Τί μηχανή χρησιμοποιείτε;

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Χρησιμοποιώ την Οlympus e500. Είναι dslr και έχω δύο φακούς. Έναν ευρυγώνιο (αρκετά καλό) και έναν zoom (μέτριο). Θα έλεγα ότι ανήκει στις ερασιτεχνικές dslr. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Άλλωστε, οι φωτογραφικές μου ικανότητές είναι περιορισμένες. Εντυπωσιακή ήταν η μετάβαση από compact σε dslr. Νόμιζα ότι τις φωτογραφίες τις έβγαζε άλλος. Τόσο σημαντική ήταν η διαφορά (προς το καλύτερο φυσικά).

ΥΓ Το θέμα φυσικά και μπορεί να παραμείνει. Το προηγούμενο αφορούσε συγκεκριμένη μηχανή.

Μια από τα ίδια αν και σύντομα θα την αλλάξω για μια Nikon. Σε γενικές γραμμές καλή.
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις
Χτύπησα και εγώ μία απλή και τίμια sonyw150 και τουλάχιστον βγάζει καθαρές φωτό σε σχέση με εκείνη της Ολύμπους. (κρίμα που δεν την είχα στη βιέννη ).
Να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε : Μου παν ότι η Ολύμπους επειδή δίνει 2 έτη εγγύηση, στέλνει δικό της κούριερ στο σπίτι, παίρνει την φωτογρ, μηχανή και την στέλνει αθήνα να την τσεκάρουν

Ποιά είναι τα σενάρια?
1.την παίρνουν και μου λένε ότι κάτι εφτιαξαν και ουσιαστικά, δεν έκαναν τίποτα (πιθανοτερο)?
2.Τους ζητάω εξαρχής αντικατάσταση με άλλο μοντέλο ίσης αξίας, που να είναι ευκρινείς οι φωτό?Να επικαλεστώ θόλωμα στις φωτό ως βασική αιτία?Γιατί επι της ουσίας αυτό είναι το πρόβλημά μου.
 

veatriki

Member
Μηνύματα
55
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία/Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδία
sonyvx DSC-N1 αν το γραφω σωστα ! ευχαριστημενη ειμαι και αν διαβαζα και το βιβλιαρακι της θα ειχα ακομα καλυτερα αποτελεσματα...
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
πηρα μια απλη olympus fe340!ξερετε τι χρειαζετε για να μπορω να τη χρησιμοπιω μεσα στη θαλασσα?
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
πηρα μια απλη olympus fe340!ξερετε τι χρειαζετε για να μπορω να τη χρησιμοπιω μεσα στη θαλασσα?
Αυτο που χρειαζετε ειναι να παρεις αλλη μια φωτογραφικη μηχανη μιας χρησεως που ειναι αδιαβροχη.
Γιατι αυτη που πηρες αν την βαλεις στη θαλασσα,θα την βγαλεις ενυδρειο.
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
πηρα μια απλη olympus fe340!ξερετε τι χρειαζετε για να μπορω να τη χρησιμοπιω μεσα στη θαλασσα?
Πρεπει να παρεις ενα housing της olympus ειναι μεχρι τα -40μ αλλα δεν ξερω αν βουτας για να σου χρειαστει. μια μεση τιμη για τα housing αυτα ειναι 250-300 ευρω. υπαρχουν ομως και θηκες απλες για 2-3 μετρα απο ναυλον. μπες στο site της olympus και δες τι υπαρχει.
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Πρεπει να παρεις ενα housing της olympus ειναι μεχρι τα -40μ αλλα δεν ξερω αν βουτας για να σου χρειαστει. μια μεση τιμη για τα housing αυτα ειναι 250-300 ευρω. υπαρχουν ομως και θηκες απλες για 2-3 μετρα απο ναυλον. μπες στο site της olympus και δες τι υπαρχει.
νομιζω οτι δε χρειαζετε να δωσω τοσσα χρηματα ερκει και αυτο για τα 3 μετρα θα το κοιταξω ευχαριστω
 

Lifesparker

Member
Μηνύματα
65
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Δανια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
γεια σας ταξιδιωτες.

η συζυγος μου θα ηθελε μια καινουργια φωτογραφικη μηχανη για τα χριστουγεννα ως δωρο.
εχουμε μια 4 χρονων ψιλοχτυπημενη κιολας Sony cybershot 4,1 megapixels DSC/P73.
Απλη μηχανη που κανει κατα καποιο τροπο τη δουλεια της.
Δεν εχουμε βγαλει πολλες αλλα τελευταια προσεξα οτι ξεπερασαμε τις 8.000 φωτο με αυτη.
Η συζυγος μου θελει μια φωτο που να μην κοστιζει γενικα πανω απο 400 ευρω, να μπορει να βοηθαει πολυ η φωτογραφικη στην ποιοτητα γιατι δεν ειμαστε καλοι στις φωτογραφιες και απο οτι ξερω να ειναι απο αυτες που μπορει κανεις να βγαλει 4/5 φωτο ταυτοχρονα και να διαλεξει μετα την καλυτερη.
τι μου προτεινεται;;;

ευχαριστω
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Eχω μια ταπεινη samsung 530 5 MPixels.
βγαζει για τα δικα μου δεδομενα καταπληκτικες φωτο.
παρηγγειλα μια olympus FE-280.
θα τη δουμε και τη νεα...
και οι δυο αγορασμνενες απο ebay ως συνηθως...τιμη της olympus 85 eyrv!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom