Γερμανία Ταξίδι στη Γερμανία

Ποιά προτιμάτε για προ-χριστουγέννων περίοδο?

  • Μόναχο

    Votes: 9 52,9%
  • Βερολίνο

    Votes: 8 47,1%

  • Total voters
    17

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Για πόσες μέρες θα πάτε?
Το Βερολίνο τις θέλει τις μέρες του για να παρετε μια καλή γεύση. Το μοναχο προσφερεται για λιγοτερες μερες και αν είστε φίλοι της μπύρας :p
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
κεγω μονο βερολινο εχω παει!
δεν μπορω να το συγκρινω λοιπον με μοναχο!

το μονο που μπορω να κανω ειναι να σας διαβεβαιωσω οτι το βερολινο ειναι μια υπεροχη πολη (προσωπικα απο τις αγαπημενες μου), πολυ ζωντανη, με πολλα ενδιαφεροντα αξιοθεατα!!!φυσικα και μπορειτε να πατε μονοι σας, γνωμη μου ειναι να αποφυγετε την λυση του ταξιδιωτικου γραφειου!
το κοστος στο χερι σας ειναι να το κρατησετε χαμηλα!!για διαμονη επιλεξτε χοστελ!!!

τωρα ειδα οτι το ταξιδι προκειται να γινει την προ-χριστουγεννων περιοδο!αυτο σας συμφερει πολυ, μπορειτε να εκμεταλλευθειτε τις χριστουγεννιατικες αγορες για να τρωτε και να πινετε φθηνα!!!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
οι 2 αγαπημένες μου πόλεις στη Γερμανία, που έζησα πάνω από 6 μήνες στην καθεμια :)
η καρδιά μου γέρνει λιγο περισσότερο προς Βερολίνο, είναι πιο....νεανικό.
Αλλά για να λέμε την αλήθεια, δεν μπορείς να κάνεις εύκολα σύγκριση. είναι 2 διαφορετικά πραγματα.

Για προ-χριστουγεννιατικη περιοδο, θα ελεγα μάλλον καλύτερα Μόναχο
Για πιο οικονομικό, θα ελεγα Βερολίνο (αλλά και το Μοναχο ειναι φτηνο, απλώς όχι τόσο) και για πιο νεανικό, εναλλακτικό κλπ
νομιζω η απόφαση είναι σε εσάς. 50-50 ειναι τα πραγματα. Κοιταξτε τιμες αεροπορικών και για τα 2, κοιταξτε τι βρίσκετε από ξενοδοχεια και πόσο βολικά είναι και στις 2 περιοχές, και αποφασιζετε.
Ο,τι και να διαλέξετε, αποκλειεται να το μετανιώσετε! σας το υπογράφω!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.081
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Εγώ έχω πάει μόνο Μόναχο και σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Για μένα ήταν μια ευχάριστη έκπληξη. Εχει αρκετά αξιοθέατα και ικανοποιητική νυκτερινή ζωή. Από αυτά που διαβάζω ισως το Βερολίνο να είναι πιο νεανικό, αλλά και στο Μόναχο δε θα πλήξετε, μόνο και μόνο από τις τόσες μπυραρίες που έχει. Ασε που για προ Χριστουγέννων περίοδο θα το προτιμούσα για να επισκεφθώ την υπέροχη Χριστουγεννιάτικη αγορά της κοντινής Νυρεμβέργης είτε ακόμη και αυτή του Σαλτσμπουργκ.
Βασικά εμένα για Χριστούγεννα μου ταιριάζει περισσότερο η Βαυαρία.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.379
Likes
6.922
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
για το Μόναχο θα συμφωνήσω με τον από πάνω.:cool:

Δεν είναι καθόλου τυχαίο οτι το Μόναχο βρίσκεται σχεδόν πάντα στην 1η θέση
σε καθε λογής γερμανικά city rankings σε αντίθεση με το Βερολίνο που βρίσκεται συχνά πίσω από την 1η δεκάδα!!!



Και φυσικά, ασυζητιτί, να πάτε μόνοι σας.
Ειναι πανεύκολα να κάνετε την δική σας αυτοοργάνωση!!!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Κι εγώ θα διαφοροποιηθώ από τους υπόλοιπους και θα προτεινω Μοναχο...αν καταλαβα καλά η διαρκεια του ταξιδιου θα είναι τρεις μέρες ,αρα το Μοναχο είναι προτιμοτερο....πιο μαζεμένο αλλά ευχάριστο και ενδιαφέρον....ασε που έχει και πολύ ωραιες χριστουγεννιάτικες αγορές διασπαρτες σε διάφορα σημεια της πόλης εκτός φυσικά από την μεγάλη στη Μαριενπλαζ
 

aikcos

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
;
Για λίγες μέρες και για την συγκεκριμένη χρονική περίοδο το Μόναχο είναι ιδανικός προορισμός. Εντάξει το Βερολίνο είναι πιο νεανικός προορισμός, αλλά οι αποστάσεις είναι μεγάλες και τα αξιοθέατα σχετικώς διάσπαρτα. Στο Μόναχο πηγα περίπου την ίδια περίοδο και για 4 ημέρες και πέρασα π.καλά. Μάλιστα και πολύ οικονομικά, γιατί είχε προσφορά στα αεροπορικά η Λουφτχάνσα. Φυσικά σε τέτοιους προορισμούς να πάτε χωρίς πρακτορείο. Δείτε τις φωτό του συγκεκριμένου ταξιδιού και θα καταλάβετε...
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Μόναχο!Πολλή μπύρα !!:)Πέρα από την πλάκα νομίζω οτι το Μόναχο είναι πιο κοντά σε αυτό που έχουμε στο μυαλό μας ως Γερμανία!(Μπυραρίες λουκάνικα κλπ..), είναι και πιο γραφικό απο το Βερολίνο.Την περίοδο των Χριστουγέννων και οι δυο πόλεις είναι στολισμένες πανέμορφα.Πώς είναι οι πόλεις εδώ στην Ελλάδα?Καμία σχέση...:p
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω εχω παει Μοναχο και οχι Βερολινο.Ειναι ωραιο ..παραδοσιακο το Μοναχο και μπορεις να κανεις εξορμησεις σε Σαλτσμπουργκ και Ιννσμπρουκ .Αν ζητατε ομως πιο εντονη βραδινη ζωη ..δεν μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα με αυτη του Μοναχου.Ισως το Βερολινο στον τομεα αυτο να εχει περισσοτερες επιλογες.
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Για σας παιδια,

πιο πιθανο θα δείτε πως εχω και ενα θεμα για την Ισπανια σο φορουμ! Βασικά το σαββατοκυριακο βρεθηκαμε με κατι φιλους και πανω στην κουβέντα μας επεισαν να το ψαξουμε και λιγο για Γερμανια αντι για Ισπανια.

Και ετσι αρχίσαμε το ψαξιμο για να διαλέξουμε ή Γερμανία ή Ισπανία το καλοκαίρι... Ισπανία για τα χωριουδάκια (στυλ Τοσκάνη Ιταλίας) αλλά και τις πιο μεγάλες και πανέμορφες πολεις, και Γερμανία για τα χωριουδάκια στο καταπράσινο, με ξυλινα σπιτάκια, λουλουδια, το κάστρο Νeuschwanstein κτλ κτλ... :)

Απ'οτι καταλάβαμε η Γερμανια που θέλουμε ειναι στα νότια, αλλά φτηνά εισητήρια βρίσκουμε μόνο για Ντυσελντορφ από Κύπρο. Μπορούν οι πιο έμπειροι να με βοηθησουν σε αυτό; Είναι πολύ μακρια από τους τόπους που θέλουμε το Ντυσελντορφ?

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οντως η Νοτια Γερμανια ειναι πολυ ομορφη .Μιλαμε για Μελανα Δρυμο και Βαυαρια.
Επειδη εχω και γω φιλους στην περιοχη του Ντυσελντορφ και ηθελα πολλες φορες να κινηθω νοτια ως ημερησια εκδρομη ,διαπιστωσα οτι δεν ειναι και τοσο κοντα.
ViaMichelin directions between D
Εδω θα βρεις χιλιομετρικες αποστασεις.
2 παραδειγματα που εβαλα: Ντυσελ-Χαιδελβεργη=290 χιλ
Ντυσελ-Μοναχο =613 χιλ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.502
Μέλη
38.951
Νεότερο μέλος
Theodwraka

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom