Βολιβία Περού Ταξίδι σε Περού-Βολιβία

tatooine

Member
Μηνύματα
1.495
Likes
5.475
Πάντως, έχει πέσει πολύ φίλτρο στο βίντεο.
Αυτό λέγετε τουριστικό μάρκετινγκ. Δημιουργούν τουριστικές επιθυμίες από το πουθενά και το κάνουν πολύ καλά. Προτείνουν άλλον έναν λόγο να επισκεφτείς την περιοχή και να μείνεις άλλη μια μέρα.
Πόσοι από μας δεν θα ήθελαν να πάνε να το δουν;
Τουριστικός υπερκαταναλωτισμός.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.638
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Όταν βγαίνει ο ήλιος τα χρώματα αυτών των βουνών ζωντανεύουν πάντως. Δεν είναι τόσο έντονα σε καμία περίπτωση αλλά ζωηρεύουν! Όταν υπάρχει συννεφιά καμία σχέση με αυτό που δείχνει η εικόνα στα βίντεο....

Με ήλιο
DSC03062.JPG


Με συννεφιά
DSC03071.JPG
 

Jimanko

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Καλησπέρα,

Με τη σειρά μας και εμείς έχουμε κλείσει για Περού - Βολιβία μέσα Σεπτεμβρίου.

Λοιπόν το πρόγραμμα είναι το παρακάτω και εκεί είναι που χρειάζομαι βοήθεια καθώς δεν μου βγαίνει μια μέρα στη Λιμα που θέλουμε και δεν ξέρω από που να κόψω. Τα αεροπορικά είναι από Αθήνα -> Μποκοτά, Μποκοτά -> Κούσκο, Λίμα -> Αθήνα ενώ για τις υπόλοιπες μετακινήσεις θα χρησιμοποιήσουμε μάλλον λεωφορείο.

Σάββατο - Άφιξη Μποκοτά στις 15:00
Κυριακή - Μποκοτά
Δευτέρα - Μποκοτά
Τρίτη - Άφιξη Κούσκο στις 11:30
Τετάρτη - Κούσκο
Πέμπτη - Κούσκο
Παρασκευή - Κούσκο
Σάββατο - Κουσκο με Αναχώρηση για Πούνο
Κυριακή - Τιτικάκα
Δευτέρα - Τιτικάκα αναχώρηση για Λα Παζ
Τρίτη - Λα Παζ αναχώρηση για Ουγιούνι
Τετάρτη - Ουγιούνι
Πέμπτη - Ουγιούνι αναχώρηση για Λα Παζ
Παρασκευή - Λα Παζ
Σαββάτο - Αναχώρηση από Λα Παζ με το παρακάτω peruhop για 6 ημέρες La Paz to Canyon to Lima - Peru Hop
Πέμπτη - Άφιξη στις 22:30 στη Λίμα
Παρασκευή - Αναχώρηση για Αθήνα στις 13:00

Και εδώ είναι το πρόβλημα ότι δεν υπάρχει μια μέρα στη Λίμα. Από που να κόψουμε μια μέρα ώστε να μπει η Λίμα;

Αξίζει το peruhop για 6 μέρες;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.768
Πολύ τρέξιμο και δε θα δεις απολύτως τίποτα από Βολιβία. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα όλες τις ημέρες μόνο σε μία από τις δύο, όποια να ναι, είναι καταπληκτικές χώρες, ιδίως η Βολιβία. 3μ Κούσκο π.χ. δε φτάνει ούτε για ζήτω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.784
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα,

Με τη σειρά μας και εμείς έχουμε κλείσει για Περού - Βολιβία μέσα Σεπτεμβρίου.

Λοιπόν το πρόγραμμα είναι το παρακάτω και εκεί είναι που χρειάζομαι βοήθεια καθώς δεν μου βγαίνει μια μέρα στη Λιμα που θέλουμε και δεν ξέρω από που να κόψω. Τα αεροπορικά είναι από Αθήνα -> Μποκοτά, Μποκοτά -> Κούσκο, Λίμα -> Αθήνα ενώ για τις υπόλοιπες μετακινήσεις θα χρησιμοποιήσουμε μάλλον λεωφορείο.

Σάββατο - Άφιξη Μποκοτά στις 15:00
Κυριακή - Μποκοτά
Δευτέρα - Μποκοτά
Τρίτη - Άφιξη Κούσκο στις 11:30
Τετάρτη - Κούσκο
Πέμπτη - Κούσκο
Παρασκευή - Κούσκο
Σάββατο - Κουσκο με Αναχώρηση για Πούνο
Κυριακή - Τιτικάκα
Δευτέρα - Τιτικάκα αναχώρηση για Λα Παζ
Τρίτη - Λα Παζ αναχώρηση για Ουγιούνι
Τετάρτη - Ουγιούνι
Πέμπτη - Ουγιούνι αναχώρηση για Λα Παζ
Παρασκευή - Λα Παζ
Σαββάτο - Αναχώρηση από Λα Παζ με το παρακάτω peruhop για 6 ημέρες La Paz to Canyon to Lima - Peru Hop
Πέμπτη - Άφιξη στις 22:30 στη Λίμα
Παρασκευή - Αναχώρηση για Αθήνα στις 13:00

Και εδώ είναι το πρόβλημα ότι δεν υπάρχει μια μέρα στη Λίμα. Από που να κόψουμε μια μέρα ώστε να μπει η Λίμα;

Αξίζει το peruhop για 6 μέρες;
Υποψιάζομαι ότι δε γίνεται αλλαγή στα αεροπορικά γιατί αν γινόταν ξεκάθαρα θα έκοβα από τη Μπογοτά (η Μποκοτα ήταν παρουσιάστρια της Eurovision;)), που είναι για μένα η πιο αδιάφορη από τις πόλεις που θα πάτε.

Με την υπόλοιπη κατανομή ημερών μέχρι τη Λα Παζ εγώ είμαι ΟΚ, έχει τρέξιμο αλλά είναι όλα υπέροχα. Τώρα το Peruhop δεν το κατάλαβα καλά: θα ξαναπάτε Πούνο δηλαδή; Αν θες βάλε αναλυτικά τι θα κάνετε αυτές τις 6 μέρες γιατί από τα προηγούμενα δε γίνεται να κοπεί ούτε μισή ώρα, είναι όλα οριακά.
 

Jimanko

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Υποψιάζομαι ότι δε γίνεται αλλαγή στα αεροπορικά γιατί αν γινόταν ξεκάθαρα θα έκοβα από τη Μπογοτά (η Μποκοτα ήταν παρουσιάστρια της Eurovision;)), που είναι για μένα η πιο αδιάφορη από τις πόλεις που θα πάτε.

Με την υπόλοιπη κατανομή ημερών μέχρι τη Λα Παζ εγώ είμαι ΟΚ, έχει τρέξιμο αλλά είναι όλα υπέροχα. Τώρα το Peruhop δεν το κατάλαβα καλά: θα ξαναπάτε Πούνο δηλαδή; Αν θες βάλε αναλυτικά τι θα κάνετε αυτές τις 6 μέρες γιατί από τα προηγούμενα δε γίνεται να κοπεί ούτε μισή ώρα, είναι όλα οριακά.
Σε ευχαριστώ αρχικά για τη διόρθωση. Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα αλλάξουμε αν και θα κάνω μια προσπάθεια μήπως και αλλάξουν.

Τώρα όσον αφορά το peruhop ίσως δεν αξίζει των 6 ημερών πηγαίνοντας ξανά από τη λίμνη. Οπότε ίσως θα ήταν καλύτερα να πάμε κατευθείαν στη Αρεκουίπα από Λα Παζ. Να κάτσουμε μια μέρα εκεί και την επόμενη ίσως με το παρακάτω peruhop να πάμε σε 3 μέρες μέχρι τη Λίμα. Οπότε να γίνει κάπως έτσι.

Σάββατο - Αναχώρηση από Λα Παζ για Αρεκουίπα
Κυριακή - Αρεκουιπα είτε μονοήμερη στο Colca Canyon
Δευτέρα - Αναχώρηση με peruhop για Λίμα Canyon To Lima - Peru Hop
Τετάρτη - Άφιξη στη Λίμα στις 22:30
Πέμπτη - Λίμα
Παρασκευή - Αναχώρηση για Αθήνα στις 13:00
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.784
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε ευχαριστώ αρχικά για τη διόρθωση. Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα αλλάξουμε αν και θα κάνω μια προσπάθεια μήπως και αλλάξουν.

Τώρα όσον αφορά το peruhop ίσως δεν αξίζει των 6 ημερών πηγαίνοντας ξανά από τη λίμνη. Οπότε ίσως θα ήταν καλύτερα να πάμε κατευθείαν στη Αρεκουίπα από Λα Παζ. Να κάτσουμε μια μέρα εκεί και την επόμενη ίσως με το παρακάτω peruhop να πάμε σε 3 μέρες μέχρι τη Λίμα. Οπότε να γίνει κάπως έτσι.

Σάββατο - Αναχώρηση από Λα Παζ για Αρεκουίπα
Κυριακή - Αρεκουιπα είτε μονοήμερη στο Colca Canyon
Δευτέρα - Αναχώρηση με peruhop για Λίμα Canyon To Lima - Peru Hop
Τετάρτη - Άφιξη στη Λίμα στις 22:30
Πέμπτη - Λίμα
Παρασκευή - Αναχώρηση για Αθήνα στις 13:00
Εγω θα αφηνα απεξω την Αρεκιπα και το Κολκα, θα πετουσα απο Λα Πας για Λιμα και θα εκανα Λιμα, Ικα, Μπαγεστας και Νασκα (με πτηση απο Ικα για να προλαβετε).
 

Jimanko

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Εγω θα αφηνα απεξω την Αρεκιπα και το Κολκα, θα πετουσα απο Λα Πας για Λιμα και θα εκανα Λιμα, Ικα, Μπαγεστας και Νασκα (με πτηση απο Ικα για να προλαβετε).
Θα κοιτάξω και αυτή την εναλλακτική.
Όσον αφορά τη Τιτικάκα και το Κούσκο γενικά εκεί γύρω σε ποιες περιοχές θα προτείνατε να ψάξουμε για καταλύματα ;

Αξίζει να κοιμηθούμε κάποιο βράδυ εκτός Κουσκο;

Στη Τιτικάκα που προτείνετε να μείνουμε. Δυο βράδια δεν είναι και πολλά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.784
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα κοιτάξω και αυτή την εναλλακτική.
Όσον αφορά τη Τιτικάκα και το Κούσκο γενικά εκεί γύρω σε ποιες περιοχές θα προτείνατε να ψάξουμε για καταλύματα ;

Αξίζει να κοιμηθούμε κάποιο βράδυ εκτός Κουσκο;

Στη Τιτικάκα που προτείνετε να μείνουμε. Δυο βράδια δεν είναι και πολλά.
Ξεκαθαρα Isla de la Luna και Isla del sol για διαμονη Τιτικακα.

Κουσκο εχετε λιγες μερες (αν σου περισσεψει κι αλλη οταν βγαλεις το hopοτετοιο βαλε μια εκει οπωσδηποτε) δε γινεται να βγαλρις καποια τωρα, εκτος κι αν μεινετε στο εξαιρετικο (και το βραδυ) Ollantaytambo για να παρετε το τραινο για Ματσου την επομενη απο κει.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.495
Likes
5.475
Υποψιάζομαι ότι δε γίνεται αλλαγή στα αεροπορικά γιατί αν γινόταν ξεκάθαρα θα έκοβα από τη Μπογοτά (η Μποκοτα ήταν παρουσιάστρια της Eurovision;)), που είναι για μένα η πιο αδιάφορη από τις πόλεις που θα πάτε.
Υπερβολές του ζορζ. Η Μπογκοτά (χωρίς τη δάφνη) είναι μια υπέροχη, όμορφη πόλη που έχει πάρα πολλά να δεις και να κάνεις, και το κυριότερο είναι μέρος προσαρμογής, όπως έγραψα πιο πάνω για τα μεγάλα υψόμετρα. και μόνο αυτό αξίζει. Έχει κάλο φαγητό και εξαιρετικό κλάμπινγκ. Ένα από τα μεγαλυτέρα εναλλακτικά κλαμπ στον κόσμο βρίσκετε εκεί, 8Κ διασκεδάζει θεματικά. Θα την λατρέψετε. Διαμονή στο τσιαπινερο, σύνορα με κόκκινη ζώνη. Εξαιρετικά Καταλύματα σε λογικές τιμές, φαγητό επίσης, διασκέδαση από άλλο κόσμο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.784
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπερβολές του ζορζ. Η Μπογκοτά (χωρίς τη δάφνη) είναι μια υπέροχη, όμορφη πόλη που έχει πάρα πολλά να δεις και να κάνεις, και το κυριότερο είναι μέρος προσαρμογής, όπως έγραψα πιο πάνω για τα μεγάλα υψόμετρα. και μόνο αυτό αξίζει. Έχει κάλο φαγητό και εξαιρετικό κλάμπινγκ. Ένα από τα μεγαλυτέρα εναλλακτικά κλαμπ στον κόσμο βρίσκετε εκεί, 8Κ διασκεδάζει θεματικά. Θα την λατρέψετε. Διαμονή στο τσιαπινερο, σύνορα με κόκκινη ζώνη. Εξαιρετικά Καταλύματα σε λογικές τιμές, φαγητό επίσης, διασκέδαση από άλλο κόσμο.
Αυτα που λες ειναι ενα βραδυ, τρεις μερες τι θα κανουν? Ααντε να φανε και μιση ωρα στο μουσειο του Χρυσου, και μια-δυο ωρες στο ασχημο κεντρο, τρεις μερες τι θα κανουν? Θα τρωνε και θα πινουν σμαλλα αυτα γινονται και στη Λιμα (σε πολυ καλυτερο βαθμο) που εχει και αξιοθεατα (και σε απειρες αλλες πολεις), δε θα εχανα τις γραμμες της Νασκα ή μερες απο το Κουσκο και απο το Salar de Uyuni για να παω σε ενα κλαμπ ή να φαω. Γνωμη μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.887
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom