Ταξίδια με Τρένα

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Το χειμώνα του 2005 έκανα περίπου 5000 χιλιόμετρα διαδρομών με τρένο στην Ινδία. Οι διαδρομές μου ήταν

Δελχί - Άγκρα - Βαρανάσι - Δελχί

Γκόα - Βομβάη - Ουνταϊπούρ

Άμπου - Τζόντπουρ - Δελχί

Ταξίδεψα σε πρώτη θέση, δεύτερη θέση και τρίτη θέση. Ταξίδεψα μέρα και νύχτα. Τα τρένα στην Ινδία είναι μια εμπειρία από μόνα τους. Από πολυτέλεια μέχρι Σπαρτιάτικη ταλαιπωρία. Δεν θα ξεχάσω όμως ποτέ τους ανθρώπους που γνώρισα και τις περιοχές που είδα. Το ταξίδι με το τρένο ήταν ένα μικρό ταξίδι μέσα στη μεγάλη περιήγηση στην Ινδία. Απίστευτη εμπειρία!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.974
Likes
9.405
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ωραια greeklad , μολιs τελειωσειs με την Υεμενη , πιασε την Ινδια...το κομματι τηs Γκοα με ενδιεφερει πολυ , ελπιζω να εμεινεs μερικεs μερεs στην περιοχη και να μην ησουν απλα περαστικοs.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.821
Likes
18.770
Απο οσο ξερω , υπαρχει τρενο που κανει τη διαδρομη Κουαλα Λουμπουρ-Πεναγκ-Χουα χιν-Μπανγκοκ και ειναι φανταστικη!! Διασχιζει ολη τη ζουγκλα τηs Μαλαισιαs και τηs Ταυλανδηs , και κανει σταση στιs πιο εξωτικεs πολειs-με ευκολη προσβαση σε τροπικα νησακια τηs περιοχηs!
Ένα κομμάτι του ταξιδιού αυτού θα κάνω κι εγώ, αφού θα πάρω το τρένο από Surat Thani (απέναντι από το Samui) για Sungai Kolok, στα σύνορα Ταϋλάνδης-Μαλαισίας, ώστε να καταφέρω να φτάσω στα νησιά Perhentian....δύο μόνο τρένα φτάνουν στο Sungai Kolok από Bangkok και φτάνουν Surat Thani στα μαύρα μεσάνυχτα....η διαδρομή περνάει φυσικά από τον ταραγμένο νότο της Ταϋλάνδης, όπου στις επαρχίες έχει κηρυχθεί στρατιωτικός νόμος και δε λέει καθόλου μα καθόλου να κυκλοφορείς σαν..τουρίστας εκεί αφού σκάνε πολλές...αδέσποτες. Μένουμε στο τρένο, περνάμε τα σύνορα και συνεχίζουμε την Οδύσσεια για τα εξωτικά νησάκια...το ταξίδι Surat Thani - Sungai Kolok κρατάει περίπου 10 ώρες, οπότε 1η ή 2η θέση είναι απαραίτητη
 

greeklad

Member
Μηνύματα
172
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Έμεινα συλολικά 10 μέρες σε Calangute Baga και Palolem. Πολύ ψάρι, πολύ relax και κάποια στιγμή μην αντέχοντας άλλο την έλλειψη αδρεναλίνης έφυγα για Ρατζαστάν. Ήταν ωραία όμως!!
 

demi12001

Member
Μηνύματα
21
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα, Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη!!
Ξέρει κανεις κάτι για το Εξπρές της Ανδαλουσίας?? Το μόνο μου έχω ως πληροφορία είναι πως ειναι ένα υπέροχο ταξίδι με πολυτελές τρένο που διαρκεί 5 ημέρες και ένας πολύ καλός τρόπος να δεις την Ισπανία.
Γενικώς βέβαια τα ταξίδια-κρουαζιέρες με τρένο σου δίνουν και σου δείχνουν κάτι παραπάνω, που τα οργανωμένα τουριστικά ταξίδια δεν μπορούν να στο δώσουν!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
ταξίδια με τρένο

Δεν έχω κάνει ούτε κι εγώ ολοκληρωμένο ταξίδι με τρένο πέρα από κάποιες διαδρομές στην Ευρώπη (Λιλ-Παρίσι με TGV, Βαρσοβία-Κρακοβία κ.λ.π). Πάντα όμως στο μυαλό μου φάνταζε κάτι μαγικό και κάποιοι φίλοι που στα φοιτητικά τους χρόνια ταξίδεψαν με interail μου το επιβεβαίωσαν. Πέρυσι διάβασα ένα βιβλίο σχετικό που θα αρέσει πολύ (το ελπίζω) ειδικά στους φίλους-λάτρεις της Ασίας. Ονομάζεται "το μεγάλο σιδηροδρομικό παζάρι, διασχίζοντας την Ασία με τρένο" του Πολ Θέροου, εκδόσεις ΚΕΔΡΟΣ. (Το συγκεκριμένο μήνυμα θα μπορούσε να μπει και στο topic για την ταξιδιωτική λογοτεχνία). Ελπίζω να αρέσει σε όσους το διαβάσουν.
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Για χάρη της ομάδας Πυθέας έχω ταξιδέψει με τρένο από Θεσσαλονίκη στο Βελιγράδι και μετά από κει για Σεράγεβο με λεωφορείο!

Μοναδική εμπερία! Κάτι λιγότερο από 20 ώρες (λόγω και μερικών βλάβων που μας έτυχαν στα Σκόπια μέσα...), όπου η συζήτηση και ο ύπνος (το βράδυ!) ρέαν άφθονα!

Αν θέλετε, μπορείτε να ρίξετε και μία ματιά εδώ: Αποστολή στο Visoko της Βοσνίας!
 

MARAKI_OLE

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
thelo na me enimerosete

Ένα κομμάτι του ταξιδιού αυτού θα κάνω κι εγώ, αφού θα πάρω το τρένο από Surat Thani (απέναντι από το Samui) για Sungai Kolok, στα σύνορα Ταϋλάνδης-Μαλαισίας, ώστε να καταφέρω να φτάσω στα νησιά Perhentian....δύο μόνο τρένα φτάνουν στο Sungai Kolok από Bangkok και φτάνουν Surat Thani στα μαύρα μεσάνυχτα....η διαδρομή περνάει φυσικά από τον ταραγμένο νότο της Ταϋλάνδης, όπου στις επαρχίες έχει κηρυχθεί στρατιωτικός νόμος και δε λέει καθόλου μα καθόλου να κυκλοφορείς σαν..τουρίστας εκεί αφού σκάνε πολλές...αδέσποτες. Μένουμε στο τρένο, περνάμε τα σύνορα και συνεχίζουμε την Οδύσσεια για τα εξωτικά νησάκια...το ταξίδι Surat Thani - Sungai Kolok κρατάει περίπου 10 ώρες, οπότε 1η ή 2η θέση είναι απαραίτητη
λοιπον,ειμαι νεο μελος και θελω να με ενημερωσετε πως μπορω να παω ταυλανδη και απο εκει με τρενο και με πλοιο η αεροπωρικος για το σαμουι,θελω να ταξιδεψω εκει και δεν ξερω που μπορω να βρω πληροφοριες και τιμες. ευχαριστω (και που μου προτεινετε να παω καπως ονειρεμενα και πιο οικονομικα?)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.821
Likes
18.770
λοιπον,ειμαι νεο μελος και θελω να με ενημερωσετε πως μπορω να παω ταυλανδη και απο εκει με τρενο και με πλοιο η αεροπωρικος για το σαμουι,θελω να ταξιδεψω εκει και δεν ξερω που μπορω να βρω πληροφοριες και τιμες.ευχαριστω (και που μου προτεινετε να παω καπως ονειρεμενα και πιο οικονομικα?)
Ταϋλάνδη-Μπανγκόκ δηλαδή-πετάνε διάφορες εταιρείες:

http://www.egyptair.com.eg/
http://www.rja.com.jo/default.aspx
http://www.gulfair.com/splash/index.asp

είναι οι φθηνότερες....

Από Μπανγκόκ τώρα υπάρχουν 2 τρόποι: αεροπορικώς και οδικώς. Αεροπορικώς με http://www.bangkokair.com/ με κόστος ~90 ευρώ το άτομο απλή μετάβαση.

Οδικώς (ή με τρένο) είναι σαφώς φθηνότερα αλλά θες ~12 ώρες να φθάσεις (δες δρομολόγια τρένων εδώ http://www.railway.co.th/English/Time_HTML.asp - κλίκαρε Southern Line). Φτάνεις από Μπανγκόκ στο Surat Thani και από εκεί με φέρρυ περνάς στο Σαμούι απέναντι.

Αυτά συνοπτικά και σαν αρχή.....θυμίσου ότι η μισή χαρά του ταξιδιού είναι το ψάξιμο και η οργάνωσή του πριν :lol:
 

faiadewolf

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Επίσης, καλή φάση με τραίνο είναι πακετάκι "Ρομαντική Γερμανία". Φανταστική διαδρομή, τοπία δεν το συζητάω και ουσιαστικά είναι σα να μένεις σε τραίνο/ξενοδοχείο. Και όχι τόσο ακριβό όσο ακούγεται -πάω να βρω τα links μου και επιστρέφω με περισσότερες πληροφορίες.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
σκεφτομαι για ενα ταξιδι με το interail . ξεκινας απο Αθηνα με τον ΟΣΕ,αλλαζεις στ..(φτουσου το ξεχασα, θα ψαξω να το βρω ξανα και θα ενημερωσω),κατεβαινεις Μιλανο και απο εκει Βερνη η Ζυριχη μετα Παρισι η Αμστερνταμ(με ενδιαμεση σταση) και καταληγεις Λονδινο. Με μια καρτα που κοστιζει γυρω στα 300 ευρω ανεβοκατεβαινεις τα τρενα και μενεις σε οποια πολη σου γυαλισει. επειδη ειναι λιγο ασαφη αυτα που γραφω μια και εχει περασει ενας χρονος απο τοτε που ειχα ασχοληθει θα στειλω σε επομενο post τα απαραιτητα links
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.278
Μηνύματα
886.177
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom