Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

mariaki

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Καλημέρα, την επόμενη εβδομάδα ταξιδεύω στη Βουδαπέστη και θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας για το ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για μετατροπή των Ευρώ σε Φιορίνια. Έλεγα να μην κάνω συνάλλαγμα από Ελλάδα αλλά μόλις φτάσω στο αεροδρόμιο είτε σε ανταλλακτήριο είτε σε ATM. Το ποσό που θα χρειαστεί να μετατρέψω είναι περίπου 1400 Ευρώ και έχω στη διάθεσή μου κάρτες Εθνικής (Εθνο Cash Plus Maestro) και Πειραιώς (Debit Card Visa). Με για γρήγορη αναζήτηση στις σελίδες των τραπεζών για αυτό το ποσό μάλλον η Πειραιώς συμφέρει.....Στα ανταλλακτήρια δεν ξέρω τι παίζει....Τι με συμβουλεύετε;
Επίσης, ταξί για τη μεταφορά στο ξενοδοχείο θα πρέπει να κλείσω από πριν ή θα πάρω όποιο βρω έξω από το αεροδρόμιο; Ευχαριστώ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημέρα, την επόμενη εβδομάδα ταξιδεύω στη Βουδαπέστη και θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας για το ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για μετατροπή των Ευρώ σε Φιορίνια. Έλεγα να μην κάνω συνάλλαγμα από Ελλάδα αλλά μόλις φτάσω στο αεροδρόμιο είτε σε ανταλλακτήριο είτε σε ATM. Το ποσό που θα χρειαστεί να μετατρέψω είναι περίπου 1400 Ευρώ και έχω στη διάθεσή μου κάρτες Εθνικής (Εθνο Cash Plus Maestro) και Πειραιώς (Debit Card Visa). Με για γρήγορη αναζήτηση στις σελίδες των τραπεζών για αυτό το ποσό μάλλον η Πειραιώς συμφέρει.....Στα ανταλλακτήρια δεν ξέρω τι παίζει....Τι με συμβουλεύετε;

Ανάληψη από ΑΤΜ είναι ο καλύτερος τρόπος, όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές. Δεν νομίζω ότι θα μπορέσεις να έχεις από μια ανάληψη όλα αυτά τα χρήματα (θέμα ΑΤΜ) και δεν είναι και ασφαλές για εσένα να κυκλοφορείς με τέτοιο ποσό. Νομίζω η ΕθνοCash είναι η πιο συμφέρουσα.
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Σαφεστατα, ο καλυτερος τροπος ειναι αναληψη απο ΑΤΜ.
Απο κει και περα, κοντα και γυρω απο την σταση Oktagon του μετρο, θα βρεις ανταλλακτηρια με πολυ καλες ισοτιμιες.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ανάληψη από ΑΤΜ είναι ο καλύτερος τρόπος, όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές. Δεν νομίζω ότι θα μπορέσεις να έχεις από μια ανάληψη όλα αυτά τα χρήματα (θέμα ΑΤΜ) και δεν είναι και ασφαλές για εσένα να κυκλοφορείς με τέτοιο ποσό. Νομίζω η ΕθνοCash είναι η πιο συμφέρουσα.
Συμφωνώ με τη katkats.. H εθνοcash παίρνει μόλις ένα ευρώ προμήθεια ανεξάρτητα με το ποσό (το έχω δοκιμάσει σε Λονδίνο και Κων/πολη, φαντάζομαι και Βουδαπέστη το ίδιο θα ισχύει). Τελευταία φορά τη χρησιμοποίησα τον Φλεβάρη, δε πιστεύω να άλλαξε κάτι από τότε.. Για την κάρτα της Πειραιώς νομίζω κάπου είχα διαβάσει ότι δε συμφέρει τόσο και δε τη χρησιμοποίησα. Αν τη δοκιμάσεις πες μας.. Βέβαια εξαρτάται και απ'το όριο που έχεις στην κάρτα, αλλά όσο και να είναι συμφωνώ να μη τα σηκώσεις όλα μαζί. Με ένα ευρώ τη φορά κόστος μπορείς να κάνεις αρκετές αναλήψεις..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολλα καλησπερα απο Αργεντινη.
Ξερει να μου πει καποιος πως αλαζεις Πεσος αργεντινης στην ελλαδα εκτος αεροδρομιου.
Στην Τράπεζα της Ελλάδος με ΑΘΛΙΑ ισοτιμία. Άλλαξέ τα στην Αργεντινή, κατά προτίμηση στη μαύρη.
 

binio_panp

Member
Μηνύματα
64
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα,
Θα ταξιδέψω στο Λονδίνο τον Δεκέμβριο και θα ήθελα ορισμένες πληροφορίες σχετικά με τα χρήματα που θα χρησιμοιοιήσω εκεί.Πιστεύετε πως θα ήταν καλό να κάνω συνάλλαγμα απο κάποια τράπεζα της Ελλάδος?ή να βγάζω χρήματα απο ατμ του Λονδίνου?συναλλαγές σε ευρω θα μπορώ να κάνω?Ευχαριστώ!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πλέον ατην ευρώπη αλλά και στις περισσότερες χώρες δεν βλέπω λόγο γιατί κανείς να μην χρησιμοποιεί τα ΑΤΜ. Ακόμα και για ψώνια νομίζω ότι το πλαστικό χρήμα είναι βολικότερο
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μπορει να θελει να κανει ξεπλυμα μαυρου χρηματος... Δεν ειναι για ολους καλο το πλαστικο.
 

binio_panp

Member
Μηνύματα
64
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Απο ότι κατάλαβα μάλλον θα πρέπει να συνηθήσω το χιουμορ του tripakia, το γνωρίζω πως είναι βολικό το ατμ !θέλω να μου πείτε αν γνωρίζετε αν λόγω ισοτιμίας με συμφέρει απο Ελλάδα!!Αλλά μάλλον πλαστικό χρήμα ψηφίζω και εγώ!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μα είναι δεδομένο ότι από ΑΤΜ θα έχεις την καλύτερη ισοτιμία.Όλα τα μηχανήματα υποστηρίζουν τους κλασικούς τύπους κάρτας.Γιαυτό μη το σκέφτεσαι και μην προβληματίζεσαι.
 

binio_panp

Member
Μηνύματα
64
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Μα είναι δεδομένο ότι από ΑΤΜ θα έχεις την καλύτερη ισοτιμία.Όλα τα μηχανήματα υποστηρίζουν τους κλασικούς τύπους κάρτας.Γιαυτό μη το σκέφτεσαι και μην προβληματίζεσαι.
Ευχαριστώ πολύ!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτή τη στιγμή η ισοτιμία λύρας και ευρώ είναι ένα προς 700. Δηλαδή με 700 ευρώ παίρνεις μια λύρα:
http://www.xe.gr/mousika-organa/lyres|ad-42911304.html

Ντάξει, την είπα τη μπούρδα μου. Ναι, ΑΤΜ, μακράν κιόλας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom