Ισπανία Ταξίδι στην Ισπανία

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
Καλησπέρα,
Ετοιμάζομαι για ταξίδι στην Ισπανία. Θα είμαι εκεί από τις 8 Μάιου μέχρι τις 13 που αναχωρώ. 8 και 9 είναι μέρες κατειλημμένες με δουλεία. Ουσιαστικά μένουν 3 μέρες γεμάτες. Μήπως όμως είναι πολλές μόνο για το Τολέδο. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο κοντινό προορισμό. Έχω ακούσει για τη Μαδρίτη ότι είναι χαοτική πόλη. Θα άξιζε διαμονή εκεί..μια που πετάω από το αεροδρόμιο της Μαδρίτης; Έχετε να μου προτείνετε 2-3 συγκεκριμένα μέρη για να μη «χαθώ» χωρίς να δω τίποτα στη Μαδρίτη?

Ουφ...σας κούρασα?
Είμαι καινούρια...και ενθουσιώδης
:clap:
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
για το τολεδο, 3 μερες ειναι πολλες..θα μπορουσες βεβαια να μεινεις τις 2 μερες εκει και την τριτη να κανεις μονοημερη σε κοντινη πολη(avila ή segovia)!
οσον αφορα την μαδριτη, προσωπικα μου αρεσε παρα πολυ και εννοειται πως αξιζει!!εχει πολλα αξιοθεατα και ειναι οντως χαοτικη!πες μου πανω κατω τι σε ενδιαφερει πιο πολυ(μουσεια?παρκα?εκκλησιες?πλατειες?) για να μπορεσω να σε βοηθησω!
επισης αποφασισε και πες μας ποσες μερες σκοπευεις να διαθεσεις στην μαδριτη για να σου φτιαξουμε προγραμμα!!
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
Χαχα…είμαι κι εγώ χαοτική ε;
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση λατινα.

Καταρχήν να ρωτήσω κάτι; Για να παω σε αυτές τις πόλεις περνάω από Μαδρίτη ή μπορώ να βρω μέσο να πάω κατευθείαν από το Τολέδο;

Λέω να κάνω την τελευταία διανυκτέρευση μόνο στη Μαδρίτη…δλδ 1 μέρα θα έχω στην ουσία...με την προϋπόθεση να έχω πρόγραμμα...ένα πλάνο...και να δω δύο πράγματα!!!

Οπότε ακούω προτάσεις και...προγράμματα!!;)
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
οι 2 αυτες πολεις βρισκονται βορειοτερα της μαδρτιτης, οποτε υπολογιζε οτι ειναι κανενα 1,5ωρο-2ωρο απο το τολεδο!ενδεικνυνται ομως για μονοημερες!
οσον αφορα την μαδριτη, αν κανεις αυτο που λες, θα εχεις μια μερα ολοκληρη και ποσες ωρες απο την επομενη(με αλλα λογια τι ωρα πετας??)??μαδριτη τολεδο ειναι μια ωριτσα με τρενο(νομιζω οτι θυμαμαι καλα!!)
πες μου τα ενδιαφεροντα σου για να σου προτεινω τι να δεις απο μαδριτη!
ριξε μια ματια και εδω!!εχει αρκετες πληροφοριες για μαδριτη!
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/4928-%EC%E1%E4%F1%DF%F4%E7.html
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
Ωραία…

Θα προτιμούσα μουσεία και πάρκα. Δε θέλω να πάω για ψώνια...ούτε να δω το μεγαλείο μίας σύγχρονης πόλης...θέλω κάτι που να μου θυμίζει Ισπανία. Είδα για τα λεωφορεία που κάνουν το city tour (από τη VETA) και λογικά αξίζουν κι αυτά ε?
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Ωραία…

Θα προτιμούσα μουσεία και πάρκα. Δε θέλω να πάω για ψώνια...ούτε να δω το μεγαλείο μίας σύγχρονης πόλης...θέλω κάτι που να μου θυμίζει Ισπανία. Είδα για τα λεωφορεία που κάνουν το city tour (από τη VETA) και λογικά αξίζουν κι αυτά ε?
ναι!!εγω το ειχα κανει!με το madrid vision!
αξιζει τον κοπο αμα εχεις λιγο χρονο στην πολη, γιατι αποκτας μια σφαιρικη εικονα και επιπλεον, βλεπεις πολλα πραγματα σε λιγη ωρα!εχει δυο δρομολογια,ενα που πηγαινει στην κλασικη μαδριτη και ενα στην πιο συγχρονη!εχει και προσφορα αν παρεις εισιτηριο και για τα 2 σε μια μερα!!επισης, οπου θες μπορεις να κατεβεις και να παρεις μετα το επομενο(πχ. αν δεις κατι που σου γυαλιζει κατεβαινεις,το βλεπεις, βγαζεις φωτος και μετα παιρνεις το επομενο και συνεχιζεις το τουρ)!!
δες και μια φωτο(αχνοφαινεται και το σαιτ)!!
 

Attachments

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Ωραία…

Θα προτιμούσα μουσεία και πάρκα. Δε θέλω να πάω για ψώνια...ούτε να δω το μεγαλείο μίας σύγχρονης πόλης...θέλω κάτι που να μου θυμίζει Ισπανία.
ωραια!τα μουσεια που εγω ειχα επισκεφτει τα αναφερω αναλυτικα στο λινκ που σου εγραψα πριν!διαλεξε ενα απο αυτα για να πας την μια μερα!
την αλλη τριγυρισε στην πολη να δεις απέξω εστω τα βασικα κτιρια και να παρεις "ατμοσφαιρα" μαδριτης!!απο παρκα αξιζει πολυυυυ το retiro, που ειναι και το μεγαλυτερο της πολης, αλλα δεν νομιζω οτι προλαβαινεις!ειναι μεγαλο και εχει πολλα να δεις μεσα!εγω ειχα φαει αρκετες ωρες εκει!!
στο λινκ που σου δωσα προτεινω και ξενοδοχειο για μαδριτη, που μαλιστα ειναι και κοντα στον σταθμο των τρενων!
δες τα και ο,τι αλλο θες, ρωτα!:D:D:D
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
Δεν μπήκα στο Link ακόμη...αλλά καφέ και φαγητό???? :D

Ευχαριστωωωωωω!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Δεν μπήκα στο Link ακόμη...αλλά καφέ και φαγητό???? :D

Ευχαριστωωωωωω!!
καφε??:shock::shock::shock:εχεις μια μερα και κατι..ασε τους καφεδες..δεν προλαβαινεις..στο χερι καφες και περπατημα!!!:bleh::bleh::bleh:
για φαγητο ο,τι θυμαμαι το εχω γραψει!θεωρω απολυτο must και πολυ οικονομικο το
museo de jamon(για μεσημεριανο φαγητο!)!λεπτομερειες εχω γραψει!μπες στο λινκ και θα δεις!!
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
Χαχαχα…σωστά...θελώ να δω Μαδρίτη θελω να πιω και καφέ! Απλά θα κουβαλάω κι έναν έρμο μαζί μου που θα εδουλευει τις προηγούμενες μέρες..γι αυτό ρώτησα!
Anyway…εεεε…στο link…πώς θα μπω? Πάτησα πάνω στο Μαδρίτη αλλά με πήγε στο προηγούμενο θέμα…και δε μπορώ να βρω τίποτα.. :(
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom