Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι αστραπή στο Λονδίνο: Δώστε φώτα!

orionas

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Καλησπέρα σας!

Το αγαπημένο μου συγκρότημα (within temptation) κάνει ένα tour το 2011 και, φυσικά, δεν έρχεται Ελλάδα οπότε λέω να εφαρμόσω εκείνο το ρητό με τον μωάμεθ. Τώρα όπως καταλαβαίνετε σαν άνθρωπος που ποτέ δεν έχει βγει έξω από την Ελλάδα έχω κάποιες απορίες.

1) Εισητήρια έχω βρει πήγαινε-έλα 250 Ευρώ με british airways. Καλά είναι? Μήπως υπάρχουν extra φόροι που δεν τους λένε αλλά στο αεροδρόμιο θα σου πούνε "πλέρωνε άλλα τόσα"? Επίσης, είδα άλλες πτήσεις οι οποίες έχουν και στάση κιόλας με πολύ περισσότερα λεφτά. Δεν πιστεύω το χαμηλό κόστος των εισητηρίων που βρήκα να συνεπάγεται σε αλεξίπτωτο (αν με καταλαβαίνετε).

2)Εκεί θα φτάσω στις 11/11/2011 ώρα 11:00 Λονδίνου στο Heathrow. H συναυλία ξεκινάει (ή καλλύτερα "ανοίγουν τις πόρτες") στις 19:00 ώρα Λονδίνου. Μέχρι τότε τι κάνουμε? Εγώ βάσικά στο big ben θέλω να πάω και από εκεί πέρα προτίνετε!

3) Συγκοινωνίες! Όσο και να έχω διαβάσει δεν έχω καταλάβει ΤΙΠΟΤΑ! Στην Ελλάδα με το που βγεις από το Ελ. Βενιζέλος σου έχει μια μεγάλη ταμπέλα που λέει από εκεί μετρό στο οποίο χτυπάς ένα εισιτήριο και μπορεί να σε πάει σχεδόν παντού στην Αττική (ή στα γνωστά μέρη, τέλος πάντων). Κάτι για oyster card έχω ακούσει και δεν έχω καταλάβει τι είναι και που σε πάει. Εγώ θέλω να πάω κέντρο Λονδίνο και μετά στο 02 Academy Brixton όπου θα γίνει η συναυλία. Με πάει?

4) Η πτήση μου για πίσω Αθήνα φεύγει στις 8:00 στις 12/11/2011. Οπότε αν υποθέσουμε ότι συναυλία τελειώνει στις 00:00 με 1:00 θέλω με το που φύγω από την συναυλία να πάω στο heathrow να περιμένω μέχρι τις 8 για να φύγω. Όμως πως πάμε νυχτιάτικα στο Heathrow? Λειτουργεί το μετρό?

5) Αλλαγή συναλλάγματος από Ευρώ σε Λίρες που κάνουμε?

6) Μιας και η Αγγλία είναι στην ΕΕ υποθέτω ότι χρειάζομαι μόνο την ταυτότητα μου για να πάω ή θα τρέχω σε πρεσβείες για χαρτιά και τέτοια?

7) Γενικές συμβουλές?

Ευχαριστώ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.380
Καλησπέρα σας!

Το αγαπημένο μου συγκρότημα (within temptation) κάνει ένα tour το 2011 και, φυσικά, δεν έρχεται Ελλάδα οπότε λέω να εφαρμόσω εκείνο το ρητό με τον μωάμεθ. Τώρα όπως καταλαβαίνετε σαν άνθρωπος που ποτέ δεν έχει βγει έξω από την Ελλάδα έχω κάποιες απορίες.

1) Εισητήρια έχω βρει πήγαινε-έλα 250 Ευρώ με british airways. Καλά είναι? Μήπως υπάρχουν extra φόροι που δεν τους λένε αλλά στο αεροδρόμιο θα σου πούνε "πλέρωνε άλλα τόσα"? Επίσης, είδα άλλες πτήσεις οι οποίες έχουν και στάση κιόλας με πολύ περισσότερα λεφτά. Δεν πιστεύω το χαμηλό κόστος των εισητηρίων που βρήκα να συνεπάγεται σε αλεξίπτωτο (αν με καταλαβαίνετε).

2)Εκεί θα φτάσω στις 11/11/2011 ώρα 11:00 Λονδίνου στο Heathrow. H συναυλία ξεκινάει (ή καλλύτερα "ανοίγουν τις πόρτες") στις 19:00 ώρα Λονδίνου. Μέχρι τότε τι κάνουμε? Εγώ βάσικά στο big ben θέλω να πάω και από εκεί πέρα προτίνετε!

3) Συγκοινωνίες! Όσο και να έχω διαβάσει δεν έχω καταλάβει ΤΙΠΟΤΑ! Στην Ελλάδα με το που βγεις από το Ελ. Βενιζέλος σου έχει μια μεγάλη ταμπέλα που λέει από εκεί μετρό στο οποίο χτυπάς ένα εισιτήριο και μπορεί να σε πάει σχεδόν παντού στην Αττική (ή στα γνωστά μέρη, τέλος πάντων). Κάτι για oyster card έχω ακούσει και δεν έχω καταλάβει τι είναι και που σε πάει. Εγώ θέλω να πάω κέντρο Λονδίνο και μετά στο 02 Academy Brixton όπου θα γίνει η συναυλία. Με πάει?

4) Η πτήση μου για πίσω Αθήνα φεύγει στις 8:00 στις 12/11/2011. Οπότε αν υποθέσουμε ότι συναυλία τελειώνει στις 00:00 με 1:00 θέλω με το που φύγω από την συναυλία να πάω στο heathrow να περιμένω μέχρι τις 8 για να φύγω. Όμως πως πάμε νυχτιάτικα στο Heathrow? Λειτουργεί το μετρό?

5) Αλλαγή συναλλάγματος από Ευρώ σε Λίρες που κάνουμε?

6) Μιας και η Αγγλία είναι στην ΕΕ υποθέτω ότι χρειάζομαι μόνο την ταυτότητα μου για να πάω ή θα τρέχω σε πρεσβείες για χαρτιά και τέτοια?

7) Γενικές συμβουλές?

Ευχαριστώ!
Aπαντώ στο πρώτο.Αν η τιμή είναι από το site της ΒΑ η άλλο αξιόπιστο τότε είναι η τελική τιμή και δέν πληρώνεις τίποτα άλλο.Πάντως η τιμή δέν είναι και πολύ φθηνή για τόσο αργά(Νοέμβριος 2011?).Να περίμενες λίγο για καμμιά προσφορά??Νομίζω οτι έχεις χρόνο ακόμη.Κοίταζε και το skyscanner που κάνει αναζήτηση/σύγριση πτήσεων.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.380
Καλησπέρα σας!



6) Μιας και η Αγγλία είναι στην ΕΕ υποθέτω ότι χρειάζομαι μόνο την ταυτότητα μου για να πάω ή θα τρέχω σε πρεσβείες για χαρτιά και τέτοια?


Ευχαριστώ!
Η ταυτότητα σε καλύπτει-δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Mε κάθε επιφύλαξη αυτό που λέω..από 2011 νομίζω χρειαζόμαστε την κάρτα του πολίτη που πιθανόν να αντικαταστήσει την αστυνομική ταυτότητα που ξέρουμε σήμερα..

οποτε όσο περνάει ο καιρός και φτάνει η ώρα για το ταξίδι να έχεις το νου σου..
ίσως να πρέπει να κανεις ενέργειες ώστε να την βγάλεις...
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.091
Likes
1.689
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Είναι πολύ νωρίς να αγοράσεις εισητήρια ... Περίμενε και θα βρείς καλύτερη τιμή!
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
To καλοκαίρι πήγα στο Λονδίνο και γω με αφορμή το αγαπημένο μου συγκρότημα (Muse) μόνο που δεν το κανα και τόσο αστραπή...(έμεινα 5 μέρες) αν μπορούσες και συ να μείνεις λίγο παραπάνω....αφού πας που πας βρε αδερφέ....να μην το χαρείς λιγάκι??? Τεσπά...εσύ ξέρεις!!!! Αρχίζω:
1) τα εισητήρια δεν είναι καθόλου φτηνά! Ελπίζω να μην τα κλεισες!!! Ειδικά αν μιλάμε για κανα χρόνο μετά, έχεις περιθώρια να ψάξεις!!! Μπορείς να κοιτάξεις στην easyjet, όπου στις τιμές θα υπολογίζεις και 11 ευρώ, νομίζω, παραπάνω για τις αποσκευές. Κατά τα άλλα σου έχει μέσα και φόρους. Επίσης, μία πολύ καλή επιλογή είναι το Airtickets, Hotels, Car Rental, Ferries | travelplanet24.com όπου βάζεις τις μέρες που θα πας και σου βγάζει τον καλύτερο συνδυασμό από όλες τις αεροπορικές εταιρίες. Για μένα είναι από τα καλύτερα και πιο βολικά και εύκολα site, εμείς από κει κλείσαμε!
2) Δε θες να πας νωρίτερα στη συναυλία για να χεις καλες θέσεις? (στο ρωτάει μία που πήγε από τις 9:30 το πρωί ενώ άνοιγαν στις 4:30!!! τόσα χιλιόμετρα κάνεις μωρέ...!!!)
3)Είναι λίγο μπέρδεμα!!! Κοίτα, εμείς μόλις φτάσαμε στο Heathrow, ρωτήσαμε πως θα πάμε στο μετρό και από κει, από το ταμείο, βγάλαμε την Oyster card, με τέτοιες ταξιδεύουν. Σα πιστωτική κάρτα είναι και σου επιτρέπει την είσοδο στο μετρό. "Βάζεις μέσα" λεφτά, που είναι για το πόσες μέρες θα μείνεις και για το σε ποιες ζώνες θέλεις να μετακινήσαι, γιατί είναι τεράστιο το δίκτυο του μετρό τους. Εσυ πρέπει να δεις που είναι το στάδιο της συναυλίας και ότι άλλο θέλετε να δείτε και να βγάλεις μόνο για αυτές τις ζώνες. Θα τους πεις πως θες μόνο για μία μέρα και θα συνενοηθείς εκεί. Σε μας η Πακιστανούλα στο γκισέ ήταν εξυπηρετικότατη!!!
4)Εμείς κάναμε το ίδιο, για το Gatwick. Κοίτα, είναι ανάλογα με τν κάθε γραμμή. Σε ένα σταθμό του μετρό μπορείτε να ρωτήσετε στις πληροφορίες μέχρι τι ώρα έχει....Συνήθως είναι ως τις 12, 12 και κάτι....σε μας βέβαια, λόγω της συναυλίας είχε πάρει μια παράταση!!!! Για το αεροδρόμιο πάντος, φαντάζομαι θα χει και πιο αργά! Κάνει καμιά ώρα παντος!!! Και νομίζω, πρέπει να χει και τρένο. Όταν φτάσετε στο Λονδίνο, από κει που θα πάρετε την κάρτα που λέγαμε πριν....μπορείτε να ρωτήσετε...να πείτε πως θέλετε και επιστροφή στο Heathrow και να μάθετε ώρες κλπ. Κοίτα για το Heathrow δε ξέρω....στο Gatwick πάντος δεν ήμασταν οι μόνες! Είχε κόσμο που κοιμόταν με κουβέρτες στο αεροδρόμιο κλπ. Επίσης έχει και μαγαζιά που είναι ανοιχτά συνέχεια και μπορείς να πάρεις καφέ, φαϊ κλπ...Το Heathrow είναι και πιο παλιό βέβαια...αλλά όλο και κάτι θα χει δε μπορεί!!
5)Πού μένεις??? Μπορείς να κάνεις και στο αεροδρόμιο βέβαια....είτε στο ελληνικό είτε στο αγγλικό. Σε τράπεζα μην κάνεις μόνο γιατί είναι πολύ μεγάλη η προμήθεια. Εμείς είχαμε κάνει από δω! Πρόσεχε μόνο!!!! Γενικά πουλάνε ακριβά και αγοράζουν φτηνά! Δηλαδή αν σου περισσέψουν λίρες, δε σημαίνει πως θα τις πάρουν πίσω με την τιμή που τις αγόρασες!! Θα ζημιωθείς σίγουρα! Οπότε αν μπορείς άλλαξε όσα λεφτά θα ξοδέψεις! Και επίσης, αν σου περισσέψουν κέρματα...δεν στα αλλάζουν μετά σε ευρώ!!
6) Εμείς είμασταν με τις ταυτότητες (τις καινούργιες φυσικά, με τους λατινικούς). Τώρα εδώ διάβασα για κάτι κάρτες του πολίτη??? Δεν το ξέρω αυτό!!!!
Ελπίζω λίγο να βοήθησα!!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα σας!

Το αγαπημένο μου συγκρότημα (within temptation) κάνει ένα tour το 2011 και, φυσικά, δεν έρχεται Ελλάδα οπότε λέω να εφαρμόσω εκείνο το ρητό με τον μωάμεθ. Τώρα όπως καταλαβαίνετε σαν άνθρωπος που ποτέ δεν έχει βγει έξω από την Ελλάδα έχω κάποιες απορίες.

1) Εισητήρια έχω βρει πήγαινε-έλα 250 Ευρώ με british airways. Καλά είναι? Μήπως υπάρχουν extra φόροι που δεν τους λένε αλλά στο αεροδρόμιο θα σου πούνε "πλέρωνε άλλα τόσα"? Επίσης, είδα άλλες πτήσεις οι οποίες έχουν και στάση κιόλας με πολύ περισσότερα λεφτά. Δεν πιστεύω το χαμηλό κόστος των εισητηρίων που βρήκα να συνεπάγεται σε αλεξίπτωτο (αν με καταλαβαίνετε).

2)Εκεί θα φτάσω στις 11/11/2011 ώρα 11:00 Λονδίνου στο Heathrow. H συναυλία ξεκινάει (ή καλλύτερα "ανοίγουν τις πόρτες") στις 19:00 ώρα Λονδίνου. Μέχρι τότε τι κάνουμε? Εγώ βάσικά στο big ben θέλω να πάω και από εκεί πέρα προτίνετε!

3) Συγκοινωνίες! Όσο και να έχω διαβάσει δεν έχω καταλάβει ΤΙΠΟΤΑ! Στην Ελλάδα με το που βγεις από το Ελ. Βενιζέλος σου έχει μια μεγάλη ταμπέλα που λέει από εκεί μετρό στο οποίο χτυπάς ένα εισιτήριο και μπορεί να σε πάει σχεδόν παντού στην Αττική (ή στα γνωστά μέρη, τέλος πάντων). Κάτι για oyster card έχω ακούσει και δεν έχω καταλάβει τι είναι και που σε πάει. Εγώ θέλω να πάω κέντρο Λονδίνο και μετά στο 02 Academy Brixton όπου θα γίνει η συναυλία. Με πάει?

4) Η πτήση μου για πίσω Αθήνα φεύγει στις 8:00 στις 12/11/2011. Οπότε αν υποθέσουμε ότι συναυλία τελειώνει στις 00:00 με 1:00 θέλω με το που φύγω από την συναυλία να πάω στο heathrow να περιμένω μέχρι τις 8 για να φύγω. Όμως πως πάμε νυχτιάτικα στο Heathrow? Λειτουργεί το μετρό?

5) Αλλαγή συναλλάγματος από Ευρώ σε Λίρες που κάνουμε?

6) Μιας και η Αγγλία είναι στην ΕΕ υποθέτω ότι χρειάζομαι μόνο την ταυτότητα μου για να πάω ή θα τρέχω σε πρεσβείες για χαρτιά και τέτοια?

7) Γενικές συμβουλές?

Ευχαριστώ!
1) Τα εισητηρια ειναι ακριβα. Θα βρεις φθηνοτερα

2) Για το Big Ben θα κατεβεις Westminster. Μετα και μεχρι να περασει ο χρονος σου κατεβα σε μια απο τις Green Park, Piccadilly circus, Leicester square, Oxford circus, Govent Garden και κανε καμμια βολτα ή στη Russell square και πηγαινε στο Βρετανικο να δεις τα ελγινεια μαρμαρα.

3) Εδω η γνωμη μου ειναι να παρεις μια Day Travelcard off peak (ισχυει απο τις 09:30 τις καθημερινες και ολη τη μερα τα Σ/Κ ως τις 04:30 της επομενης μερας) με 8 λιρες για τις ζωνες 1-6. Ο Τube σε παει παντου (ακου ερωτηση: με παει; Μη με νευριαζεις...) και για το ο2 Brixton θα κατεβεις σε μια απο τις στασεις Brixton ή Stockwell (δεν ξερω πια σε βολευει περισσοτερο, ρωτα εκει).

4) Το τελευταιο τραινο για Heathrow απο Piccadilly circus ειναι εικοσι λεπτα με μιση ωρα μετα τα μεσανυχτα και τις Κυριακες μια ωρα νωριτερα περιπου. Πραγμα που σημαινει πως δεν προκειται να προλαβεις. Ο μονος τροπος λοιπον περα απο ταξι ειναι τα νυχτερινα λεωφορεια. Θα παρεις ή το 159 (εικοσιτετραωρο) ή το N3 (αναλογα πιο εχει πιο κοντα σταση. Θα κατεβεις στη Trafalgar square. Απο την Trafalgar αλλα απο τη σταση S (εσυ θα κατεβεις ή στην Τ ή στην Α) θα παρεις το Ν9 που παει Heathrow στα terminal 1,2,3 και 5. Προσοχη για το terminal 4 δεν υπαρχει λεωφορειο.

5) Συναλλαγμα ή κανεις απο Ελλαδα αμα πετυχεις καλη ισοτιμια ή χρησιμοποιεις καρτουλα ή τελος παντων πας Govent Garden κι εκει θα βρεις το καλυτερο κατα την αποψη μου συναλλαγμα. Σε καθε περιπτωση μπορεις να κανεις και στο αεροδρομιο (αν και θα σε κωλοπιασουν. Δεν θα αλλαξεις και ολο σου το μηνιατικο βρε αδερφε...)

6) Αν εχεις ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες, οπως σου ξαναειπαν, εισαι αρχηγος.

7) Γενικες συμβουλες: αν μπορεις συνδυασε το με περισσοτερες μερες διαμονης γιατι θα το μετανιωσεις που θα φυγεις τοσο γρηγορα...
Περισσοτερα σχετικα με τις συγκοινωνιες στο Λονδινο δες http://www.tfl.gov.uk/
 
Last edited by a moderator:

orionas

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Πρώτα από όλα 1000+ ευχαριστώ! Με σώζετε!

Αν και πρώτη φορά πάω ταξίδι στο εξωτερικό τίποτα δεν φοβάμαι πέραν από τις συγκοινωνίες. Το να χαθείς σε ξένο τόπο είναι λιγάκι βαρύ εδώ που τα λέμε...

@sophakos Πολύ θα το ήθελα να μήνω αλλά μιας και είμαι φοιτητής και για μια μέρα πολύ μου είναι. Μην νομίζεις ότι δεν έψαξα αλλά 100Ε την ημέρα πάω και με λιγότερο σε κάποιο ελληνικό νησί το καλοκαίρι. Είπαμε θα φάω που θα φάω εκεί τις οικονομίες μου να μην χρεωθώ κιόλας...

Σχετικά με το 2. Όχι θέλω να δω έστω και λίγο το Λονδίνο και επιπλέον από ότι έχω δει σε φωτογραφίες το Brixton είναι μικρό και κλειστό. Καμιά σχέση δηλαδή με το δικό μας το tera vibe.

Σχετικά με το 5. Αθήνα μένω, Μοσχάτο.

@tripakias

Σχετικά με το 1. Πότε? Φοβάμαι μην περάσει καιρός περιμένωντας και ξαφνικά νοσταλγώ τα 250 Ευρώ που τα είχα βρει.

Σχετικά με το 3. Τι εννοείς γραμμές 1-6? Στον χάρτη που βρήκα εμένα με ενδιαφέουν οι γραμμές μπλε, γαλάζια και πράσινη.

Σχετικά με το 4. Ωραία τα λες. Μονάχα μερικές απορίες. Πόσο πάει το λεωφορείο? Και, ο οδηγός είναι εξυπηρετικός? Γιατί θα τον ρωτήσω αν πάει heathrow μην με πάει στην άλλη μεριά. Επίσης, όταν λες λεωφορείο εννοείς το γνωστό κόκκινο που όλοι έχουμε δει στην τηλεόραση ή έχουν και άλλα?

Σχετικά με το 7 ότι είπα στον sophakos.

Και πάλι ευχαριστώ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1) Οταν βγαλουν και οι αλλες εταιριες τις τιμες τους. Προς το παρον μονο η BA εχει βγαλει... βεβαια μπορει το αεροδρομιο σου να ειναι αλλο.
Τι να σου πω; αμα σου κανει η τιμη και αγχωνεσαι τοσο κλειστο (εγω θα περιμενα παντως)

3) Ζωνες 1-6 και οχι γραμμες. Αν κοιταξεις στο backround του χαρτη θα δεις καποιες ασπρες και γκρι ζωνες με αριθμους απο 1-9. Επειδη το Heathrow ειναι στην 6 και τα μερη που θελεις να πας στις 1 και 2 πρεπει να παρεις καρτα για τις ζωνες 1-6 (μπορεις να παρεις και oyster αλλα θα σε βολεψει καλυτερα νομιζω η Day Travelcard off peak -οχι peak-).

4) Στο κοκκινο γνωστο λεωφορειο που εχεις δει στην τηλεοραση θα χρησιμοποιησεις την Travelcard, δεν πληρωνεις τιποτ' αλλο(αν επιβιβαστεις σε αυτο εως τις 04:30). Ειπαμε 8 λιρες απο 09:30 μεχρι 04:30 για ολα (λεωφορεια, τραμ, tube,DLR) στις ζωνες 1-6. Τον οδηγο να τον ρωτησεις, ειναι περα για περα ευγενικοι, αλλα θα σου μιλα πισω απο τζαμι.

7) Συ ξες. Μη μου λες αλλα του χρονου φοβαμαι.
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Βρες μου ακόμα και τρύπα (που να είναι πρώτα από όλα ασφαλής, καθαρά και ζεστά) με κάτω από 50Ε/μέρα και το κάνω πολυήμερο.

Anyway, ευχαριστώ.
Καταρχήν αυτό που λες με τα λιγότερα από 100 ευρώ και το ελληνικό νησί, δε παίζει! Έχει φτηνά ξενοδοχεία και σε νορμάλ κατάσταση και ασφαλές! Μην το φοβάσαι το Λονδίνο, ούτε στις συγκοινωνιες, ούτε στη διαμονή σου!!!! Ακούγονται πολλά, το ξέρω αλλά κράτα και μικρό καλάθι!!! Πραγματικά αξίζει να μείνεις!!!! Εμείς μπορεί να μην ήμασταν φοιτήτριες αλλά ήμασταν 4 εργαζόμενες που ήταν ακόμη πιο δύσκολο να πάρουμε και οι 4 άδειες για πέντε μέρες και μάλιστα αμέσως μετά τις καλοκαιρινές διακοπές. Εμείς μέναμε δίπλα στο σταθμό του μετρό, Kings Cross, σε τετράκλινο και δίναμε 100 λίρες τη μέρα, με πρωινό. Γιατί δε ψάχνεις στο booking.com???? Έχει πολλάααααα ξενοδοχεία και θα καταλάβεις και τι παίζει από τιμές! Πραγματικά, επειδή δεν έχεις βγει έξω ακόμη (κι εγώ πρώτη φορά φέτος βγήκα, μην νομίζεις) τα λες αυτά με τα ελληνικά νησία! Θα σου αρέσει πάρα πολύ και θα λες μετά τα ανάποδα: Είναι δυνατόν να χρειάστηκα τα ίδια λεφτά στο Λονδίνο με αυτά που θέλω για ένα ελληνικό νησί??? Όσο για τα κόκκινα λεωφορεία,. καλύφθηκα από τον προλαλήσαντα!!! Γενικά και οι οδηγοί και οι περισσότεροι άνθρωποι, είναι πολύ εξυπηρετικοί! Για το Tera Vibe δε το σχολιάζω!!!! Είδαμε το Wembley και καταλάβαμε τι θα πει συναυλία και οργάνωση! Άστα! Τέλος...επιμένω για τα εισητήρια!!!!!!!!Και επίσης,,,,δεν ισχύει τόσο το όσο πιο νωρίς τόσο πιο φτηνά! Πριν από έξι μήνες είχα βρει για Βαρκελώνη με 180 ευρω, πήγαινελα και το θεωρούσα φτηνό! Και κατέληξα να το κλείσω με 90, πήγαινελα, τρεις μήνες πριν! Δες και στην Aegean και ξαναλέω, δες και στο site που σου πρότεινα! Είναι πολύ νωρίς για εισητήρια! Μπορείς να το τσεκάρεις και συχνά!!! Πραγματικά θα βρεις και με 100 ευρώ κάτω και μανι μάνι θα χεις 100 ευρουλάκια για δυο μέρες διαμονής!!!!!
 

orionas

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Βρήκα στο booking κάποια ξενοδοχεία με περίπου 50Ε/day (ένα μάλιστα είχε 90Ε για 3 νύχτες!) αλλά δεν ξέρω το πόσο καλύπτουν το τρίπτυχο ασφάλεια, ζεστασιά, καθαριότητα. Είναι λίγο ύποπτο το ένα ξενοδοχείο να έχει τόσο λίγα λεφτά και το άλλο υπερδιπλάσια.

Επιπλεόν, οι κρατήσεις για ξενοδοχείο + πτήση πως γίνοντε? Γιατί αν θέλει πιστωτική δεν έχω (στο όνομα μου τουλάχιστον, έχω μια των γονιών μου που μου βάζουν τα χρήματα). Τα εισητήρια μετά της πτήσης πότε και πως τα παραλαμβάνω (αφού έτσι και αλιώς ηλεκτρονικά θα γίνουν όλες οι κρατήσεις)?

Edit Κάποια πράγματα που μου ήρθαν τώρα και είναι εξίσου σημαντικά.

Από επικοινωνία με την πατρίδα πως πάμε? Επειδή έχω ακούσει ότι οι εταιρίες καρτοκινητής το χρεώνουν λιγάκι. Εσείς τι χρησιμοποιείσατε?

Επιπλέον, επειδή ΠΑΝΤΑ μπορεί να συμβεί μια στραβή πως μπορούν οι δικοί μου να μου στείλουν λεφτά στην αγγλία?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.465
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom