Συντριβή αεροσκάφους με 148 επιβαίνοντες στη νότια Γαλλία

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Μασσαλία
Αεροσκάφος της Germanwings που είχε απογειωθεί από τη Βαρκελώνη με προορισμό το Ντύσελντορφ συνετρίβη στη νότια Γαλλία, στις γαλλικές Άλπεις.

Στο αεροσκάφος, τύπου Airbus A320, επέβαιναν 142 επιβάτες και έξι μέλη πληρώματος, σύμφωνα με τον τοπικό βουλευτή Κριστόφ Καστανέ που επικαλούνται τοπικά ΜΜΕ.
Newsroom ΔΟΛ

http://news.in.gr/world/article/?aid=1231395191
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Άντε πάλι...! Τελικά το οτι "το αεροπλάνο είναι το ασφαλέστερο μέσο" πώς κρίνεται; Σύμφωνα με τη συχνότητα των ατυχημάτων ή με την πιθανότητα να επιζήσεις αν συμβεί κάτι τέτοιο; Και στις δύο περιπτώσεις δεν μοιάζει τόσο ασφαλές πια.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Κοίτα στο flightradar24 πόσα αεροπλάνα πετάνε κάθε στιγμή πάνω απ' την Ευρώπη και πόσο σπάνια συμβαίνει ατύχημα. Το ότι έπεσε ένα αεροπλάνο στις τόσες εκατομμύρια πτήσεις, δείχνει το πόσο ασφαλές είναι.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Κοίτα στο flightradar24 πόσα αεροπλάνα πετάνε κάθε στιγμή πάνω απ' την Ευρώπη και πόσο σπάνια συμβαίνει ατύχημα. Το ότι έπεσε ένα αεροπλάνο στις τόσες εκατομμύρια πτήσεις, δείχνει το πόσο ασφαλές είναι.
Σύμφωνοι, μετά το αεροπλάνο της Malaysia όμως έχουν πέσει ανησυχητικά πολλά αεροσκάφη σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Δυστυχώς ουδείς επέζησε.

http://www.tovima.gr/world/article/?aid=688707

Και εγω νομίζω ότι τα τελευταία χρόνια είναι πιο συχνές οι συντριβές αεροπλάνων
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σύμφωνοι, μετά το αεροπλάνο της Malaysia όμως έχουν πέσει ανησυχητικά πολλά αεροσκάφη σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια.
Τα οποία αν δεν είχαν πέσει τώρα θα μίλαγες για φοβερή ασφάλεια των πτήσεων. Άρα κατά τη γνώμη σου η ασφάλεια ή όχι των πτήσεων κρίνεται στο αν πέσουν 3 ή 4 αεροσκάφη που εκτελούσαν πτήσεις απ' τις εκατομμύρια που ολοκληρώνονται επιτυχώς κάθε χρόνο.
Εγώ νομίζω ότι δεν κρίνεται απ' αυτό η ασφάλεια των πτήσεων, αλλά απ' την αύξηση του αριθμού πτήσεων και των επιβατών σε συνάρτηση με τη μείωση των ατυχημάτων ανά μίλια ταξιδίου. Δηλαδή περισσότεροι άνθρωποι πετάνε με περισσότερες πτήσεις και παρόλο αυτά ο ρυθμός ατυχημάτων μειώνεται.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Τα οποία αν δεν είχαν πέσει τώρα θα μίλαγες για φοβερή ασφάλεια των πτήσεων.
Εμμμμ...προφανώς;;;
Ειναι λογικο να θορυβηθεί κάποιος ακούγοντας για τόσα ατυχήματα μεσα σε 1,5 χρονο ακόμα κι αν σε σχεση με όλες τις πτήσεις του κοσμου ειναι ελάχιστα. Αυτό έλειπε κιολας, να πέφτει ενα αεροπλάνο τη μέρα. Σε σχεση με τις προηγούμενες χρονιές τα ατυχήματα ειναι περισσότερα και σε αυτο αναφέρομαι. Οχι στη συνάρτηση ατυχήματα/αριθμός πτήσεων.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
τα αιτια?? γιατι πετάω και εγώ με αυτή την εταιρεία σε 20 μέρες
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.760
Δυστυχώς τα άτομα είναι 150 (144+6) σύμφωνα με ανακοίνωση της εταιρίας στο φβ

UPDATE: Wir müssen leider bestätigen, dass Flug 4U9525 auf dem Flug von Barcelona nach Düsseldorf über den französischen Alpen verunglückt ist. Es handelt sich um ein Flugzeug vom Typ A320. An Bord waren 144 Passagiere und 6 Crew-Mitglieder.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.468
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom