Ταξίδι με αβάπτιστο

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
150
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Ε μα αυτό εξ υπακούεται,όποιος πει ε καλά παιδί είναι και δεν κάνει τπτ είναι μεγάλο γαίδούρι.Απλά ένα τοσο μικρό παιδι πρέπει να καταλάβουμαι ότι δεν μπορείς να του πεις σταμάτα και να σταματήσει,και να δείξουμε λίγο ανοχή.
Το οτι θέλουμε να πάρουμε τα παιδιά μαζι δεν σημαίνει έλλειψη σεβασμού.Εννοείτε οτι όπως απαιτούμαι σεβασμό έτσι πρέπει και να τον μαθαίνουμε στα παιδιά μας.Στην περιπτωση του βρέφους όμως?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Στο ταξιδι με το βρεφος παραβαινεις τις αρχες που λενε "οχι πολυ αγκαλια,-αστο να κλαψει " αν εχεις τετοιες- εγω ουτως η αλλως δεν ειχα τετοιες αρχες. και καθε που κλαιει το παιρνεις αγκαλια. Αν εισαι σε εστιατοριο και κλαιει, σταματας να τρως και το πηγαινεις βολτα εξω καθοτι δε σου φταινε σε τιποτε οι υπολοιποι που βρισκονται στο εστιατοριο. Μολις τελειωσει ο αντρας σου το φαγητο αναλαμβανει αυτος και γυρνας στο τραπεζι σου η το κανετε αντιστροφως. Πραγματα δηλαδη που οφελεις να τα κανεις και στην οποιαδηποτε ελληνικη ταβερνα η καφετερια.
Εχε μαζι σου ενα μπιμπερο με χαμομηλι να του δινεις την ωρα της απογειωσης και της προσγειωσης, καμια φορα κλαινε γιατι τα πειραζει η πιεση στα αυτακια τους, αν καταπινουν εκεινη την ωρα συνηθως το αντιμετωπιζουν καλυτερα.
Αν κλαιει στο αεροπλανο, πραγματικα δεν μπορεις να κανεις και πολλα, φροντισε να εισαι σε θεση κοντα στο διαδρομο, ωστε να μπορεις να σηκωθεις και να το κανεις καμια βολτα μπας και ξεχαστει.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ε μην το λες, υπάρχουν πολλά γαϊδούρια εκεί έξω! χεχε! άθελά τους ίσως, ιδίως αν ειναι και το πρώτο παιδί που θα το έχουν "μην πεις κακια κουβεντα για το παιδι μου, σε εφαγα, το παιδι μου ο,τι κανει ειναι τελειο"!
σκεφτομαι τον θείο μου πχ που καμαρωνει για την εγγονή του, μικρό παιδι και ταλαιπωρεί τον κόσμο, αλλά αυτός κάνει λες και είναι το παιδί-θαύμα "ε δεν πειραζει που κανει φασαρια στην εκκλησια! μικρο παιδι ειναι! θελει καπως να συμμετεχει! δες τι καλα που ψελνει! (και ας βγάζει από το ρυθμο τους ακομα και τους ψαλτες!)", ενώ πριν αποκτησει εγγονι, μάλωνε όσα κάναν φασαρία, ακόμα και να ψιθύριζαν. Ενώ η εγγνονούλα! θαύμα! ε βέβαια, ποιό άλλο παιδι ξέρει τοσο καλα να κανει φασαρια σαν αυτη! κανενα!
και για το βρεφος πιστευω υπαρχει λυση. ενταξει, δεν ειμαι ειδική, αλλά οπως ανεφεραν καποιοι, ειναι μαλλον πιο ευκολη περιπτωση, γιατι εξαρταται εξολοκλήρου από τους γονεις. Αν αυτοί τους πρώτους μήνες έχουν βρει τον τρόπο να το ηρεμούν στο σπίτι, θα το κάνουν και στα ταξιδια..
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Παιδιά, για να μη παρεξηγούμαι, πρώτα με ενδιαφέρει η βολή του παιδιού μου και μετά των άλλων. Όποιος γονιός ισχυριστεί το αντίθετο λέει ψέματα.
Το σχόλιο μου έγινε πρωταρχικά για το γεγονός ότι δεν ήθελα να βάλω το γιο μου σε δοκιμασία και μάλιστα σε πολύ μικρή ηλικία.
Όταν έγινε 5 και είδα ότι σήκωνε το ταξίδι, τον πήρα μαζί μου και πολύ καλά έκανα. Αλλά για κανένα λόγο δεν θα τον ταλαιπωρούσα επειδή ντε και καλά εγώ ήθελα να πάω ταξίδι. Από εκεί ξεκίνησε η κουβέντα μας.
Στο ψάξιμο λοιπόν για το ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να ταξιδεύει ο μικρός μαζί μου, ανακάλυψα σιγά-σιγά. ότι και οι υπόλοιποι έχουν δικαιώματα, πράγμα που δεν είχα συνειδητοποιήσει πριν, γιατί το παιδί μου ήταν - και είναι - όλος ο κόσμος για μένα.
Πλέον εκνευρίζομαι όταν ένα παιδάκι γκρινιάζει στο αεροπλάνο, γιατί είναι δείγμα έλλειψης σεβασμού από τους γονείς. Και δεν τα παίρνω με το παιδάκι - για όνομα του Θεού. Οι γονείς είναι αυτοί που φταίνε. Γιατί δηλαδή ο δικός μου δεν γκρίνιαζε?
Μια αναιδέστατη μάλιστα, σε ευγενική παρατήρηση συνεπιβάτη γύρισε και είπε το αμίμητο: "και τι να το κάνω? να το πνίξω?"
Δηλαδή αν ο άλλος φόρτωνε και της έλεγε "αυτό ακριβώς να κάνεις", τι θα γινότανε μετά?
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
χαχαχα! μπα, μάλλον θα της έλεγε "μπορώ να το κάνω εγώ για εσάς αν θέλετε. Συγγνώμη, δεν σας συστήθηκα: Ηρώδης!":shock:
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
150
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Στο ταξιδι με το βρεφος παραβαινεις τις αρχες που λενε "οχι πολυ αγκαλια,-αστο να κλαψει " αν εχεις τετοιες- εγω ουτως η αλλως δεν ειχα τετοιες αρχες. και καθε που κλαιει το παιρνεις αγκαλια. Αν εισαι σε εστιατοριο και κλαιει, σταματας να τρως και το πηγαινεις βολτα εξω καθοτι δε σου φταινε σε τιποτε οι υπολοιποι που βρισκονται στο εστιατοριο. Μολις τελειωσει ο αντρας σου το φαγητο αναλαμβανει αυτος και γυρνας στο τραπεζι σου η το κανετε αντιστροφως. Πραγματα δηλαδη που οφελεις να τα κανεις και στην οποιαδηποτε ελληνικη ταβερνα η καφετερια.
Εχε μαζι σου ενα μπιμπερο με χαμομηλι να του δινεις την ωρα της απογειωσης και της προσγειωσης, καμια φορα κλαινε γιατι τα πειραζει η πιεση στα αυτακια τους, αν καταπινουν εκεινη την ωρα συνηθως το αντιμετωπιζουν καλυτερα.
Αν κλαιει στο αεροπλανο, πραγματικα δεν μπορεις να κανεις και πολλα, φροντισε να εισαι σε θεση κοντα στο διαδρομο, ωστε να μπορεις να σηκωθεις και να το κανεις καμια βολτα μπας και ξεχαστει.
Aυτά που λές τα κάνουμε στο ίδιο μας το σπίτι.Πόσο μάλλον έξω.:D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πλέον εκνευρίζομαι όταν ένα παιδάκι γκρινιάζει στο αεροπλάνο, γιατί είναι δείγμα έλλειψης σεβασμού από τους γονείς. Και δεν τα παίρνω με το παιδάκι - για όνομα του Θεού. Οι γονείς είναι αυτοί που φταίνε. Γιατί δηλαδή ο δικός μου δεν γκρίνιαζε?
Ο γιος σου δεν γκρινιαζε, προφανως επειδη εσυ και η γυναικα σου καθοσασταν διπλα και καθολη τη διαρκεια της πτησης και τα απασχολουσατε ετσι ωστε να μην βαρεθει και αρχισει την γκρινια. Δε πιανατε τα βιβλια, τις εφημεριδες και τα περιοδικα και ο μικρος ας κανει οτι τον φωτισει η κουτρα του. Επισης εχω παρατηρησει οτι ανθρωποι νευρικοι και μονιμως εκνευρισμενοι μεταδιδουν τον εκνευρισμο τους στα παιδια τους με αστοχες παρατηρησεις και παρεμβασεις.
Προφανως η περι ου ο λογος κυρια που περιγραφεις, ουτε αυτη, ουτε ο αντρας της, ειχαν την παραμικρη διαθεση να αφιερωσουν τον χρονο τους στο βλασταρι τους, ειτε ασχοληθηκαν μαζι του μονο και μονο για να του σπασουν τα νευρα.
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
150
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Παιδιά, για να μη παρεξηγούμαι, πρώτα με ενδιαφέρει η βολή του παιδιού μου και μετά των άλλων. Όποιος γονιός ισχυριστεί το αντίθετο λέει ψέματα.
Το σχόλιο μου έγινε πρωταρχικά για το γεγονός ότι δεν ήθελα να βάλω το γιο μου σε δοκιμασία και μάλιστα σε πολύ μικρή ηλικία.
Όταν έγινε 5 και είδα ότι σήκωνε το ταξίδι, τον πήρα μαζί μου και πολύ καλά έκανα. Αλλά για κανένα λόγο δεν θα τον ταλαιπωρούσα επειδή ντε και καλά εγώ ήθελα να πάω ταξίδι. Από εκεί ξεκίνησε η κουβέντα μας.
Στο ψάξιμο λοιπόν για το ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να ταξιδεύει ο μικρός μαζί μου, ανακάλυψα σιγά-σιγά. ότι και οι υπόλοιποι έχουν δικαιώματα, πράγμα που δεν είχα συνειδητοποιήσει πριν, γιατί το παιδί μου ήταν - και είναι - όλος ο κόσμος για μένα.
Πλέον εκνευρίζομαι όταν ένα παιδάκι γκρινιάζει στο αεροπλάνο, γιατί είναι δείγμα έλλειψης σεβασμού από τους γονείς. Και δεν τα παίρνω με το παιδάκι - για όνομα του Θεού. Οι γονείς είναι αυτοί που φταίνε. Γιατί δηλαδή ο δικός μου δεν γκρίνιαζε?
Μια αναιδέστατη μάλιστα, σε ευγενική παρατήρηση συνεπιβάτη γύρισε και είπε το αμίμητο: "και τι να το κάνω? να το πνίξω?"
Δηλαδή αν ο άλλος φόρτωνε και της έλεγε "αυτό ακριβώς να κάνεις", τι θα γινότανε μετά?
Εγω πάντως δε σε παρεξήγησα σε καμία περίπτωση.Η γνώμη είναι σεβαστη.Εννοείτε πως ότι κάνουμε πρέπει να έχουμε ως γνώμονα το παιδι μας και τη βολη του και σαφώς να σεβόμαστε τους γύρω μας.Απλά να μην πηγαίνουμε στα άκρα και οι δυο πλευρές.Είναι ανθρώπινο να κλάψει λίγο το παιδάκι γιατι δυσανασχαίτησε,είναι ανθρώπινο να εκνευριστει και ο διπλάνος γιατί έχει δικαίωμα σε ένα ήρεμο ταξίδι.Λίγο απο γω λίγο απο κει,θα περάσει το ταξίδι.Καλή καρδία να έχουμε!!!!
 

ikagkelidis

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
:)....Διαβασα 3 σελιδες για το ''φλεγον'' θεμα για ταξιδι με μικρα παιδια[απο λιγων ημερων-ως 5 χρονων] και θα καταθεσω και εγω την ταπεινη μου γνωμη σαν πατερας 4 παιδιων με αρκετα ταξιδια -χειμωνα -κυριως που εκανα και στο μελλον ευχομαι και αλλα.Πρωτα απο ολα δεν ''βλεπουμε'' τα παιδια μας σαν τσουβαλια και ''ταχα''τα τραβολογαμε και διαφορα αλλα φαιδρα που γραψανε καποιοι.δηλαδη για να καταλαβω απαγορευεται να ταξιδεψεις χειμωνα[ελληνικο φαινομενο],πρεπει δηλαδη να εχουμε προβλεψη 10 ημερες ηλιοφανεια για να κανει ο ελληνας το μεγαλο βημα.ελεος λεμε.αυτοι οι ανθρωποι που σκεφτονται ετσι σας πληροφορω οτι δεν πανε ουτε στο σουπερ μαρκετ με τα παιδια τους.πηγα ελβετια και γαλλια τον δεκεμβριο του 08 με τα τρια παιδια μου-το μικροτερο 40 ημερων και τα αλλα δυο 4 και 3 χρονων κατσαμε απο 6 ημερες στην καθε χωρα,πηγα μονοημερη απο γενευη στο μιλανο 300 τοσα χλμ,περασα το μοντ μπλανκ με χιονονερο ξημερωματα χριστουγεννα και ολα οκ.για να κλεισω αυτο το θεμα πιστευω οτι ολοι μας ασφαλως αγαπαμε τα παιδια μας και δεν θελουμε νατα βλεπουμε να υποφερουν,ομως το πολυ -πολυ με την μιζερια που τους μεταδιδουμε να τα κανουμε και αυτα να φοβουνται τον ισκιο τους και να σκεφτονται να βγουν παραεξω μην τυχον και συμβει κατι που δεν το χωραει ο νους τους.
Υ.Σ.Ντυσε το μωρακι ζεστα και μην φοβασαι τιποτα-κανε το ταξιδι που θελεις και ασε τους αλλους να φοβουνται για σενα.....:cool:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
:)....Διαβασα 3 σελιδες για το ''φλεγον'' θεμα για ταξιδι με μικρα παιδια[απο λιγων ημερων-ως 5 χρονων] και θα καταθεσω και εγω την ταπεινη μου γνωμη σαν πατερας 4 παιδιων με αρκετα ταξιδια -χειμωνα -κυριως που εκανα και στο μελλον ευχομαι και αλλα.Πρωτα απο ολα δεν ''βλεπουμε'' τα παιδια μας σαν τσουβαλια και ''ταχα''τα τραβολογαμε και διαφορα αλλα φαιδρα που γραψανε καποιοι.δηλαδη για να καταλαβω απαγορευεται να ταξιδεψεις χειμωνα[ελληνικο φαινομενο],πρεπει δηλαδη να εχουμε προβλεψη 10 ημερες ηλιοφανεια για να κανει ο ελληνας το μεγαλο βημα.ελεος λεμε.αυτοι οι ανθρωποι που σκεφτονται ετσι σας πληροφορω οτι δεν πανε ουτε στο σουπερ μαρκετ με τα παιδια τους.πηγα ελβετια και γαλλια τον δεκεμβριο του 08 με τα τρια παιδια μου-το μικροτερο 40 ημερων και τα αλλα δυο 4 και 3 χρονων κατσαμε απο 6 ημερες στην καθε χωρα,πηγα μονοημερη απο γενευη στο μιλανο 300 τοσα χλμ,περασα το μοντ μπλανκ με χιονονερο ξημερωματα χριστουγεννα και ολα οκ.για να κλεισω αυτο το θεμα πιστευω οτι ολοι μας ασφαλως αγαπαμε τα παιδια μας και δεν θελουμε νατα βλεπουμε να υποφερουν,ομως το πολυ -πολυ με την μιζερια που τους μεταδιδουμε να τα κανουμε και αυτα να φοβουνται τον ισκιο τους και να σκεφτονται να βγουν παραεξω μην τυχον και συμβει κατι που δεν το χωραει ο νους τους.
Υ.Σ.Ντυσε το μωρακι ζεστα και μην φοβασαι τιποτα-κανε το ταξιδι που θελεις και ασε τους αλλους να φοβουνται για σενα.....:cool:

Καλημέρα Γιάννη, κουκιά σπέρνω....
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
:haha:....καλα ε?τρομερη απαντηση...μαλλιασε η γλωσσα σου:clap:Αυτοι που δεν συμφωνουν με σενα ειναι κακοι,ας πουμε η δεν αγαπανε τα παιδια τους.λεμε τωρα.:cool:
δεν ειναι οτι διαφωνεις μαζι του, ειναι οτι δεν καταλαβες τι εχει γραψει...
για παραδειγμα: το οτι καποιος επιλεγει να μην κανει ταξιδια με το παιδι του κατω απο μια ηλικια, δεν τον κανει αυτοματα υπερπροστατευτικό και το ότι μετά το παιδί φοβαται. το να μην το παει ποτε στη ζωή του ίσως, αλλά όχι οτι αν δεν παει κάτω από μια ηλικία, λόγω προσωπικών ιδεών των γονεων, θα γινει φλούφλης το παιδι.
καταλαβαινω το point σου, αλλά ο traveladdict λέει κάτι άλλο.
φιλικά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
885.941
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom