Τανζανία Τανζανία - Πώς μπλέξαμε έτσι ρε φίλε...

Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Γενέθλια στην Αφρική

Βραδάκι πια στρίμωξα τους πρώτους εθελοντές που πέτυχα μπροστά στον μπουφέ και τους παρακάλεσα όταν δουν τον σύντροφο να κατεβαίνει να του ευχηθούμε όλοι μαζί χρόνια πολλά! Ένιωθα τύψεις που δεν μπορούσα να οργανώσω τίποτα παραπάνω για τα γενέθλια του, ούτε δώρο του είχα πάρει του κακομοίρη. Οι εθελοντές δέχτηκαν και μετέφεραν το γενέθλιο μήνυμα οπότε με το που έσκασε μύτη ο σύντροφος τον υποδέχτηκαν όλοι με ένα πανηγυρικό happy birthday! Χάρηκε πολύ ο σύντροφος και καθίσαμε όλοι μαζί να δειπνίσουμε. "Οκ από το τίποτα αυτό είναι κάτι" σκέφτηκα και μας παράγγειλα δυο μοχίτο για να δώσουμε στην βραδιά μας μια ιδιαίτερη νότα. Μα φαίνεται υπολόγιζα χωρίς τον ξενοδόχο...
Εκεί που χαλαρώναμε μπροστά στα απομεινάρια του δείπνου μας, ξαφνικά βγήκε από την κουζίνα μια κουστωδία από μάγειρες, σερβιτόρους και λοιπό προσωπικό, οι οποίοι με κατσαρόλες και κουτάλες ανά χείρας, πλαισίωναν τον chef, που κράταγε... μια μεγάλη τούρτα! Παράλληλα από το μπαρ άρχισε να παίζει το happy birthday to you, σε ποπ εκδοχή. Ήταν η πιο απίστευτη έκπληξη! Οι εθελοντές πιάσανε και αυτοί τον ρυθμό, οι μάγειρες τραγουδούσανε και κοπανάγανε τις κατσαρόλες!
"Make a wish", "make a wish" του φωνάξανε όλοι στο τέλος, και ο σύντροφος έσβησε το κεράκι του. Ξέσπασαν χειροκροτήματα, άρχισαν οι αγκαλιές και οι ασπασμοί, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ" τους ευχαριστούσε στα ελληνικά συγκινημένος, ενώ γέλια και ευχές ακουγόντουσαν από παντού!


Ήταν τα ομορφότερα γενέθλια. Μοιραστήκαμε την τούρτα με όλους τους εθελοντές και το προσωπικό, βάλαμε χορευτική μουσική και ξεκίνησε ένα πάρτι άνευ προηγουμένου. Και ενώ νόμιζα ότι το βράδυ μας είχε βαρέσει κορυφή, ένας από τους ομαδάρχες των εθελοντών μας ενημέρωσε ότι με μεγάλη χαρά μας δέχονται να βοηθήσουμε στο χτίσιμο του σχολείου! Ο άτιμος ο σύντροφος είχε ζητήσει εάν γίνεται να βάλουμε και εμείς το λιθαράκι μας σε αυτήν την όμορφη προσπάθεια! Μέσα στο ήδη πανηγυρικό κλίμα, η συμμετοχή μας έγινε αποδεκτή από όλους με μεγάλο ενθουσιασμό. Η βραδιά συνεχίστηκε με πολύ χορό και ακόμα περισσότερες μπύρες κάτω από τον έναστρο Αφρικάνικο ουρανό!
Και αυτό ήταν μόλις το δεύτερο μας βράδυ στην Ζανζιβάρη...

 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.521
Likes
7.769
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
αντε παλι στο περιμενε....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
"Μα πως χτίζεις ένα σχολείο;"

Η μέρα μας ξεκινούσε με το λάλημα του κόκορα πριν καν ανατείλει ο ήλιος. Παίρναμε το πρωινό μας και στη συνέχεια φορτωνόμασταν όλοι μαζί με εργαλεία, πινέλα, βούρτσες, κουβάδες με μπογιές και κατεβαίναμε στο σχολείο. Εκεί χωριζόμασταν σε ομάδες. Μα την αλήθεια από μία άποψη ήταν σαν να ήμασταν κομμάτι από αμερικάνικο φοιτητικό σίριαλ σε εξωτερικά γυρίσματα. Είχαμε τους jocks, τις sorority sisters, τα φυτά, τα πρωτάκια, τους exchange students και διάφορες άλλες υποκατηγορίες ομάδων που σίγουρα έχουμε συναντήσει στα φοιτητικά μας χρόνια. Ο σύντροφος συνήθως έπιανε πόστο στα τσιμέντα (με τους jocks κοινώς, που πριν αρχίσει το χτίσιμο κάνανε πους - άπς τα αγόρια μας για να διατηρούνται φιτ). Οι sorority sisters ως κορασίδες με καλλιτεχνικές ανησυχίες, μετά απο 34 πόζες και 28 σέλφις με το σήμα της αδερφότητας, πιάνανε τα πινέλα, ενώ τα πρωτάκια της τάξης τις ακολουθούσαν ωσάν ινδάλματα. Εγώ κόλλησα με μία Έλληνοαμερικανίδα, την κοπέλα που με είχε καληνυχτίσει στην γλώσσα μου από την πρώτη νύχτα, και με τις υπόλοιπες εναλλακτικές, free spirits της ομάδας αναλάβαμε το λατομείο. Εκεί σπάγαμε ή μαζεύαμε πέτρες, τις οποίες τις φορτώναμε σε καρότσια και σε συνεργασία με τα τσιμέντα και τους μαστόρους χτίζαμε το εξωτερικό πεζούλι και τα σκαλοπάτια μπροστά από τις αίθουσες.



Σήκωσα λοιπόν και εγώ την τσάπα για να σπάσω κανένα κοτρόνι. Μετά από πολλά πολλά απανωτά χτυπήματα είχα γίνει λούτσα στον ιδρώτα και τα χέρια μου πονούσαν, αλλά το ρημάδι το κοτρόνι είχε παραμείνει άθικτο. Πάνω που σκέφτηκα να τα παρατήσω, να πάω να κάνω κάτι ποιο εποικοδομητικό, μου ήρθε μια σκέψη. Συγκεντρώθηκα στην πέτρα. Τοποθέτησα με το μυαλό μου πάνω της όλα όσα με ενοχλούν, όλα όσα θέλω να αφανίσω από τον κόσμο αυτό. Και ξεκίνησα να χτυπάω!
Πάνω από τις πέτρες μου παρέλασαν πολιτικοί, δικηγόροι, δικαστές, δημοσιογράφοι, εργοδότες, λαμόγια, συστήματα, επιδημίες, η ανεργία, ο φόβος, πόλεμοι, λοιμοί, ο πόνος, ο ρατσισμός, αρρώστιες, δυστυχήματα, η φτώχια, η πείνα, ο ξεριζωμός, η αδικία ... Κοπάναγα με όλη μου την δύναμη, με όλη μου την οργή και αυτές γινόντουσαν κομμάτια.
Σκεφτόμουνα και χαμογελούσα, τι όμορφα που θα ναι, αφού έχω κομματιάσει όλη αυτή την ασχήμια, όλες αυτές τις λέξεις και τις ιδιότητες τους, να τα τσιμεντώναμε όλα μαζί μέσα στο πεζούλι. Έτσι ώστε κάθε πρωί τα παιδιά να τα πατάνε με τα πατουσάκια τους για να πάνε στο σχολείο. Μα θα ήταν τόσο όμορφα μα την αλήθεια...

 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.521
Likes
7.769
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
εγω τωρα γιατι δεν μπορω να σβησω τα μηνυματα ????????????????????/που ειναι το κουμπι της διαγραφης οεο???????????????/
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
αντε παλι στο περιμενε....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μα ούτε να πάω ανοίξω ένα λεπτό στον ντελιβερά βρε Lullu μου; 4 κεφάλαια έγραψα, αφού το βλέπεις, τόσο γράψιμο που το μαγειρευτό φαγητό το κόψαμε εδώ, μας μάθανε οι ντελιβεράδες με τα μικρά μας!:rolleyes-80: Έχουμε δρόμο μέχρι το βανάκι, στο ξαναλέω!!! :bleh:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.521
Likes
7.769
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
δεν προλαβα να δω τα αλλα και ποσταρα το παραπονο μου και μετα δεν μπορουσα να το σβησω γμτ....παντως κιαλλο κιαλλοοοοοοοοοοοο
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Τι όμορφες εμπειρίες! Και τι ωραία που μας τις μεταφέρεις!! Θέλω κι εγώ συνέχεια, άντε και για να δεις πόσο ταυτιζόμαστε θα αρχίσουμε να τρώμε πίτσες, σουβλάκια, κινέζικο κλπ
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Τι όμορφες εμπειρίες! Και τι ωραία που μας τις μεταφέρεις!! Θέλω κι εγώ συνέχεια, άντε και για να δεις πόσο ταυτιζόμαστε θα αρχίσουμε να τρώμε πίτσες, σουβλάκια, κινέζικο κλπ
Όχι παιδιά μην το κάνετε αυτό! Δεν είναι καλός σύμβουλος. Φτιάχτε κάνα φαγητό, πείτε μας και που μένετε και όλως τυχαίως θα μας δείτε στην πόρτα σας, εκεί, κατα το μεσημεράκι! Άντε, γιατί έχουμε και άλλα ταξίδια στα πλάνα μας και τα ντελίβερι δεν ευνοούν το πορτοφόλι! (για όποιον δεν κατάλαβε να πάει να διαβάσει την ιστορία μας: Άμστερνταμ - Το Παρθενικό Ταξίδι).

Πέρα από τη πλάκα, ειλικρινά σε ευχαριστώ για την υποστήριξη! :):):)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τι ωραίο γραψιμο ! Μπραβο σου !
περιμενω τη συνεχεια ..
και μετα το χθεσινό βραδυ μπορώ να πω οτι εισαι χαρισματική στη γραφή αλλά και χαρισματικη σαν ανθρωπος . Πολυ χάρηκα που σας γνωρισα και εσενα και το συμπαθέστατο συζυγο σου ...
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Τι ωραίο γραψιμο ! Μπραβο σου !
περιμενω τη συνεχεια ..
και μετα το χθεσινό βραδυ μπορώ να πω οτι εισαι χαρισματική στη γραφή αλλά και χαρισματικη σαν ανθρωπος . Πολυ χάρηκα που σας γνωρισα και εσενα και το συμπαθέστατο συζυγο σου ...
Ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα σας λόγια :icon_redface::icon_redface::icon_redface:! Ήταν υπέροχο που σας γνωρίσαμε! Να είστε πάντα καλά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom