Ταξίδια και οικονομική κρίση...

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
ειναι και αυτο ενα θεμα
ποιος θα ρισκαρει οταν του λεει μια εγκυος οτι εχει συχνα αιμοραγγια, ποναει κλπ κλπ (δεν ξερω τι ακριβως ισχυει συγχωρεστε με)
πως μπορει ο γιατρος να εξακριβωσει καποια πραγματα;;;;

αν οντως λεει αληθεια;; αν αυτος πει: δεν εχει επαπειλουμενη μην κοροιδευεις τον κοσμο και τελικα γινει μια στραβη;;; και γινει κανα ασχμο σκηνικο;;;

ο γιατρος μετα θα τρεχει δικαστηρια...
Μα αυτά πολλές φορές γίνονται σε συνεργασία με το γιατρό. Μια φίλη μου έπαιρνε διαρκώς άδεια πριν την εγκυμοσύνη, και καλά λόγω μικρής αιμορραγίας. Επειδή βαριόταν να τρέχει στο σχολείο (είναι δασκάλα), της το πρότεινε ο ίδιος ο γιατρός της. Επίσης άλλη φίλη δήλωσε παραμεθόρια περιοχή, για να πάρει τα μόρια, ενώ ήταν ήδη έγκυος. Μέχρι να έρθει η μέρα για την κανονική της άδεια, έπαιρνε διαρκώς άδειες για ανύπαρκτα προβλήματα που υποτίθεται ότι είχε. Αυτό συνεχίστηκε για 5-6 χρόνια (περίπου), μια και στο μεταξύ έκανε άλλα δυο παιδάκια. Και όλο αυτό το διάστημα δεν παρουσιάστηκε ποτέ στο σχολείο, όχι γιατί είχε κάποιο υπαρκτό πρόβλημα, αλλά λόγω των ψεύτικων βεβαιώσεων που έπαιρνε από τους γιατρούς.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν είναι αυτοσκοπός μου αυτά φίλτατε babaduma.Ούτε και τα ταξίδια.Αν δεν το έχεις καταλάβει τόσο καιρό τότε δεν έχεις καταλάβει τίποτα για μένα.
Μάλιστα. Πετάς τη σκούφια σου, ε; Απ' ό,τι φαίνεται, ωστόσο, το ίδιο ισχύει και για σένα: Ούτε το ύφος του μηνύματος κατάλαβες, ούτε έχεις καταλάβει τίποτα για μένα. Και δεν το λέω επιθετικά. Απλά διαπιστώνω με θλίψη...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.164
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μάλιστα. Πετάς τη σκούφια σου, ε; Απ' ό,τι φαίνεται, ωστόσο, το ίδιο ισχύει και για σένα: Ούτε το ύφος του μηνύματος κατάλαβες, ούτε έχεις καταλάβει τίποτα για μένα. Και δεν το λέω επιθετικά. Απλά διαπιστώνω με θλίψη...
Baba ασ' τον μωρε... καλο παιδι ειναι αλλα λιγο κρυοκ*λος...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μάλιστα. Πετάς τη σκούφια σου, ε; Απ' ό,τι φαίνεται, ωστόσο, το ίδιο ισχύει και για σένα: Ούτε το ύφος του μηνύματος κατάλαβες, ούτε έχεις καταλάβει τίποτα για μένα. Και δεν το λέω επιθετικά. Απλά διαπιστώνω με θλίψη...
Αν ήθελες να πεις κάτι άλλο και το παρεξήγησα ας μου το εξηγούσες εδώ,αντί να "διαπιστώνεις με θλίψη".
Έλα ρε babaduma τώρα.Ήμαρτον
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Με καλυψες απολυτα αναφορικα με το μισθο των νηπιαγωγων.

Δεν ειναι θεμα νηπιαγωγων.Oλοι οι εκπαιδευτικοι εχουν τον ιδιο μισθο,τα ιδια επιδοματα,απο το νηπιαγωγειο ως το Λυκειο.Οι διευθυντες και οι υποδιευθυντες σχολικων μοναδων εχουν το επιδομα θεσης.Η μονη διαφορα ειναι αυτη.
Τωρα βεβαια με τις μειωσεις γινεται χαμος.Οπως παντου.
Οσο για τις επαπειλουμενες,τα ειπαμε πιο πανω.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αν ήθελες να πεις κάτι άλλο και το παρεξήγησα ας μου το εξηγούσες εδώ,αντί να "διαπιστώνεις με θλίψη".
Έλα ρε babaduma τώρα.Ήμαρτον
Έλά ρε μαλτάκια τώρα που δεν καταλαβαίνεις πότε κάνει πλάκα ο άλλος! Εντάξει, μπορεί να είσαι ζοχαδιασμένος (και υπάρχουν πολλοί λόγοι γι αυτό, σίγουρα) αλλά δε σου την "πέφτουν" όλοι. Ήμαρτον κι εγώ!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Άμα σου λέω,Σήμερα είναι η μέρα μου.Κανείς δεν με πιστεύει....
Ρε δεν κατάλαβα ότι έκανες πλάκα (κι ακόμα δεν μπορώ να πιάσω το αστείο)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Μα αυτά πολλές φορές γίνονται σε συνεργασία με το γιατρό. Μια φίλη μου έπαιρνε διαρκώς άδεια πριν την εγκυμοσύνη, και καλά λόγω μικρής αιμορραγίας. Επειδή βαριόταν να τρέχει στο σχολείο (είναι δασκάλα), της το πρότεινε ο ίδιος ο γιατρός της. Επίσης άλλη φίλη δήλωσε παραμεθόρια περιοχή, για να πάρει τα μόρια, ενώ ήταν ήδη έγκυος. Μέχρι να έρθει η μέρα για την κανονική της άδεια, έπαιρνε διαρκώς άδειες για ανύπαρκτα προβλήματα που υποτίθεται ότι είχε. Αυτό συνεχίστηκε για 5-6 χρόνια (περίπου), μια και στο μεταξύ έκανε άλλα δυο παιδάκια. Και όλο αυτό το διάστημα δεν παρουσιάστηκε ποτέ στο σχολείο, όχι γιατί είχε κάποιο υπαρκτό πρόβλημα, αλλά λόγω των ψεύτικων βεβαιώσεων που έπαιρνε από τους γιατρούς.
Συμβαινουν οντως τετοια.Παντως ποτε δεν εχει συμβει γιατρος να ρισκαρει ουτε η διευθυνση εκαπιδευσης να μη δωσει επαπειλουμενες απο το 2ο-3ο μηνα,για τον ενα ή αλλο λογο.Μιλαμε παντα βεβαια για μονιμους.
Αυτο με τα μορια,οντως ειναι σπαστικο.

Δε μου λες,Bahari,με αυτες τις φιλες εχετε καλες σχεσεις;;!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Άμα σου λέω,Σήμερα είναι η μέρα μου.Κανείς δεν με πιστεύει....
Ρε δεν κατάλαβα ότι έκανες πλάκα (κι ακόμα δεν μπορώ να πιάσω το αστείο)
Να σου πω: Δεν κάνεις καμμιά βόλτα το Σαββατο απ' το πάρτυ, να βρεθούμε, να πιούμε κανένα μαλτ, να καπνίσουμε και μερικά πούρα, να μάθω κι εγώ κάτι για τα τελευταία? Να ξέρω, όταν τρυγήσω, πώς θα τ' αξιοποιήσω! (Τό' πιασες τώρα? Είχα πει ότι καλλιεργώ στο μπαλκόνι...) :)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Δε μου λες,Bahari,με αυτες τις φιλες εχετε καλες σχεσεις;;!
Γιατί καλέ να μην έχουμε καλές σχέσεις; Φάνηκε κάτι διαφορετικό από τα λεγόμενά μου;:roll: Αυτά που ανέφερα πιο πάνω οι ίδιες μου τα είπαν και μου τα σχολίασαν... Και απ' ό,τι μου είπαν είναι κάτι που γίνεται συχνά.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Ετσι οπως ειναι τα πραγματα τωρα... Τα ταξιδια ειναι πρωτα απ ολα οοοοοοοσο πιο low budjet γινεται... Και μετα... περιοριζονται κιολας! Παντως ρε παιδια υπαρχουν και ανθρωποι που ταξιδευουν τζαμπα... Δε νομιζω να το τολμουσα αλλα γνωρισα ενα παιδι που ταξιδευε επι μηνες σε ολη την ευρωπη κανοντας οτοστοπ και ειτε βρισκοντας σπιτια να τον φιλοξενησουν μεσω internet ειτε κανοντας ελευθερο καμπινγκ. Πολυ σκληροπυρηνικο αλλα φανταστειτε οτι αυτος ο ανθρωπος εχει παει παντου ξοδευοντας μονο για super market.... Επισης κατι αλλοι φιλοι μου κανουν τωρα το ιδιο πραγμα με μοναδικο μεσω μετακινησεις τα ποδηλατακια τους. Επικυνδινα πραγματα..... Δεν νομιζω να το εκανα ποτε ειδικα χωρις την παρεα ενος αγοριου. Απλα το αναφερω για να δουμε οτι και εν μεσω μιας μεγαλης οικονομικης αν υπαρχει θεληση οοοοολα ειναι εφικτα!!! Απλα σκεφτειτε το......
Θέληση με πολύ ρίσκο βέβαια όσον αφορά το οτοστόπ τουλάχιστον και πολλούς συμβιβασμούς όταν φιλοξενήσε.Αλλά σίγουρα αυτοί οι άνθρωποι έχουν πολύ μεγαλύτερη διάθεση για να γνωρίσουν καινούρια μέρη και ανθρώπους και τους παραδέχομαι πιο πολύ από αυτούς που πηγαίνουν ταξίδια επηδεί απλά τους περισέβουν κάποια χρήματα.Είναι πραγματικοί ήρωες για εμένα.Έχουν όνειρο να κάνουν κάτι και αντί να είναι μέσα στην κλάψα που δεν μπορούν να το κάνουν όπως πολλοί, το κάνουν έστω και έτσι.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Mάλλον ο baba είναι στα μέρη μας και πέρασε μια βόλτα από τον Σωκράτη

Είχα πει ότι καλλιεργώ στο μπαλκόνι...) :)
:D

Μπράβο τα παιδιά, έτσι ειρηνικές τάσεις να έχουν!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.275
Μηνύματα
885.914
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom