Γερμανία Ταξίδια στη Γερμανία

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Καλημέρα!!
Σχεδιάζω ταξίδι στη Γερμανία, συγκεκριμένα σκέφτομαι να επισκεφθώ Freiburg-Colmar (διαδρομή του κρασιού) -Στρασβούργο- Triberg και διαδρομή του παραμυθιού (Kassel κτλ). Έχω στη διάθεσή μου 7 μέρες (6 βράδια), πιστεύετε είναι εφικτό να επισκεφθώ τόσα μέρη σε αυτό το χρόνο; Αν ναι πού θα προτείνατε διαμονή;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Χθες επιστρεψαμε απο 10μερο ταξιδι στην περιοχη, με μια 5μερη περιοδεια σε Αλσατια/δρομο του κρασιου και Μελανα Δρυμο και θα κανω μια εκτενη αναφορα και παρουσιαση με φωτο για ολες τις πολεις και σημεια,που επισκεφτηκαμε,καθως η περιοδεια μας ξεκινησε ΝΑ και περιελαμβανε Zurich-Zug-Basel- Colmar - Wettolsheim –Eguisheim -Drei Burgen-Château du Hohlandsbourg- Wintzenheim- Ammerschwihr- Kaysersberg - Sigolsheim -Kientzheim-Riquewihr - Ribauvillé - Bergheim – Haut Kœnigsbourg – Dambach La Ville - Mittelbergheim - Ottrott - Obernai –Strasbourg-Offenburg- Rottenburg-Triberg- Freiburg. Οπως καταλαβαινεις η προετοιμασια προγραμματισμου μου διηρκεσε αρκετα και πιστευω οτι θα σε βοηθησει και στον δικο σας,αρα αν προλαβαινεις (λογω αναχωρησης), πες μου στοιχεια ημερομηνιων, πολης αεροδρομιου για να σου πω και την δικη μου προταση και να σου στειλω και αναλυτικα πληροφοριακα στοιχεια
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τη βοήθεια!! :D
Θα αναχωρήσουμε από εδώ 25 Ιουνίου αλλά θα πάμε οδικώς γιατί ένα μέλος της οικογένειας δεν ανεβαίνει με τίποτα σε αεροπλάνο...Οπότε 25 Ιουνίου θα μείνουμε σίγουρα Ζάγκρεμπ. 26/06-01/07 βλέπω ξενοδοχεία σε Κόλμαρ και γύρω περιοχή αλλά δεν έχω καταλήξει...σκεφτόμουν να σπάσω κάπως τις μέρες...Περιμένω οπωσδήποτε να ακούσω και τη δική σου πρόταση και εντυπώσεις από το ταξίδι!
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Ειλικρινα δεν βλεπω πως αντιμετωπιζεις τις οδικες μετακινησεις Zagreb-Colmar ετσι απλα.
Είναι σχεδον 990χιλ και χωρις ενδιαμεσες στασεις/διανυκτερευσεις ή επισκεψεις αξιοθεατων «δεν βγαινει».Κι αυτό στο λεει καποιος,που οδηγαει χιλιαδες χιλ σε κάθε ταξιδι του.
Παντως, συμφωνα με τα δικα σου δεδομενα προτεινω για μετα το Zagreb ταξιδι σας να επισκεφτειτε τα
Basel- Colmar –Eguisheim-Drei Burgen- Ammerschwihr- Kaysersberg - Kientzheim- Riquewihr - Ribauvillé - Bergheim –Mont Sainte-Odile-Obernai- Strasbourg -Triberg- Freiburg,γιατι πραγματικα αξιζει να περιηγηθεις στα παλια αυτα γραφικα χωρια/κωμοπολεις και τοποθεσιες.
Οι παραπανω προορισμοι ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στην περιοχη κι αξιζει να τους επισκεφτεις -κατα την αποψη μου- κι οπως βλεπεις περιλαμβανω την Basel,η οποια ειναι στην διαδρομη σας και αξιζει μια βολτα μερικων ωρων.
Για καθε προορισμο εχω πληθωρα πληθωρα πληροφοριων, αρα αν καταληξεις, θα πρεπει απλα να με βρεις απο αλλο διαδικτυακο μεσον (FB) ,γιατι τα αρχεια μου ειναι μεγαλα και το site αυτο, δεν επιτρεπει να ανταλλασουμε mails
 

christos88

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
με 45 ευρω πηγενε έλα στο μέμινγκεν , θα ήθελα να μου προτίνετε όσοι έχετε πάει εκεί κοντά ποια πόλη σίγουρα να πάω .
4 βράδια . Οι επιλογές ειναι πολλές πόλεις μοναχο κλπ και σκεφτομαι να παρω και αυτοκίνητο για να παω σε αρκετες απο αυτες .
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
155
Likes
193
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
με 45 ευρω πηγενε έλα στο μέμινγκεν , θα ήθελα να μου προτίνετε όσοι έχετε πάει εκεί κοντά ποια πόλη σίγουρα να πάω .
4 βράδια . Οι επιλογές ειναι πολλές πόλεις μοναχο κλπ και σκεφτομαι να παρω και αυτοκίνητο για να παω σε αρκετες απο αυτες .
Μόναχο και Λίμνη της Κωνσταντίνας (Bodensee) Lindau.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
με 45 ευρω πηγενε έλα στο μέμινγκεν , θα ήθελα να μου προτίνετε όσοι έχετε πάει εκεί κοντά ποια πόλη σίγουρα να πάω .
Πέρα από το Μόναχο που είναι η συνηθισμένη επιλογή, θα κοιτόυσα είτε βόρεια προς Ulm, είτε νότια στην Αυστρία προς Innsbruck. Εξίσου καλή επιλογή είναι και η λίμνη που λέει ο @vangelis69 .
Με αυτοκίνητο αυξάνονται οι επιλογές και οι στάσεις!
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.311
Likes
17.306
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
με 45 ευρω πηγενε έλα στο μέμινγκεν , θα ήθελα να μου προτίνετε όσοι έχετε πάει εκεί κοντά ποια πόλη σίγουρα να πάω .
4 βράδια . Οι επιλογές ειναι πολλές πόλεις μοναχο κλπ και σκεφτομαι να παρω και αυτοκίνητο για να παω σε αρκετες απο αυτες .

Να μείνεις κάπου μεταξύ Memmingen και Μονάχου όπως π.χ. στο Landsberg am Lech
(διαμαντάκι πόλη που έχω μείνει) και από εκεί να κάνεις ημερήσιες. Μία προς Augsburg, μία προς Μόναχο (κλασικό αλλά ωραίο), μία προς κάστρο Neuschwanstein και μία προς Lindau (όπως ειπώθηκε και παραπάνω).
Υπάρχει και η λύση να κάνεις και ένα οδικό «road circle» με στάσεις σε όλα τα παραπάνω με διαφορετικές διανυκτερεύσεις (αν το αντέχεις) βάζοντας μέσα και άλλα της Γερμανίας και ίσως και της Αυστρίας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom