Συνταξιδιώτες

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σημασία έχει να κάνεις και όλη την διαδρομή με τα πόδια.Εκεί έχεις όλο τον χρόνο να γνωρίσεις αρκετούς συνταξιδιώτες .
Συμφωνώ, αλλά αυτό δεν είναι κάτι που μπορεί να το κάνει ο καθένας. Εκτός από καλή φυσική κατάσταση και αντοχές, χρειάζεται και σοβαρή προετοιμασία και μια σχετική εμπειρία για να το κάνεις σωστά. Και, βέβαια, και χρόνο πάνω απ' όλα!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Και εγώ λατρεύω αυτές τις περιοχές, με γοητεύει ο πολιτισμός τους. Χαχα, σωστά αλλά οι δικοί μου φίλοι ούτε καν στους κοντινούς προορισμούς δεν ακολουθούν. Δεν χρειάζεται να ξοδέψεις πολλά λεφτά σε ένα ταξίδι αν πράξεις έξυπνα, ψάξεις τις προσφορές που κάνουν οι αεροπορικές και μείνεις σε ένα οικονομικό και αξιόπιστο hostel. Πρέπει οπωσδήποτε να βρω άτομα να ταξιδεύω γιατί με βλέπω να πηγαίνω μόνη μου :p Αλήθεια;;;!! 18 είσαι και εσύ;
Ναιι :D Από πού είσαι;
Εμένα μου φτάνει να πάω,και ας πάω και μόνη μου!! Πάντως αν έχουν πρηγηθεί κάποια ταξιδια σε ευρωπαικές χώρες εδώ κοντά και έχεις αποκτήσει λίγη εμπειρία στο πώς να κανονίζεις μόνη σου το πρόγραμμα,πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να ταξιδέψεις μόνη. Βέβαια οκ,αλλιώς είναι να έχεις παρέα αλλά αν δεν υπάρχει άλλη λύση.. :p
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Καλώς μας ήρθες κοπελιά!

(Εγώ παλιά είχα κάποια χρήματα αλλά δεν έβρισκα εύκολα παρέα.
Τώρα βρίσκω παρέα αλλά δεν έχω χρήματα. :)
Και για να σε προλάβω εννοείται ότι την έχω ψάξει και ξέρω τις περισσότερες λύσεις για ταξίδια με λίγα χρήματα αλλά απλά δεν υπάρχουν τα λίγα :xalara:)


Αλήθεια έχεις σκεφτεί την λύση του να ταξιδέψεις με οργανωμένο γκρούπ;

Από περιέργεια οι φίλοι σου δεν θέλουν γιατί δεν έχουν χρήματα η γιατί απλά δεν τους αρέσουν τα ταξίδια;Αν θέλουν αλλά έχουν πολύ λίγα χρήματα να διαθέσουν μια καλή λύση είναι ίσως να τους πρότεινες κάτι πολύ οικονομικό στην Ευρώπη για πολύ λίγες ημέρες.Είσαι και από Αθήνα από ότι είδα οπότε μπορείς να βρεις πτήσεις με πολύ χαμηλές τιμές.
 

elenajama

Member
Μηνύματα
9
Likes
9
Ναιι :D Από πού είσαι;
Εμένα μου φτάνει να πάω,και ας πάω και μόνη μου!! Πάντως αν έχουν πρηγηθεί κάποια ταξιδια σε ευρωπαικές χώρες εδώ κοντά και έχεις αποκτήσει λίγη εμπειρία στο πώς να κανονίζεις μόνη σου το πρόγραμμα,πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να ταξιδέψεις μόνη. Βέβαια οκ,αλλιώς είναι να έχεις παρέα αλλά αν δεν υπάρχει άλλη λύση.. :p
Από Αθήνα! Θέλω να πιστεύω οτι θα βρεθεί λύση γιατί είναι πιο όμορφο να μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου με άλλους ανθρώπους. Δυστυχώς, το μόνο ταξίδι που έχω κάνει είναι στην Αγγλία κ για αυτό ζητάω παρέα γιατί με βλέπω να χάνομαι. :p :p

Καλώς μας ήρθες κοπελιά!

(Εγώ παλιά είχα κάποια χρήματα αλλά δεν έβρισκα εύκολα παρέα.
Τώρα βρίσκω παρέα αλλά δεν έχω χρήματα. :)
Και για να σε προλάβω εννοείται ότι την έχω ψάξει και ξέρω τις περισσότερες λύσεις για ταξίδια με λίγα χρήματα αλλά απλά δεν υπάρχουν τα λίγα :xalara:)


Αλήθεια έχεις σκεφτεί την λύση του να ταξιδέψεις με οργανωμένο γκρούπ;

Από περιέργεια οι φίλοι σου δεν θέλουν γιατί δεν έχουν χρήματα η γιατί απλά δεν τους αρέσουν τα ταξίδια;Αν θέλουν αλλά έχουν πολύ λίγα χρήματα να διαθέσουν μια καλή λύση είναι ίσως να τους πρότεινες κάτι πολύ οικονομικό στην Ευρώπη για πολύ λίγες ημέρες.Είσαι και από Αθήνα από ότι είδα οπότε μπορείς να βρεις πτήσεις με πολύ χαμηλές τιμές.
Καλώς σας βρήκα!!! Ναι το έχω σκεφτεί και αυτό και ίσως εάν δεν βρεθεί λύση να πάω με οργανωμένο γκρουπ. Βέβαια, έχω ψάξει και εθελοντικά ταξίδια οπότε έχω διάφορα στο μυαλό μου. Τους το έχω προτείνει και αυτό αλλά μου είπαν οτι δεν τους ενδιαφέρουν τα ταξίδια. Είπα να ξεκινήσουμε για αρχή να πάμε Ελλάδα και ελεγα για ροδο μιας και το θέμα της διαμονής το έχουμε λύσει ( σπουδάζει ένας φίλος μας εκεί ) και βρήκα αεροπορικά με 20 ευρώ. Δεν ήθελαν να πάμε ούτε καν εκεί πόσο μάλλον στο εξωτερικό που θέλω εγώ.
 
Last edited by a moderator:

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ε όχι ρε συ!Αν είναι δυνατόν.Kι εγώ είχα παλιά τέτοιους φίλους και είχα αγανακτήσει.Αναρωτιόμουν πως είναι δυνατόν να μην θέλει κάποιος να δει τι γίνεται πέρα από το μέρος που μένει και να φυλακίζεται σε μια αδιάκοπη ρουτίνα.
 

elenajama

Member
Μηνύματα
9
Likes
9
Ε όχι ρε συ!Αν είναι δυνατόν.Kι εγώ είχα παλιά τέτοιους φίλους και είχα αγανακτήσει.Αναρωτιόμουν πως είναι δυνατόν να μην θέλει κάποιος να δει τι γίνεται πέρα από το μέρος που μένει και να φυλακίζεται σε μια αδιάκοπη ρουτίνα.
Και εγώ αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι! Έχει αρχίσει και με πνίγει ο τρόπος ζωής μου σε σημείο που δεν αντέχω άλλο και για αυτό προσπαθώ να βρω άλλες λύσεις για να ταξιδεύω.. Είπαμε, δεν είμαστε όλοι free spirits αλλά το να ασχολείσαι μόνο με συγκεκριμένα πράγματα - τα οποία εμένα τουλάχιστον με αφήνουν παγερά αδιάφορη - ενώ έχεις τον όλο τον καιρό μπροστά σου για αυτά, με κάνει να απορώ ...
 

fiesta

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Peru
Ταξίδι-Όνειρο
Mars
Εγώ ενδιαφέρομαι για τον δρόμο του Santiago de Comrostela και τον δρόμο του Μεταξιού και δεν με ακολουθεί κανείς.
ακολουθω εγω... κι εμενα δεν με ακολουθει κανεις, δεν αφηνουν τα σπιτακια τους με τιποτα
Καλη Ανασταση
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
ακολουθω εγω... κι εμενα δεν με ακολουθει κανεις, δεν αφηνουν τα σπιτακια τους με τιποτα
Καλη Ανασταση
Χριστός Ανέστη και Χρόνια πολλά.Απο πού θέλεις να ξεκινήσουμε απο το SANTIAGO DE COMPOSTELLA ή τον Δρόμο του Μεταξιού;Θα χρειαστούμε περίπου δύο μήνες. Τώρα πέρα απο την πλάκα δέν είναι εύκολο μέσα σ'αυτές τις δύσκολες οικονομικές συνθήκες να κάνει ένα μακρινό ταξίδι μετά αυτός που θα συνταξιδέψεις πρέπει να τον ξέρεις αρκετά για να μπορέσετε να γυρίσετε και μαζί και να μη σου βγεί ξινό και το ταξίδι π ου θα έχεις σκάσει ένα κάρο λεφτά και βέβαια θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ο Έλληνας δεν πολυταξιδεύει,αυτοί που είναι σ'αυτό το forum αποτελούν την εξαίρεση.
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. Πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά την παρέα πού θα συνταξιδεύσετε: συμπεριφορά, ενδιαφέροντα, γούστα, ακόμη καί ηλικία καί οικονομικό. Εχουν χαλάσει φιλίες χρόνων σε ένα ταξίδι. Αλλά καί έχουν δημιουργηθεί καινούργιες.
Είναι προτιμότερο να ταξιδέψει κανείς μόνος παρά με κακή παρέα.
Χριστός Ανέστη καί καλά ταξίδια, μόνη ή με παρέα.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Nαι αυτό αληθεύει.Εμένα χάλασε μια φιλία από ένα ταξίδι στο Παρίσι έτσι και να σκεφτείς ότι κάναμε πολύ παρέα πριν αλλά όταν είσαι από το πρωί μέχρι το βράδυ με το άλλο άτομο για μέρες βγαίνουν όλα τα αρνητικά στην φόρα.Πρέπει να γίνουν από πριν καλές εξηγήσεις, όσο είναι δυνατόν αυτό, για το πως θα κινήστε εκεί που θα πάτε.Εσύ μπορεί να θέλεις να γυρνάς από το πρωί μέχρι το βράδυ ασταμάτητα(πχ.εγώ:)) αλλά ο άλλος να θέλει γυρνάει το μεσημέρι στο ξενοδοχείο για ύπνο και να την αράζει σε καφετέριες για ώρες.Εσύ μπορεί να θέλεις να την βγάλεις οικονομικά(πάλι εγώ) ενώ ο άλλος μπορεί να θέλει να τρώει κάθε ημέρα σε εστιατόρια.Εσύ μπορεί να θέλεις βόλτες στα σοκάκια ενώ ο άλλος σε εμπορικά κέντρα.Πρέπει οπωσδήποτε να είσαι από την αρχή προετοιμασμένος ότι δεν θα μπορέσεις να κάνεις όλα αυτά που ονειρεύτηκες. Ο μόνος τρόπος για να γίνει κάτι τέτοιο είναι να πας μόνος σου.
 

fiesta

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Peru
Ταξίδι-Όνειρο
Mars
Χριστός Ανέστη και Χρόνια πολλά.Απο πού θέλεις να ξεκινήσουμε απο το SANTIAGO DE COMPOSTELLA ή τον Δρόμο του Μεταξιού;Θα χρειαστούμε περίπου δύο μήνες. Τώρα πέρα απο την πλάκα δέν είναι εύκολο μέσα σ'αυτές τις δύσκολες οικονομικές συνθήκες να κάνει ένα μακρινό ταξίδι μετά αυτός που θα συνταξιδέψεις πρέπει να τον ξέρεις αρκετά για να μπορέσετε να γυρίσετε και μαζί και να μη σου βγεί ξινό και το ταξίδι π ου θα έχεις σκάσει ένα κάρο λεφτά και βέβαια θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ο Έλληνας δεν πολυταξιδεύει,αυτοί που είναι σ'αυτό το forum αποτελούν την εξαίρεση.
επισης χρονια πολλα , τωρα αν ανέστη ή όχι .... εκείνος ξέρει...
για φέτος πραγματικά είμαι στην διαδικασία προετοιμασίας για Περού
κρατάμε επαφή κ κανονίζουμε για ότι θέλεις - δρόμο μεταξιού καλύτερα) για του χρονου αλλά μπορώ μόνο Ιουλιο Αυγουστο,.... τα υπόλοιπα ναι συμφωνω, αλλά όσους ήξερα πολύ καλά κ ταξίδεψα μαζί τους με δαύτους μου βγήκε όχι ξινό δηλητήριο, ευτυχώς ήταν Ελλάδα κ έκτοτε έκοψα παρτίδες με ελληνικά εδάφη.
Τα λέμε
καλό βράδι
 

Alobar

Member
Μηνύματα
41
Likes
155
Μπορείς να ταξιδέψεις και μόνη σου. Αν έχεις έστω μια στοιχειώδη κοινωνικότητα θα γνωρίσεις εύκολα αρκετά άτομα, θα ταξιδεύεις μαζί τους κάποιες μέρες κ.ο.κ. Στα χόστελ συνηθίζεται να πετυχαίνεις σόλο ταξιδιώτες. Το να ταξιδέψεις μόνος δεν είναι χειρότερο από το να ταξιδέψεις με κάποιον φίλο - φίλους. Όταν ταξιδεύεις μόνος ταξιδεύεις με όλους, αρκεί να έχεις διάθεση να γνωρίζεις κόσμο. Είναι πιο περιπέτεια, κάνεις φίλους από παντού, μαθαίνεις να βασίζεσαι στον εαυτό σου, έχεις ευελιξία και απόλυτη ελευθερία και πίστεψε θα συνδεθεις πιο στενά με συγκεκριμένα άτομα σε σχέση με κομφορμιστικές και βαρετές φιλίες ετών γιατί το ταξίδι είναι πολύ έντονη εμπειρία . Μην το φαντάζεσαι σαν μοναχικό ταξίδι, για την ακρίβεια γνωρίζεις και συναναστρέφεσαι με περισσότερο κόσμο, απ'ότι αν ταξίδευες με παρέα. Τόσο πολύ που καμιά φορά θες όντως να μείνεις μόνος σου!
Αν θες φτηνές λύσεις κάνε και couchsurfing, αλλά προσοχή γιατί δεν είναι απόλυτα ασφαλές. Αφού είσαι μικρή ακόμα, καλύτερα πήγαινε προς Ευρώπη και βλέπεις μετά.
Αμα έχεις την διάθεση θα τα βρεις όλα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom