτε την συγκεκριμένη Τράπεζα προκαταβολικά τι χρεώνουν τώρα;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
λοιπον μισό λεπτούλι, καταλαβαίνω οτι προσπαθείτε να μου δείξετε τον καλύτερο τρόπο και σας ευχαριστούμε πολύ για τον χρόνο που μας αφιερώνετε, όμως έχουμε ήδη καταλήξει για δικούς μας λόγους οτι θα πάρουμε λίρες από εδώ. Όποτε θέλω βοήθεια στην συγκεκριμένη ερώτηση...τι συμφέρει καλύτερα όσον αφορά τις προμήθειες που παίρνουν οι Ελληνικές τράπεζες? να ζητήσουμε ένα ποσό ή δυο χωριστά?
Στην τράπεζα που θέλεις σε συμφέρει περισσότερο να βγάλεις 1200 λίρες με την κάρτα σου από ΑΤΜ στο Λονδίνο παρά να τις πάρεις από εδώ.
Άσε που δεν νομίζω να έχουν τόσες πολλές διαθέσιμες.

Δεν ξέρω γιατί έφαγες αυτό το κόλλημα αλλά δεν υπάρχει λόγος να επιμένεις σε αυτό.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.308
λοιπον μισό λεπτούλι, καταλαβαίνω οτι προσπαθείτε να μου δείξετε τον καλύτερο τρόπο και σας ευχαριστούμε πολύ για τον χρόνο που μας αφιερώνετε, όμως έχουμε ήδη καταλήξει για δικούς μας λόγους οτι θα πάρουμε λίρες από εδώ. Όποτε θέλω βοήθεια στην συγκεκριμένη ερώτηση...τι συμφέρει καλύτερα όσον αφορά τις προμήθειες που παίρνουν οι Ελληνικές τράπεζες? να ζητήσουμε ένα ποσό ή δυο χωριστά?
Ρίξε μια ματιά εδώ και ρώτησε του για επιβεβαίωση

http://www.alpha.gr/files/aboutalphabank/SYNALLAGES_GR_20130114.pdf
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
λοιπον μισό λεπτούλι, καταλαβαίνω οτι προσπαθείτε να μου δείξετε τον καλύτερο τρόπο και σας ευχαριστούμε πολύ για τον χρόνο που μας αφιερώνετε, όμως έχουμε ήδη καταλήξει για δικούς μας λόγους οτι θα πάρουμε λίρες από εδώ. Όποτε θέλω βοήθεια στην συγκεκριμένη ερώτηση...τι συμφέρει καλύτερα όσον αφορά τις προμήθειες που παίρνουν οι Ελληνικές τράπεζες? να ζητήσουμε ένα ποσό ή δυο χωριστά?
Αν θα κανεις δυο συναλλαγες θα σε χρεωσει δυο προμηθειες οποτε το λογικο ειναι να τα παρεις ως ενα ενιαιο ποσο σε μια αποδειξη.
 

mariannax91

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καλησπέρα κ απο εμένα! Διάβασα τις περισσότερς απαντήσεις στο θέμα κ ομολογώ οτι ακόμη εχω κάποιες απορίες.Σε 15 μέρες θα ταξιδέψω στην Πράγα.Απ οτι έψαξα ουτε η εθνική ουτε η τράπεζα της Ελλάδος κάνουν συνάλλαγμα σε τσέχικες κορώνες.σε κανα δυό ανταλλακτήρια που κοιταξα στην Ομόνοια η τιμή συναλλάγματος δεν ήταν ικανοποιητική (περίπου 20-22 κορώνες/1 ευρώ). Γνωρίζει κάποιος ποιές τράπεζες πλέον κανουν συνάλλαγμα σε κορώνες?Θέλω απλα να κάνω κάποια χρήματα για τα πρώτα έξοδα. Εκεί συμφερει καλύτερα σε τράπεζα,ανταλλακτήριο ή ξενοδοχείο? ευχαριστω εκ των προτέρων κ συγγνωμη αν επανέλαβα ερωτησεις προηγούμενων χρηστών!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.660
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom